Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#498039 Έχω βγάλει για πούλημα το jeep, και εχθές με κάλεσαν στο τηλέφωνο. Υποτιθέμενος ανιψιός ήρθε να το δει, και προσπάθησε να αποσπάσει το αυτοκίνητο με υποτιθέμενη μεταφορά χρημάτων, και εξουσιοδοτήσεις προς τον άγνωστο θείο, για να μεταβιβαστεί το αυτοκίνητο.
Επειδή βρώμαγε η δουλειά, το ανέβαλα για σήμερα. Του είπα ότι πρώτα θα δω τα χρήματα στο λογαριασμό, και μετά θα γίνει μεταβίβαση στο μηχανολογικό. Αμάξι στο όνομά μου, δεν το οδηγεί άλλος. Αντί για εξουσιοδοτήσεις, να πήγαινα εγώ στην Κοζάνη(ντεμέκ δεν είχε χρόνο). Αυτός προφάσεις ότι έχει γνωστούς στο μηχανολογικό και θα κάνει γρήγορα τη μεταβίβαση και πουτσ€ς μπλε. Προηγουμένως το πρωί είχα μιλήσει με την ασφάλεια Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για σπείρα. Από την αστυνομία μου προτάθηκε να κάνω τον ανυποψίαστο, για να τους συλλάβουν. Αφενός δεν έχω χρόνο να μπλέκω, και από την άλλη δεν ήθελα(ποτέ δεν ξέρεις πόσο λέρα μπορεί να είναι κάποιος). Δεν δέχτηκα και οι απατεώνες μόλις κατάλαβαν ότι δεν τσιμπάω, τότε εξαφανίστηκαν.
Με έστειλαν από την ασφάλεια στο τοπικό αστυνομικό τμήμα, στο οποίο και με προέτρεψαν να μην προβώ σε καταγγελία. Δεν θα είχε κανένα νόημα, και δεν ήθελα κιόλας. Υπάρχει ήδη ένα καταγεγραμμένο περιστατικό κλοπής με αυτόν τον τρόπο, στο διπλανό χωριό.
Ψάχνοντας στο internet, διαπίστωσα ότι υπάρχουν αρκετά περιστατικά με αυτόν τον τρόπο.

Την προσοχή σας λοιπόν, για να μην την πατήσετε.....
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#498095 Δώσε μου αυτό τώρα και θαααααα σε πληρώσω. Καμία πολυπλοκότητα, αν βγάλεις τον θείο, τα χαρτιά, τις βόλτες στην Κοζάνη-μηχανικό κλπ είναι απλά περίπτωση βερεσέ που δεν θα καλυφθεί.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#498638 https://www.protothema.gr/greece/articl ... iadiktuou/
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#498647 Εύχομαι να βοήθησα με τόσες πληροφορίες μπόρεσα να δώσω.

Καλά να πάθουν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#498710 χθες ακουσα δυο περιπτώσεις για προσπαθεια εξαπάτησης σε μεταβιβαση ακινητων, αν ενδιαφερει να τις αναφερω....αλλα δεν ξερω που εδώ μεσα..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#498718
dimviii έγραψε:https://www.protothema.gr/greece/article/774940/astunomikos-exapatouse-polites-se-agoropolisies-autokiniton-meso-tou-diadiktuou/


"Στη συνέχεια κατήρτιζαν και απέστελναν, μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας πλαστά αποδεικτικά τραπεζικών εμβασμάτων κατάθεσης του αντιτίμου για την αγορά του οχήματος και αφού το παραλάμβαναν, το διέθεταν προς πώληση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στον ίδιο ιστότοπο, :dizzy: κάνοντας χρήση ψευδών στοιχείων πωλητή και τιμή πώλησης αρκετά χαμηλότερη της τρέχουσας αξίας."

παράλογο ή κάτι χάθηκε στη μετάφραση ( των δημοσιογράφων) .
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#498743 Πριν λίγο καιρό είχε η σελίδα της ΕΛΑΣ στο fb μια ανάρτηση με σχετικές οδηγίες.
Αυτά που θυμάμαι μεταξύ άλλων, όχι πινακίδες στις φωτογραφίες, όχι ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στον φόντο για να μην εντοπίζεται συγκεκριμένη διεύθυνση ή κατοικία, όχι σταθερό τηλέφωνο ή κινητό τηλέφωνο που μπορεί να δώσει επιπλέον πληροφορίες.
Το 2010 και εγώ στην αγγελία του QQ είχα σβήσει πινακίδες, οι φωτογραφίες ήταν στο πάρκινγκ του Καρφουρ Ευκαρπιας, εβαλα νούμερο καρτοκινητού που μετά διακόπηκε και ΤΚ κέντρου στην αγγελία.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#498748 Σιγά μην ξενιτευτουμε για να πουλήσουμε ένα αμάξι. :lol: Καλά όλα αλλά αυτό με το κινητό τηλέφωνο είναι υπερβολή.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#498752
elteo έγραψε:Σιγά μην ξενιτευτουμε για να πουλήσουμε ένα αμάξι. :lol: Καλά όλα αλλά αυτό με το κινητό τηλέφωνο είναι υπερβολή.
+1
Αμάξι πουλάμε, όχι ναρκωτικά. Κανονικό κινητό, και πινακίδα κλπ. Για να ελέγξει όπου θέλει(ασφαλιστική π.χ.) και να μην μας σπάνε τις μπάλες.


mousatos έγραψε:
dimviii έγραψε:https://www.protothema.gr/greece/article/774940/astunomikos-exapatouse-polites-se-agoropolisies-autokiniton-meso-tou-diadiktuou/


"Στη συνέχεια κατήρτιζαν και απέστελναν, μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας πλαστά αποδεικτικά τραπεζικών εμβασμάτων κατάθεσης του αντιτίμου για την αγορά του οχήματος και αφού το παραλάμβαναν, το διέθεταν προς πώληση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στον ίδιο ιστότοπο, :dizzy: κάνοντας χρήση ψευδών στοιχείων πωλητή και τιμή πώλησης αρκετά χαμηλότερη της τρέχουσας αξίας."

παράλογο ή κάτι χάθηκε στη μετάφραση ( των δημοσιογράφων) .

Μια χαρά τα λέει. Συνήθως η πώληση του κλεμμένου γινόταν στο Ικεα. Βιαστικά ντεμέκ η γυναίκα του είναι στο διαβαλκανικό, και θέλει να πληρώσει το γιατρό, και δεν έχει λεφτά. Ρίχνει την τιμή μέχρι να πάρει όσα-όσα.
Μάλλον έριχνε, γιατί τους τσίμπησαν.... Με ενημέρωσαν ότι τα νούμερα τηλεφώνου που έδωσα, βρέθηκαν στην κατοχή τους..... :metalo:
ΑΠΑΤΑΙΩΝΕΣ.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#498842 Αυτό με τις πινακίδες προσέξτε το , χθες βράδυ μας είπε φίλος πως του αντέγραψαν πινακίδα αυτοκινήτου που είχε αγγελία στο car , έφτιαξαν πλαστές τις έβαλαν σε αυτοκίνητο ιδίας μάρκας , χρώματος αλλά διαφορετικό μοντέλο και λήστεψαν τράπεζα, το έμαθε όταν δέχτηκε επίσκεψη της αστυνομίας :help: