Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#699110
g8777 έγραψε:Πολλές ελλείψεις εξοπλισμού για να αντισταθμιστούν από το αυτόματο κιβώτιο (το οποίο είναι άχρηστο στο 91% της γεωγραφικής επιφάνειας της χώρας μας) για 2 μήνες καθυστέρηση. Η γνώμη μου είναι να περιμένετε και αν είστε τυχεροί ίσως σας προσφερθεί κάποιο δώρο αποζημίωσης για την επιπλέον αναμονή ( hint: δεν θα σας προσφερθεί).
Χαίρομαι που ακούω κι άλλες γνώμες από άτομα με εμπειρία στον χώρο της αυτοκίνησης γενικά να συμφωνούν με το σκεπτικό μου!Και σαν δώρο το να ζητήσεις;άντε κανένα σέρβις αλλά μόλις έρθει η χαρά θα είναι τέτοια που δεν θα δώσεις καν σημασία στο δώρο..

Όσον αφορά την χρήση του αυτοκινήτου και την χρησιμότητα του αυτόματου,η κατοικία είναι σε χωριό και η κίνηση σε μεγάλα αστικά κέντρα θα είναι μηδαμινή έως καθόλου.Οι οποίες διαδρομές γίνονται είναι σε επαρχιακό δρόμο
Άβαταρ μέλους
By markvag
#699112
manoliossss έγραψε:
g8777 έγραψε:Πολλές ελλείψεις εξοπλισμού για να αντισταθμιστούν από το αυτόματο κιβώτιο (το οποίο είναι άχρηστο στο 91% της γεωγραφικής επιφάνειας της χώρας μας) για 2 μήνες καθυστέρηση. Η γνώμη μου είναι να περιμένετε και αν είστε τυχεροί ίσως σας προσφερθεί κάποιο δώρο αποζημίωσης για την επιπλέον αναμονή ( hint: δεν θα σας προσφερθεί).
Χαίρομαι που ακούω κι άλλες γνώμες από άτομα με εμπειρία στον χώρο της αυτοκίνησης γενικά να συμφωνούν με το σκεπτικό μου!Και σαν δώρο το να ζητήσεις;άντε κανένα σέρβις αλλά μόλις έρθει η χαρά θα είναι τέτοια που δεν θα δώσεις καν σημασία στο δώρο..

Όσον αφορά την χρήση του αυτοκινήτου και την χρησιμότητα του αυτόματου,η κατοικία είναι σε χωριό και η κίνηση σε μεγάλα αστικά κέντρα θα είναι μηδαμινή έως καθόλου.Οι οποίες διαδρομές γίνονται είναι σε επαρχιακό δρόμο



Και πάλι το αυτόματο είναι εξαιρετικό Plus. Βέβαια, και ο εξοπλισμός που θα λείπει είναι μεγάλο θέμα, οπότε κι εγώ θα περίμενα... Ούτως ή άλλως μέχρι Μάιο το αμάξι απλά θα το κοιτάτε...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#699440 Δεν ξέρω τι αποφάσισες, αλλά έχοντας αυτό που είχες αρχικά αποφασίσει, θα το σκεφτόμουν πολύ για αναβάθμιση. Έχει κάποια πραγματάκια που θα ήθελα. Μάλλον γερνάω. Σε γενικές γραμμές όμως αυτά τα βρίσκω τερτίπια και θα έμενα στην αρχική μου επιλογή.

Για μένα το πρόβλημα είναι ότι δεν έδιναν το 100αρι με τον φουλ εξοπλισμό και από ότι βλέπω αυτή είναι η πολιτική ακόμη.

Edit: γράψε λάθος. Βλέπω ότι τον καλύτερο εξοπλισμό τον έχει το 100αρι. No brain τότε, μείνε στην αρχική σου απόφαση.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#699444 Η αλήθεια είναι ότι το σκεφτήκαμε παρά πολύ και τα βάλαμε κάτω με χαρτί και μολύβι κυριολεκτικά και τα θετικά του allure plus (100 manual) είναι παρά πολλά για να κάνουμε την βιαστική επιλογή και να πάμε σε κάτι ακριβότερο κι με λιγότερο εξοπλισμό παρόλο που είναι αυτόματο και με έξτρα άλογα.Ο father να πω την αλήθεια πιο πολύ κολλούσε στα +30 άλογα παρά στο αυτόματο γιατί η μετάβαση γίνεται από Leon 20vt.Όπως και να έχει μας βοηθήσατε και όλοι με τις τοποθετήσεις σας γιατί μια Τρίτη μάτια πιο αντικειμενική είναι αλλιώς και το γεγονός ότι 9/10 συμφώνησαν με αυτό που είχα στο μυαλό μου ως ορθότερη επιλογή έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην τελική απόφαση!
Άβαταρ μέλους
By alexm
#699454 Αν επιτρέπεται,σε ποιον έμπορο έγινε η παραγγελία;
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#699455
alexm έγραψε:Αν επιτρέπεται,σε ποιον έμπορο έγινε η παραγγελία;
Στην Peugeot στις Σέρρες
Άβαταρ μέλους
By edmond
#699457 Μανωλιέ το θέμα είναι τι θέλετε εσείς, καμιά φορά οι γνώμες τρίτων αποπροσανατολίζουν την επιλογή μας όσο και να έχουμε κατασταλάξει σ' αυτήν. Και αυτό γιατί τα θέλω του καθενός μας μπορεί να διαφέρουν παρασάγγας. Καλά, το να γίνεται αυτό κακοπροαίρετα κιόλας, δεν το βάζω καν στην κουβέντα.
Πχ. εγώ μπορεί και να πήγαινα ντουγρού στο αυτόματο, ακόμη και αν πήγαινε κομπλέ με χειροκίνητα παράθυρα(οκ καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#699463 Εγώ κάθισα και τσέκαρα τα παραπάνω του χειροκίνητου και βλέπω πως το μόνο που θεωρώ απαραίτητο είναι το ACC και επιθυμητό το ηλεκτρικό χειρόφρενο. Και τα δύο, δεν τα έχει το αυτόματο και δεν μπαίνουν και μετά.
Μεταξύ των δύο, το ετοιμοπαράδοτο αυτόματο έχει δύο πράγματα που τα βρίσκω απείρως πιο σημαντικά από τα φρου-φρου που έχει το χειροκίνητο. Αυτόματο και παραπάνω άλογα.
Να πω εδώ επίσης κάτι που βλέπω πολύς κόσμος αγνοεί: το αυτόματο δεν είναι καλύτερο μόνον στην πόλη, αλλά ΠΑΝΤΟΥ. Άντε, με την εξαίρεση της πίστας. Αλλά και σε επαρχιακό, είναι τόσο πιο ομαλή η κίνηση ενός αυτοκίνητου με αυτόματο, που όσοι δεν το έχουν δει θα εκπλαγούν. Μιλάμε πάντα για σύγχρονα αυτόματα.
Η γυναίκα μου το καλοκαίρι όταν πήγαμε Εύβοια, την έπαιρνε ο ύπνος μόνιμα λόγω της ομαλότητας των αλλαγών που αυτό επηρέαζε και την συνολική αντίδραση του αυτοκινήτου.
Οπότε, σαφώς και το αυτόματο από μόνο του είναι λόγος επιλογής σοβαρός, σαφώς σοβαρότερος από τις ζάντες και τις οθόνες στο ταμπλό, που είναι κάτι εντελώς αδιάφορο για μένα μετά από τον αρχικό εντυπωσιασμό, απλώς δεν το προσέχεις καν.
Ακόμη και για γρήγορη οδήγηση, το αυτόματο για μένα είναι πάλι καλύτερο, γιατί έχεις και τα δύο χέρια στο τιμόνι και δεν ανησυχείς αν θα μπει η ταχύτητα, αν έχεις τις σωστές στροφές κλπ. Και ειδικά για ένα αυτοκίνητο για κάποιον κάποιας ηλικίας, το αυτόματο είναι και επένδυση στο μέλλον, όταν θ'αρχίσει η οδήγηση να είναι πιο δύσκολη διαδικασία και όσο πιο εύκολη είναι, τόσο το καλύτερο.
Καταλαβαίνω πως είμαι μειοψηφία εδώ, αλλά όπως είπαμε, καλό είναι ν'ακούγεται και η άλλη άποψη.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#699464
manoliossss έγραψε:
alexm έγραψε:Αν επιτρέπεται,σε ποιον έμπορο έγινε η παραγγελία;
Στην Peugeot στις Σέρρες


Επειδή ο συγκεκριμένος έμπορος μου έχει φανεί για τα πανηγύρια πέρυσι όταν κοιτούσα το 208 (πραγματικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν ακόμη τέτοιας κάστας έμποροι ενώ πχ αυτός της vw μου φάνηκε εξαιρετικός ), δεν ξέρω κατά ποσό θα παιρνα στα σοβαρά την υπόσχεση του για παράδοση. θα σου λεγα να δεις αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο με τον εξοπλισμό που θέλεις και από εμπόρους σε γειτονικές πόλεις πχ Θεσσαλονίκη κτλ
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#699465
alexm έγραψε:
manoliossss έγραψε:
alexm έγραψε:Αν επιτρέπεται,σε ποιον έμπορο έγινε η παραγγελία;
Στην Peugeot στις Σέρρες


