Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#685849 Να έχετε υπόψη ότι η Acenta του Juke έχει μπόλικες ελλείψεις στον εξοπλισμό (δεν έχει τεμπέλη ξέρω γω) και φτήνιες του τύπου ταμπούρα πίσω. Αντίστοιχες κι επιπλέον φτήνιες (πεντατάχυτο κιβώτιο) έχει το Captur. Επίσης, για λόγους που δεν κατάλαβα το group renault τσίμπησε για τα καλά τις τιμές για τα MY21 με συνέπεια όλα αυτά να έχουν ανέβει από 1000 έως... χιλιάδες ευρώ (το Duster) σε σχέση με ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ αυτοκίνητα προ μηνός.
Puma με 20 δεν βρίσκεις, θες 21,5 (έχουν φτηνό χρηματοδοτικό οπότε πήγαν την τιμή στο θεό)
Σε 2008 με κάτω από 20 παίρνεις μόνο την Active έκδοση με το μικρό μοτέρ και τάσια. Αν περάσεις τα 20 η κάπου εκεί παίρνεις την Active Plus που κι αυτή δεν τη λες τίμια.

Επειδή έκανα πρόσφατα έρευνα αγοράς το λέω και φρίκαρα με τις τιμές που άκουγα για αμαξάκια στα 4,20 ξέρω γω που βασίζονται σε σουπερμίνι και τα δίνουν με βασικά μοτεράκια και χωρίς μπιχλιμπίδια.
Άβαταρ μέλους
By krom
#685851 Παίζουν κάτι Kia Stonic χιλιάρια/100hp με τα πάντα από εξοπλισμό γύρω στα 19κ για χειροκίνητο και κάτω απο 20κ για mild hybrid.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#685852
nascar1 έγραψε:Τι ηλικία έχει ο father;

< Note >
55!!Αλλα Απο μένα που είμαι 30 είναι πιο extreme και "τρελιαρης"
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#685854
Asimov έγραψε:Να έχετε υπόψη ότι η Acenta του Juke έχει μπόλικες ελλείψεις στον εξοπλισμό (δεν έχει τεμπέλη ξέρω γω) και φτήνιες του τύπου ταμπούρα πίσω. Αντίστοιχες κι επιπλέον φτήνιες (πεντατάχυτο κιβώτιο) έχει το Captur. Επίσης, για λόγους που δεν κατάλαβα το group renault τσίμπησε για τα καλά τις τιμές για τα MY21 με συνέπεια όλα αυτά να έχουν ανέβει από 1000 έως... χιλιάδες ευρώ (το Duster) σε σχέση με ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ αυτοκίνητα προ μηνός.
Puma με 20 δεν βρίσκεις, θες 21,5 (έχουν φτηνό χρηματοδοτικό οπότε πήγαν την τιμή στο θεό)
Σε 2008 με κάτω από 20 παίρνεις μόνο την Active έκδοση με το μικρό μοτέρ και τάσια. Αν περάσεις τα 20 η κάπου εκεί παίρνεις την Active Plus που κι αυτή δεν τη λες τίμια.

Επειδή έκανα πρόσφατα έρευνα αγοράς το λέω και φρίκαρα με τις τιμές που άκουγα για αμαξάκια στα 4,20 ξέρω γω που βασίζονται σε σουπερμίνι και τα δίνουν με βασικά μοτεράκια και χωρίς μπιχλιμπίδια.
Σίγουρα θα θυσιάσουμε πράγματα.Πχ το juke στην acenta έχει ακόμα και θερμαινόμενα καθίσματα.Τα ταμπουρα πιο πολύ ψυχολογικό είναι!Δεν μας χαλάνε.Το Peugeot στην active έχει ζάντες αλουμινίου 16" με τιμή τελική 19200€.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#685855 Βλέπω τιμή καταλόγου 20.5.
Αν παίξει καμία έκπτωση ίσως βγει οριακά μέσα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#685861
manoliossss έγραψε:
Asimov έγραψε:Να έχετε υπόψη ότι η Acenta του Juke έχει μπόλικες ελλείψεις στον εξοπλισμό (δεν έχει τεμπέλη ξέρω γω) και φτήνιες του τύπου ταμπούρα πίσω. Αντίστοιχες κι επιπλέον φτήνιες (πεντατάχυτο κιβώτιο) έχει το Captur. Επίσης, για λόγους που δεν κατάλαβα το group renault τσίμπησε για τα καλά τις τιμές για τα MY21 με συνέπεια όλα αυτά να έχουν ανέβει από 1000 έως... χιλιάδες ευρώ (το Duster) σε σχέση με ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ αυτοκίνητα προ μηνός.
Puma με 20 δεν βρίσκεις, θες 21,5 (έχουν φτηνό χρηματοδοτικό οπότε πήγαν την τιμή στο θεό)
Σε 2008 με κάτω από 20 παίρνεις μόνο την Active έκδοση με το μικρό μοτέρ και τάσια. Αν περάσεις τα 20 η κάπου εκεί παίρνεις την Active Plus που κι αυτή δεν τη λες τίμια.

Επειδή έκανα πρόσφατα έρευνα αγοράς το λέω και φρίκαρα με τις τιμές που άκουγα για αμαξάκια στα 4,20 ξέρω γω που βασίζονται σε σουπερμίνι και τα δίνουν με βασικά μοτεράκια και χωρίς μπιχλιμπίδια.
Σίγουρα θα θυσιάσουμε πράγματα.Πχ το juke στην acenta έχει ακόμα και θερμαινόμενα καθίσματα.Τα ταμπουρα πιο πολύ ψυχολογικό είναι!Δεν μας χαλάνε.Το Peugeot στην active έχει ζάντες αλουμινίου 16" με τιμή τελική 19200€.
Οι προδιαγραφές που λες είναι για ο,τι έχουν σε στοκ (αν έχουν). Στα ΜΥ21 έχουν αφαιρεθεί ζάντες και άλλα και έχει προστεθεί η ενδιάμεση έκδοση Active Plus με τσιμπημένη τιμή.
Τα ίδια έκαναν και στην Allure προσθέτοντας την Allure Plus
Άβαταρ μέλους
By markvag
#685899
krom έγραψε:Παίζουν κάτι Kia Stonic χιλιάρια/100hp με τα πάντα από εξοπλισμό γύρω στα 19κ για χειροκίνητο και κάτω απο 20κ για mild hybrid.


Κι εγώ εκεί θα πήγαινα ή στο Hyundai Kona... Βλέπω η μεσαία έκδοση (με πολύ εξοπλισμό, για τα δικά μου γούστα λείπουν μόνο τα φουλ λεντ, αυτά που έχει δεν είναι αυτόματα ρυθμιζόμενα νομίζω) βγαίνει στα 20Κ τιμή καταλόγου. Με το μοτέρ 1,0Τ 120 ίππων και πολύ δυνατή εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#685910 Δεν έχει LED μεσαία και μεγάλα. Μόνο αλογόνου.
Στα 20κ τελική τιμή βγαίνει το μοτέρ χωρίς το υβριδικό σύστημα και το iMT. Αυτό που έβαλες με μεταλλικό χρώμα και έξοδα προετοιμασίας και ταξινόμησης περνάει τα 21.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#685913 Ναι είναι πολλά πλέον.
Επειδή πουλάει έχουν τσιμπήσει 2 χιλιάρικα την τιμή σε σχέση με όταν πρωτοκυκλοφόρησε
Άβαταρ μέλους
By g8777
#685942
manoliossss έγραψε:Αφού λοιπόν τακτοποιήσαμε την μικρή της οικογένειας (με το megane cabrio)ήρθε η ώρα για τον πρεσβύτερο!Ο father μετά από 17 χρόνια θα πάρει καινούριο όχημα και δυστυχώς για μενα :( θα πρέπει να αποχωριστούμε τον λέοντα.Θα φύγει λοιπόν το Leon 20vt fr του 05’ το οποίο ήταν Στα χέρια μου για 4 χρόνια και μετά ,το 2016 πέρασε στα χέρια του father, το οποίο μετά από 8 και κάτι χρόνια και 237000 χλμ συμβίωσης στην οικογένεια,είμαστε υπεεεεεεεερευχαριστημενοι,καθώς το μόνο που ζητούσε ήταν βενζίνη!Πλεον ήρθε η ώρα για τον αντικαταστάτη του!!Θα πάμε σε suv!Πιθανοί "μονομάχοι" ως τώρα είναι οι εξής

1)Peugeot 2008 1.2 βενζίνη 100hp έκδοση active
2)Nissan juke 1.0 117hp έκδοση acenta
3)Renault captur 1.0 100hp έκδοση expression μπορεί και dynamic
4)Dacia duster 4x2 1.0 tce lpg 100hp έκδοση prestige

Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα από κοντά μιας και η αγορά θα γίνει τέλος Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου το αργότερο.Τα Κριτήρια αγοράς είναι πανεύκολα καθώς ψάχνουμε suv(ανεξάρτητου μεγέθους) και να μας αρέσει εμφανισιακά.Επίσης από τιμή να μη ξεφύγουμε από το ψυχολογικό όριο των 20000€...Προτάσεις για τυχόν αλλά suv εννοείται δεκτές καθώς και γνώμες για τους κινητήρες αν και σχετικά νέοι όλοι τους!!!Απορριπτουμε σίγουρα skoda και seat μιας και δεν μας αρέσουν εμφανισιακά..



To καλυτερο SUV που μπορεις να παρεις αυτη την στιγμη:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/33380704-skoda-kamiq :iconcool:

Δεν υπαρχει αντιπαλος , μου θυμιζει την μονοκρατορια του Focus. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#685953 Σήμερα έχει βόλτα να δούμε juke ,2008,duster,και captur σιγουρα!καθώς είναι μαζεμένα σε έναν αντιπρόσωπο,ο οποίος έχει και πολλά μεταχειρισμένα άρα θα πάρει το Leon ως ανταλλαγή ,Κάτι το οποίο θα παίξει ρόλο αν δεν έχει βρεθεί κανείς μέχρι την αγορά του Καινούργιου από την αγγελία που θα βάλω στο car.Το kona το απορρίπτουμε λόγω εμφάνισης ,το stonic λόγω του ότι είναι σχετικά χαμηλό και σε εμφάνιση και σε θέση οδήγησης,και επίσης το kamiq λόγω τιμής.Επειδή αυτή η μαύρη έκδοση που ανέβηκε λίγο παραπάνω είναι που αξίζει ,και όχι το 1.0,αλλά δεν θελουμε να υπερβούμε τα 20κ τελικής τιμής.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685982 Το πιο ενδιαφέρον της κατηγορίας, όχι με τους καλύτερους χώρους βέβαια. Η τιμή είναι πολυ καλή γιατί έχει και αυτόματο. Εγκρίνω.