Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#570345 Ενα θεμα για παραξενες/αστειες ιστοριες απο αντιπροσωπειες - πωλητες και για τα καλα και κακα που συνανταμε. Εψαξα και δεν βρηκα κατι παρομοιο, αν υπαρχει παρακαλω να μεταφερθει εκει.

Ψαχνοντας, επι ενα περιπου τετραμηνο, για νέο αυτοκινητο και εχοντας σχετικη συγχυση στο τι χρειαζομαι, επισκεφθηκα αρκετες (ενταξει, πολλες. ΕΝΤΑΞΕΙ, ΟΛΕΣ) αντιπροσωπειες στη Θεσσαλονικη (και μερικες εκτος…) :innocent:

Ειχα καιρο να κανω αυτή τη διαδικασια και όταν την εκανα ηταν για παρεα σε φιλους, αλλα χωρις να ασχοληθω ιδιαιτερα. Το επιπεδο των πωλητων και των υπηρεσιων είναι (παραμενει) πολύ χαμηλο, με φωτεινες εξαιρεσεις που οφειλονται σε προσωπικη προσπαθεια των πωλητων και όχι στην οργανωση των αντιπροσωπειων.

Τεστ ντράιβ αυτοκινητα υπαρχουν αρκετα, αλλα οι επιλογες τους είναι περιεργες:
Αλλοι εχουν “φορτωμενες” ή ισχυρες εκδοσεις των αυτοκινητων, που δεν πουλανε τοσο πολύ, αλλοι πολύ φτωχες ή αδυναμες. Αρκετοι βεβαια εχουν και τις μεσαιες, εμπορικες εκδοσεις που θα πουληθουν σε μεγαλα νουμερα, κατι που θεωρω και το σωστο.
Συχνα βεβαια δεν εχουν καθολου το μοντελο που θελεις (όχι τη συγκεκριμενη εκδοση, καμια εκδοση), ενώ και όταν τα αλλαζουν/πουλανε δεν τα αντικαθιστουν αμεσως. Μου ετυχε επισης να εχω κλεισει ραντεβου και το αυτοκινητο να λειπει (το πηρε καποιος πωλητης που σχολασε).
Η διαδρομη που σου προτεινουν είναι κατά κανονα ανεπαρκης (μικρη, μεσα στην κινηση), αλλα οποτε ζητησα πιο σοβαρη “βολτα” δεν μου αρνηθηκε κανεις.
Μερικοι μου το εδωσαν χωρις να ερθουν μαζι, ορισμενοι χωρις να κρατησουν ταυτοτητα, ουτε καν να ελεγξουν αν εχω διπλωμα!!! Ενας με εστειλε να βαλω και πετρελαιο (και μαλιστα 10 ευρω, για να ειναι ελαφρυ το αμαξι μαλλον), για να μην μεινω, όπως μου ειπε. :s_omg Τουλαχιστον μου εδωσε το 10ευρω...

Οι πωλητες δεν ξερουν σχεδον τιποτα, μολις βγεις λιγο απο τα καθιερωμενα. Αυτο το διαπιστωσα στα μοντελα για τα οποια πραγματικα ενδιαφερθηκα και τα μελετησα παραπανω, ειδικα όταν ηθελα να “χτισω” εξτρα εξοπλισμο σε μια μεσαια εκδοση.
Ορισμενοι κανουν call-back κλησεις, για να δουν τι εκανες και να σε ενημερωσουν για καποια αλλαγη στην τιμη – προσφορα. Αυτο μου αρεσε.
Αλλους παλι πρεπει να τους καλεις 3 μερες για να σου απαντησουν, ουτε δανεικα να ηθελα. Τετοιες διαφορες παρατηρουνται ακομη και μεσα στο ιδιο μαγαζι, οποτε ενισχυεται αυτό που ειπα παραπανω, οτι όλα εξαρτωνται από τα προσωπα και τιποτα από διαδικασιες.

Οι εκθεσεις γενικα αξιοπρεπεις ειναι. Μου αρεσει που εχουν εκλειψει οι υπερβολες των παχιων αγελαδων, με τα τεραστια, "χλιδατα" και κακογουστα κτηρια. Ειδα και καταστασεις μιζεριας (ανεπαρκης θερμανση, φωτισμος) αλλα γενικα ΟΚ. Υλικο δεν εχουν ολοι να σου δωσουν, αλλα με το internet δεν χρειαζεται κιολας.

Θα ειχε ενδιαφερον να μας πουνε οι φιλοι απο Αθηνα, αν τα παραπανω ισχυουν και στην Αθηνα, οπου πιστευω (βλεποντας και τι κυκλοφορει στους δρομους) οτι οι πωλησεις ειναι πολυ περισσοτερες (και οχι μονο λογω μεγαλυτερου πληθυσμου). Στη Θεσσαλονικη παντως εχουν κλεισει πολλοι εμποροι, εχει σπασει το γνωστο διδυμο (μια αντιπροσωπεια ανατολικα και μια δυτικα για καθε "μαρκα") και αρκετα εργοστασια εχουν εναν μονο αντιπροσωπο.

Το top three της αδιαφοριας – ασχετοσυνης - βλακειας - αγενειας:
Χαλκινο:
Πωλητης της Citroen μου πλασαρει καμερα και υποβραχιονιο after market για αυθεντικα, σε τιμες αρκετα κατω από των original extras.
-Είναι Citroen;
-Είναι με την εγγυηση μας
-Ναι, αλλα είναι του εργοστασιου;
-Είναι με την εγγυηση μας.
-Ωραια, βαλτα στην προσφορα.
-Ξερετε, αυτά δεν μπαινουν στην προσφορα, θα τα τιμολογησουμε ξεχωριστα.
-ΟΚ. Ποσο είναι η προκαταβολη για να μπω στο ατοκο;
-8.000 €
-Πολλα δεν ειναι 8k;
-Είναι το 40%, κυριε
-Μα δεν είναι 35%, δηλαδη περιπου 7k;
-Εσεις ποσα θελετε να δωσετε; :dizzy:
-Μα το υπολοιπο ειναι ατοκο, γιατι να σας δωσω παραπανω προκαταβολη απο την ελαχιστη;
-Εκανα λαθος στον πολλαπλασιασμο
-Οχι, γιατι μου ειπατε και λανθασμενο ποσοστο.
-Κατα λαθος
-Αντιο σας
-Μα γιατι φευγετε;
(Έμεινε με την απορία)

Αργυρο:
Πωλητης δεν ξερει ποσο κανει το εκθεσιακο, που είναι ΔΙΠΛΑ του.
-Αυτό, του λεω, ειναι καλη περιπτωση στα 17.000€
-Αυτό, κύριε, κάνει 19000€ (ΜΕ ΥΦΟΣ ΛΕΜΕ)
-Χλωμο, γιατι το ταμπελακι γραφει 17000
Και τσουλαει ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΟΥ μεχρι το αυτοκινητο (3 μ. πιο περα) για να δει ποσο γραφει η ταμπελα και επιστρεφει τσουλωντας παλι με τα ροδακια. Ο ιδιος ηταν παντελως ασχετος σε ότι τον ρωτησα ΚΑΙ αγενης.
(Γενικα συγχωρω ένα από τα δυο: Μπορει να εισαι απειρος / ασχετος / νεος σε ηλικια και να μην εχεις ακομη τις γνωσεις που απαιτουνται. Αν εισαι όμως ευγενικος, ο πελατης το εκτιμα. Ειδα αρκετους τετοιους. Μπορει παλι να εχεις εμπειρια, γνωσεις, να απαντας σε ειδικες ερωτησεις. Εκει μπορω να δεχτω (ΛΙΓΟ) υφος ή βαρεμαρα, όταν ο πελατης σου τα σπαει με μαλακιες. Και τα δυο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ είναι ελεεινος συνδυασμος. Ειναι ομως και πολλοι πελατες για ξυλο...)

Και εκει που ελεγα εχουμε winner, μου προκυπτει, στην ΙΔΙΑ αντιπροσωπεια, ΤΟ αστερι:
Μπαινω, κοιταζω τα αυτοκινητα, επι 10 λεπτα δεν εμφανιζεται κανεις. Σκαει μυτη καποια στιγμη ο τυπας, με μια σαντουϊτσαρα ΝΑΑΑ και αρχιζει να την τρωει ΜΕΣΑ στην εκθεση, χαζευοντας τη θεα από τη βιτρινα προς τα εξω. Κλονιστηκα σε βαθμο να μην ξερω αν είναι το μαγαζιου ή όχι.
-Ειστε πωλητης;
-Ναι (τερμα μπουκωμενος)
-Θα ηθελα να ρωτησω καποιες πληροφοριες για το Kona.
-Ααα, δυστυχως λειπει ο συναδελφος που ασχολειται με τη Hyundai, θα πρεπει να ερθετε ξανα αυριο.
-Μα δεν θελω κατι δυσκολο, την τελικη τιμη να μου πειτε
-Δεν γινεται, λειπει ο συναδελφος και αλλαξε ο τιμοκαταλογος
-ΣΗΜΕΡΑ;
-Ναι
-Καλα, τουλαχιστον να κανουμε ενα τεστ ντραιβ
-Ααα, δεν γινεται, δεν είναι εδώ το αυτοκινητο
-Μα, ΑΥΤΟ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
-Α ναι, αυτό είναι. Δυστυχως δεν γινεται τεστ ντράιβ μετα τις 17:00
-Μα σας τηλεφωνησα, ότι θα ερθω ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ για να το οδηγησω, μου ειπατε γινεται μεχρι τις 18:00, εφυγα αρον-αρον απο τη δουλεια για να προλαβω και μου λετε τωρα δεν γινεται;
Και κοιταει το ρολόι ρε παιδια, μηπως ειχε περασει η ωρα. Δυστυχως για αυτόν ηταν 6 παρα 5.
-Βεβαιως κυριε, γινεται...
(ειχε γυαλισει λιγο το ματι μου, φαινεται)
Και μου δινει τα κλειδια να το παρω μονος μου, χωρις να δει διπλωμα, ταυτοτητα και χωρις να ξερει ουτε καν το ονομα μου. Και λεει και το αμιμητο: Μην απομακρυνθειτε πολυ... :ninja: :vava:

Βρηκα βεβαια και αρκετους καλους, που ηταν προθυμοι χωρις να γινονται φορτικοι ή υπερβολικα διαχυτικοι, απαντουσαν (και οταν δεν ηξεραν το εψαχναν), δεν βαριοντουσαν, προσπαθουσαν να βρουν λυσεις και γενικα ηταν επαγγελματιες.

Ασχετο: Πουλαει ενα φιλαρακι ενα ΚΟΝΑ ολοκαινουριο σε σκοτωμενη τιμη, αλλα εχει κατι μπλεξιματακια με τα χαρτια (κλαπηκαν οι πινακιδες, χαθηκε η αδεια, καταστραφηκε ο αριθμος πλαισιου και κατι τετοια κουλα). Ξερει κανεις κανεναν καλο μαστορα να “χτυπησει” ξανα τον αριθμο πλαισιου; :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#570352
kantoniou έγραψε:Ασχετο: Πουλαει ενα φιλαρακι ενα ΚΟΝΑ ολοκαινουριο σε σκοτωμενη τιμη, αλλα εχει κατι μπλεξιματακια με τα χαρτια (κλαπηκαν οι πινακιδες, χαθηκε η αδεια, καταστραφηκε ο αριθμος πλαισιου και κατι τετοια κουλα). Ξερει κανεις κανεναν καλο μαστορα να “χτυπησει” ξανα τον αριθμο πλαισιου; :innocent:


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ακου και μια δικια μου, απο ιδιωτη. Παω να δω ενα 307 cc, διαπιστωνω κατευθειαν 3-4 προβληματα (δεν εκλεινε σωστα η οροφη, δουλευαν μονο οι αεραγωγοι του παρπριζ, κλπ.) και το παιρνω για βολτα, οπου βλεπω πως κοβει δεξια σε δραματικο βαθμο, ηθελε και τα 2 χερια στο τιμονι γερα για να μεινει ευθεια. Το αναφερω στον τυπο, μου λεει μαλλον θελει αερα, του απανταω ή αυτο θα ειναι ή εχει καταστραφει τελειως το μπροστα συστημα :slap:

Αργοτερα μου ειπε πως το ειχε βαλει αγγελια αλλα ηταν τοσο καλο που την κατεβασε και το ξαναβαλε ακριβοτερα, αλλα δυστυχως γι αυτον ειχα ηδη κανει τη μελετη μου και ηξερα πως η δευτερη αγγελια ηταν 500 ευρω κατω :s_biggrin

Το highlight ομως της ιστοριας ειναι πως μου εστειλε 2-3 μερες μετα να με ρωτησει αν θα κανω προσφορα, τονιζοντας πως το πηγε στο συνεργειο και του εφτιαξαν το κοψιμο προς τα δεξια κατα 80%. Το υπολοιπο 20% θα ηταν το δωρακι μου φανταζομαι, να εχω κατι να ασχολουμαι :slap: :slap: :slap:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#570359 Πάω το 2009 με τη σύζυγο στην Όπελ έχοντας καταλήξει πως θα πάρουμε είτε ένα C4 Picasso είτε σαν πιο φθηνό και μαζεμένη λύση ένα Astra SW 1.4. Το Citroen το έχουμε ήδη δει και έχουμε πάρει προσφορά (το οδηγικό κομμάτι όπως καταλαβαίνετε μας ήταν αδιάφορο). Στην αντιπροσωπεία χαμός, οπότε λογικά καθυστέρησαν να μας εξυπηρετήσουν. Αλλά όπως είπα γίνονταν χαμός. Σε κάποια φάση έρχεται ένας πωλητής μιλάμε λίγο, καθόμαστε στο γραφείο του, μας γίνει τα φυλλάδια και εκεί που κάνουμε ερωτήσεις σε μία παύση, μας λέει "Ε... συγνώμη τώρα, έχω κόσμο" και σηκώνεται και φεύγει :tomato: Προφανώς φύγαμε χωρίς καν να κοιτάξουμε πίσω...

Όταν έψαχνα να πάρω το 206 (το 2004) είδα και το καινούριο τότε Jazz. Στον Σαρακάκη στην Βασ. Όλγας... Μπαίνω μέσα και μετά από μια λογική ώρα, ήρθε ένας πωλητής. Απλά δεν είχε ιδέα...

- Γειά σας, ενδιαφέρομαι για το jazz
- Αυτό είναι. (σιωπή)
- Ε... μετά από λίγες αμήχανες στιγμές... Άκουσα ότι είναι πολύ ευρύχωρο.
- Ναι, το βλέπετε... (σιωπή)
- Και πως οι θέσεις αλλάζουν αναδιπλώνονται
- Ναι, βλέπετε...
...
- Καλά ευχαριστώ, γεια σας. :tomato:

Και όταν ψάχναμε για το C4 Picasso πήγαμε και πάλι στη Honda. Στη μισή ώρα που κοιτούσαμε με τη γυναίκα το αμάξι (μόνοι μας) δεν δέησε κάποιος από τους 3-4 πωλητές (που ήταν στα γραφεία τους και στους υπολογιστές τους, κανένας άλλος πελάτης μέσα) να έρθει. Όταν είπαμε σε κάποιον "τι θα γίνει, θα έρθει κανείς;;", μας είπε πως θα έρθει ο συνάδελφος μόλις τελειώσει (δείχνοντας έναν άλλον), ο οποίος λίγο αργότερα ήταν ακόμα στον υπολογιστή του... Φύγαμε, χαιρετώντας τους, όχι ιδιαίτερα ευγενικά.

Να μην (ξανα)αρχίσω με το (ανύπαρκτο) after sales του ομίλου Συγγελίδη, που παρέδοσε ελαττωματικό αμάξι (ήθελε αντικατάσταση ο πίσω άξονας, μετά από χτύπημα πριν την παράδοση, ενώ είχαν χτυπήσει και ξαναβάψει πίσω προφυλακτήρα και πίσω αριστερό φτερό) και έκανε την πάπια. Υποτίθεται πως την υπόθεσή μου είχε αναλάβει ο υπεύθυνος ποιότητας του ομίλου στη Β. Ελλάδα, αλλά φυσικά δεν έγινε τίποτα. Και φυσικά από εμένα λεφτά δεν βλέπουν ποτέ ξανά (και δυστυχώς έχουν τις αγαπημένες μου μάρκες citroen, peugeot :rant: ). Το κορυφαίο είναι όταν με πήρε να μου πει πως καθυστέρησε η (υποτιθέμενη) επισκευή του πίσω άξονα επειδή δεν ξέρανε πως να κάνουν ευθυγράμμιση! :s_sarcastic :s_wacko :s_whiteflag Όχι μόνο απατεώνες, αλλά ανίκανοι κι από πάνω...

Η VW είναι σε άλλη φάση. Απλά ΠΟΤΕ δεν είχε διαθέσιμα ανταλλακτικά. Που φυσικά επειδή το αμάξι ήταν ένα μπουρδέλο με 4 ρόδες χρειάζονταν σταθερά. Το κορυφαίο; Πάει η μητέρα μου στην αντιπροσωπεία με τον διακόπτη των φλας να μην δουλεύει. Κλασσική απάντηση "δεν έχουμε ανταλλακτικό, θα παραγγείλουμε από Γερμανία, σε 40 μέρες"...

- Καλά, πως θα κυκλοφορώ 40 μέρες χωρίς φλας;;; Είστε σοβαροί τώρα;;; Ολόκληρη αντιπροσωπεία, δεν έχετε έναν διακόπτη;;; :s_wacko
- Εντάξει κυρία μου, δεν είναι και τόσο σημαντικό! :s_sarcastic :s_whiteflag
- Εσύ δηλαδή θα κυκλοφορούσες 40 μέρες χωρίς φλας;;; :s_shout
- Ε... όχι...
- Να δω τον προϊστάμενο τώρα!

Και αφού τα άκουσε ένα χεράκι σκέφτηκε το ενδεχόμενο να υπάρχει στην άλλη αντιπροσωπεία (στην άλλη άκρη της πόλης). Μιλάμε για ώρα αιχμής εκείνη τη στιγμή, πόυ σήμαινε τουλάχιστον 1,5ώρα πήγαιν' έλα. Σε 40-45 λεπτά το αμάξι ήταν έτοιμο (φαντάζομαι ξήλωσαν από εκθεσιακό)... :s_sarcastic :superman: Εγώ φυσικά ούτε για φτύσιμο δεν πάω (και) από εκεί, τώρα γιατί η μητέρα μου αντικατέστησε το παντελώς αναξιόπιστο Golf IV με ένα Α3 δεν ξέρω... :s_sarcastic :s_whiteflag



Πάντως, προσωπικά δεν πρόκειται να ανταμοίψω με λεφτά μου τέτοιες συμπεριφορές. Είμαι πολύ συχγωρητικός και προφανώς δεν θα γράψω στην προσωπική μου blacklist μία εταιρεία με ένα περιστατικό. Αλλά στην περίπτωση της VW και της Citroen μιλάμε για επαναλαμβανόμενα περιστατικά άρνησης εξυπηρέτησης. Προτιμώ να έχω ως μόνη επιλογή ένα Toyota κι ένα Kia από το να δώσω λεφτά σε τέτοια μπουρδέλα εταιρείες.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#570368 Μετά από 2 επισκέψεις σε Opel (1999 και 2008) θεωρώ ότι έχουν στο καταστατικό λειτουργίας τους οι πωλητές να μην σηκώνονται από το κάθισμα τους και μόνο για την τουαλέτα τους... Ουτε που να πλησιασουν στο εκθεσιακο αυτοκίνητο που ενδιαφέρεται ο υποψήφιος πελάτης.

Το "χειρότερο" μου όμως ήταν τα Χριστούγεννα του 2013 στην BMW. Ήθελα να δω και με td την νέα τότε 4αρα και έκανα το ολεθριο λάθος και πήγα με φόρμα. Ο πωλητής απλά με κοίταξε από πάνω ως κάτω και με ύφος απεχθειας μου είπε ότι δεν πουλιέται ακόμα η 4αρα και δεν την έχουν σε td.
Όπως περιτρανα αποδεικνύεται και από την φωτογραφία μου φεύγοντας, η 4αρα δεν είχε έρθει ακόμα στην Ελλάδα και φυσικά δεν υπήρχε σε td μια άσπρη που μου είχαν πει στο τηλέφωνο λίγες μέρες πριν ...
Μετά από κράξιμο στο fb τους μαζί με την συγνώμη μου που δεν πήγα με κουστούμι... κάθε χρόνο στην γιορτή μου ευχές με στέλνουν και ενημερωτικά για τα διαθέσιμα td τους και events!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#570374 VW ανατολικά πριν πολλά χρόνια. Πάω να δω το Golf και ύστερα από αρκετή ώρα έρχεται πωλητής για να τον ρωτήσω 1-2 πράγματα που με ενδιέφεραν. Δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε την πρώτη ερώτηση και πλησιάζει ο "προιστάμενος" και λέει στον πωλητή βγάλε τον σκύλο βόλτα. Του δίνει τον σκύλο από το λουρί, με παρατάει και φεύγει...

Ίδια αντιπροσωπεία, έχουμε παραγγείλει το αυτοκίνητο και ο πωλητής μας αναφέρει πως μέσα θα είναι μπεζ! Όλα ωραία και καλά μέχρι την παραλαβή όπου διαπιστώνω πως το εσωτερικό είναι κατάμαυρο.
- Καλά του λέω, μπεζ δεν είχαμε πει ότι θα είναι το εσωτερικό;
Και κορυφαία απάντηση πωλητή.
- Ναι μου λέει, είναι μαύρο, αλλά είναι ανοιχτό μαύρο! :s_crazy

Πιο πρόσφατα που ήμασταν πάλι στο ψάξιμο, πολύ καλός ήταν ο πωλητής της Honda δυτικά, από τους χειρότερους ένας στην Ford που προσπαθούσε να μας πείσει ότι το αυτόματο παρκάρισμα του Focus είναι χρησιμότερο από το αυτόματο φρενάρισμα και πως πρέπει να το τοποθετήσουμε! Και γενικότερα στην Ford εισέπραττες μια γενικότερη βαρεμάρα.

ΥΓ. Τώρα θυμήθηκα πως μου είχε κάνει ιδιαίτερα θετική εντύπωση ένας πωλητής στον Μανδύλα, που μας είχε αφήσει 10 λεπτά να δούμε το αυτοκίνητο με την ησυχία μας και μετά μας πλησίασε και η πρώτη του ερώτηση ήταν τι δεν μας άρεσε! Συνήθως με το που ξεκινάνε σε ζαλίζουν με το πόσο υπέροχο είναι το αυτοκίνητο τους!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#570376 Ας πω και εγώ μερικά πρόσφατα. Γενικά συμφωνώ ότι το να πέσεις σε πωλητή που να ξέρει και να μην προσπαθεί να σε βγάλει τρελό είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Στην Όπελ, μπαίνω και ρωτάω για το Άστρα diesel 136 dynamic.
-"Πόσο κάνει?"
22.000€
"Μα έχει τιμή καταλόγου 21.050"
Δείτε και θα σας πω, εν τέλει μου δίνει τιμή 20.250€ κλειδί, δηλαδή αν εγώ είχα κάνει μεταβολή και είχα φύγει στα 22, δεν έτρεχε κάστανο.
Στη Honda, έχει civic diesel test drive, τον ρωτάω αν είναι διαθέσιμο κάποια στιγμή, ψιλοστραβωνει, αλλά μου λέει πάμε τώρα. Ξεκινάμε, του λέω θέλω μια συγκεκριμένη διαδρομή ( γύρω στα 10 χιλιόμετρα συνολικά), απάντηση "Σιγά μην φτάσουμε και Θεσσαλονίκη για να πάρεις ένα αμάξι", στο μεταξύ δεν ήθελε να βάλει ζώνη και γκρινιαζε ότι είχε πελάτη πίσω στην έκθεση.
Στην Hyundai, ρωτάω αν μπαίνουν έξτρα στο i30, εργοστασιακή πλοήγηση και φουλ led. Απάντηση, είναι στάνταρ από το εργοστάσιο. Μισή ώρα για να του εξηγήσω ότι το android auto δεν είναι εργοστασιακό Navi ούτε τα προβολικά αλογόνου full led. Στο τέλος παρεξηγήθηκε κιόλας

< Note >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#570377 Συνεχίζω, στη Ford ολόκληρη ανάλυση για το πόσο μεγάλη ευκαιρία είναι το Νέο Focus που αν και Σούπερ Premium βγαίνει φθηνότερο από την Α class.
Στην Kia, βλέπω το ceed, ρωτάω διαστήματα service για το diesel. Κάθε 15.000χιλιομετρα για να ισχύει η εγγύηση μου λέει. Μα το εργοστάσιο λέει 30.000χλμ του λέω, εμείς λέμε κάθε 15 αλλιώς δεν έχει εγγύηση...
Στη Σεατ 2 φορές έκατσα επί ένα τέταρτο και χωρίς να με πλησιάσει άνθρωπος, την τρίτη που πλησίασε έπρεπε να κοιτάει τα κιτάπια ακόμη και για την μικρότερη απορία σε σχέση με έξτρα εξοπλισμό.
Την πιο καλή εντύπωση μου την έκανε το φθινόπωρο ο πωλητής στην Peugeot, έβγαλε το 308 από την έκθεση για να το κάνουμε τεστ ντραιβ, ενώ με πήρε και τηλέφωνο μια εβδομάδα πριν το black Friday για να μου πει τι έκπτωση θα υπήρχε. Κρίμα που δεν με βόλεψε καθόλου η θέση οδήγησης.
Για την VW δεν γράφω γιατί υπήρξα πελάτης και ίσως για αυτό με το που μπαίνω από την πόρτα πρώτα μου δίνουν τα κλειδιά για τεστ ντραιβ εν λευκώ και μετά ρωτάνε τι θέλω. ( Έχω πάρει εν λευκώ Golf vi, vii, Scirocco, A3 και Polo)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#570378
belgarion έγραψε:Για την VW δεν γράφω γιατί υπήρξα πελάτης και ίσως για αυτό με το που μπαίνω από την πόρτα πρώτα μου δίνουν τα κλειδιά για τεστ ντραιβ εν λευκώ και μετά ρωτάνε τι θέλω. ( Έχω πάρει εν λευκώ Golf vi, vii, Scirocco, A3 και Polo)

Νόμιζα πως μια άλλη παθολογική περίπτωση κατοχής (ταυτόχρονα) 2 Polo ήταν ό,τι χειρότερο στο θέμα, αλλά τελικά υπάρχουν και πιο δύσκολα περιστατικά... :s_empathy
Γιατρέ μου;
:s_dance :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#570379 Σε δύο περιπτώσεις td γέλασα με τον πωλητή δίπλα μου. Νομίζω και αυτός γέλασε μαζί μου.
Το 2008 με το XTrail 2ης γενιάς "γκρινιάζω" για πολύ θόρυβο από τον κινητήρα στα 120 χλμ και μου λέει "αν βάλεις και την 6η ίσως ηρεμήσει...". Δεν ήξερα ότι ήταν 6ταχυτο!
Το 2010 με το Eos Tsi στην ΕΟ πάω με περίπου 100 χλμ και μου λέει "140 άλογα έχει, μπορείς να πας και γρηγορότερα..." το 200ρισα τελικά!
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#570380
belgarion έγραψε:Συνεχίζω, στη Ford ολόκληρη ανάλυση για το πόσο μεγάλη ευκαιρία είναι το Νέο Focus που αν και Σούπερ Premium βγαίνει φθηνότερο από την Α class.


Πήγαινε στην Skoda και μέτρα πόσα "σαν Audi" θα σου πουν...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#570381
Anonymous Founder έγραψε:
belgarion έγραψε:Για την VW δεν γράφω γιατί υπήρξα πελάτης και ίσως για αυτό με το που μπαίνω από την πόρτα πρώτα μου δίνουν τα κλειδιά για τεστ ντραιβ εν λευκώ και μετά ρωτάνε τι θέλω. ( Έχω πάρει εν λευκώ Golf vi, vii, Scirocco, A3 και Polo)

Νόμιζα πως μια άλλη παθολογική περίπτωση κατοχής (ταυτόχρονα) 2 Polo ήταν ό,τι χειρότερο στο θέμα, αλλά τελικά υπάρχουν και πιο δύσκολα περιστατικά... :s_empathy
Γιατρέ μου;
:s_dance :s_rofl
Α εγώ δεν έχω παρωπιδες, βλέπω όλες τις πιθανές λύσεις. Από την άλλη, το να μπαίνεις σε έκθεση και να σου δίνουν τα κλειδιά του τέστ ντραιβ πριν καν ρωτήσεις οτιδήποτε είναι σαφώς προτιμότερο από κάποιους που κάνουν ότι μπορούν για να το αποφύγουν.
Στην BMW μου έτυχε άλλο, ρώτησα για 116 και αντί να οδηγήσω αυτή βρέθηκα να οδηγάω το i3.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#570384
cosneo έγραψε:
belgarion έγραψε:Συνεχίζω, στη Ford ολόκληρη ανάλυση για το πόσο μεγάλη ευκαιρία είναι το Νέο Focus που αν και Σούπερ Premium βγαίνει φθηνότερο από την Α class.


Πήγαινε στην Skoda και μέτρα πόσα "σαν Audi" θα σου πουν...
Πιθανότατα, άλλωστε τώρα όλοι είναι premium (στο μυαλό τους), παίζει μόνο στην Dacia να μην το ακούσεις αυτό.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#570385
Anonymous Founder έγραψε:
belgarion έγραψε:Για την VW δεν γράφω γιατί υπήρξα πελάτης και ίσως για αυτό με το που μπαίνω από την πόρτα πρώτα μου δίνουν τα κλειδιά για τεστ ντραιβ εν λευκώ και μετά ρωτάνε τι θέλω. ( Έχω πάρει εν λευκώ Golf vi, vii, Scirocco, A3 και Polo)

Νόμιζα πως μια άλλη παθολογική περίπτωση κατοχής (ταυτόχρονα) 2 Polo ήταν ό,τι χειρότερο στο θέμα, αλλά τελικά υπάρχουν και πιο δύσκολα περιστατικά... :s_empathy
Γιατρέ μου;
:s_dance :s_rofl


3

:oops:

Δεν μπορούσα να οω όχι. :ninja:

belgarion έγραψε:Συνεχίζω, στη Ford ολόκληρη ανάλυση για το πόσο μεγάλη ευκαιρία είναι το Νέο Focus που αν και Σούπερ Premium βγαίνει φθηνότερο από την Α class.


Ντίμη πότε έρχεσαι Ντίμη να πάμε βόλτα Ντίμη;

ΠΟΎ ΝΆ ΣΤΑ ΛΈΜΕ ΝΤΊΜΗ :s_rofl :s_rofl :s_rofl

:s_shout
Άβαταρ μέλους
By dimik
#570390 Μια φορά ψώνισα καινούριο αλλά οι επισκέψεις και τα τηλέφωνα στις αντιπροσωπείες ήταν μπορώ να πω συνολικά θετικές εμπειρίες.

Opel Κοζάνη ενδιαφερόμενος για το Astra Gtc 1.6t αν θυμάμαι καλά εξυπηρετικοτατος κατέληξα στο OPC ένα βήμα πριν το test drive αλλά εκεί μου τα χάλασε η θέση οδήγησης και ο πωλητής. Έβρισκε σχεδόν το κεφάλι στην οροφή και όταν του το είπα δοκίμασε να χαμηλώσει την θέση χωρίς αποτέλεσμα γιατί ήταν ήδη τέρμα χαμηλά οπότε αποκλείστηκε.

BMW Κοζάνη για την 1 coupe πάλι άριστη εξυπηρέτηση κατέληξα να κοιτάζω 3αρα αλλά ξεφύγαμε πολύ από το budget. Μου έδωσε πάντως όλες τις πληροφορίες και τόμους υλικού για διάβασμα.

VW Κοζάνη για το Scirocco, πάλι πολύ καλή εξυπηρέτηση, test drive όπου μου είπε σκιστο
Αφού κατέληξα εκεί έκανα την έρευνα μου αποφάσισα τα έξτρα που θέλω και ξεκίνησα τα τηλέφωνα. Τηλεφώνησα σχεδόν στις αντιπροσωπείες της μισής Ελλάδας λέγοντας πολύ συγκεκριμένα τι θέλω και καταλήγοντας στο ποσό το αφήνουν τελική τιμή με το κλειδί στο χέρι. Εκεί εκνευρίστηκα γιατί οι περισσότεροι εταζαν καθρεφτάκια και χάντρες του τύπου πατάκια, aftermarket συναγερμους κλπ. Μόνο ο Δεμερλιωτης στα Τρίκαλα μέσα σε μισή ώρα μου είχε εξασφαλίσει έκπτωση μετρητοίς. Μετά από επίσκεψη μου εκεί την άριστη συμπεριφορά τους το παρήγγειλα και μέχρι την παράδοση αλλά και στα service μετά ήταν υποδειγματικοι. Μάλιστα με πήραν τηλ να με ρωτήσουν αν μου αρέσουν τα νούμερα της πινακίδας που εξασφάλισαν.

VW Λάρισα για το Α3 ήταν επίσης εξυπηρετικοί και μέχρι και τα χρώματα της Quattro μου έδειξαν.


Πριν την πάρω την 3αρα πήγα στην BMW εδώ στην Λεμεσό για την νέα 3αρα όπου επίσης ήταν πολύ εξυπηρετικοί, μου έδειξαν όλες τις επιλογές, κοίταξαν στον υπολογιστή τι αυτοκίνητα έχουν στοκαρισμενα και συνέχισαν με follow ups κλπ.

Αλλά όπως μου έχουν πει όταν είμαι σοβαρός είμαι λίγο ψαρωτικος συν του ότι είχα κάνει έρευνα πριν πάω οπουδήποτε και όταν άρχιζαν τίποτα ιστορίες για αγρίους τους έκοβα και τους έδειχνα ότι ξέρω καλύτερα

< >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#570421
kantoniou έγραψε:
Αργυρο:
Πωλητης δεν ξερει ποσο κανει το εκθεσιακο, που είναι ΔΙΠΛΑ του.
-Αυτό, του λεω, ειναι καλη περιπτωση στα 17.000€
-Αυτό, κύριε, κάνει 19000€ (ΜΕ ΥΦΟΣ ΛΕΜΕ)
-Χλωμο, γιατι το ταμπελακι γραφει 17000
Και τσουλαει ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΟΥ μεχρι το αυτοκινητο (3 μ. πιο περα) για να δει ποσο γραφει η ταμπελα και επιστρεφει τσουλωντας παλι με τα ροδακια. Ο ιδιος ηταν παντελως ασχετος σε ότι τον ρωτησα ΚΑΙ αγενης.


Βγαλμένος από παλιό καλό ΑΜΑΝ, ανετα το χρυσό



don't blame the marketing