Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By ambient
#527522 Γνωρίζει κανείς τι ισχύει νομικά για τη κίνηση εργοταξιακών/χωματουργικών οχημάτων στους δρόμους της πόλης;

Τον τελευταίο καιρό, αντιμετωπίζω σχεδόν μια φορά την βδομάδα το εξής θέμα. Κατά την πρωινή μου διαδρομή προς τη δουλειά (πρακτικά 5χλμ μονόδρομος μιας λωρίδας μέχρι να βγω Κατεχάκη), βρίσκω μπροστά μου έναν εκσκαφέα - φορτωμένο εργαλεία και εργάτες - που ακολουθεί την ίδια πορεία. Φυσικά, το όχημα αυτό κινείται με υπερβολικά χαμηλή ταχύτητα, ενώ ο οδηγός του δε διαθέτει την απαραίτητη παιδεία ώστε κάνει που και που στην άκρη, με σκοπό να ελαφρύνει την κίνηση. Αποτέλεσμα να σχηματίζεται πίσω του ένα τεράστιο κομβόι από τους άτυχους που δε το πρόλαβαν νωρίς, και η μεγάλη καθυστέρηση στη διαδρομή.

Φαντάζομαι ο εργολάβος του οχήματος έχει καβούρια στην τσέπη και δε θεωρεί φυσιολογικό να μετακινεί τα εργοταξιακά οχήματα με φορτηγά, ακόμα και για μεγάλες αποστάσεις. Είναι φθηνότερο να γράφει στα @@ του όλους τους υπόλοιπους οδηγούς.
Το ερώτημα μου είναι, έχει όντως το δικαίωμα να το κάνει; Θα μπορούσα να κάνω τηλ. κάθε φορά στην τροχαία (επί τόπου επώνυμη καταγγελία);
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#527534 Ναι, άνετα. Μηχανήματα έργου μπορούν να κινούνται μόνο μέσα στο έργο. Σε εξαιρετική περίπτωση που πρέπει να κινηθούν για λίγο εντός κυκλοφορίας, θα πρέπει να έχουν συνοδευτικό όχημα.
Να μην μιλήσω για αυτό που αναφέρεις ότι μεταφέρει ανθρώπους και εργαλεία στον κουβά...
Άβαταρ μέλους
By ambient
#527560 ok, ευχαριστώ.
Την επόμενη φορά έχει τηλέφωνο στην τροχαία.
Για να δούμε, ή θα έρθουν επί τόπου ή θα κινηθούν με βάση τον αριθμό πινακίδας που θα τους δώσω, ή... απλά θα αδιαφορήσουν; :rant: