Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697534 Έχω μία εξωτερική θέση στάθμευσης, την οποία δυστυχώς δεν μπορώ να στεγάσω με μόνιμη κατασκευή (δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό). Γι αυτό αναζητώ κάποια μη μόνιμη λύση, εκτός από κουκούλα, για να προστατεύω το αυτοκίνητο (κυρίως από ήλιο, αλλά αν γίνεται και από τα λοιπά στοιχεία της φύσης). Μία λύση που σκέφτηκα είναι αυτή --> https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 55102.html
Εικόνα

Μία άλλη λύση θα ήταν μία μεγάλη ομπρέλα κήπου (βγαίνουν σε τέτοιες διαστάσεις όμως;) σαν αυτή --> Εικόνα, η οποία θα μπει μέσα στον κήπο μου και θα βγαίνει στη θέση στάθμευσης (μεταξύ του κήπου και της θέσης στάθμευσης παρεμβάλλεται μόνο ένα τοιχάκι 1 μέτρου + κάγκελα 1 μέτρου.

Αν έχουμε κάποια ιδέα, ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#697537 Έλα ρε η Χ3 εβγαινε και σε Armadillo?

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#697538 Η 1η περίπτωση μου φαίνεται πολύ καλή αρκεί να βεβαιωθείς ότι είναι αρκετά στιβαρή ώστε να μη την ψάχνεις σε κάποιον δυνατό αέρα. Ιδανικά δηλαδή η βάση με κάποιο τρόπο να πακτωθεί στο έδαφος.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#697539 Δεν θα αναφερω καν ποσα πραγματα μπορει να πανε στραβα με αυτες τις ιδεες* . :dizzy:

Αν σωνει και καλα θες να παρκαρεις καπου με καλυψη, πηγαινε μισθωσε μια θεση σε παρκινγκ παρα αυτες τις αλχημειες. :vava:

Απο το alibaba κιολας. :vava: :vava: :vava: :vava:


*Θα αναφερω ομως κατι που μπορει να παει καλα. Θα ειναι μια πολυ ωραια αναμνηση απο το urban sightseeing πρημιουμ πακ για τους διακοσιους πενηντα χιλιαδες εκατομμυρια τουριστες που θα ερθουν μετα τις 14 Μαη. :eat:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697541 Η αλήθεια είναι ότι γενικά το πιάνει το σημείο ο αέρας και οι πιθανότητες να δω την όλη κατασκευή (ενδεχομένως μαζί με το αυτοκίνητο) zeppelin δεν είναι μικρές :vava:

Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από alibaba. Τόσο καλά ε;

Με βλέπω για κουκούλα για αρχή... Έχουμε κάποιον που φτιάχνει καλές κουκούλες, ραμμένες στα μέτρα του αυτοκινήτου, για να μην πάω σε "universal" τύπου autoplus;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#697550 Ρίξε μια ματιά κι εκεί για κουκούλες.
https://www.pancarshop.gr/kalymmata-kou ... rostasias/

Γενικά υπάρχουν ποιότητες και μερικές ακριβές μπορεί να αξίζουν τα λεφτά τους.
Έχει όμως σημασία να την βάζεις-βγάζεις σωστά. Το έξω να ακουμπάει με το έξω και το μέσα με το μέσα.
Είναι όμως ταλαιπωρία το βάλε βγάλε αν πρέπει να το κάνεις συχνά ιδιαίτερα αν είναι σε μεγάλο ψηλό αυτοκίνητο. Όταν το έκανα σε χαμηλό διθέσιο δεν ήταν και τόσο άσχημα.
Αν είσαι σε σκεπασμένο μέρος ίσως μπορείς να κάνεις πατέντα με τροχαλίες να πέφτει σκέπασμα από το ταβάνι. Και το σηκώνεις πολύ εύκολα.

Σε πιο εξτριμ νότα και όταν δεν υπάρχει θέμα χρημάτων (geakos mode) υπάρχουν κάτι πολύ ωραία ασανσέρ αυτοκινήτων/πάρκινγκ. Απλά παρκάρεις στη θέση σου όπως πάντα και αυτό κατεβαίνει μέσα στη γή και κλείνει με καπάκι που καλύπτεται από το ίδιο πάτωμα που έχεις τριγύρω. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#697558 Σε βλέπω στο τέλος να καταλήγεις με κάτι σαν το παρακάτω! :lol:

Εικόνα

Κρίμα που δεν μπορείς να βάλεις κάτι ποιο μόνιμο, όπως αυτά που έχουν στα Lidl για παράδειγμα.
Όλα τα υπόλοιπα θα τα φοβόμουν, μη τα πάρει ο αέρας και κάνουν ζημιά στο αυτοκίνητο μου ή κάποιου γείτονα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#697577 Κάπου τα είχε πάρει το μάτι μου αυτά. Πιάνει μαγνητικά στην οροφή, καλά θυμάμαι; Και οικονομικά νομίζω

Τι μόνιμο έχει το Lidl; (για να ξέρω τι χάνω)

Θα κοιτάξω τις κουκούλες που προτείνει ο sknipper, αν και έχω ταλαιπωρηθεί στο παρελθόν με τη διαδικασία και ήλπιζα να μη χρειαστεί να ξαναπάρω κουκούλα. Ειδικά τώρα που προορίζεται για το Lexus, που δεν το λες και μικρό. Το παρήγορο είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ πια πολύ συχνά και μάλλον θα περνά καιρό σκεπασμένο.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#697590 Το LIDL έχει τα παρακάτω, τα οποία πρακτικά δεν σου πιάνουν χώρο (δεν έχεις κολώνες αριστερά δεξιά)

Εικόνα

Η εταιρεία από ότι είδα είναι η https://shade.gr/

ΥΓ. Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτά τα σίδερα που υπάρχουν μαζεμένα στην οριζόντια κολόνα της φωτογραφίας; Μια ημέρα που είχε αρκετό αέρα, είδα ότι τα είχαν κατεβασμένα, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι αιωρούνταν και ότι δεν ακουμπούσαν στο έδαφος.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#697591 Ίσως για να παίρνουν τα μπόσικα από τον πχ. αέρα που αναφέρεις και να μην λυγίζουν υπερβολικά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#697595 ισως τα κατεβαζουν σε περιπτωση που χιονισει αρκετα ?
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#697596 Ναι για το χιόνι είναι.
Έχουμε στην δουλειά τέτοια στέγαστρα και τα κατεβάσαμε στο χιόνι κι απ' το βάρος ακούμπησαν κάτω.

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By g47
#697604 Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ.
Δυστυχώς δεν βρήκα καμία λύση (γιατι δεξιά και αριστερά μου είχα περιορισμό χώρου) πέραν της κουκούλας που πήρα την ακριβή σειρά αυτής της μάρκας
https://www.vordencover.com/en/

Πλέον το βάζω σε κλειστό πάρκινγκ γιατί υπήρχαν προβλήματα δολιοφθορών.
Επίσης όταν έβρεχε επειδή έχω κι εγώ κήπομπροστά απο το αυτοκινητο οι σταγόνες εσκαγαν στο χωμα το οποιο εξφενδονιζόταν πάνω στη κουκουλα.
+ του καθε γάτα της γειτονιας οταν δεν ανεβαινε πάνω της γιατι είναι πιο ζεστα απτο μεταλο, κατουρουσε καθε γωνια της :lol:
+ του οτι οσο καλα και να τη δεσεις, αν φυσηξει πολυ, δεν κρατιεται καμια κουκουλα πανω.

Το πρώτο σκίαστρο που πόσταρες δε φαίνεται καθόλου κακό. Το ότι είναι από το αλί δε λέει και τίποτα για τη ποιότητά του εκτός αν έχεις άποψη ειδικά περί του προιόντος.
Απλά βεβαιώσου ότι μπορεί να πακτωθεί στο έδαφος και ότι κάποιος θα το μαζεύει όταν φυσάει και δεν θα το ψάχνεις στη Μάλτα. Απο τις φωτογραφιες δε φαινεται πως μπορει να βιδωθει στο εδαφος.
Αλλιως η λυση lidl τυπου shade οπως ειπε ο axel ειναι επισης καλη αλλα το κοστος?
Βεβαιωσου επισης οτι δεν παραβιαζει κανονισμους για κοινοχρηστους/κοινοκτητους χώρους ή οτιδηποτε αλλο. Εκτος αν εισαι η λαμπρη εξαιρεση με ευγενικους και λογικους ενοικους πολυκατοικιας.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#697617 Γνωστός μου που είχε ρωτήσει για σκέπαστρο τύπου Lidl του είχαν πει μια αρκετά τσιμπημένη τιμή.
Πιθανότατα να προσφέρουν τέτοιου τύπου σκίαστρα και άλλες εταιρείες, σε πιο οικονομικές τιμές. Δεν ξέρω επίσης, αν θα ήθελαν κάτι τέτοιο και άλλοι ένοικοι της οικοδομής, ώστε να πέσει το κόστος.

Σχετικά με την κουκούλα και τον αέρα, επειδή παλιότερα έβαζα και εγώ, είχα ένα σκοινί στο κάτω μέρος της στο ύψος του B pillar. Το σκοινί έπιανε σταθερά στην κουκούλα από την μια πλευρά και στο άλλο άκρο του είχα έναν γάντζο. Το πέταγα κάτω από το αυτοκίνητο και το ασφάλιζα στην άλλη πλευρά. Όσα χρονιά την είχα, δεν έφυγε ποτέ από την θέση της.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#697634 Μ'αρέσει η λύση του alibaba, κι εγώ κάτι τέτοιο θα ήθελα μιας και είναι σε υπαίθριο χώρο και απαγορεύονται οι μόνιμες κατασκευές.