Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#642435 Είναι και αυτό στο πλάνο παπά φάνκη, αρκετοί πιστεύουν ότι αδικείται από παρουσίαση, ιδίως από κινητό.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#642485 Και εγώ θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό αδικείται η δουλειά του Ξενοφώντα από το blogspot.
Όπως ανέφερα και νωρίτερα, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω αν χρειαστεί!
Travel blog templates για wordpress μπορούν να βρεθούν πολύ φτηνά ή ακόμη και δωρεάν. Πιθανότατα να μπορεί να βρεθεί λύση και για το hosting, οπότε το μόνο κόστος θα είναι το domain λίγο πάνω από 10€ το χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#642519 Βρε κοίτα ενδιαφέρον :lol: και δε χρειάζετε να τσοντάρετε τίποτα, 10 € το χρόνο τα έχω. :lol:

Το πράγμα θα στηθεί σωστά, μη βιάζεστε, τα κείμενα υπάρχουν. Νομίζω οτι καλό θα ήταν όταν αποφασιστεί μια συνεργασία (είμαι αρκετά άσχετος από web developing and setting) να ειναι "από κοντά". Οπότε ας περάσει η μπόρα αυτή και βλέπουμε. Επίσης σκέφτομαι και ένα insta λογαριασμό για να "πουσάρει" και προς τα έξω όλα αυτά.

Στα κατ' ημάς

https://jimmuclarku.blogspot.com/2020/04/2020.html

Εικόνα

Το 2ο πολυαναμενόμενο μέρος, σε πλήρη παρουσίαση. Πιο εύκολο από άποψη ανάγνωσης, καθ ότι οι περισσότερες βόλτες ήταν σε ήδη γνωστά μέρη (λόγω του ότι αυτή η περίοδος ήταν πιο δύσκολη στα οικονομικά) και με καλύτερες φωτογραφίες. Κάποιες μεγάλες βόλτες που γίνανε, τόσο φυσιολατρικές - όσο και ταξιδιωτικές (π.χ. το μεγάλο ταξίδι στην Κρήτη) θα παρουσιαστούν σε ξεχωριστά άρθρα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#642606 jimclark όπως πάντα εξαιρετικός!

Ερώτηση όχι τόσο αυτοκινητιστική, τον 120-400 τον έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά ? Τα "έβγαλε τα λεφτα του" ?
Λέω να πάρω έναν 70-300, τραβάω αρκετά τοπία σε μέρη όπως αυτά που πηγαίνεις εσύ, αλλά και μπόλικο urban περιβάλλον. Αγαπώ αυτό το compressed look, που δίνουν τόσο ζουμ φακοί στο background μίας φωτογραφίας, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα τον αξιοποιήσω επαρκώς ή θα αναλωθεί σε 10-15 περιπτώσεις, για αυτό σε ρωτάω. :oops:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#642610 Τον πήρα 300 ευρώ, τον πούλησα 4 χρόνια αργότερα 300 ευρώ σε μια κοπέλα που ήθελε να βγάζει μεγάλα πουλιά από μακρυά.

...ωπ αυτό μπορεί να παρερμηνευθεί..

Είναι τίμιος φακός, εστίαζε Α-ΡΙ-ΣΤΑ σε οποιοδήποτε εύρος / έκταση / απόσταση, αλλά, οκ ήταν αρκετά σκοτεινός και για να έχεις καλή ποιότητα ιδίως στα 250 - 400 mm έπρεπε να τον δουλέψεις στο f/9, το οποίο σημαίνει φως πολύ. Για τα όσα λεφτά έδωσα, ναι τα έβγαλε και με το παραπάνω.

ΥΓ, τα συστήματα σταθεροποίησης εκείνων των φακών παλιάς γενιάς, μπορεί να σου τρώνε τη μπαταρία σαν μάδαφάκερς!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#642631 Sorry που συνεχίζω το off topic, απλά να προσθέσω πως αγόρασα και εγώ φέτος έναν μεταχειρισμένο Sigma 120-400 για την Pentax μου και θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

ΕικόναIMGP0886-01 by Alex, on Flickr

Να σημειώσω πως η παραπάνω είναι τραβηγμένη στο χέρι και cropαρισμένη.

Ορισμένες ακόμη. Δυστυχώς λόγω καραντίνας το υλικό είναι λίγο.

Από το ίδιο πρακτικά σημείο, στην μία φωτογραφία το Αγγελοχώρι Θεσσαλονίκης και στην επόμενη οι ανεμογεννήτριες στο Βέρμιο!

ΕικόναwIMGP0529 by Alex, on Flickr

ΕικόναwIMGP0603 by Alex, on Flickr

ΕικόναwIMGP0599-01 by Alex, on Flickr

ΥΓ. Άντε να γράψεις τώρα ότι τον ήθελες για να φωτογραφίζεις πουλιά... :lol:

ΕικόναwIMGP0816 by Alex, on Flickr
Τελευταία επεξεργασία από axel12p και 21 Απρ 2020, 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#642634
axel12p έγραψε:Και εγώ θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό αδικείται η δουλειά του Ξενοφώντα από το blogspot.
Όπως ανέφερα και νωρίτερα, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω αν χρειαστεί!
Travel blog templates για wordpress μπορούν να βρεθούν πολύ φτηνά ή ακόμη και δωρεάν. Πιθανότατα να μπορεί να βρεθεί λύση και για το hosting, οπότε το μόνο κόστος θα είναι το domain λίγο πάνω από 10€ το χρόνο.

Το hosting μπορεί να γίνει και στον σερβερ του φορουμ, μιας και χώρο έχουμε.
Επίσης, το domain, αν δεν θέλει να πληρώνει για εντελώς δικό του, μπορούμε να του δώσουμε ένα μέσα από το petrolheads, πχ jimuclarku.petrolheads.gr
Όσο για template, υπάρχουν μερικά εξαιρετικά σε Wordpress, Joomla, ή άλλα, όρεξη να 'χει να ψάχνει.
Κάτι άλλο δεν μπορώ να προσφέρω, μιας και έχω ξεμείνει από χρόνο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#642656
JimClark έγραψε:Βρε κοίτα ενδιαφέρον :lol: και δε χρειάζετε να τσοντάρετε τίποτα, 10 € το χρόνο τα έχω. :lol:


Ε, καλα εγω στο 'πα και στο τηλ μη ξηγιεσαι ετσι!
Ειχα την εντυπωση οτι θελει κανα 100ευρω το χρονο η ολη ιστορια, δεν ηξερα οτι καθαριζεις με 10€.

Σε αλλα νεα, εμενα μου 'χει λειψει ο χοντροτιραντας :oops: .
Λιγο οτι το μπλε st το λιγουρευομουν απο τοτε που βγηκε (αραζα καμια ωρα μεσα, περιμενοντας στην αντιπροσωπεια να τελειωσει το σερβις στο μοντεο του πατερα), λιγο οτι ειμαι των αναμνησεων...γενικως, μου ελειψε :inlove:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#642663 Και εμένα μου έλειψε και ακόμα μου λείπει, να τα λέμε αυτά. Κράζω τον blinkys που δεν μου έχει στείλει καμια φώτο εδώ και καιρό, ας ειναι και από sony ericsson 20ετίας. :lol:

Αυτή η διετία ήταν η λιγότερο ζημιάρικια (σε σημείο που έψαχνα να δω αν ξέχασα κάτι, κάποια επισκευή, αλλά γενικά ήταν η απίστευτή του). Στο επόμενο μέρος τα δείτε πώς μου βγήκαν όλα μαζί. Ζημιές συντήρηση κτλ.

Επίσης, το ότι πόσταρα τώρα το κείμενο, δε σημαίνει οτι πάει κ τέλειωσε. Θα μπει παραπάνω τεκμηρίωση, λίγες παραπάνω ιστορίες / background όπου πρέπει. Για templates εμφανισιακά, ναι πρέπει να μιλήσω με κάποιον που ξέρει. Ήδη έχω μιλήσει με ένα συμφορουμίτη, αλλά ακόμα δεν έχω κατασταλάξει τι και πώς ακριβώς θα ήθελα να "φαίνεται". Ως τότε θα σας έχω συντονισμένους.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#642808 Για την σελίδα, υπάρχουν άπειρα Wordpress Travel Blog Themes/Templates. Όλο και κάποιο θα βρεις που να ταιριάζει στην αισθητική σου.

Σχετικά με τον Τιράντα, απίστευτο πως τον εμπιστευόσουν με αυτά τα λάστιχα. Νομίζω πως ακόμη και τα ημισλίκ έχουν περισσότερη χάραξη! :lol: Δε φοβόσουν σε βροχή κλπ; Για τους χωματόδρομους που πήγαινες δε το συζητώ.
Τελικά τα άτιμα αντέχουν περισσότερο από όσο τους φαίνονται!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#651242 Με το κομμάτι του "site" είμαι σε καλό δρόμο, δεν είναι κάτι που επίγει, το βλέπω χαλαρά.

Throwback στα φανταστικά 10s. Η ιστορία της πρώτης συνάντησής μου με τον Sinanai και τον Θύμιο και η καταγραφή της πρώτης ιδανικής διαδρομής στο blog. Του περάσματος ορεινής Ναυπακτίας, Ευρυτανίας, Καρδίτσας.

Περισσότερα εδώ: στο "Που με βια μετράει τη γη..."
https://jimmuclarku.blogspot.com/2020/06/blog-post.html
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#675459 Η μεγαλύτερη και πιο @ρχιδάτη βόλτα που έχω "γράψει" ποτέ.

Θεσσαλονίκη Μετέωρα, Περτούλι, Ασπροπόταμος, Χαλίκι - Ανήλιο πρώτη περασιά, Γεφύρι Αζίζ Αγά και Ζιάκα και φαράγγι Πορτίτσας, Γρεβενά, Βόιο, Νεστόριο, Καστοριά, Πρέσπες - Ψαράδες και πίσω σε μια μέρα...

954 χλμ... στην "954".

https://jimmuclarku.blogspot.com/2020/11/954.html