Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#502885
sknipper έγραψε:Περιμένω να το δω σοβαρά επιχωματωμένο/λασπωμένο. Και θα του πηγαίνει. :roll:
Και σε καμιά πιο ζόρικη στάση, σε κλίση, με τη μία ή και 2 ρόδες στον αέρα, άλμα κλπ.


Προσφέρομαι όταν τελειώσει ο Ξιφ το στρώσιμο (χθες φαντάζομαι με τον ρυθμό που κόβει χιλιόμετρα :lol: ) να το οδηγήσω για να βγαζει αυτός τις φώτο. :s_tongue :innocent:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#503397 Αισίως 3000 χλμ, εδώ το αρχείο κατανάλωσης
https://www.spritmonitor.de/en/detail/925584.html

Ακόμα άστρωτο το μοτέουρ, λατρεύω τα χαμηλά 4άρια που στον προϋπολογισμό του μήνα είναι μινιμουμ 120 €/ μήνα στο κόστος καυσίμου, λατρεύω αυτά τα κιλά ροπής χαμηλά, δεν έχω δοκιμάσει νομιζω καν να στροφάρω το μοτέουρ >3500 στροφές. Tαρίφας mode on.

Μου αρέσει η μυρωδιά καινουργίλας.

Μου αρέσει κ το πέρασμα λεντ ταινίας (καγκουρωσυνήθειες) κάτω απο τα καθίσματα (αχνοφαίνεται στην εικόνα εσωτερικού). Εννοείται rgb πλέον, με χειριστήριο :lipsealed: :lol: :innocent:

Εικόνα

Μερικά "περάσματα" από πεδινή Χαλκιδική (παράδρομοι του νέου κομματιού προς Καλλιθέα, με άπειρους βατούς χωματόδρομους), φέρνουν κάτι από πεδινά Λάρισας, απλά με κυματώσεις στο ανάγλυφο.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#503857 Μικρή βολτούλα στα πέριξ.

Η Νότια πλευρά στους λόφους της κοιλάδας του Ανθεμούντα.
Βατό χωματοδρομικό που πρωινές ώρες τέτοια εποχή βγάζει πολύ δυνατά πλάνα.

Μπάσιμο στο χωματόδρομο μετά το Μονοπήγαδο , προς Κρήνη, πέρασμα από τον οικισμό "Δεξαμενή", μπάσιμο στα μεταλλεία Βάβδου και άφιξη στη Βάβδο. Χάρτης διαδρομής https://goo.gl/TK2efX

Πολύ καλά σημεία για ατένισμα τόσο της κοιλάδας Ανθεμούντα, όσο κ προς Χαλκιδική, Κασσάνδρα κτλ.

Η βατότητα στη χειρότερή της
Εικόνα

Στην καλύτερη είναι για πολλά χλμ/ω
Εικόνα

και σήμερα η λασπούρα ήταν φρέσκια από τη χθεσινή βροχή
Εικόνα

Η θέα προς το κομμάτι της Χαλκιδικής, με το μικρό χωριό Πρινοχώρι στα μέσα του κάδρου, ίσως το πιο άγνωστο χωριό της Χαλκιδικής.

Και άφιξη στην απλωταριά των παλιών μεταλλείων
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ηρεμία.
Εικόνα

Επόμενο ποστίδιο, καιρού επιτρέποντος θα είναι από τα μικρά έπικς. Λέξεις κλειδιά. Νεράιδα, Καπ Γκρασς, Μπισσερτσάου, Τριγγία :inlove:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#503861 Αν δεν είχα το άγχος για τη λασπούρα (για αυτό κ πήρα 2 λαστιχένια πατάκια των 6 ευρώ σήμερα να τα έχω για τέτοιο σκοπό) θα είχα γράψει κ καλύτερα κλικ.

Την Πέμπτη το λοιπόν στα ορεινά Τρικάλων. Είχα σκοπό να περάσω φιμέ (καθότι ότι έχω θέμα με τον ήλιο) αλλά θα περιμένει το κατιτίς αυτό.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#503862 εμενα μου αρεσει περισσοτερο η πρωτη.Εντελως καρτουνιστικη φατσα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#503909 Οντως η τελευταια ειναι η ωραιοτερη μεχρι τωρα! Δωσε πονο.
Με τι λαστιχα ηρθε; Vector4?

Sent >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#503918 Ναι. και σκέφτομαι οταν έρθει η ώρα για ενα καλό χειμερινό κ ένα πιο τραχύ θερινο.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#503923 Στη διάστασή σου βγαίνουν πολλά καλά λάστιχα πάντως.
Για θερινά, τα κτήνη all around latitude cross
Εικόνα.

Πολύ σωστά (και ακριβά φυσικά) χειμερινά, στυλ alpin5
Εικόνα
ή πιο "αγιεμένα" στυλ winter sport 5
Εικόνα

Και τέλος έχεις και αποκλειστικά χιονολάστιχα για σκάψιμο σαν extreme και πιο φθηνή επιλογή, στυλ cooper weathermaster wsc
Εικόνα
ή federal ws2
Εικόνα

Λεφτά να έχεις για λάστιχα και βενζίνες και θα σε πάνε πολύ πολύ μακριά.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#503924
rocsta έγραψε:Στη διάστασή σου βγαίνουν πολλά καλά λάστιχα πάντως.
Για θερινά, τα κτήνη all around latitude cross


Τα πρώτα τα έχω κλειδώσει για θερινά όταν έρθει η ώρα. Τα φοράει και το αρκούδι του Sinanai και (σχεδόν όλος ο κόσμος των ημιάγριων suv και) είναι υπερβολικά ευχαριστημένος. Για το χειμερινό, θα το "ζυγίσω" καλά όταν ε΄ρθει η ώρα , βλέποντας τι έχω βόλτες / χρήση θα έχω στο μυαλό μου.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#503928 Με ζάντες τι θα κάνεις; θα πάρεις κι ένα σετ σιδερενιες για τα χειμερινά;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#503930 Να πω την αλήθεια, δε νομίζω, αλλά δεν το αποκλείω. Το είχε προτείνει κ blinkys. Ας έρθει εκείνη η στιγμή κ βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#503937 Πολυ ωραίες φωτογραφίες ( αλήθεια τι χρησιμοποιείς ; ειναι ο εξοπλισμός ή κάποια επεξεργασία κ είναι τόσο ζωντανές; ).

Συνέχισε το ταξίδι. Μας αρεσει κ εμας.