Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527926 Έλαβα αυτό το μήνυμα σήμερα (για το Micra):

Hi, would you accept £725 and I can pick up tonight if you do online banking so I could transfer money straight into your account ? Thanks Douglas

Μάλλον μαϊμουδιά...

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#527927
Scotch έγραψε:Έλαβα αυτό το μήνυμα σήμερα (για το Micra):

Hi, would you accept £725 and I can pick up tonight if you do online banking so I could transfer money straight into your account ? Thanks Douglas

ΣΙΓΟΥΡΑ μαϊμουδιά...

< >

:innocent:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#527930 Παίξε μπάλα να δούμε πού το πάει, θα σου ζητήσει τα στοιχεία του δικού σου λογαριασμού; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527933 Έστω ότι το επόμενο που θα ζητήσει θα είναι αριθμός λογαριασμού και εστω του τον δίνω. Λεφτά δεν μπορεί να πάρει (μόνο με τον αριθμό λογαριασμού), αλλά θα φροντίσω να του δώσω κάποιον που δεν έχει υπόλοιπο. Μετά θα μου στείλει ένα μουφο-αποδεικτικό μεταφοράς και θα θέλει το αυτοκίνητο; Πώς λειτουργούν άραγε;

Υποψιάζομαι ένας τρόπος θα ήταν να παρουσιαστεί ο απατεωνίσκος και να μου κάνει ένα δήθεν transfer στον λογαριασμό μου και μετά να του κάνω τη μεταβίβαση χωρίς να γίνουν cleared τα χρήματα στο λογαριασμό μου. Εναλλακτικά, να μου δώσει ραντεβού κάπου μακριά και να με περιμένει με τους φίλους του (μη γνωρίζοντας τον kacey που κρύβω μέσα μου).

< >
Τελευταία επεξεργασία από Scotch και 07 Αύγ 2018, 21:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#527934 Αν όλο το παραπάνω είναι θεωρητική ΚΑΙ ΜΌΝΟ συζήτηση, με έναν αριθμό λογαριασμού ακόμα και άδειου από χρήματα, νομίζω κάποιος αετονύχης μπορεί να έχει πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα και αριθμούς.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#527935
Scotch έγραψε:Έστω ότι το επόμενο που θα ζητήσει θα είναι αριθμός λογαριασμού και εστω του τον δίνω. Λεφτά δεν μπορεί να πάρει (μόνο με τον αριθμό λογαριασμού), αλλά θα φροντίσω να του δώσω κάποιον που δεν έχει υπόλοιπο. Μετά θα μου στείλει ένα μουφο-αποδεικτικό μεταφοράς και θα θέλει το αυτοκίνητο; Πώς λειτουργούν άραγε;

Υποψιάζομαι ένας τρόπος θα ήταν να παρουσιαστεί ο απατεωνίσκος και να μου κάνει ένα δήθεν transfer στον λογαριασμό μου και μετά να του κάνω τη μεταβίβαση χωρίς να γίνουν cleared τα χρήματα στο λογαριασμό μου. Εναλλακτικά, να μου δώσει ραντεβού κάπου μακριά και να με περιμένει με τους φίλους του (μη γνωρίζοντας τον kacey που κρύβω μέσα μου).

< >
Δεν θέλει το αμάξι.Θα σου πει ότι έκανε λάθος και κατέθεσε πχ 1750€ ,στείλε μου την διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527936 Χαχαχα... Και περιμένει να του καταθέσω κάτι πριν δω τη δική του κατάθεση; Καλό!

Του έστειλα πάντως απάντηση και περιμένω να δω τι θα μου πει.

< >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#527945 Λεφτα μονο οταν μπουν στον λογαριασμο, με το αποδεικτικο μπορει να σκουπισει πωπο...
Συναντηση ημερα σε μερος που αισθανεσαι ασφαλης...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527955 Του έγραψα πως δεν έχω πρόβλημα και τον ρώτησα πώς θέλει να προχωρήσουμε. Και η απάντηση:

Hi Scotch thanks for reply, unfortunately I didn't see your reply till now and my wife is out so I can't now come down. I'm away tomorrow to Lake District for a few days and back on Saturday so I can contact you then to see if still available. Douglas

:hmmm:

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#529485 Δεν ξέρω αν είναι ύποπτος αυτός αλλά ποιος είναι ο σωστός, μή ύποπτος τρόπος;
Δεν θα πρέπει να δει το αυτοκίνητο; Και δεν θα πρέπει να πληρώσει κάπως; Δεν είναι η μεταφορά σε λογαριασμό ενδεδειγμένη μέθοδος;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#529493 Θεωρώ πως ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι α) να δει το αυτοκίνητο και αν του αρέσει β) να γίνει η μεταφορά, γ1) να εμφανιστεί το ποσό στον λογαριασμό του πωλητή και γ2) αμέσως μετά να γίνει η μεταβίβαση. Όλα αυτά όμως καλό είναι να γίνονται μέρα και ώρα που οι κινήσεις θα είναι άμεσα διαθέσιμες (και όχι ΣΚ ή βραδινές ώρες) και η υπηρεσία ανοιχτή (νομίζω μέχρι τις 8 το βράδυ είναι διαθέσιμη η online υπηρεσία μεταβίβασης).

< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#582860 Γραφω εδω και αν ειναι τελειως εκτος το θεμα ας μεταφερθει...


Αγοραστηκε Nissan Micra K12 το Δεκεμβρη το 2018, με ~92.000 χλμ στο περιπου, προφανως οχι απο εμενα. Το αυτοκινητο ειναι εισαγωγη απο Ιταλια και ο αγοραστης το γνωριζε.
Σημερα χρειαστηκε να τσεκαρω την αδεια γιατι τη ζητησε ενας συνεργειάς που το πήγα, και βλεπω να γραφει "Χλμ κατα την εισαγωγη, 192.670"

Τι (μπορουμε να) κανουμε?