Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666392 Ωππππ, θα εντρυφήσω αύριο, τώρα είμαι πολύ κουρασμένος για να το απολαύσω!
Η εισαγωγή που πρόλαβα και διάβασα υπόσχεται πολλά!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#666397 Jim, σκηνή οροφής δεν έχεις σκεφτεί καθόλου;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#666418 Έχω σκεφτει ναι, σε βαθμό κακουργήματος (έχω πάει να δω από κοντά), αλλά υπάρχει μεγάλο θέμα με το ότι το φιατ κακα τα ψέματα είναι μικρό και αν χάσω πάνω την μπαγκαζιέρα θα πρέπει να τα βάζω όλα πίσω και μέσα στο αμάξι. Που δε θα χωράνε και γενικά δε το θέλω...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#666428
mousatos έγραψε:και κάποιο σχόλιο για τις βλάβες του totoro :shifty:



Απ' όσο ξέρω γενικά δεν έχουν θέματα... Στη δουλειά που βιάζονται καθημερινά και κατ' εξακολούθηση βγάζουν ψιλοπράγματα, τρίζουν παντού και πάντα, αλλά δεν έχουν ιδιαίτερα θέματα... :hmmm:

Αλλά κάθε μέρα κάνουν χωματόδρομο και κυκλοφορούν μέσα σε νταμάρι. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#666431 Έχω μονο ένα ελαττωματικό αμορτισέρ που παρέδωσε πνεύμα στα ~10.000 χλμ , αλλάχτηκε εντός εγγύησης και, αισίως πλησιάζω τα 100.000, και το μονο που κουδουνίζει αποκλειστικά στα εκτός δρόμου ειναι αυτό που ανέφερα με τα μπόσικα της κρεμαγιέρας.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#671621 100.000χλμ λοιπόν. Σε μια ΕΠΙΚΗ τοποθεσία σε ένα από τα πιο όμορφα διήμερα που έχω ζήσει ως τώρα. Ένα απλό διήμερο στις ομορφότερες διαδρομές και τοποθεσίες. Οικογενειακώς...

Τα περι κρεμαγιέρας τα βάζω σε 2η εκτίμηση, αφού "απλώς" αλλάχτηκαν στον αναρτησά μου 2 ντιζάκια ζυγαριάς και έγινε το αμάξι 70.000χλμ νεότερο. Με 70€ κόστος. Σύντομα έρχεται και γενικό σέρβις με αλλαγή τακάκια φρένων.

Σύντομο φωτο- αφιέρωμα με πρώτη και καλύτερη την στρογγυλάδα του εξαψήφιου. Με βρήκε όλως "τυχαίως" στην πρώτη όμορφη τοποθεσία. Δεν το προγραμμάτισα έτσι, απλά έτυχε. Εύχομαι άλλα 100.000 πανέμορφα χλμ. τουλάχιστον!
Εικόνα

Προοίμιο κοντά στην Κόνιτσα, πηγαίνοντας για χωριό.
Εικόνα

Σύνοψη των ημερών στο χωριό. Καρύδια, κάστανα και παιχνίδια ζωής με τη μικρή.
Εικόνα

Λίγο εξερευνητικό της περιοχής. Περτικαλί αδιάβροχα να κάνουμε "μπαμ" οπτικά, μη τυχόν και σκάσει κανένα σκάγι κυνηγού. Είναι και η σεζόν τους τώρα.
Εικόνα

και βούρ για την αγριάδα.
Τι να πεις για αυτό το θέαμα...
Εικόνα

...σε μια τέτοια χάραξη δρόμου (ακριβώς στο όριο ξεκινάει ο γκρεμός)
Εικόνα

Μπαίνοντας στα όμορφα των φυλλοβόλων
Εικόνα

Εικόνα

Ανηφορίζοντας στα υψόμετρα των 1750μ με ηλιοφάνεια πλέον. Εδώ, τόσο ψηλά είναι "περασμένο φθινόπωρο"...
Εικόνα

Εικόνα

2 βράδυα εδώ με σκηνή στην αγριάδα. Δώστε μου!!!
Εικόνα

Αυτή η μίξη αειθαλών και φυλλοβόλων. Αλλού.
Εικόνα

Λίγο παραδίπλα
Εικόνα

Πριονο-πόλεμοοοοος. Κομμένο ροκανίδι από την καρδιά του πεύκου. Δαδί σε ρινίσματα με αυτή τη διαπεραστική μυρωδιά. Το κοιτάς και ανάβει φωτιά. (για τους μη γνώστες, το "δαδί" είναι κομμάτι από την καρδιά του πεύκου που χρησιμοποιείται ως φυσικό προσάναμμα για το τζάκι )
Εικόνα

Και φεύγοντας...
Εικόνα

...προσέχοντας την χλωρίδα
Εικόνα

Επόμενη ημέρα ξυπνάς κάτω από τις 3 4 κουβέρτες και ανοίγεις την πόρτα, βλέπεις αυτό: (και νιώθοντας τους 2.5 βαθμούς κελσίου το πρωί)
Εικόνα

παίρνω τους δρόμους και ξεκινώ να κυνηγώ την ομίχλη και τα τεχνάσματά της.
Εικόνα

Το μυαλό μας στην ερχόμενη εκδρομή, γυρίζοντας τυπικά προς Θεσ/νίκη. Ακούει στις 2 μαγικές λέξεις.
Βάλια. Κάλντα.

Εικόνα

Το καλοκαίρι φτάσαμε ως τη Σαλατούρα, την είσοδο στο απαιτητικό κομμάτι, φέτος το κάναμε όλο. Σε μια διαδρομή απαιτητική που δύσκολα κάποιος μπαίνει να "σκοτώσει" το όχημά του. Αγροτικά και παλιοχαρντκορίλες 4x4 συναντάς εκεί. Κι όμως ο Τοτόρος τα καταφέρνει πανάξια, μας βάζει στον πυρήνα άνετα, κερδίζοντας το θαυμασμό -κάποιων φυσιολατρών για την παρουσία της μικρής στο δρυμό - και τον δικό μου που με πηγαίνει σε τέτοια υψόμετρα και σημεία με αστεία budget κατανάλωσης / φθοράς. Το βουλώνω και βάζω εικόνες.

Στο "εύκολο" κομμάτι δρόμου.
Εικόνα

Η οξυά (το κίτρινο δέντρο αστέ συμφορουμίτη) είναι δέντρο πανύψηλο. Αυτά τα πεύκα, που βγάζουν κλαδιά 2,5+ φορές σε ύψος μετά το τέρμα των χαμηλότερων δέντρων, είναι απλά να τα θαυμάζεις. ΔΕΟΣ. Σαν αψήφιστα να λένε "εγώ στέκομαι εδώ χειμώνα καλοκαίρι να εποπτεύω τους αιώνες αφ υψηλού. Και ας πέσει μια μέρα ο κεραυνός στο κεφάλι μου."
Εικόνα

Σε αυτή την εποχή στη Βάλια Κάλντα είναι έτσι:
Εικόνα

Και δε γίνεται να κάνεις τη σύγκριση ύψους. Ιδίως για τη μικρή επισκέπτρια που κοιτάει συνέχεια ψηλά...
Εικόνα

Πληθυσμοί...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Από μια τρύπα 2-3 χιλιοστών σε ένα νεκρό κορμό, κάπως η φύση βρίσκει τρόπο να περάσει ζωή. Μανιτάρια. Ο τόπος είναι ΓΕΜΑΤΟΣ αυτή την εποχή.
Εικόνα

Η ροή του Αρκουδορέματος και ο λευκός του θόρυβος, ο μόνος παράγοντας να σε καλμάρει από τους μονόλογους θροΐσματος των φύλλων των δέντρων. ... το φυλάγουν οι αγγέλοι...
Εικόνα

Συνελίξεις αειθαλών και φυλλοβόλων
Εικόνα

Περνώντας ρεματιές
Εικόνα

και σιγά σιγά επιστρέφοντας προς τον πολιτισμό.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σε ένα τόπο που δε θα βρεις σκουπίδια, σημείο φόρτισης αυτοκινήτου, μπλε κάδο ανακύκλωσης, delivery και φρέντοεσπρέσσομέτριο, 4g (ουτε καν τηλεφωνικό σήμα), ηχορύπανση, παρά μόνο μια απροσπέλαστη ιδίως το χειμώνα πρωτογενή ομορφιά. Θα βρεις μόνο απλά πράγματα που σου δίνουν ό,τι χρειάζεσαι για ένα ψυχικό μηδενισμό. Αθώα ακούσματα και αρχέγονα ένστικτα. Εδώ, αν σου ζητηθεί να "βγάλεις" και να επιβιώσεις μια βραδυά μόνος, αισθάνεσαι αβοήθητος. Αβοήθητα ελάχιστος.
Εικόνα

Εικόνα

Μια στάση πριν την είσοδο στην άσφαλτο.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Δεν ξέρω τι άλλο φθινοπωρινό θα δω εφέτος, έτσι όπως έρχονται τα πράγματα με την πανδημία, αλλά μετά από αυτά τα 2 σε ένα διήμερο (σορρυ αλλά) ...
...who gives a fukc για Χολομώντες,
Πιέρια,
Όλυμπους,
Βίτσι - Βέρνο,
Ανήλιο - Χαλίκι,
Άγραφα (μεγάλη κουβέντα)
πέριξ Πλαστήρα,
ορεινά Σερρών Λαιλιάδες και ο,τιδήποτε άλλο (μην ακούσω Πήλιο και αρχίσουν τα νευρικά μου :lol: )

ΜΟΝΟ μια ορεινή Δράμα, μια Ελατια, ένα δάσος Φρακτού και μια Χαιντού με την ΑΧΑΝΗ τους έκτασή της μπορεί να συγκριθεί.

Είχα να πάω στον πυρήνα από το τη μεγαλύτερη ημέρα του 2014. Τότε που ήμασταν δύο και σκεφτόμασταν για οικογένεια. Τώρα είμαστε προνομιούχοι ως οικογένεια και βιώνουμε ξανά αυτά τα μέρη. Η καρδιά χτυπάει εκεί. Εκεί όπου το ανθρώπινο στοιχείο καθίσταται μικρό και περιττό. Όλοι έχουμε τη "ντόπα" μας.

Εννοείται αναλυτικό φωτο- διαδρομικό αφιέρωμα με πλήρη video παρουσίαση στο blog. Θα επανέρθω με links.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671633 Μεγάλωσα δίπλα σ'αυτά τα μέρη, αλλά η δική σου προσέγγιση με κάνει κάθε φορά να θέλω να τα ξαναδώ.
Ό,τι άλλο και να πω, είναι λίγο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#671640 εγώ θα πω πόσο ζηλεύω (καλοπροαίρετα) τον Jim Clark... :yahoo:
Με ένα ταπεινό Fiat Panda , ο άνθρωπος έχει δει μέρη που δεν εχουμε δει όλοι εμείς οι υπόλοιποι..
Χαίρετε πραγματικά το αμάξι του , την φαμίλια του , τα πάντα όλα..
Jim να έχεις υγεία και να μας χαρίζεις πάντα τέτοιες εικόνες... :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#671649 Δεν υπάρχουν οι φωτογραφίες, σαν το δάσος του Κλιμτ λες θα κάνω ένα βήμα και θα ακούσω το τρίξιμο των φύλλων.
Δεν υπάρχει η περιγραφή.
Δεν υπάρχουν αυτά που ζεις για εμάς τους "αποκλεισμένους" στην πρωτεύουσα.
Συνέχισε να ταξιδεύεις για να ταξιδεύουμε κι εμείς μαζί νοερά.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#671681
gianik έγραψε:εγώ θα πω πόσο ζηλεύω (καλοπροαίρετα) τον Jim Clark... :yahoo:
Με ένα ταπεινό Fiat Panda , ο άνθρωπος έχει δει μέρη που δεν εχουμε δει όλοι εμείς οι υπόλοιποι..
Χαίρετε πραγματικά το αμάξι του , την φαμίλια του , τα πάντα όλα..
Jim να έχεις υγεία και να μας χαρίζεις πάντα τέτοιες εικόνες... :s_howdy

+oo :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#671732 Με το καλό να φτάσει ο Totoro το 1.000.000 Km (πράγμα που δεν βλέπω να αργεί πολύ! :lol: )!

Χάρηκα που βρέθηκε και λύση με την κρεμαγιέρα.

Σκέφτομαι ότι είσαι σκέτη διαφήμιση για το Panda. Εντυπωσιακή η αξιοπιστία του, αν σκεφτούμε που το έχεις πάει! :thumbsup: