Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#657383 Εγώ άργησα να γράψω, γιατί ήθελα να το διαβάσω και να το δω με την ησυχία μου. Κι ακόμη δεν πρόλαβα να δω καθόλου τα βίντεο, υπόσχομαι να επανέλθω. Τρομερή δουλειά, ό,τι και να πω είναι λίγο. Καλά χρυσά και τα vlogs, αλλά θα χαθεί κάτι από την ποιητικότητα του γραψίματος φοβάμαι...
Θα επανέλθω, αφού το (ξανά)διαβάσω και δω και βίντεο. Ευχαριστούμε Ξενοφών!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#657393 Νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να φτιάξεις βίντεο που να έχει αξία και να κρατάει ψηλά το ενδιαφέρον αν δεν έχεις σοβαρούς εραστές της τέχνης μαζί σου.

Μακάρι να βγάλεις και τέτοιο υλικό, αλλά και αυτό που κάνεις τώρα είναι ήδη πολύ.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#657418 Εμ... Αυτό είναι. Που χρόνος για σιαξιμο επεξεργασιας βίντεο υλικού... Τα βίντεο δεν είναι τίποτα αξιολογο απλώς μια καταγραφή της διαδρομής.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#657441 Καλός είσαι, πολύ καλός. Αλλά πολύ βουνό. Κορφή, πλαγιά, βραχάκια, θαμνάκια, ορεινά δεντράκια. Τόσες φωτό και το μόνο νερό εκτός από της βροχής και του ντεπόζιτου για πλύσιμο είναι μια τεχνητή λίμνη κρυμμένη πίσω από 3 βουνά.
Τόσο πάθος, ενδιαφέρον, μελέτη, φωτογραφική τέχνη, οργάνωση, τεχνογνωσία. Πως θα γίνει να σε μεταλλάξω και από βουνόφιλο να σε κάνω θαλασσόφιλο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#657969
JimClark έγραψε:6 και τέταρτο το πρωί βρίσκουμε αισίως αρτοποιείο να πάρουμε ένα καφέ και κάτι τι (έξτρα), αλλά σαββατιάτικα τα πρατήρια δεν έχουν ανοίξει ακόμα. 7 η ώρα τυπικά φτάνουμε στο Μικρό Χωριό,

Η Καλιακούδα απέναντι και το παλιό Μικρό Χωριό μπροστά μας δεξιά
Εικόνα


Βλέπω το σπίτι μου :yahoo:

Ζηλεύω ρε... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#659231 Δαινομίζομαι όταν βλέπω κοντά μπατζάκια γενικά, αλλά ομορφιές! Ωραίο άρθρο.

Νομίζω η αρκουδοπατημασιά είναι φέηκ, και στην απο κάτω φωτό ακριβώς βάδιζα πέρσυ 7/7 ανήμερα των εκλογών με δαγκωμένο πόδι απο τσομπανόσκυλο. :lol: :innocent:

Καλώς εχόντων, αν δε γίνει κανένα φοβερό lock down 18 19 του μηνός προβλέπεται 2ο μεγαλύτερο αλώνισμα. Μείνετε συντονισμένοι ! :)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#660011 Έτσι ακριβώς όπως το περίμενα, με εξαιρετικό καιρό και καλή παρέα, μαγευτικές απαιτητικές διαδρομές ολοκληρώθηκε και το τριήμερο του δεύτερου μέρους της πατριδογνωσίας.

intro με 15αύγουστο στο χωριό με όλο το σόι και διαμονή με τη γυναίκα και τη μικρή στα λιβάδια του Σμόλικα.
Εικόνα

Εικόνα

και (άνευ οικογένειας) έπειτα σε απάτητες περιοχές της Τύμφης,
Εικόνα

Εναλλαγές έναστρων ουρανών + βροχής μετεωριτών με απόβροχα και πλήρη ομίχλωση.


