Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#604486 γεια σας, μία βοήθεια, σκέφτομαι να πάρω nissan qashqai πετρέλαιο μοντέλο του 09 , κάποια γνώμη σχετικά με το αμάξι, αν και σκέφτομαι πιο πολύ για βενζίνη αλλα ξεφεύγω στα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#604521
alexnoize έγραψε:γεια σας, μία βοήθεια, σκέφτομαι να πάρω nissan qashqai πετρέλαιο μοντέλο του 09 , κάποια γνώμη σχετικά με το αμάξι, αν και σκέφτομαι πιο πολύ για βενζίνη αλλα ξεφεύγω στα λεφτά.


Γεια σου φίλε !Λοιπον αν κανεις πολλλαααα χιλιόμετρα >20-25000 τον χρόνο τότε ναι να ψάξεις για πετρέλαιο για να έχεις και ένα όφελος στην τζεπη αλλά να είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ. !!μακρυα από εισαγωγής..Αν πάλι είσαι στα χιλιόμετρα του μέσου οδηγού εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να πάρεις την βενζινουλα σου όμορφα και ωραια για να μην έχεις πολλά στο κεφάλι σου..ειδικά στο μεταχειρισμένο εγώ θα το σκεφτόμουν παααααρα πολύ για πετρέλαιο.


< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#604540 Στο δίλημμα βενζίνη ή πετρέλαιο, ειδικά στην πρώτη γενιά, καλύτερα δώσε κάτι παραπάνω για το πετρέλαιο ακόμα κι αν κάνεις λίγα χλμ. Η διαφορά στις επιδόσεις θεωρώ πως είναι μεγάλη υπέρ του πετρελαίου.
ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΜΩΣ, ΟΧΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 2012. Όλα τα προηγούμενα είναι σίγουρα μτχ. εισαγωγής. (Για την ακρίβεια ζήτημα είναι να θυμάμαι ένα mk1προ fl diesel αγορασμενο από Ελλ. Αντιπροσωπεία στην Κόρινθο.)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#604541 Βρήκα Nissan Qasghai πετρελαίου Ελληνικό . κάνω χλμ και πολλά μάλιστα.γυρω στα 300 χλμ τη βδομάδα.Μεσα στη πόλη είμαι ποδαρατος ή με τη μηχανή.Ειμαι από Σέρρες.μικρες οι αποστάσεις δε χρειάζεσαι αμάξι.το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος μου το δίνει σε καλή τιμή και δεκτός έλεγχος . βενζίνη δυστυχώς δε μπορώ να βρω και ότι βρίσκω είναι από μεγαλούπολη φαγωμενοι στα φανάρια ξεκινά Σταμάτα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#604548 300 δεν είναι πολλά. Γράφεις δηλ περίπου 14,4k τον χρόνο. Μέση απόσταση για ένα βενζινοκίνητο.

<+
Άβαταρ μέλους
By fot
#604565 Να προσέξεις το πετρέλαιο να μην έχει dpf. Δηλαδή euro 4 και κάτω αν δεν κάνω λαθος.

Η συμβίωση εντός πόλης με panda euro 6, ειδικά τον χειμώνα δεν ήταν και πολύ ευχάριστη σε ότι αφορά το dpf.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#604597 Μπράβο, προτιμότερο να βγάζει καρκίνο από πίσω παρά να πάρει κανείς το σωστό αμάξι για την χρήση του/να ακολουθεί τις οδηγίες του κατασκευαστή.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#604600
drdino έγραψε:Μπράβο, προτιμότερο να βγάζει καρκίνο από πίσω παρά να πάρει κανείς το σωστό αμάξι για την χρήση του/να ακολουθεί τις οδηγίες του κατασκευαστή.


+1000000


< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#604601
alexnoize έγραψε:Αν έχει dpf γνωρίζω ότι θα το βγάλω και θα πάω για να κάνω επαναπρογραμματισμό το εγκεφαλο , κόστος? 500 ευρώ μου είπαμε .


Ο φίλος fot πρότεινε να βρεις αμάξι που βγήκε από το εργοστάσιο χωρίς dpf..όχι να πάρεις ένα με dpf και να το αφαιρέσεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#604602 Μίλησέ μας λίγο και για την μηχανή σου και για τα ταξίδια που ΔΕΝ θα κάνεις προς Θεσσαλονίκη κλπ
Άβαταρ μέλους
By nikos
#604618
alexnoize έγραψε:Αν έχει dpf γνωρίζω ότι θα το βγάλω και θα πάω για να κάνω επαναπρογραμματισμό το εγκεφαλο , κόστος? 500 ευρώ μου είπαμε .
Καλός είσαι και συ

< Note >