Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#503981 Γεια σας ''νέο'' μέλος εδώ!

Έψαξα και τις 4 σελίδες και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο!
Διάβασα και τους κανόνες και δεν είδα να απαγορεύονται τα νέα θέματα αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται έγκριση!

Ασχολείται κανείς με αυτό το ''άθλημα''? Αν ψάξει κάποιος στους δρόμους της Αθήνας θα βρει πολλά παρατημένα ΙΧ. Άλλα με πινακίδες, άλλα με ξένες και αλλά χωρίς ανάμεσα τους υπάρχουν μερικά σπάνια και μερικά αρκετά καλά αυτοκίνητα για να καταλήξουν να ρημάζουν μόνα τους. Επειδή λόγω δουλειάς κινούμαι αρκετά στους δρόμους στην ευρύτερη περιοχή μου έχω ''σταμπάρει'' πολλά παρατημένα ΙΧ. Μερικά τα έχω βγάλει φωτογραφίες αφού περάσει καιρός και σιγουρευτώ ότι είναι παρατημένα! Οπότε θα μπορούσαμε να βάλουμε φωτογραφίες από διάφορα εγκαταλελειμμένα ΙΧ (που είναι σε δημόσιους χώρους εννοείται) χωρίς βέβαια να φαίνονται προσωπικά στοιχεία όπως ο αριθμός κυκλοφορίας αν υπάρχει!

Πως σας φαίνεται σαν ιδέα?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#504003 Δεν χρειάζεται έγκριση για νέο θέμα, όλοι οι χρήστες μπορούν να φτιάξουν κάποιο όταν δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο.
Σαν αυτό που θέλεις όμως υπάρχει στα Κλασικά, εκτός αν εσύ θέλεις να καταγράφεις νεώτερα μοντέλα.
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#504016 Φυσικά και θα καταγραφούν και νεότερα αφού η ιδέα εδώ είναι να καταγράφονται γενικά παρατημένα οχήματα (και φορτηγά) και όχι απαραίτητα παλιά!

Ένα παράδειγμα για να ξεκινήσει το θέμα: :)
Ένα Mercedes Vito 113 το οποίο είναι εντελώς παρατημένο εκεί εδώ και πάνω από ένα χρόνο! Πινακίδες δεν έχει ή άλλο χαρακτηριστικό που να δείχνει ότι κάποιος ενδιαφέρεται. Εντελώς αφημένο στη μοίρα του και θα έλεγα ότι δεν είναι τόσο παλιό μιας και έχω δει αρκετά παλιότερα van να κυκλοφορούν!
Εικόνα

Και ένα άλλο πιο κοντά στη λογική του κλασικού:
Χρόνια εκεί χωρίς να έχει καν ρόδες! Δεν ξέρω αν του τις αφαίρεσαν ή τις έκλεψαν. Ούτε πινακίδες έχει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#504032 Ωραία, μένει ως έχει λοιπόν το θέμα, αλλά νομίζω πως πιο σωστό είναι τα παλιά σαν το μίνι να μπαίνουν στο αντίστοιχο θέμα στα Κλασικά.
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#504227 Δύο ενδιαφέροντες περιπτώσεις! Ένα Peugeot 207 CC και ένα Lancia Thesis βρίσκονται μαζί εντελώς παρατημένα εδώ και τουλάχιστον 1-2 χρόνια (μπορεί και παραπάνω). Το Peugeot δεν έχει πινακίδες ενώ το Lancia έχει Γερμανικές! Τα λυπάμαι που τα βλέπω και ειδικά το Lancia που είναι σπάνιο και ξεχωριστό αυτοκίνητο! Κρίμα! :(

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#504282
Anonymous Founder έγραψε:To Thesis είναι πολύ ωραίο αμάξι (ταπεινή μου άποψη, ξέρω πολλοί το θεωρούσαν χάλια).
Κρίμα να σαπίζει έτσι... :(

Οταν το ειχα στη Μ.Ανατολη με τον 3λιτρο κινητηρα και εκανα 140.000χλμ σε 8 χρονια απροβληματιστα στις θερμοκρασιες που ολοι ξερουμε εκει το χαρηκα και για την ποιοτητα εσωτερικου (πολτρονα δερματα κ.λ.π.) αλλα και της κυλησης με το συστημα SKYHOOK στην αναρτηση...Το αφησα εκει αφου το 3λιτρο ηταν απαγορευτικο για την Πατριδα μας..
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#504388 Ένα Nissan Almera που αν και έχει πινακίδες είναι αφημένο εκεί κάμποσους μήνες με αποτέλεσμα να έχουν αναλάβει την περιποίηση του τα περιστέρια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#504762 Fiat Stilo το οποίο λογικά ανήκει σε ένα συνεργείο που είναι εκεί κοντά αλλά το έχουν παρατήσει!
Ερώτηση: Ξέρει κανείς αυτές οι πινακίδες από που είναι? :hmmm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#504801 Υποθέτω ότι το ''ξέχασαν'' στη προσωρινή εισαγωγή και το χρησιμοποιούσαν χωρίς να το ταξινομήσουν κανονικά!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#504804 Το 13 έληξαν
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#504821
ecoj έγραψε:Πως σας φαίνεται σαν ιδέα?

:thumbsup:

Μια συμβουλή, παρεμπιπτόντως: αν κάποιος ιδιοκτήτης ή περίοικος αρχίζει να σε κοιτάζει περίεργα ή κάνει φασαρία την ώρα που φωτογραφίζεις (έλα στη θέση του/της, με τέτοια εγκληματικότητα που επικρατεί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται) καθησύχασε τους λέγοντας "Μη φοβάσε φίλε, δε το σταμπάρω για να το κλέψω. Από το ΣΔΟΕ είμαι." :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By ecoj
#504826 Δεν φωτογραφίζω ποτέ με κάμερα γιατί τραβάει την προσοχή με άσχημο τρόπο! Ενώ με το κινητό ότι και να τραβάς δεν το προσέχει κανείς ειδικά αν το κάνεις διακριτικά και γι' αυτό άλλωστε οι φωτογραφίες δεν είναι ιδιαίτερα καλές.