Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#1242 Συζήτηση για τέλη κυκλοφορίας, τεκμήρια αυτοκινήτων, τυχόν φόρους πολυτελείας και άλλα χαράτσια.

Στο μέλλον αν μεγαλώσει πολύ ίσως μπορούν να γίνουν και ξεχωριστά θέματα.
Άβαταρ μέλους
By antonisczt
#1552 Απο οτι διαβαζω και πιστευω οχι.Πιθανοτερο να ισχυσουν απο το 2015 τα αναλογικα τελη(με το μηνα?)παρα να μειωθουν.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#115254 Mάλλον θα ζήσουμε ιστορικές στιγμές

Οι 6 αλλαγές στη φορολόγηση αυτοκινήτων
1. Κατάργηση του κριτήριου του κυβισμού των οχημάτων ως βάση της φορολόγησής τους. Αντί γι' αυτό προτείνεται υπολογισμός της φορολογίας στη βάση της λιανικής τιμής (προ φόρων), με προοδευτική αναπροσαρμογή των συντελεστών του τέλους ταξινόμησης.

2. Καταβολή ΦΠΑ, έλεγχο στοιχείων και υπαγωγή στις διατάξεις της σχετικής φορολογίας των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων τα οποία προέρχονται από χώρες του εξωτερικού.

3. Θέσπιση αντικινήτρων στην κυκλοφορία παλαιών και ρυπογόνων οχημάτων (π.χ. για οχήματα άνω της 20ετίας) με ένα «τέλος περιβάλλοντος».



4. Αντικατάσταση του συστήματος απόσυρσης από ένα δικαιότερο σύστημα φορολόγησης το οποίο θα επιδοτεί τα οχήματα χαμηλής τιμής αγοράς.

5. Ανάλογη προσαρμογή των τεκμηρίων διαβίωσης σχετικά με τα αυτοκίνητα.

6. Αλλαγή του τρόπου ελέγχου ανασφάλιστων και ανέλεγκτων από ΚΤΕΟ οχημάτων (π.χ. με ηλεκτρονική διασταύρωση των στοιχείων τους).







http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64192126
Άβαταρ μέλους
By Serf
#223421 Ισχύει κάποιο ειδικό φορολογικό καθεστώς για εκτελωνισμό αυτοκινήτου από μόνιμο κάτοικο εξωτερικού εκτός Ε.Ε. (Σαουδική Αραβία για την ακρίβεια); Νομίζω κάποτε δεν είχαν δασμούς, ισχύει κάτι αντίστοιχο;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#223826 Ναι φυσικα εχει απαλλαγη αν εισαι κατοικος εξωτερικου, αλλα θα πρεπει να το κρατησεις για 5 χρονια και να το οδηγεις εσυ και η γυναικα σου. αν δεν ειναι μεγαλου κυβισμου δεν συμφερει πλεον. Δεν ξερω αν εχει τεκμηρια αυτα τα 5 χρονια που δεν μπορεις να το πουλησεις...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#240129 για εκτελωνισμό αυτοκινήτου από άλλη χώρα Ε.Ε. (εν προκειμένω από Γερμανία) τί γίνεται? καταργώ τις πινακίδες Γερμανία, παίρνω 15ημέρου, έρχομαι Ηγουμενίτσα κ μετά τί? Που δηλώνω το αμάξι, στην Ηγουμενίτσα αμέσως ή στη Θεσ/νίκη? Εκτελωνιστή πρέπει να βρω εγώ ή υπάρχει υπηρεσία που το κάνει? Μένω Θεσ/νικη.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#240138
sknipper έγραψε:Υπάρχει ακόμα η έννοια της μετοίκησης; Που σου έδιναν τις κόκκινες πινακίδες και που είχες περιορισμούς.

δεν ξέρω. δεν πρόκειται για αυτό το θέμα προς το παρόν. το αμάξι είναι για τον πεθερό που ζει ελλάδα :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#240211
PeterPan έγραψε:για εκτελωνισμό αυτοκινήτου από άλλη χώρα Ε.Ε. (εν προκειμένω από Γερμανία) τί γίνεται? καταργώ τις πινακίδες Γερμανία, παίρνω 15ημέρου, έρχομαι Ηγουμενίτσα κ μετά τί? Που δηλώνω το αμάξι, στην Ηγουμενίτσα αμέσως ή στη Θεσ/νίκη? Εκτελωνιστή πρέπει να βρω εγώ ή υπάρχει υπηρεσία που το κάνει? Μένω Θεσ/νικη.


Δεν έχω ιδέα, άμα θέλεις λεπτομέρειες στείλε μου pm γιατί μπορώ να μάθω ή να σε στείλω να μάθεις.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#240280
markvag έγραψε:
PeterPan έγραψε:για εκτελωνισμό αυτοκινήτου από άλλη χώρα Ε.Ε. (εν προκειμένω από Γερμανία) τί γίνεται? καταργώ τις πινακίδες Γερμανία, παίρνω 15ημέρου, έρχομαι Ηγουμενίτσα κ μετά τί? Που δηλώνω το αμάξι, στην Ηγουμενίτσα αμέσως ή στη Θεσ/νίκη? Εκτελωνιστή πρέπει να βρω εγώ ή υπάρχει υπηρεσία που το κάνει? Μένω Θεσ/νικη.


Δεν έχω ιδέα, άμα θέλεις λεπτομέρειες στείλε μου pm γιατί μπορώ να μάθω ή να σε στείλω να μάθεις.

ευχαριστώ Μάρκο :)
θα μιλήσω με τον πεθερό κ θα σου πω :roll: :)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#240284
Obelix έγραψε:Δες εδω
http://nikos-kalantas-autoblog.blogspot ... 9.html?m=1

ευχαριστώ Οβελίξ! ωραία περιγραφή. εμείς είμαστε στη φάση μεταφοράς (θα πάει οδικώς μάλλον το καλοκαιράκι-φθηνόπωρο) κ του εκτελωνισμού.