Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#300337 Βγαίνοντας απο βαγόνι του μετρό και ανεβαινοντας προς την έξοδο του σταθμού "Ελαιώνας" περίμεναν 6 ελεγκτές και μας ζητούσαν τα εισητήρια μας. Μου έκανε εντύπωση που έγινε έλεγχος στην έξοδο.. Εγώ πχ, όταν βγήκα από το βαγόνι, αν πετούσα το εισητήριο στους κάδους που έχει, τι θα έκανα; Η μάλλον, τι θα μου κάνανε;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#300342 Εντελως ηλιθιο αν το εκαναν αυτο. Ανετοτατα περνας αερα ο,τι και να σου πουν. Μα στην εξοδο;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#300351 Γκεακο μιλαμε για την εξοδο. ΕΞΟΔΟ.

-Το πεταξα κατω.
-Δεν πηρα το μετρο. Πηγα να βγαλω απεριοριστων και δεν ειχε.
-Ξεχασα το πορτοφολι σπιτι και γυριζω να το παρω.

Λεμε τωρα ε;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#300405 Τα σκαλιά που βγαίνεις έξω, όχι τα σκαλιά που είναι μόλις βγαίνεις στη πλατφόρμα. Μιλάμε για ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ. Βέβαια, επειδή πήγαινα να πάρω το αυτοκίνητο, δεν είχα όρεξη για μπλα μπλα και τους το έδειξα. Αλλιώς θα είχαμε show.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#300935
Dodger έγραψε:Τα σκαλιά που βγαίνεις έξω, όχι τα σκαλιά που είναι μόλις βγαίνεις στη πλατφόρμα. Μιλάμε για ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ. Βέβαια, επειδή πήγαινα να πάρω το αυτοκίνητο, δεν είχα όρεξη για μπλα μπλα και τους το έδειξα. Αλλιώς θα είχαμε show.


Έτσι όπως το περιγράφεις είναι αρκετά έξω από το σταθμό, πόσο μάλλον από το "μέσα" όριο που καθορίζουν τα ακυρωτικά μηχανήματα, σωστά;

Αν είναι έτσι, πρόκειται για μεγάλη βλακεία. Σα να σε σταματάνε οι ελεγκτές των αστικών λεωφορείων όταν περπατάς στο πεζοδρόμιο. :dizzy: Στο εξωτερικό πάντως, σε σταθμούς μετρό που δεν έχουν μπαριέρες (και άρα δεν είναι αυτονόητο το όριο "από εδώ και πιο μέσα περνάς μόνο με εισητήριο"), υπάρχουν γραμμές στο πάτωμα που παίζουν αυτό το ρόλο. Πχ. στο DLR:

Εικόνα
προσέξτε τη κόκκινη γραμμή, τη πινακίδα δεξιά που αναφέρει για το compulsory ticket area, καθώς και το ότι τα εκδοτήρια εισητηρίων είναι έξω από αυτή τη ζώνη.

Εικόνα
Η λωρίδα είναι ανάμεσα στις πλατφόρμες γιατί θεωρητικά ανήκουν σε διαφορετικά δίκτυα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#301009 Kαι στο Λονδινο εχει τυχει να ελεγχουν εισητηρια στην εξοδο. Υπαρχουν περιπτώσεις που περναει κοσμος χωρις εισητηριο μεσα αλλα αν πεσεις σε ελεγχο στην εξοδο δεν μπορεις να βγεις.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#423854 Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο χρησιμοποιώ πολύ συχνά τα ΜΜΜ λόγω δουλειάς. Έχω κατεβάσει άπειρα καντήλια που στο μετρό αυτή την εποχή τα δρομολόγια ειναι μειωμένα και στριμωχνομαστε σα σαρδέλες. Ωστόσο θέλω να πω και τα καλά. Τα λεωφορεία ως επί το πλείστον ξεκινάνε στην ώρα που λέει η εφαρμογή στο κινητό.
Απόψε είχα πάει Ακρόπολη και μετά για φαγητό και τελικά χάσαμε το τελευταίο μετρό. Μοναδική λύση το 790 το νυχτερινό. Έφτασε Μακρυγιάννη σε 25 λεπτά περίπου από Γλυφάδα και έκανα μισή ωρίτσα να φτάσω Άγιο Αντώνιο (ευτυχώς που η Αθήνα είναι άδεια βέβαια και δε σταματαγαμε σε κάθε σταση). Κανένα περίεργο συμβάν με ναρκωμανεις, μετανάστες κλπ.

< Note >