Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#500919 Καλή αρχή!!!
Τον ίδο κινητήρα με το Tipo έχει?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#500947 Ξιφ σε συγχαίρω για την βόλτα, το τοπίο (τι όμορφα ζώα που είναι τα άλογα!!! :inlove: ) και την μουσική επιλογή του μέγιστου Μητροπάνου ( :s_howdy )! Δεν συγχαίρω όμως για τον ήχο του μοτέρ... :help:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#500953 Αν σε παρηγορεί , θα σου πω οτι και ο μεσαίος καθρέφτης του yaris τρέμει στην επιτάχυνση από 2α σε 3η αλλά το τρέμουλο το καταλαβαίνεις μόνο όταν τον κοιτάς , δεν αισθάνεσαι κάτι ενοχλητικό στο κάθισμα ή την καμπίνα. Και οτι ο τρικύλινδρος του matiz είχε πολύ περισσότερους κραδασμούς ιδιαίτερα στο ρελαντί , x2 θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
By fot
#500987
mousatos έγραψε:Αν σε παρηγορεί , θα σου πω οτι και ο μεσαίος καθρέφτης του yaris τρέμει στην επιτάχυνση από 2α σε 3η αλλά το τρέμουλο το καταλαβαίνεις μόνο όταν τον κοιτάς , δεν αισθάνεσαι κάτι ενοχλητικό στο κάθισμα ή την καμπίνα. Και οτι ο τρικύλινδρος του matiz είχε πολύ περισσότερους κραδασμούς ιδιαίτερα στο ρελαντί , x2 θα έλεγα.

Το Yaris έχει πιο πολιτισμένη λειτουργία στο μοτέρ σε σχέση με τον μουλτιτζετ95. Και πρέπει να είναι και κάπως πιο γεμάτος ο d4d στα χαμηλά.

Στα της κατανάλωσης jimclark στην προχθεσινή μου ορεινή βόλτα είχα 3.7λτ/100. Χωρίς να προσέχω για αυτό ιδιαίτερα. Δικινητος όμως εγώ με 19κ χιλιόμετρα πλέον.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#501060 Ευχαριστώ σας. Σήμερα είδα κ ένα κόκκινο από πολυ κοντά, δεν ήταν το κόκκινο που θα ήθελα και που ήταν το κλασσικο fiat panda 4x4 2-3 χρόνια πριν. Θα έρθουν κ οι υπόλοιπες φωτό! :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#501307 Tώρα τo θέμα είναι στο Αγορά-Συγκρίσεις μοντέλων με το οποίο ουδεμία σχέση έχει άρα θα πρέπει να μεταφερθεί. Νομίζω είτε στο περί αυτοκίνησης είτε στα ταξίδια, διάλεξε.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#501314 Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, μάλλον στο Περι Αυτοκίνησης, μια που θα είναι πολύ γενικευμένο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#501608 Ξιφ και πάλι καλορίζικο.
Η 4κίνηση είναι μόνιμη 50-50 γραναζωτή ή παίζει μπρος πίσω με συμπλέκτη;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#501666 Είναι 98 - 2 σε νορμάλ συνθήκες κ ανάλογα με την πρόσφυση κατανέμεται ως κ 100 - 0 πίσω (eld σύστημα κτλ). Οπότε στα νορμάλ ειναι ένα προσθιοκίνητο αμάξι.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#502418 Ευχαριστώ!

Εντός νομού βόλτα. Πανόραμα, Ζεπ Κισσός, ερείπεια Μερσινούδας*, λίμνη Τριαδίου Θέρμη και Θεσ/νίκη.
Χάρτης: https://goo.gl/Sduwku


*Από το Ιντερνετ: Ισενλή / Isenli / Исенли. Μετονομάστηκε σε Μερσινούδα. Πρόκειται για ένα χωριό που βρισκόταν ανατολικά από το Καγιάτσαλη (Τριάδιον). Το 1912 ζούσαν εδώ περίπου 350 μουσουλμάνοι Τούρκοι. Μέχρι το 1924 οι κάτοικοί του αναγκάστηκαν να μεταναστεύσουν στην Τουρκία. Η ελληνική διοίκηση εγκατέστησε στα σπίτια τους πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία. Οι τελευταίοι εγκατέλειψαν με τη σειρά τους το μέρος (λόγω του ορεινού και δυσπρόσιτου του τόπου) μέχρι το 1927 και μετεγκαταστάθηκαν σε γειτονικά χωριά.

Διαδρομή μετά το ΖΕΠ Κισσό, που ειναι το ψηλότερο σημείο της διαδρομής, βατός ψιλοχαλικόδρομος, χωρίς νεροφαγιές.
Εικόνα

Εικόνα

Κατέβασμα σε σχετικά πιο χαμηλό υψόμετρο
Εικόνα

Μπάσιμο στο χώρο των ερειπίων. Δεν διασώζονται τίποτα εντυπωσιακά κτίσματα-ερείπια όπως στην Ήπειρο, παρά μονο τα οριοθετημένα πέτρινα οικόπεδα. Και άπειρα μελισσολούλουδα αυτήν την εποχή.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Διασταύρωση σε σημείο που αριστερά πας προς Λακκιά - Περιστερά κ Ανθεμούντα, δεξιά προς Τριάδι Θέρμη.

Ακόμα πιο βατός ο χωματόδρομος, βγάζει σε διάφορα πανοραμικά σημεία της λίμνης
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#502714 Περιμένω να το δω σοβαρά επιχωματωμένο/λασπωμένο. Και θα του πηγαίνει. :roll:
Και σε καμιά πιο ζόρικη στάση, σε κλίση, με τη μία ή και 2 ρόδες στον αέρα, άλμα κλπ.