Επειδή ο συγκεκριμένος έμπορος μου έχει φανεί για τα πανηγύρια πέρυσι όταν κοιτούσα το 208 (πραγματικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν ακόμη τέτοιας κάστας έμποροι ενώ πχ αυτός της vw μου φάνηκε εξαιρετικός ), δεν ξέρω κατά ποσό θα παιρνα στα σοβαρά την υπόσχεση του για παράδοση. θα σου λεγα να δεις αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο με τον εξοπλισμό που θέλεις και από εμπόρους σε γειτονικές πόλεις πχ Θεσσαλονίκη κτλ
Η παραγγελία έχει μπει από Ιανουάριο.ετοιμοπαράδοτο δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στην Αθήνα !Αυτο είναι το θέμα.Προσφέρθηκε να μας δώσει το ίδιο αυτοκίνητο 1.2 allure plus που έχει παραγγείλει η εταιρία για να το έχει ως test drive ,το οποίο έρχεται άμεσα αλλά το θέμα είναι ότι δεν το θέλει ο father σε κόκκινο που θα έρθει.έχουμε κολλήσει στο πορτοκαλί χρωμα!
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#699466
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ κάθισα και τσέκαρα τα παραπάνω του χειροκίνητου και βλέπω πως το μόνο που θεωρώ απαραίτητο είναι το ACC και επιθυμητό το ηλεκτρικό χειρόφρενο. Και τα δύο, δεν τα έχει το αυτόματο και δεν μπαίνουν και μετά.
Μεταξύ των δύο, το ετοιμοπαράδοτο αυτόματο έχει δύο πράγματα που τα βρίσκω απείρως πιο σημαντικά από τα φρου-φρου που έχει το χειροκίνητο. Αυτόματο και παραπάνω άλογα.
Να πω εδώ επίσης κάτι που βλέπω πολύς κόσμος αγνοεί: το αυτόματο δεν είναι καλύτερο μόνον στην πόλη, αλλά ΠΑΝΤΟΥ. Άντε, με την εξαίρεση της πίστας. Αλλά και σε επαρχιακό, είναι τόσο πιο ομαλή η κίνηση ενός αυτοκίνητου με αυτόματο, που όσοι δεν το έχουν δει θα εκπλαγούν. Μιλάμε πάντα για σύγχρονα αυτόματα.
Η γυναίκα μου το καλοκαίρι όταν πήγαμε Εύβοια, την έπαιρνε ο ύπνος μόνιμα λόγω της ομαλότητας των αλλαγών που αυτό επηρέαζε και την συνολική αντίδραση του αυτοκινήτου.
Οπότε, σαφώς και το αυτόματο από μόνο του είναι λόγος επιλογής σοβαρός, σαφώς σοβαρότερος από τις ζάντες και τις οθόνες στο ταμπλό, που είναι κάτι εντελώς αδιάφορο για μένα μετά από τον αρχικό εντυπωσιασμό, απλώς δεν το προσέχεις καν.
Ακόμη και για γρήγορη οδήγηση, το αυτόματο για μένα είναι πάλι καλύτερο, γιατί έχεις και τα δύο χέρια στο τιμόνι και δεν ανησυχείς αν θα μπει η ταχύτητα, αν έχεις τις σωστές στροφές κλπ. Και ειδικά για ένα αυτοκίνητο για κάποιον κάποιας ηλικίας, το αυτόματο είναι και επένδυση στο μέλλον, όταν θ'αρχίσει η οδήγηση να είναι πιο δύσκολη διαδικασία και όσο πιο εύκολη είναι, τόσο το καλύτερο.
Καταλαβαίνω πως είμαι μειοψηφία εδώ, αλλά όπως είπαμε, καλό είναι ν'ακούγεται και η άλλη άποψη.
Εννοείται πως είναι καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις έστω κι αν η 1 είναι κόντρα στις άλλες 100.Τα χιλιόμετρα που θα γράφονται στο αυτοκίνητο θα είναι το μαξ 7-8000 τον χρόνο .Ο father σαν πιο old school ήθελε από την αρχή χειροκίνητο και ούτε λόγος για αυτόματο παρόλο που εγώ του το είχα προτείνει εξ αρχής!Τωρα με την καθυστέρηση άρχισε να το σκέφτεται μόνο και μόνο για πιο άμεση παράδοση αυτοκινήτου .
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#699470
alexm έγραψε:https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31926702-peugeot-2008
Βλέπω πχ αυτό αλλά άμα δεν σας κάνει το χρώμα...
Ναι,τι έχω δει κι εγώ.Το χρωμα είναι το βασικό που μας νοιάζει!Θελει αποκλειστικά και μόνο πορτοκαλί.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#699564
Ove20 έγραψε:Πορτοκαλί; Τεντυμποης ο φαδερ. Λολ

< 8 Pro
Ε μικρός είναι ακόμα μωρέ..55..Ευτυχώς ήταν πάντα πολύ μπροστά και ανοιχτόμυαλος για την ηλικία του ..