Εικόνα

και διανυκτέρευση σε γνωστά περάσματα της ντόπιας πανίδας
Εικόνα

Εικόνα

Στο μεγάλο ταξιδιωτικό, διάσχιση της μαγευτικής Οίτης απ άκρη σε άκρη,
Εικόνα

Εικόνα

Απαιτητικά περάσματα




Συναντήσεις με χωριανούς που δεν πίστευαν ότι αυτό το αμάξι ήρθε από δρόμους που ούτε οι ίδιοι ήξεραν. Να τους ρωτάς πώς θα πάς στο τάδε χωριό και να σε στέλνουνε πίσω στην άσφαλτο :lol:
Εικόνα

Μαγευτικά τοπία να αποκαλύπτονται ροβολώντας "στο πουθενά" εξερευνώντας τα highlands του νομού φθιώτιδας (ναι υπάρχουν και αυτά)


Το μυαλό μου βράζει ακόμα εκεί πάνω.
Εικόνα

Ξαναπέρασμα από το πάσο Σαράνταινας,
Εικόνα

Διαμονή στην Αράχοβα (την πιο όμορφη, αυτή της Αιτωλακαρνανίας όμως, σε σκηνή σε μια εκκλησιά)
Εικόνα

και επίδειξη μαγειρικών δυνατοτήτων μετά από πολυετή εντρύφυση στο masterchef (noodles μαγείρευα, ουάου) :lol:
Εικόνα

Πέρασμα από τις μαγευτικές Ευρυτανικές χωμάτινες διαδρομές σε τοπία μιας άλλης Ελλάδας.
Εικόνα

και χάσιμο στις "χαμηλές" μεν, αλλά θεασιάξιες (νέα λέξη, δική μου, βάζω το copyright, σημαίνει που αξίζει να δεις και συνάμα έχουν και ωραία θέα) κορυφές του Παναιτωλικού (ok, σε μια κορυφή ανεβήκαμε, αυτή του Άννινου)
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και κλείσιμο με ωραίο φαγοπότι (οκ λίγο πότι) με μέλος του φόρουμ που συνάντησα πρώτη φορά.

Ρετροσπεκτίβα κλωθογυρίσματος και επικά καιρικά στο γυρισμό. Έτσι στήνονται όλα, με δόμηση, ώρες προσέγγισης και αναχώρησης, υπολογισμό αποστάσεων και προ-υπολογισμό και προετοιμασία. Όταν "βγει" το πρόγραμμα, δεν υπάρχει καλύτερη ευχαρίστηση μετά και από τα όσα νέα είδες και βίωσες.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#660908 Έχοντας πλέον σύνδεση που πετάει (άλλαξα σε 100 άρα wind και έχω 15 φορές πάνω ταχύτητα upload) τα βίντεο των διαδρομών είναι ήδη πάνω. Το κείμενο θα αργήσει κάπως.

Πλήρης και αναλυτικές οδηγίες, χαρτη διαδρομής έχω στην περιγραφή του κάθε video.

Πλήρης ορεινή διάσχιση Οίτης. Τρομακτικά ποικιλόμορφη διαδρομή με κοψιές, απλωταριές, Highlands, αλπικά λιβάδια, κροκαλοπεράσματα κτλ.
14:04 Ελάφι διασχίζει το δρόμο
55:45 Απίστευτο σημείο που πολλά exec οχήματα θα έπρεπε να γυρίσουν πίσω.


Έπειτα ανάβαση σε ένα μαγευτικό σημείο στην Καλιγωμένη. Κλασσικοί λατρεμένοι κατσικόδρομοι.




Και φτάνοντας στο πανοραμικό σημείο, Η θέα


Το μεγαλύτερο τμήμα του κατεβάσματος από αυτό το σημείο


Πατημένοι χωματόδρομοι (κατέβασμα προς Μάρμαρα Φθιώτιδας)


Πάσο Σαράνταινας, ολόκληρο χωρίς βροχές, ξεχασμένες βάσεις κάμερας και τα λοιπά.
Από το 08:30 και μετά αρχίζει πατημένος 3Α προς τα βοσκοτόπια. Ο λόγος, η προετοιμασία για στήσιμο αιολικών. Θα μπορούσε κάλλιστα ως έχει να φιλοξενήσει ένα ελληνικό pikes peak.


Της 2ης ημέρας τα ταξιδιωτικά, Ευρυτανικό - Αιτωλακαρνανικό πάσο πάνω από την Αράχοβα, προς τον Άννινο με κατάληξη Κόνισκα. Προς το 1:08:00 το ψηλό πάσο της διαδρομής, με απίστευτο μετά το κατέβασμα.


Μπόνους, βίντεο από διαδρομές κοντά στην Αβδέλλα Γρεβενών, με περάσματα κοντά στη Βάλια Κάλντα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#661262 Καλά χρυσά τα οδοιπορικά σου αλλά το bandwidth σε διευκολύνει να ξεφύγεις. Πρέπει να τα συμπυκνώσεις σε 5 λεπτά, δεν μπορεί κανείς να κάθεται να βλέπει 1:43 βίντεο...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#661283 Υπάρχουν και τα πεντάλεπτα όπου τους αξίζει, υπάρχει και η αναλυτική διαδρομή για όποιους θα το επιθυμούσαν. Εννοείται κανείς δεν πρόκειται να καθίσει να δει μια διαδρομή που κρατάει περισσότερο από ενα ποδοσφαιρικό ματς μαζί με το διάλλειμα για ημίχρονο, αλλα μπορεί σε κάποιο σημείο να υπάρχει μια "πληροφορια" άξια καταγραφής. (μια διασταύρωση, μια θεα σε μια κορυφή, ένα χωριό που φαίνεται από το εκεί σημείο, ένα μονοπάτι κτλ κτλ) :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#661285 Όπως αναφέρει και ο Ξενοφών που με πρόλαβε, τα βιντεάκια στην παρούσα φάση φαίνεται να είναι περισσότερο μια καταγραφή της διαδρομής. Το να δημιουργήσεις ένα 10λεπτο vlog με βάση όλο αυτό το υλικό, νομίζω ότι θα απαιτούσε αρκετό χρόνο από τον Ξενοφών. Επίσης, ένα vlog απαιτεί συνήθως άλλο εξοπλισμό (gimbal, περισσότερες κάμερες κλπ) και περισσότερο χρόνο για διαφορετικές λήψεις.

Σχετικά με την κάμερα, μήπως θα βόλευε να τοποθετηθεί σε άλλο σημείο ώστε να μην εμφανίζεται η άκρη της μπαγκαζιέρας στο βίντεο; Στο παρμπρίζ ίσως;

Εντωμεταξύ είπα προχθές να ανέβω στις ανεμογεννήτριες του Βερμίου, από την Ζωοδόχο Πηγή και απόρησα με την υπομονή του Ξενοφώντα να κάνει τόσα χιλιόμετρα μέσα στους χωματόδρομους. Φοβήθηκα και το αμάξι (τα λάστιχα βασικά), αλλά λυπήθηκα και εμάς με το κοπάνημα όλη την ώρα και τελικά έφτασα μέχρι ένα σημείο και επέστρεψα πίσω.
Δεν γνωρίζω πόσο άνετο και "δεμένο" είναι το Panda, αλλά μετά θυμήθηκα ότι έκανες αυτές τις διαδρομές και με τον Τιράντα, που όσο και να πεις δεν μπορεί να ήταν άνετος σε τέτοιες διαδρομές! Χαρά στο κουράγιο σου! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#661287 Είναι αρκετά βολικό σημείο εκεί πάνω, γιατί φτάνει και το καλώδιο που φορτίζει απευθείας απο powerbank για να μην έχω θέμα αυτονομίας. Αλλιώς πρέπει να πάρω βεντούζα για πάνω στο τζάμι, σε σημείο πάλι πλάγιο να μην εμποδίζει υαλοκαθαριστήρες και αισθητήριο κινησης κτλ. Ναι θα μπορούσα να βάλω την μπαγκαζιέρα και μισό κλικ πιο μακρυά, αλλά πάλι η κάμερα θα κοιτάει λίγο λοξά.

Το κοπάνημα ναι, από ένα σημείο κ μετά σε ρίχνει σε συνδυασμό με ζέστη ήλιο κτλ. Τα λάστιχα, ότι κ να πω θα είναι λιγο για τα latitude cross, παρ όλα αυτά μακάρι να έβγαινε και ένα μισό κλικ πιο σκληροπυρηνικό A/T.

To Panda είναι μια χαρά δεμένο, αν και τα μπόσικα της κρεμαγιέρας πλέον ακούγονται (ακόμα δεν κάνω τπτ οσον αφορά επισκευή / παρέμβαση κτλ), το κλασσικό με τη σκονη ειναι οτι τριζοβολάνε οι μεντεσέδες. Μετά από κάθε χωμάτινη, καθάρισμα ενδελεχώς σε σημείο γυαλίσματος στην αγκράφα της κάθε πόρτας και στην κλειδαριά και σπρέι με γράσσο λιθίου.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#666389 Για τους φανς, ιδού και το αναλυτικό της παρουσίασης της Πατριδογνωσίας, μέρους 2ου.

Πατριδογνωσία 2, https://jimmuclarku.blogspot.com/2020/09/2020-2.html