Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#212020
markvag έγραψε:Και μόλις έδωσες την απάντηση γιατί κανείς δεν παίρνει το προαστιακό...

Εγώ δεν ήξερα καν οτι υπήρχε...

Βέβαια, αν μένεις ανατολικά και χρησιμοποιείς ΜΜΕ για να πας Σίνδο για δουλειά θέλεις κανένα 3ωρο... :metalo:

Πότε έγινε;
Πριν 15 χρόνια που πήγαινα στο ΤΕΙ, δεν βόλευε κάτι από ΟΣΕ. Και ήθελες 1 ώρα με το αυτοκίνητο σε μη ώρες αιχμής από Καλαμαριά. Το δε λεωφορείο ήταν γεμάτο 2ωρο. Σε ώρες περίεργες ή με βροχή, καλύτερα να εμενες Σινδο μέχρι την άλλη μέρα

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#212121
JasonLouk έγραψε:Προφανώς και υπάρχουν κενά στα δρομολόγια του ΟΑΣΘ. Εκπληκτική γραμμή τα 15/16 όταν δουλεύουν και όταν δεν είναι πηχτρα στο κόσμο. Α και όταν καταφέρνουν να φρεναρουν αποτελεσματικα βλ. κατηφόρα βιζυηνου.

< >

Και οταν καταφερουν να ανεβουν την Βιζυηνου.
Δλδ ποτέ.
Επισης μπορει να εξυπηρετουν τον Corto αλλα δεν εξυπηρετουν τους βασικους τους πελατες δλδ τους κατοικους των συνοικιων που εξυπηρετουν κυριως σε ωρες αιχμης...

< >
Άβαταρ μέλους
By famas
#212126 Το μόνο που θα πω και μπορείτε να το επιβεβαιωσετε είναι ότι το φανάρι της Λαγκαδά για είσοδο στην εγνατία, διαρκεί 9 δευτερόλεπτα το πράσινο. Υπολόγισε ποιες γραμμές περνάνε από εκεί και τι κόσμο εξυπηρετεί από δυτικές συνοικίες. Η ουρά φτάνει ως τη διασταύρωση της Ραμόνας.

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#212145 Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουμε αστικές συγκοινωνίες. Πήγαινα σχολείο 6 χρόνια με το αστικό, σπουδές με το αστικό, διασκέδαση το βράδυ με το αστικό (το πήγαινε, το έλα ήταν πονεμένη ιστορία). Πηγαίνω τον μικρό στους παππούδες με το αστικό αν είμαστε οι 2 μας, γυμναστήριο-κολυμβητήριο με το αστικό, γήπεδο κλπ. Η συνάδελφος έρχεται από το Ωραιόκαστρο, η γυναίκα μου δούλευε στο Αλατίνι και παραδείγματα έχω πάμπολα. Ότι έχουμε αστική συγκοινωνία.

Οπότε ας λέμε ότι εμείς δε γουστάρουμε το αστικό γιατί δεν το γουστάρουμε, αλλά η πόλη καλύπτεται από τον ΟΑΣΘ σε ποσοστό άνω του 90%
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#212164 Μάλλον εννοούμε διαφορετικά το γουστάρω και το πηγαίνω. Άπειρες φορές ειμαι πανεπιστήμιο και πρέπει να ανέβω όοοολη την Βιζυηνού αλλά το παίρνω με τα πόδια γιατί δεν αξίζει η ταλαιπωρία του 15/16. Άπειρος κόσμος και πάναργο. Παίζει να είναι το αστικό με την μεγαλύτερη συχνότητα βλαβών. Και από οτι είδα πλέον βάλανε και παλιά κόκκινα για τις διαδρομές. GREAT.
Άβαταρ μέλους
By spoky
#212165
Corto Maltese έγραψε:Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουμε αστικές συγκοινωνίες. Πήγαινα σχολείο 6 χρόνια με το αστικό, σπουδές με το αστικό, διασκέδαση το βράδυ με το αστικό (το πήγαινε, το έλα ήταν πονεμένη ιστορία). Πηγαίνω τον μικρό στους παππούδες με το αστικό αν είμαστε οι 2 μας, γυμναστήριο-κολυμβητήριο με το αστικό, γήπεδο κλπ. Η συνάδελφος έρχεται από το Ωραιόκαστρο, η γυναίκα μου δούλευε στο Αλατίνι και παραδείγματα έχω πάμπολα. Ότι έχουμε αστική συγκοινωνία.

Οπότε ας λέμε ότι εμείς δε γουστάρουμε το αστικό γιατί δεν το γουστάρουμε, αλλά η πόλη καλύπτεται από τον ΟΑΣΘ σε ποσοστό άνω του 90%


χμμμ, με αυτά που περιγράφεις, δεν γίνεται να μην δε ρωτήσω. Το αμάξι γιατι το πήρες αφού τα κάνεις ολα με το λεοφωρείο; Για επένδυση;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#212166
JasonLouk έγραψε:Μάλλον εννοούμε διαφορετικά το γουστάρω και το πηγαίνω. Άπειρες φορές ειμαι πανεπιστήμιο και πρέπει να ανέβω όοοολη την Βιζυηνού αλλά το παίρνω με τα πόδια γιατί δεν αξίζει η ταλαιπωρία του 15/16. Άπειρος κόσμος και πάναργο. Παίζει να είναι το αστικό με την μεγαλύτερη συχνότητα βλαβών. Και από οτι είδα πλέον βάλανε και παλιά κόκκινα για τις διαδρομές. GREAT.

Τα κοκκινα ειναι σωτηρια μπροστα στις Barbie. Παντα υπηρχαν αφου μερικες Barbie μας εχουν αφησει χρονους και ολο και καποια ειναι χαλασμενη.

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#212171
spoky έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουμε αστικές συγκοινωνίες. Πήγαινα σχολείο 6 χρόνια με το αστικό, σπουδές με το αστικό, διασκέδαση το βράδυ με το αστικό (το πήγαινε, το έλα ήταν πονεμένη ιστορία). Πηγαίνω τον μικρό στους παππούδες με το αστικό αν είμαστε οι 2 μας, γυμναστήριο-κολυμβητήριο με το αστικό, γήπεδο κλπ. Η συνάδελφος έρχεται από το Ωραιόκαστρο, η γυναίκα μου δούλευε στο Αλατίνι και παραδείγματα έχω πάμπολα. Ότι έχουμε αστική συγκοινωνία.

Οπότε ας λέμε ότι εμείς δε γουστάρουμε το αστικό γιατί δεν το γουστάρουμε, αλλά η πόλη καλύπτεται από τον ΟΑΣΘ σε ποσοστό άνω του 90%


χμμμ, με αυτά που περιγράφεις, δεν γίνεται να μην δε ρωτήσω. Το αμάξι γιατι το πήρες αφού τα κάνεις ολα με το λεοφωρείο; Για επένδυση;

Για να με ρωτάνε διάφοροι ηλίθιοι
Άβαταρ μέλους
By spoky
#212173
Corto Maltese έγραψε:

Για να με ρωτάνε διάφοροι ηλίθιοι


:lol: :lol: :lol: ναι αλλα υπεκφευγεις της ερώτησης! Περιμένω.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#212271
famas έγραψε:Το μόνο που θα πω και μπορείτε να το επιβεβαιωσετε είναι ότι το φανάρι της Λαγκαδά για είσοδο στην εγνατία, διαρκεί 9 δευτερόλεπτα το πράσινο. Υπολόγισε ποιες γραμμές περνάνε από εκεί και τι κόσμο εξυπηρετεί από δυτικές συνοικίες. Η ουρά φτάνει ως τη διασταύρωση της Ραμόνας.


ω ναι!
οταν το 'χα συχνο το δρομολογιο απο λαγκαδα προς εγνατια, θυμαμαι το βαρδαρι ηταν η χειροτερη ταλαιπώρα, 300 μετρα αποσταση σε 10+ λεπτα :metalo:

σωστα γραφουν, απροπο, οτι η εγνατια -και γενικοτερα το κεντρο- πρεπει να ξελαμπικαρει απο τα ατελειωτα αστικα
δημιουργωντας 2 σταθμους μετεπιβιβασης εκατερωθεν του κεντρου (πχ σταθμος ή παλιο κτελ Ν.θεσσαλονικης για δυτικα και καπου μεσα στη ΔΕΘ για ανατολικα).
Ετσι τα περισσοτερα απο καθε γωνια να σταματανε εκει και καποια να περνανε απο το κεντρο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#212278
JasonLouk έγραψε:Άπειρες φορές ειμαι πανεπιστήμιο και πρέπει να ανέβω όοοολη την Βιζυηνού αλλά το παίρνω με τα πόδια γιατί δεν αξίζει η ταλαιπωρία του 15/16.


Τίνος είσ' εσύ, α; :lol:

Δεν ήξερα ότι είχα τόσους πολλούς γείτονες!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#233300 Άντε να εκσυγχρονιστούμε κάποια στιγμή!

Άνοιξε ο δρόμος για την εφαρμογή του έξυπνου ηλεκτρονικού εισιτηρίου στα ΜΜΜ

ShareTweet E-mail 8 σχόλια
Το Συμβούλιο της Επικρατείας απέρριψε την προσφυγή εταιρίας κατά της διεξαγωγής διεθνούς διαγωνισμού. Πρόσω ολοταχώς για την πλήρη κατάργηση του χάρτινου εισιτηρίου σε λεωφορεία και μετρό
news247
Μάρτιος 15 2016 21:35
Το Δ' Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας με τέσσερις αποφάσεις του (676 - 679/2016) απέρριψε ως αβάσιμους όλους τους ισχυρισμούς της εταιρείας «ΜΕΤΚΑ Α.Ε. - ΑΤΕΣΕ Α.Ε.» για την διεξαγωγή διεθνούς διαγωνισμού για το έξυπνο ηλεκτρονικό εισιτήριο των αστικών συγκοινωνιών της Αθήνας.
Ανάδοχος του έργου έχει ανακηρυχθεί η εταιρεία «ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή ΑΒΕΤΕ- LG CNS CO LTD».
Στο ΣτΕ είχε προσφύγει η εταιρεία «ΜΕΤΚΑ Α.Ε. - ΑΤΕΣΕ Α.Ε.», η οποία αποκλείστηκε από το διαγωνισμό και στρεφόταν κατά του Οργανισμού Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών (ΟΑΣΑ).
Η αιτούσα εταιρεία στρεφόταν κατά της διεξαγωγής του διεθνούς διαγωνισμού (προϋπολογισμού 94 εκατ. ευρώ συν ΦΠΑ), για τη «μελέτη, χρηματοδότηση, εγκατάσταση, υποστήριξη λειτουργίας, συντήρησης και την τεχνική διαχείριση, ενός ενιαίου αυτόματου συστήματος συλλογής κομίστρου» για τα μαζικά μέσα μεταφοράς.
Η εταιρεία «ΜΕΤΚΑ Α.Ε. - ΑΤΕΣΕ Α.Ε.» κατά το στάδιο αξιολόγησης του διαγωνισμού είχε ασκήσει προδικαστική προσφυγή η οποία όμως απορρίφθηκε με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΟΑΣΑ.
Οι σύμβουλοι Επικρατείας έκριναν ότι ήταν νόμιμη η απόρριψη της προδικαστικής προσφυγής της εταιρείας «ΜΕΤΚΑ Α.Ε. - ΑΤΕΣΕ Α.Ε.» από τον ΟΑΣΑ.
Ο επίμαχος διαγωνισμός περιλαμβάνει, μεταξύ των άλλων, την έκδοση ηλεκτρονικών καρτών, οι οποίες θα αντικαταστήσουν τα χάρτινα μεμονωμένα εισιτήρια και τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών. Το έξυπνο ηλεκτρονικό εισιτήριο θα είναι δύο τύπων και η επικύρωσή τους θα γίνεται εξ αποστάσεως χωρίς ο επιβάτης να εισάγει την κάρτα στο μηχάνημα.
Επίσης, προβλέπεται η προμήθεια και εγκατάσταση επικυρωτικών μηχανημάτων και η εγκατάσταση πυλών εισόδου στους σταθμούς του μετρό και του προαστιακού σιδηροδρόμου.
(Με πληροφορίες από ΑΠΕ)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#257378 Ξεκινησε η εφαρμογη τηλεματικης στα smartphones, που μας ενημερωνει για τα ΜΜΜ ποτε ρχονται σε συγκεκριμενη σταση.... πολυ βολικο για οσους το χρησιμοποιουν, το τσεκαρα αυτες τις μερες και ειναι πολυ ακριβες....
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#257386
224v έγραψε:Ξεκινησε η εφαρμογη τηλεματικης στα smartphones, που μας ενημερωνει για τα ΜΜΜ ποτε ρχονται σε συγκεκριμενη σταση.... πολυ βολικο για οσους το χρησιμοποιουν, το τσεκαρα αυτες τις μερες και ειναι πολυ ακριβες....


Νομίζω ότι έχουν αυξηθεί και οι στάσεις που έχουν φωτεινό πίνακα.