Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686107 Εγώ θα ξαναπώ πως όλα τα φαντεζί gadget έχουν αξία στην αρχή και μετά απλώς δεν ασχολείσαι. Δηλαδή πόσες φορές θ'αλλάξεις προβολή στον πίνακα; Εγώ μόνιμα την ίδια έχω στο Τ-roc. ΟΚ, δείχνει πιο εντυπωσιακό, αλλά στο τέλος τα ίδια πάνω κάτω με τον κλασικό πίνακα εικονίζει, με λίγο διαφορετικό τρόπο. Για μένα, αξία έχουν τα gadget άνεσης και ασφάλειας, αυτά ή τα χρησιμοποιείς καθημερινά (πχ αυτόματο) ή θα σου σώσουν την ζωή ή έστω ένα τρακάρισμα κάποια στιγμή. Πχ οι περιφερειακοί αισθητήρες, που σε προειδοποιούν αν έρχεται κάποιος κλπ.
Μιας και έχετε χρόνο, θα πω να κάνει μια βόλτα ο πατέρας και ένα αυτόματο, έστω χωρίς fancy οθόνες. Και μετά ν'αποφασίσει. Εγώ θα πήγαινα στο αυτόματο+100 άλογα, γιατί η αίσθηση σαφώς καλύτερη από το χειροκίνητο+130 άλογα. Το ίδιο ισχύει και στο VAG, δηλαδή χίλιες φορές το 1000άρι μοτέρ με αυτόματο, παρά το 150άρι με το DSG (το δεύτερο έχω, αλλά το DSG δεν θα το αποχωριζόμουν, τα άλογα άνετα).
Δεν μιλάμε για αυτοκίνητα επιδοσεων και τα τουρμπομοτέρ με τα σύγχρονα αυτόματα κάνουν παπάδες.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#686109
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ θα ξαναπώ πως όλα τα φαντεζί gadget έχουν αξία στην αρχή και μετά απλώς δεν ασχολείσαι. Δηλαδή πόσες φορές θ'αλλάξεις προβολή στον πίνακα; Εγώ μόνιμα την ίδια έχω στο Τ-roc. ΟΚ, δείχνει πιο εντυπωσιακό, αλλά στο τέλος τα ίδια πάνω κάτω με τον κλασικό πίνακα εικονίζει, με λίγο διαφορετικό τρόπο. Για μένα, αξία έχουν τα gadget άνεσης και ασφάλειας, αυτά ή τα χρησιμοποιείς καθημερινά (πχ αυτόματο) ή θα σου σώσουν την ζωή ή έστω ένα τρακάρισμα κάποια στιγμή. Πχ οι περιφερειακοί αισθητήρες, που σε προειδοποιούν αν έρχεται κάποιος κλπ.
Μιας και έχετε χρόνο, θα πω να κάνει μια βόλτα ο πατέρας και ένα αυτόματο, έστω χωρίς fancy οθόνες. Και μετά ν'αποφασίσει. Εγώ θα πήγαινα στο αυτόματο+100 άλογα, γιατί η αίσθηση σαφώς καλύτερη από το χειροκίνητο+130 άλογα. Το ίδιο ισχύει και στο VAG, δηλαδή χίλιες φορές το 1000άρι μοτέρ με αυτόματο, παρά το 150άρι με το DSG (το δεύτερο έχω, αλλά το DSG δεν θα το αποχωριζόμουν, τα άλογα άνετα).
Δεν μιλάμε για αυτοκίνητα επιδοσεων και τα τουρμπομοτέρ με τα σύγχρονα αυτόματα κάνουν παπάδες.
Το αυτόματο συμφωνώ ότι είναι πιο χρήσιμο αλλά ήδη κάναμε την υπέρβαση στην τιμή και το αυτόματο κοστίζει + 1500€ από την allure plus σ ένα εκθεσιακό active που είχε και μας το άφηνε 23500..Σε εντελώς καινούριο πάει στα + 3000€ η διαφορά σε 2 εκδόσεις κάτω εξοπλιστικά αλλά με επιπλέον των κινητήρα με τα 130 ενώ εμείς επιλέξαμε με τα 100.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#686112 Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι το αυτοκίνητο, να το χαρείτε!

Σχετικά με τις αυξημένες τιμές των μοντέλων, σκεφτόμουν μήπως οφείλεται στα πρόστιμα που δέχονται πλέον οι εταιρείες λόγω της υπέρβασης των εκπομπών ρύπων. Το οποίο πιθανότατα μετακυλούν στον καταναλωτή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686113 Δεκτόν. 3000€ είναι πολλά λεφτά, από την άλλη, έχει να κάνει πόσο καιρό θα κρατήσεις ένα αυτοκίνητο και τι χρήση θα του κάνεις. Ειδικά όσο οι άνθρωποι μεγαλώνουν, κάποια τέτοια παίζουν ρόλο. Δηλαδή, η ευκολία και η άνεση στην οδήγηση σε ένα μεγαλύτερο άνθρωπο, παίζει όλο και πιο σημαντικό ρόλο, κι ας έχει και τάσια.
Από εκεί και πέρα, δεν επιμένω, καλώς να το δεχτείτε και καλά χιλιόμετρα στον πατέρα!
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#686115 Axel οι τιμές έχουν ξεφύγει πααααρα πολύ και ειδικά στον όμιλο Renault .Το Clio το υβριδικό βγαίνει 25000€..Ποιος θα το επιλέξει έναντι της τοπ στο είδος αυτό Toyota?

High fidelity έχουμε ίδιο τρόπο σκέψης.Ο μπαμπάς μου αποτελεί εξαίρεση..Προσπάθησα να του εξηγήσω περί αυτόματων πριν καν ξεκινήσουμε να βλέπουμε αυτοκίνητα και ήταν κάθετος.τον ένοιαζε η εμφάνιση καθαρά και τα τζιβιτζιλικια..Το Peugeot του τικαρε όλα τα κουτάκια..
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686127
manoliossss έγραψε:
High fidelity έχουμε ίδιο τρόπο σκέψης.Ο μπαμπάς μου αποτελεί εξαίρεση..Προσπάθησα να του εξηγήσω περί αυτόματων πριν καν ξεκινήσουμε να βλέπουμε αυτοκίνητα και ήταν κάθετος.τον ένοιαζε η εμφάνιση καθαρά και τα τζιβιτζιλικια..Το Peugeot του τικαρε όλα τα κουτάκια..


Γιατί ο μπαμπάς σου δεν έχει οδηγήσει συγχρονο αυτόματο κιβώτιο και νομίζει ότι είναι όπως τα παλια αργά, πιο αργά και από την καθυστέρηση, κιβώτια.

Την ίδια άποψη είχα μέχρι που οδήγησα μία 118i με το 8ρι για μία ώρα και έπαθα την πλακα της ζωής μου. Ασε που τα 136 άλογα έμοιαζαν με +20 και βάλε.
Αν το οδηγουσε πιθανοτατα θα άλλαζε γνώμη άν και το κόστος είναι θέμα..

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By g8777
#686130 Μανωλιε καλοριζικο στον μπαμπα! Πολυ καλη επιλογη, οσο για το αυτοματο:

1. Old dog, new tricks.
2. Ο εξοπλισμος (περιττος ή μη) παιζει σπουδαιοτερο λογο σε ενα αυτοκινητο συνταξιοδοτησης ("μετα απο μια ζωη μου αξιζει κατι "πολυτελες"). Ποσο μαλλον οταν καλεισαι να δωσεις ενα τριχιλιαρο παραπανω για φτωχοτερη εκδοση.
3, Μπορει να μην του χρειαζεται καν στις διαδρομες που θα κινειται.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686133
g8777 έγραψε:Μανωλιε καλοριζικο στον μπαμπα! Πολυ καλη επιλογη, οσο για το αυτοματο:

1. Old dog, new tricks.
2. Ο εξοπλισμος (περιττος ή μη) παιζει σπουδαιοτερο λογο σε ενα αυτοκινητο συνταξιοδοτησης ("μετα απο μια ζωη μου αξιζει κατι "πολυτελες"). Ποσο μαλλον οταν καλεισαι να δωσεις ενα τριχιλιαρο παραπανω για φτωχοτερη εκδοση.
3, Μπορει να μην του χρειαζεται καν στις διαδρομες που θα κινειται.
Όλα καλά, αλλά αυτό το "αυτοκίνητο συνταξιοδότησης" τι το ήθελες;

Δεν είναι 60φευγα ο άνθρωπος, 55 είναι.


Κανόνισε να ανεβω πανω..

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686134 Θα έρθει η ώρα που θα πάρεις κι εσύ Polo DSG και θα το εκθειάζεις

Καλοτάξιδο το νέο όχημα manolios

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#686135
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Μανωλιε καλοριζικο στον μπαμπα! Πολυ καλη επιλογη, οσο για το αυτοματο:

1. Old dog, new tricks.
2. Ο εξοπλισμος (περιττος ή μη) παιζει σπουδαιοτερο λογο σε ενα αυτοκινητο συνταξιοδοτησης ("μετα απο μια ζωη μου αξιζει κατι "πολυτελες"). Ποσο μαλλον οταν καλεισαι να δωσεις ενα τριχιλιαρο παραπανω για φτωχοτερη εκδοση.
3, Μπορει να μην του χρειαζεται καν στις διαδρομες που θα κινειται.
Όλα καλά, αλλά αυτό το "αυτοκίνητο συνταξιοδότησης" τι το ήθελες;

Δεν είναι 60φευγα ο άνθρωπος, 55 είναι.


Κανόνισε να ανεβω πανω..

Redmi Note 8 Pro


Δεν θα το κρατησει 6 μηνες παιδι μου. :s_empathy


dimik έγραψε:Θα έρθει η ώρα που θα πάρεις κι εσύ Polo DSG και θα το εκθειάζεις

Καλοτάξιδο το νέο όχημα manolios

< >


Το dsg περιμεναμε. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#686143
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε:Μανωλιε καλοριζικο στον μπαμπα! Πολυ καλη επιλογη, οσο για το αυτοματο:

1. Old dog, new tricks.
2. Ο εξοπλισμος (περιττος ή μη) παιζει σπουδαιοτερο λογο σε ενα αυτοκινητο συνταξιοδοτησης ("μετα απο μια ζωη μου αξιζει κατι "πολυτελες"). Ποσο μαλλον οταν καλεισαι να δωσεις ενα τριχιλιαρο παραπανω για φτωχοτερη εκδοση.
3, Μπορει να μην του χρειαζεται καν στις διαδρομες που θα κινειται.
Όλα καλά, αλλά αυτό το "αυτοκίνητο συνταξιοδότησης" τι το ήθελες;

Δεν είναι 60φευγα ο άνθρωπος, 55 είναι.


Κανόνισε να ανεβω πανω..

Redmi Note 8 Pro
Χαχαχαχαχα..Η αλήθεια είναι πως είναι στην σύνταξη εδώ και 10 χρόνια( οι καλές εποχές που έβγαινες με 25 χρόνια στον στρατό και από τα 45 και μετά ήσουν συνταξιούχος ).Επίσης,όντως με το σκεπτικό του "αυτοκινήτου συνταξιοδότησης" το πήραμε καθώς από την μέρα που βγήκε σύνταξη έχει φάει τρελό χώσιμο στην καφετέρια και στο μπαρακι που έχουμε όποτε είπε ,δεν γ@μιεται ας το πάρω φουλ έξτρα να το γουστάρω και γι αυτό και η υπέρβαση..Ας είναι γέρος να το χαρεί και σε μια πενταετία να πάρει άλλο αυτοκίνητο "συνταξιοδότησης"...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686144
Νίκος Παππάς έγραψε:Γιατί ο μπαμπάς σου δεν έχει οδηγήσει συγχρονο αυτόματο κιβώτιο και νομίζει ότι είναι όπως τα παλια αργά, πιο αργά και από την καθυστέρηση, κιβώτια.

Την ίδια άποψη είχα μέχρι που οδήγησα μία 118i με το 8ρι για μία ώρα και έπαθα την πλακα της ζωής μου. Ασε που τα 136 άλογα έμοιαζαν με +20 και βάλε.
Αν το οδηγουσε πιθανοτατα θα άλλαζε γνώμη άν και το κόστος είναι θέμα..

Redmi Note 8 Pro


Κι εγω ετσι την "πατησα" Νικο. Το επαιζα μαΝγκας κι ελεγα "τα αυτοματα ειναι για τα γυναικοπαιδα και τους παππουδες". Ειχα μεινει στα παλια κιβωτια πριν καμια 30αρια χρονια που ηταν για γελια και δε μπορουσες καν να οδηγησεις γρηγορα.

Μεχρι που εκατσε στα χερια μου ενα Audi A1 TFSI για καμια βδομαδα κι επαθα πλακα. Δεν ξερω αν και ποτε θα καταφερω να αλλαξω αμαξι, αλλα το μονο σιγουρο ειναι το επομενο που θα παρω θα ειναι αυτοματο. Πολιτισμος.

manoliossss καλη επιλογη κανατε, να το χαρειτε το νεο σας αμαξι. Απλα θα επρεπε να βαλεις τον πατερα σου ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να κανει μια βολτουλα ενα αυτοματο να δει τι παιζει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#686146
George_Prix έγραψε:
manoliossss καλη επιλογη κανατε, να το χαρειτε το νεο σας αμαξι. Απλα θα επρεπε να βαλεις τον πατερα σου ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να κανει μια βολτουλα ενα αυτοματο να δει τι παιζει.


+1
εχω οδηγησει αρκετα ιδια αυτοκινητα με μηχανικο vs αυτοματο(dsg) και οντως το ιδιο αυτοκινητο με το αυτοματο ειναι ''αλλο'' αυτοκινητο.Απο εβο Χ μεχρι γκολφ πετρελαιο με μηχανικο/αυτοματο η διαφορα ειναι χαωδης υπερ του αυτοματου.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#686148
dimviii έγραψε:
George_Prix έγραψε:
manoliossss καλη επιλογη κανατε, να το χαρειτε το νεο σας αμαξι. Απλα θα επρεπε να βαλεις τον πατερα σου ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να κανει μια βολτουλα ενα αυτοματο να δει τι παιζει.


+1
εχω οδηγησει αρκετα ιδια αυτοκινητα με μηχανικο vs αυτοματο(dsg) και οντως το ιδιο αυτοκινητο με το αυτοματο ειναι ''αλλο'' αυτοκινητο.Απο εβο Χ μεχρι γκολφ πετρελαιο με μηχανικο/αυτοματο η διαφορα ειναι χαωδης υπερ του αυτοματου.
Συμφωνώ κι εγώ.Κι εγώ για μενα στο επόμενο θα θέσω το αυτόματο ως βασικό κριτήριο..Έλα που η τιμή είναι τσουχτερηηηη..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#686254
manoliossss έγραψε:Ειδικά το duster σε ιδιώτες θα πάει άκλαυτο..Το 4x4 prestige diesel στα 25000...


:s_sarcastic :s_sarcastic


Με γειες το αμάξι! :s_thumbsup









ΥΓ: Αν και στα λεφτά θα μπορούσε να πάρει ωραιότατη Elise... :shifty: