Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#671186
Dimsabas έγραψε:Tesla Model 3, ως το όχημα που εξηλέκτρισε την αυτοκίνηση.


Δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από όλα τα άλλα ηλεκτρικά, οπότε δεν βλέπω για ποιον λόγο να είναι κλασικό. Αν μη τι άλλο, το Leaf είναι πολύ σημαντικότερο για την διάδοση της ηλεκτρονίνησης.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#671198 Βαριόταν λίγο ο drdino :lol: (ή μήπως ψάχνει future investment :shifty: ) αλλά βγήκε καλή ιδέα :metalo:

Συμφωνώ με πολλές ιδέες, πιστεύω ότι όπως το έθεσε, πρέπει να μπορείς να το αγοράσεις σήμερα και να μην είναι τίποτα super exclusive

Οπότε, ναι απο μένα στο νέο Twingo για το quirkiness, την διάταξη και στην εναλλακτική απέναντι στο Fiat 500.
Σχεδίαση εσωτερικού χωρίς καρακιτσαριο, εξαιρετικά σπάνιο feat σημερις
Εικόνα

Ναι και στο GT86 / Subaru BRZ, ως το όχημα που ναι μεν δεν μπορεί να ακολουθήσει τη κίνηση αλλά καταφέρνει να έχει αρκετό joy per euro
Εικόνα


Tesla Model S, ως το πρώτο ολοκληρωμένο performance ηλεκτροκινητο που έβαλε στο τριπακι της κόντρας όλα τα αυτοκινητιστικα ΜΜΕ κάνοντας ζεπελιν τα καμπανελια μας για το προφανές αλλά μονίμως διασκεδαστικό αποτέλεσμα
Εικόνα

Θα έβαζα και τη νέα Corolla, τη θεωρώ από τα πιο ολοκληρωμένα οχήματα σημερα αλλά είμαι σχετικά νέος ακόμη :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#671200 Το Fiat 500 εννοείται ότι θα γίνει/μείνει classic όταν πεθάνει το 95% των 500αρακίων που κυκλοφορούν σήμερα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#671220 Ημουν επισκεψη σε ενα μπαλκονι, ο φιλος εχει ενα πεντακοσαρακι με τη σκακιερα στην οροφη, και οπως το κοιτουσα μου εβγαζε κατι ψυχαναγκαστικο και δεν μπορουσα να το προσδιορισω. Μου εξηγησε πως ειχε ενα κοκκινο τετραγωνο, καπως σαν αυτο:

Εικόνα


Το οποιο με τα χρονια εχει ξεβαψει, και αφηνει ενα κενο που με χτυπαει υποσυνειδητα :lol: :lol:

Απο τοτε το εχω προσεξει σε οσα εχω δει με σκακιερα. 5 χρονια ζωης εχει το κοκκινο


< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#671228 Γενικά όλα αυτά τα αυτοκολλητακια δεν αντέχουν και πολλα χρόνια. Τα περισσότερα έχουν ξεφτισει. Το θέαμα είναι λίγο αστείο.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#671474
georgetz έγραψε:Θα έβαζα και τη νέα Corolla, τη θεωρώ από τα πιο ολοκληρωμένα οχήματα σημερα αλλά είμαι σχετικά νέος ακόμη :lol:


Νομίζω ότι δεν έχει το Χ-factor για να μείνει κλασσικό. Δεν έχει αυτό το-το-το-το-το κάτι βρε παιδί μου, που το έχουν άλλοι. :lol: Ένα iconic σχέδιο, μια καινοτομία, μια ιδιοτροπία, κάτι βρε αδερφέ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#671476 Ρολογάκι δεν έχει (νομίζω, εκτός αν το έχουν κρύψει σε κανένα ντουλαπάκι γιατί ακόμα να τελειώσει το στοκ) οπότε ίσως να είναι αυτή η τσαχπινιά της; :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#671498
funkyreverend έγραψε:
georgetz έγραψε:Θα έβαζα και τη νέα Corolla, τη θεωρώ από τα πιο ολοκληρωμένα οχήματα σημερα αλλά είμαι σχετικά νέος ακόμη :lol:


Νομίζω ότι δεν έχει το Χ-factor για να μείνει κλασσικό. Δεν έχει αυτό το-το-το-το-το κάτι βρε παιδί μου, που το έχουν άλλοι. :lol: Ένα iconic σχέδιο, μια καινοτομία, μια ιδιοτροπία, κάτι βρε αδερφέ.


Μόνο J2US εδώ φίλος :rtfm: :lol:

ακριβώς γι'αυτό θεωρώ οτι είναι κλάσικ , επειδή δεν έχει ψαχτεί να έχει κάτι απο τα παραπάνω που αναφέρεις και είναι as is συν το γεγονός ότι βλέπω τακτικά ένα στα μέρη μου , σε μεταλλικό gun γκρί χρώμα και δείχνει αρκετά fluid και dynamic που λέμε στο χωριό.
Εμένα μου φαίνεται ισορροπημένη πρόταση και σε μια εποχή που ισορροπία θεωρείται βδέλυγμα και αιτία πολέμου ,
κάνει τη διαφορά και θα μείνει.
drdino έγραψε:Ρολογάκι δεν έχει (νομίζω, εκτός αν το έχουν κρύψει σε κανένα ντουλαπάκι γιατί ακόμα να τελειώσει το στοκ) οπότε ίσως να είναι αυτή η τσαχπινιά της; :lol:


αυτό να λέγεται , true corolla δεν είναι :rtfm:
Δηλαδή ποιον δουλεύουνε τώρα με τέτοιες χυδαιότητες
Εικόνα

πάλι καλά ο ηΜπέης έχει φροντίσει , με καμιά 4.5V με τα λαμάκια και καναδυό κροκοδειλάκια θα γίνει δουλειά πιστεύω
Εικόνα

Επίσης , να προσθέσω 2 ,στο ίδιο πνεύμα, όχι τα σύγχρονα τους απαραίτητα αλλά τη σειρά γενικά , που νομίζω θεωρούνται κλάσικ επιλογές βρέξει χιονίσει
Στην Ελλάδα θα αγοράσει κανείς αυτό
Εικόνα
αλλά στην Αυστραλία (και λογικά σε μερικές ακόμα περιοχές) μπορεί να αγοράσει κ αυτό
Εικόνα

Επίσης, Hilux ?
Εικόνα
με ρολογάκι ?
:inlove:
Εικόνα
:lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#671503 Νομίζω η νέα Τουγιότα Κορόλα θα μπορούσε να γίνει φατούρο κλάσσικο μόνο και μόνο για το στροφόμετρο που στα χιμπρίντ δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#673761 2 μοντέλα που μου κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρθηκαν και ΙΜΟ ανήκουν εδώ είναι τα Audi Α2 και Toyota iQ

Εικόνα

Εικόνα

Διαφορετικά από σχεδόν οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί, καινοτόμα -έως και overengineered- αλλά ταυτόχρονα καθημερινά αυτοκίνητα. Σαφώς έχουν και τα ελατώματα τους (λχ. το εσωτερικό του Α2 κάνει το Polo 9n να μοιάζει συγκριτικά φρέσκο..) είναι όμως βιώσιμα ακόμα ως daily drivers, εκτιμώ ότι θα γίνουν κλασσικά στο μέλλον.

Από αυτά που αναφέρθηκαν, θα ξεχώριζα Jimny και S2000, ακριβώς λόγω μοναδικότητας και θα πρόσθετα το τελευταίο MR2 (το 1ο είναι ήδη κλασσικό, το 2ο μάλλον αποτυχημένο).
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#673783
Zorz έγραψε:2 μοντέλα που μου κάνει εντύπωση ότι δεν αναφέρθηκαν και ΙΜΟ ανήκουν εδώ είναι τα Audi Α2 ...



ΩΧ ΩΧ μη τους βάζεις ιδέες και θα ανέβουν και άλλο οι τιμές

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... 17-audi-a2

αυτό εχει και ωραίο εσωτερικό και πανοραμική ηλιοροφή που ανοίγει :inlove:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#673787 ελληνικό είναι όλα θα φανούν στο ΚΤΕΟ...εμφανισιακά πάντως και πάντα απο τις φωτογραφίες δείχνει προσεγμένο, ιδίως εκει που φαίνονται τα μπροστινά καθίσματα και τα χειριστήρια του κλιματισμού που σε ότι γερμανικό εχω δει είναι ξεβαμμένα .