Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#621258 Ηφαιστίων(- my -)ας !! :lol: :lol:

05.01 ο κόσμος ήταν στις ταβέρνες και μετά δε μπορούσε να πάει σπίτι του. Του λόγου μας οικογενειακώς τρυπώναμε όπου μπορούσαμε, σε γνωστούς χωματόδρομους, για βόλτες χιονοπόλεμους και χιονάνθρωπους!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σε πιο βολτάδικα υψόμετρα
Εικόνα

Ήχο χαμηλώστε




Και επειδή μας άρεσε πολύ, πήγα κ το επόμενο πρωί πρωί με -5 περίπου σε σημεία, χωρίς χιονόπτωση, με παρέα φίλο + σκύλα.
06.01
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σε χωμάτινη (what) διαδρομή
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εδώ ούτε κίτρινα, ούτε κοκκινα, ούτε πράσινα θα έγραφαν έτσι :inlove:
Εικόνα

Πραγματική τετρακίνηση. Η Λουλού!
Εικόνα

Ο ήλιος ετοιμάζεται να σπάσει τα σύννεφα
Εικόνα

Αυτή έγραψε ονειρεμένα
Εικόνα

Please ακόμα λίγο άσπρο χωματόδρομο
Εικόνα

Εικόνα

Snow - white
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και όταν βγήκε ο ήλιος, ο μπλε ουρανός γίνεται alpine blue
Εικόνα

Εικόνα

Και βίντεο από το "πήγαινε"
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#626458 #όχι_άλλο_fakin_χολομώντα

Άδεια από τη σημαία. Πρωινο-μεσημεριανό ελεύθερο. :yahoo: Βόλτα στο κρύο. Όχι άλλο Χολομώντα, οκ; Φτάνει... Νισough...

Εν αναμονή, λοιπόν, των πρώτων χιονιών στα βουνά στις 6/2 και έχοντας τη μέρα ρεπώ, έφυγα από το σπίτι με αυτή τη διάθεση βόλτας, όπως παλιά... Η αλήθεια είναι ότι είχα αρχικό πλάνο για Αξιούπολη - Σκρα - Αρχάγγελο - Λιβάδια. Πέριξ όρους Πάικου δηλαδή, αλλά με κέρδισε η μεγαλύτερη ορεινή μάζα και πιο χιονισμένη, αυτή των Πιερίων Ορέων.

Αδιοδίωτη Εγνατία οδός, μπάσιμο από έξοδο Βέροια, οδήγηση στο παρόχθιο αφ'υψηλού κομμάτι της λίμνης Αλιάκμονα, στα τέλη της πριν μπει στο φράγμα Ασωμάτων και τροφοδοτήσει τις άπειρες καλλιέργειες των εύφορων ... oh wait, φακ δις shιτ. who cares.

Ανάβαση προς το χωριό Σφηκιά, το ένα και μοναδικό αμάξι που κατέβαινε ήταν χιονισμένο. Πάμε για "παιχνίδι".
Εικόνα

Άφιξη στα Ριζώματα και στροφή προς Ελατοχώρι Πιερίας. Τούφα το χιόνι και ανέβασμα προς το δάσος Ριζωμάτων. Ασφάλτινη διαδρομή που όμως είχε πιάσει ελαφρά πάγο απο βραδίς με 5-10 χιόνι minimum. Ανέβηκα ως την "Απογείωση" και δεν προχώρησα γιατί το χιόνι χόντραινε άγρια. Η διαδρομή είχε αρκετές ανωφέρειες / κατωφέρειες που δεν πρέπει να σταματήσεις, αλλά και αρκετά μέρη που άνετα μπαίνεις (τα θυμάμαι από καλοκαιρινά περάσματα) χωρίς να φοβάσαι μη πέσεις σε κάποιο γενναίο νεροφάγωμα / γκρεμό / χάσμα κτλ.

Εδώ βγαίνω από τον κυρίως δρόμο στην ταβέρνα του Αη Λιά και ανηφορίζουμε στο δασικό δρόμο. 1η στάση
Εικόνα

όχι απόλυτο κρύο (-2 είχε) αλλά τρελός αέρας
Εικόνα

Wat αλυσίδες. Λατρεμένα ultragrip.
Εικόνα

Για τα λάστιχα έχω να πω τα καλύτερα. Ίσως μόνο στο στρίβειν σε χιονο-παγωμένο τεραίν κάπως υστερούν και θέλουν ένα κλικ προνοητικότητας. Στο να βάζουν τη ροπή κάτω και στο φρενάρισμα είναι κορυφαία.
Εικόνα

Εικόνα

2η στάση στα 1150 μέτρα ψηλά, κ μέχρι εκεί πήγε
Εικόνα

Ίδιο σημείο, 2 εποχές...
Εικόνα

Εικόνα

Κατεβαίνω προς τα κάτω να φύγω...
Εικόνα

Εικόνα

...αλλα επειδή μου άρεσε, ξαναανέβηκα με σβαρνισμένους ρυθμούς...
Εικόνα

Εικόνα

Ξαναφτάνω στα 1150, ξεμουδιάζω και αναπνέω καθαρό αέρα
Εικόνα

Και μετά κατηφόρισα κιουρία, περνώντας από ένα απάνεμο κομμάτι
Εικόνα

Εικόνα

Δεν ξέρω, αλλά με αυτό το αμάξι, αισθάνομαι ότι μπορώ να πάω "παντού". Μου θυμίζει κατσικάκι. Αλαφροπάτητο, μαζεμένο, προβλέψιμο, λιτοδίαιτο. Panda εκεί.
Εικόνα

Εικόνα

Έλα μωρή Ημαθία
Εικόνα

Βίδεα. Το βίδεο προσέγγισης. Από Σφηκιά, προς Ριζώματα, στο 08.22 έβγα από το βασικό δρομο στο φουλ χιονάτο προς Δάσος Ριζωμάτων (από 750 ως ~1150 ύψος)...


Και το πιο σβαρνισμένο κομμάτι (μη περιμένετε Vatanenιλίκια), απλά σε αναγνωρισμένο τεραίν δίνω λιγο περισσότερο ρυθμό.


Δοκίμασα με την κάμερα έξω, αλλά κάθε 20 δεύτερα ήθελε καθάρισμα, οπότε τοποθετήκε πολυ πρόχειρα εντός αμαξιού. To do list βεντούζα των 3 ευρώ. Wat... 1 cm² διπλής όψης και στερέωμα στο ταμπleaux.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#626468 Βλέπω και εγώ χθες χιόνια Χορτιάτη, λέω όλο και κάπου θα έχει πάει ο Ξενοφών! :lol:
Ωραίες αποδράσεις :)
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#626484 Το δεύτερο σύγχρονο αυτοκίνητο μετά το ignis που μου αρέσει τόσο :inlove:

Να το χαρείτε όσο περισσότερο μπορείτε, που μάλλον το κάνετε :metalo:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#626789 Καιρό είχα να...

Συνταγή γνωστή. Καλή παρέα, καλή μουσική, υπερχειμερινός εξοπλισμός. -6, ξαστεριά, και μερικά θανατηφόρα για τα χέρια μου wind chills ωσπου να στήσουμε εξοπλισμό για μερικά έναστρα κλικς... Αυτό το θέαμα του χιονιού να λαμπυρίζει σαν τρισεκατομύρια στρασάκια, πρέπει να το ζήσεις...

Εικόνα

Εικόνα

Black ice...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ζώντας τη φύση
Εικόνα

Εικόνα

Περαστική του δήμου αλατιέρα προκάλεσε αυτό...
Εικόνα

Εννοείται και mild offroading
Εικόνα

Εικόνα

Περιμένοντας την άνοιξη...
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elvet
#626829 Μοναδικός :metalo:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#626859 τις ημερησιες δεν τις σχολιαζω... οχι οτι δεν ειναι φοβερες αλλα πλεον εχουμε συνηθισει και τις θεωρουμε δεδομενες!!
οι νυχτερινες ομως... γουαου!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#627168 Kilo περιμένουμε αντίστοιχο υλικό από Αυστρία που έχετε και περισσότερα χιόνια!
Άβαταρ μέλους
By otso
#627178 με ποδηλατο ομως (αν εχει χειμερινα λαστιχα) γιατι τα Peugeot ειναι ευαισθητα στα χιονια .