Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Tsardas
#533933 Ρε Ξιφ να σαι καλά που μας ταξιδεύεις οι εμπειρίες σου και οι δημοσιεύσεις σου είναι ανεκτίμητες.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#534203 Αφαιρέθηκαν οι "πολύ" εκτός θέματος δημοσιεύσεις,παρακαλώ ας κρατήσουμε καθαρό το τόπικ[mod]
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#536147 Σύνοψη πρώτων 25.000 χλμ

Σκεφτόμουν να γράψω κ γω μου αρέσει δε μου αρέσει, όπως ο νέος κάτοχος του xc90, αλλά με έπιασε πολιτισμικό σοκ με τα καλούδια και τα χαρακτηριστικά του και λεω "τι να γράψω κ γω για το κουβαδάκι" :lol: :lol:

+
-Παρά τα κακοτράχαλα, τις όσες εκτός δρόμου διαδρομές έχουν γίνει, το αμάξι γυρίζοντας στην άσφαλτο με εκπλήσσει με το πόσο δεν τρίζει. Συναρμογή μια χαρά εκτός από ενα (-) παρακάτω
-Κατανάλωση. Βλέπω καταγεγραμμένη μέση 4.7λτ/100 στο σύνολο των όλων χλμ, και κάπου στο 3.5-3.8 στα καθημερινά εκτός πόλης και συνεχώς πέφτει. Στο οικονομικό είμαι κάπου στα 0,067 €/χλμ κόστος. Για μέτρο σύγκρισης, στον τιράντα ήμουν στο 0,072€ /χλμ με αέριο.
-Αρκετά καλή ηχομόνωση για τα δεδομένα του μοντέλου κ της εποχής.
-Ευκολοοδηγησιμότητα
-Σωστό βάρος τιμονιού σε όλες τις φάσεις οδήγησης, το "city" σπάνια το χρησιμοποιώ
-Το σύστημα αυτόματου φρεναρίσματος που τη μία που χρειάστηκε, μου έσωσε μια (οκ ομολογουμένως θα ήταν) μικρή επαφή με προπορευόμενο που σταμάτησε απότομα μπροστά μου (και πολύ σωστά έκανε, εγώ ακολουθούσα χωρίς ιδανική απόσταση)
-Ορατότητα πίσω γωνιών
-Εκτός δρόμου "δυνατότητες" οι οποίες θα ενισχυθούν με ένα πιο σκληροπυρηνικό λάστιχο (ίσως και ένα πιο χειμερινό) (*)
-Καμμία παρέμβαση του καθαρισμού dpf ως τώρα, δεν έχω δει καν να ανάβει το λαμπάκι. Γεμίσω 4/5 περιπτώσεις με elin crystal της γειτονιάς κ κάθε 2-2,5 μήνες βάζω το αντιμυκητιακό της wurth.
-Πολύ σωστή λειτουργία του αυτόματου κλιματισμού

-
-Ναι, θα ήθελα μια λίγο πιο μακρυά 5η. Για την κλιμάκωση εν γένει του κιβωτίου, και για mix χρήση χώμα άσφαλτος, είναι ιδανική.
-Χώρος αποσκευών. Ναι θα ήθελα εκείνο το χαρακτηριστικό του συρόμενου πίσω καθίσματος που είχε το mk2.
-Πλαφονιέρα. Έχει μια μονή, θα ήθελα κ μια 2η (αν όχι μια διπλή μπροστά)
-Ένα τρίξιμο που κόντεψε να με στείλει στην αντιπροσωπεία. Νόμιζα οτι είναι από τους μεντεσέδες στο αμάξωμα (που έτσι κ αλλιώς κούνησα σε σωστότερες θέσεις για να μη τρίζουν οι πόρτες όταν το αμάξι κάνει διαγώνια περάσματα με μεγάλη κλίση) και στο παρα τσαφ έτυχε να καταλάβω οτι ειναι από το κάθισμα. Με το που κουνήθηκε σε άλλο σημείο έπαψε. Αμήν .

(*) Όταν θα έρθει η ώρα του χειμώνα, π.χ. σε 3 μήνες τα λάστιχα θα είναι λιγο πολύ στα τελευταία τους. Επειδή θέλω να κάνω κάποια χιονισμένα χιλιόμετρα, δεν ξέρω πόσο ψωμί θα έχουν τα 4 εποχών που τώρα φοράει. Οπότε.

1. Η αγοράζω 1 τετράδα χειμερινά και όταν έρθει η ώρα βάζω τα 4 εποχών ως να λιώσουν και μετά αγοράζω κάτι πιο καλοκαιρινό - ψιλο-off road
2. Η περιμένω να βγει ο χειμώνας, κρατώ τα 4 εποχών μέχρι τέλους και στο έτος περίπου αγοράζω τα επόμενα

Μεταξύ του 1 και 2 πραγματικά, δεν μπορώ να αποφασίσω...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#536149 Ξεκάθαρα το 1 αν θέλεις να είσαι άνετος. Τα 4seasons που έχεις απ' ότι έχουμε δει, τα έχεις ταλαιπωρήσει σε χώμα και πέτρες οπότε μην περιμένεις να κρατάνε σωστά σε χιόνι/πάγο. Είναι που είναι εξ' ορισμού υποδεέστερα από χειμερινά, τώρα έχουν υποβαθμιστεί κι άλλο λόγω χρήσης.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#536151 η αλήθεια είναι ότι φαίνονται "δουλεμένα". Θα βγάλω μια φώτο επι του θέματος αργότερα στη μέρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#536382 To να πας σε πιο άγριο λάστιχο; Ένα μόνο σετ, καλό για χιόνια-πάγους και ανθεκτικό σε βράχια κλπ. Αλλά ανάλογα και με την αγριότητα μπορεί να είναι πιο θορυβώδες και να καίει και το κατιτίς του παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#536385 Και αυτό στο παιχνίδι, αλλά λιγότερες οι πιθανότητες
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#543005 Αισίως 30000 χλμ (παρά κάτι), περάσαμε τους 6 μήνες.

Τελικά βάσει του είμαι χέστης αποφάσισα οτι θα χρειαστώ κυρίως ασφάλτινα χιονολάστιχα (χωματόδρομους με υποψία χιονιού, που δεν έχω διαβεί δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω), παρήγγειλα μια 4άδα goodyear ultragrip 9, τα οποία θα περάσω σε μια 4άδα μαύρες σιδερόζαντες μετά την άδεια Νοέμβρη... Η οποία έχει να δώσει και αυτή πολύ φωτο-υλικό. Τα λάστιχα θα μένουν πάνω μόνο για ένα 3-4μηνο. Εκτός αν βγει το όραμα του Πιπένδου αληθινό και διοριστώ Πάτρα. :innocent: :lol: :lol:

Χαλίκι - Ανήλιο κλασσικά στα πορτοκαλί *** φυλλώματα, ίσως και μια διαμονή Χαλίκι ένα βράδυ οικογενειακώς, Γιάννενα - Πάδες για 3-4 μέρες, Διάσχιση Λάιστας - Βωβούσας (πού σαι Λατρεία!!) κανα 2 Χολομώντες και μεθαύριο ανάβαση Παγγαίου (δεν είναι τίποτα, έχει δρόμο ως την κορυφή :lol: )

Ελάφια!
Εικόνα

Βόλτες στην Περαία για τρέξιμο με την κόρη
Εικόνα

Attention whore
Εικόνα

Η ανατολή μας βρίσκει πλέον σχεδόν πριν τη δουλειά
Εικόνα

Για το καλοκαίρι που έφυγε...
Εικόνα

*** Η μικρή μιλάει σχετικά αργά, έχει (ήδη) αρχίσει να δοκιμάζει και νέες λέξεις. Η λέξη "Πορτοκαλί" τη δυσκολεύει λίγο, στην διάλεκτό της είναι Μπομ-μπο-ο-γί . Το οποίο θα είναι και το παρατσούκλι του συνοδευτικού trademark κουκλιού που κοσμεί το αμάξι από αρχές καλοκαιριού και φέρει "σακούλα" που πάντα φυλάω ένα 2ευρω για ώρα ανάγκης (ένα καφέ από το δρόμο, διόδια (λέμε τώρα) και ό,τι προκύψει) και το οποίο είναι και το εναρκτήριο τραγούδι ενός δίσκου που θυμάμαι απο τα νιάτα μου
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#543280
JimClark έγραψε:-Καμμία παρέμβαση του καθαρισμού dpf ως τώρα, δεν έχω δει καν να ανάβει το λαμπάκι. Γεμίσω 4/5 περιπτώσεις με elin crystal της γειτονιάς κ κάθε 2-2,5 μήνες βάζω το αντιμυκητιακό της wurth.
.



Πέρα από το placebo, αν δεν μένει καιρό το πετρέλαιο στο κύκλωμα δεν έχει κανένα όφελος


Εκπληκτικές φωτογραφίες για ένα αυτοκίνητο με τόνους χαρακτήρα :metalo:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#543771 Εκδρομή προς κορυφή Παγγαίου, και λίγο από Καβάλα
https://goo.gl/y46SDz

Με λίγο από όλα οσον αφορά τα καιρικά φαινόμενα, αισίως αφήσαμε βροχές κάτω κ πάνω είδαμε λιγο φως.
Εικόνα

8 °C στα...
Εικόνα

Εικόνα

Και συνήθεις φθινοπωρινές μαγείες στο ενδιάμεσο
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ραντεβού σε κανα 2 μέρες σε βροχερό Χολομώντα.

Το μόνο ψιλομελανό σημείο η λακούβα που έφαγα από την πλευρά συνοδηγού με 30 - 40 χλμ/ω με σχετικό ύψος πεζοδρομίου. "Βυζί" 2 φορές πιο έντονο σαν αυτό του Στεφάν (σαν να δίπλωσε όλο το λάστιχο πάνω στη ζάντα).
Αλλαγή σε χειμερινά με την πρώτη ευκαιρία αύριο και ευθυγράμμιση. Τα 4 εποχών έχουν 30.000 χλμ οπότε κρατάω τα 2 για έκτακτη ανάγκη σε παρόμοια φάση.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#543791
JimClark έγραψε:...8 °C στα...
Εικόνα
Νομίζω ότι αν αυτό που βλέπω είναι το fenix5 (και όχι το 3) είσαι ο κατάλληλος χρήστης για την παρακάτω εφαρμογή από το Garmin Connect. Υψόμετρο/βαρόμετρο με γραφηματάκι.
Εικόνα
https://apps.garmin.com/en-US/apps/fdec ... f9c2e92365
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#543801 Θα το δοκιμάσω

Εδώ κοίτα δουλειά...
Εικόνα

Πεζοδρόμιον non sufficit :lol: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#543988 Εξαιρετικός όπως πάντα! :thumbsup:

Ο δρόμος για την κορυφή του Παγγαίου είναι όλος χωματόδρομος; Με το δικίνητο ανεβαίνεις ή είναι απαραίτητη η τετρακίνηση;

Σήμερα το μεσημέρι στην Παναγία Σουμελά 10οC και λίγο μετά στην Βέροια 20oC! :dizzy: