Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#528302 Διάβασε ξανά. Καλύτερα αυτή την φορά. Από την αρχή, όταν μάθαμε ότι είναι στα διόδια, ρωτάω για το laser καθαρά. Σου δείχνω την κάμερα της ARH γιατί δεν υπάρχει κάπου αλλού σκέτο το laser. Η ARH παρουσιάζει ένα ολοκληρωμένο σύστημα και από αυτό βάζεις όσα θες, όπως θες. Τί να κάνω εγώ; Να κόψω το PDF για να σου δείχνω μόνον το laser; Αφού σε ρωτάω συνεχώς ΜΌΝΟΝ για αυτό.

Διάβασε τα pm, τις εξηγήσεις που έχω κάνει, τα πάντα. Ρώτησα πουθενά για ανάλυση και megapixels; Μονίμως ρωτάω για pps και pattern. Ίδιο pattern σημαίνει ίδιο σύστημα και ίδια αντιμετώπιση. Ας το πουλάνε 10 εταιρίες με διαφορετικό όνομα και εφαρμογή. Ίδιο σύστημα είναι. Εγώ το module το ξέρω ως ARH, αφού αυτή η εταιρεία το βγάζει σε συσκευή μέτρησης ταχύτητας.

Μόνον για αυτά που έχω ακούσει χρωστάς μεγάλη συγγνώμη...

Δεν συνεχίζω άλλο. Κατάλαβες λάθος και σε συγχωρώ. Αλλά χρωστάς... Στείλε pm, πες το δημόσια, πες το με σήματα καπνού. Μέχρι τότε εγώ δεν...

Καλό καλοκαίρι σε όλους.
Τελευταία επεξεργασία από pipinos1976 και 09 Αύγ 2018, 17:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528303 Για να καταλάβει ο απλός αναγνώστης...
Τι είπε ο pipinos1976 πως υπάρχει στο δρόμο:
http://www.arhungary.hu/doc/arh_s1camera.pdf
Εικόνα
Τι υπάρχει στο δρόμο:
https://www.sick.com/de/en/industries/t ... /c/p329704
Εικόνα

Κατά τ' άλλα, είχε δίκιο από την αρχή και εγώ άδικο. :s_crazy
Ήξερε από την αρχή τα πάντα (εκτός από την SICK, ένας παγκόσμιος κολοσσός στον τομέα του, με ειξιδικευμένους σένσορες για πάρα πολλές εφαρμογές), κι εγώ δεν ήξερα τίποτε... :s_cry
Το ότι επίσης τέτοια Laser χρησιμοποιούνται σε stop-n-go εφαρμογές και δεν έχουν χρήση αλλού, πάλι θα το ήξερε και αυτό...
Το ότι η SICK για άλλες εφαρμογές (free-flow διόδια, όπου δεν σταματάς και δεν υπάρχουν μπάρες) έχει άλλα συστήματα, θα το ήξερε και αυτό.

Εγώ ως γνωστόν δεν ήξερα τίποτε από όλα αυτά, μου τα έμαθε ο pipinos1976.
:lol:

Και το πιο ωραίο: ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ! :svivhaha: :vava:
Δεν έχει σημασία που ήταν άλλα αντ' άλλων αυτό που έβαλε, με αυτό που υπάρχει, ΕΠΙΜΕΝΕΙ. :s_wacko
Νταξ. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#528308 Ζήτα του κι εσύ μια γαμωσυγγνώμη μπας και ηρεμήσει.
Άστο ζητάω ΕΓΩ

ΠΙΠΙΝΕ ΣΥΓΓΝΏΜΗ ΕΞ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΌΛΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΉΤΗ ΓΙΑ ΌΣΑ ΈΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΌΣΑ ΘΑ ΓΊΝΟΥΝ.

ΠΑΡΑΚΑΛΏ. -
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528321
pipinos1976 έγραψε:
Μόνον για αυτά που έχω ακούσει χρωστάς μεγάλη συγγνώμη...

Δεν συνεχίζω άλλο. Κατάλαβες λάθος και σε συγχωρώ. Αλλά χρωστάς... Στείλε pm, πες το δημόσια, πες το με σήματα καπνού. Μέχρι τότε εγώ δεν...

Καλό καλοκαίρι σε όλους.

Με συγχωρεί! :ninja:
Και μετά από όλα αυτά, με συγχωρεί! :svivhaha:
Για τέτοιο μεγαλείο ψυχής μιλάμε...
:tomato:

Τι να πρωτοθαυμάσει κανείς: το μεγαλείο του ανδρός, ή το απύθμενο θράσος; :vava:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#528346 Για τον απλό αναγνώστη.

Τα συστήματα laser χαρακτηρίζονται από τον αριθμό παλμών ανά δευτερόλεπτο και τον τρόπο που αυτοί οι παλμοί κατανέμονται χρονικά. Π.χ. μπορεί να έχουμε δύο πιστόλια, όπως το Ultralyte και το Traffipatrol, τα οποία έχουν ακριβώς ίδιο αριθμό παλμών ανά δευτερόλεπτο (στην συγκεκριμένη περίπτωση 100), αλλά προέρχονται από διαφορετικές εταιρείες. Η διαμόρφωση, όμως, είναι ακριβώς η ίδια, αλλά μπορεί να είναι και διαφορετική. Υπάρχουν εταιρείες που δίνουν τεχνολογία παντού. Π.χ. υπάρχει πιστόλι που κυκλοφορούσε για να μετρά αποστάσεις, γωνίες, ταχύτητα, μέχρι και διαστημικά λεωφορεία. Ίδιο πιστόλι, ίδια διαμόρφωση, άλλαζε η ισχύς και τα οπτικά. Και το πωλούσαν περισσότερες από μία εταιρείες.

Αυτό που αναφέρει ο HiFi, και είναι φυσικό να μην το γνωρίζει, είναι πως τα δύο συστήματα που παρουσιάζει έχουν ακριβώς την ίδια διαμόρφωση παλμών. Είτε διαφορετικές εταιρείες είτε ίδια εταιρεία, το σύστημα είναι ίδιο. Από το γεγονός ότι το σύστημα αυτό έχει πολύπλοκη διαμόρφωση και δεν ανιχνεύεται από απλούς ανιχνευτές είναι απίθανο να είναι διαφορετικά συστήματα. Προφανώς πρόκειται για το ίδιο laser module με μεγάλη ποικιλία εφαρμογών. Πρακτικά, ο HiFi ξέρει τι μάρκα μηχάνημα έχει βάλει, αλλά δεν γνωρίζει τεχνικές λεπτομέρειες. Όταν εμείς οι των αντιμέτρων το αναφέρουμε ως ARH είναι γιατί αυτή η εταιρεία το χρησιμοποιεί ως μηχάνημα μέτρησης ταχύτητας συνδεδεμένο με κάμερα ή όχι. Το χρησιμοποιεί βέβαια και σε διόδια. Η εταιρεία που γνωρίζει ο HiFi το χρησιμοποιεί σε άλλες εφαρμογές. Ίδιο module πάντως.

Αν, όπως ισχυρίζεται ο HiFi, γνωρίζει λεπτομέρειες μπορεί να μας πει δημόσια τους παλμούς και την διαμόρφωση αυτών από τα δύο παραπάνω συστήματα που ανέφερε. Έτσι, θα φανεί ότι αυτά δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528349 Σου έδωσα το datasheet, να βρεις ό,τι θέλεις. :s_dance
Προφανώς όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις δικές σου (πως πρόκειται για ίδια συστήματα, κλπ κλπ) απλά και μόνον για να μην παραδεχτείς πως τελικά μια χαρά γνώριζε ο "άσχετος" Hi-Fi και εσύ ξεκίνησες να μιλάς για κάμερα με laser της ARH και τελικά φτάσαμε σε σκέτο laser για μέτρηση ύψους της SICK.
To ό,τι τόσο τα πιστόλια της τροχαίας όσο και οι ανιχνευτές ύψους χρησιμοποιούν laser δεν είναι καμιά μυστική μαγική γνώση, το ξέρουν όλοι. Δεν είναι καινούρια τεχνολογία, αντιθέτως είναι απολύτως ώριμη.
Εν τέλει, από πού κι ως περιμένεις να σου πει ο οποιοσδήποτε κάτι τόσο ειδικό όπως την διαμόρφωση ή το μήκος κύματος του laser ανιχνευτή ύψους και τι ακριβώς θα το κάνεις στην τελική, άντε πες και το βρήκαμε.
Τίποτε μήπως; :lol:

Τέσπα, δεν επιμένω άλλο, γιατί δεν βγάζει και πουθενά. Προφανώς και εσύ θα συνεχίσεις τον ίδιο χαβά και θα απαιτείς να σου ζητήσω και συγνώμη κιόλας, ενώ θα συνεχίσεις να με κατηγορείς για... άσχετο (εσύ όμως είσαι γνώστης... :s_blush ), αφού για "βολικούς" λόγους καταλήξαμε πως ARH=SICK σε ό,τι αφορά το laser module... :s_wacko.
Και αν και είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος πως είναι ολόιδιο ( :s_sarcastic ), εν τούτοις κάνεις όλον ετούτο το χαμό, για να σου δώσω εγώ πληροφορίες για... το module αυτό! Παράλογο; Μα τι λέτε τώρα, αλίμονο...
:s_wacko
Μα αφού είσαι τόσο γάτος και διαβασμένος, τι να με κάνεις εμένα τον άσχετο;
:s_dunno


:s_cry
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#528358
Anonymous Founder έγραψε:Σου έδωσα το datasheet, να βρεις ό,τι θέλεις. :s_dance
Προφανώς όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις δικές σου (πως πρόκειται για ίδια συστήματα, κλπ κλπ) απλά και μόνον για να μην παραδεχτείς πως τελικά μια χαρά γνώριζε ο "άσχετος" Hi-Fi και εσύ ξεκίνησες να μιλάς για κάμερα με laser της ARH και τελικά φτάσαμε σε σκέτο laser για μέτρηση ύψους της SICK.
To ό,τι τόσο τα πιστόλια της τροχαίας όσο και οι ανιχνευτές ύψους χρησιμοποιούν laser δεν είναι καμιά μυστική μαγική γνώση, το ξέρουν όλοι. Δεν είναι καινούρια τεχνολογία, αντιθέτως είναι απολύτως ώριμη.
Εν τέλει, από πού κι ως περιμένεις να σου πει ο οποιοσδήποτε κάτι τόσο ειδικό όπως την διαμόρφωση ή το μήκος κύματος του laser ανιχνευτή ύψους και τι ακριβώς θα το κάνεις στην τελική, άντε πες και το βρήκαμε.
Τίποτε μήπως; :lol:

Τέσπα, δεν επιμένω άλλο, γιατί δεν βγάζει και πουθενά. Προφανώς και εσύ θα συνεχίσεις τον ίδιο χαβά και θα απαιτείς να σου ζητήσω και συγνώμη κιόλας, ενώ θα συνεχίσεις να με κατηγορείς για... άσχετο (εσύ όμως είσαι γνώστης... :s_blush ), αφού για "βολικούς" λόγους καταλήξαμε πως ARH=SICK σε ό,τι αφορά το laser module... :s_wacko.
Και αν και είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος πως είναι ολόιδιο ( :s_sarcastic ), εν τούτοις κάνεις όλον ετούτο το χαμό, για να σου δώσω εγώ πληροφορίες για... το module αυτό! Παράλογο; Μα τι λέτε τώρα, αλίμονο...
:s_wacko
Μα αφού είσαι τόσο γάτος και διαβασμένος, τι να με κάνεις εμένα τον άσχετο;
:s_dunno


:s_cry


Όπως δεν κατάλαβες το ότι είναι ίδια τα modules το γνωρίζω. Υπάρχει τρόπος να το γνωρίζεις. Εσύ, όμως, εκεί. Μείνε στην άγνοια λοιπόν. Δεν γνωρίζεις ούτε το μήκος κύματος, ούτε τα πιο τεχνικά και επειδή δεν γνωρίζεις κάνεις τόση φασαρία για να χαθεί η άγνοια στον θόρυβο.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα, λοιπόν. Γι'αυτό και δεν ασχολούμαι ξανά, αφού υπάρχεις εσύ και καλύπτεις το topic. Αυτό ήθελες, αυτό θα έχεις. Καλή καρδιά και καλή συνέχεια.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#528360 Μιαούλη, σε φάγανε τα κυκλώματα RF* πάλι, ε; :(



Εικόνα








*ήτοι, ΑΡιστερός ΕΦιάλτης. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#528363 Αφού έχετε δίκιο σε όλα τί να λέμε τώρα; Αριστεροί που εξυπηρετούν συμφέροντα εταιρειών, αλλά παραμένουν πιστοί ιδεολόγοι. Γνωρίζετε τα πάντα, αλλά δεν τα λέτε. Μόνο που τώρα θα είστε μόνοι και θα δούμε τι ψάρια πιάνετε.

Βέβαια το ότι ο δικός σας μιλούσε για loops και illumination είναι μια σαφής ένδειξη γνώσης... Γράψε, λοιπόν, όσο θες. Βλακείες θα γράψετε, σχετικά με το θέμα ΠΟΤΈ.

Γεια σας κορόιδα...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#528368 Στο καλό. Ελπίζω τώρα που μας είπες κορόιδα να κρατηθεις μακριά από αυτό το βδελυρο φόρουμ.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#528407
pipinos1976 έγραψε:Αφού έχετε δίκιο σε όλα τί να λέμε τώρα; Αριστεροί που εξυπηρετούν συμφέροντα εταιρειών, αλλά παραμένουν πιστοί ιδεολόγοι. Γνωρίζετε τα πάντα, αλλά δεν τα λέτε. Μόνο που τώρα θα είστε μόνοι και θα δούμε τι ψάρια πιάνετε.

Βέβαια το ότι ο δικός σας μιλούσε για loops και illumination είναι μια σαφής ένδειξη γνώσης... Γράψε, λοιπόν, όσο θες. Βλακείες θα γράψετε, σχετικά με το θέμα ΠΟΤΈ.

Γεια σας κορόιδα...


Χαιρε ΚΑΙΣΑΡ τα κοροιδα σε χαιρετουν........

Αν και νομιζω οτι θα ξαναγραψει μιας και το ζητα ο κωλος του το μεγαλειο...Ενας εξυπνος αναμεσα σε κουτους.....
Άβαταρ μέλους
By xenos
#528420 @πιπινος, γιατί να σου δώσει ο HF εμπιστευτικά χαρτιά της δουλειάς του; Μου λες ένα λόγο; Για να έχεις να παίζεις εσύ; Ρε πάμε καλά; Από εμένα, μόνο γι αυτό, είσαι άκυρος.
Επίσης ακόμα και αν ο hf είναι παντελώς άσχετος στη δουλειά του, ποιοι είμαστε εμείς να τον κρίνουμε και τι μας ενδιαφέρει; :hmmm:
Δλδ συγνώμη, εσύ λες ότι όλοι πάνε να σε βγάλουν τρελό ενώ εσύ προσπαθείς να τους βγάλεις όλους άσχετους.
Και το τελευταίο πόιντ μου. Τι κόλλημα έχεις φάει με τα μπλόκα, τα (νόμιμα;) αντίμετρα, κλπ.; Είναι ιδεολογικό (φάση δεν πληρώνω κουφάλες); Δεν θεωρείς ότι παρανομείς ότι υπερβαίνεις τα όρια; Δεν σε καταλαβαίνω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#528442
xenos έγραψε: Τι κόλλημα έχεις φάει με τα μπλόκα, τα (νόμιμα;) αντίμετρα, κλπ.; Είναι ιδεολογικό (φάση δεν πληρώνω κουφάλες); Δεν θεωρείς ότι παρανομείς ότι υπερβαίνεις τα όρια; Δεν σε καταλαβαίνω. :hmmm:


Πάνω σε αυτό. Αντί όλοι αυτοί να κρύβονται σαν κοκκοβιοι στο βούρκο βγαίνουν και διεκδικούν την παράνομη χρήση συσκευών.

Δεν έχουν καν τα κότσια να υποστηρίξουν την επιλογή τους να τρέχουν πάνω από τα όρια, να δεχτούν την κλήση που μπορεί να φάνε και προσπαθούν να βρουν τρόπους να την γλυτώσουν.

Το λες και θράσος.

Από το Mi A1.