Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#39273
Anonymous Founder έγραψε:Δεν την έχω δει ποτέ να αστράφτει, αλλά κόβω καλού κακού...



Κατεβαίνω και εγώ με 280 και αναγκάζομαι να πέσω στα 8πιστονα! :s_tongue :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#39647 Δύο παρατηρήσεις:

1. Όταν γράφει (το απόσπασμα που ανέβασε ο plokami) ότι θα έχουν μηχανισμούς ανίχνευσης και καταγραφής και μετά αναφέρει 69 και 244 σημεία (313 στο σύνολο), εννοεί το εξής: θα τοποθετήσουν σε όλα τα κουτιά radar και flash (313 στο σύνολο), ώστε να μετράνε ταχύτητα και να ανάβει το flash, αλλά οι κάμερες δε θα είναι σταθερές, αλλά μετακινούμενες (69 κουτιά θα έχουν κάμερα κάθε φορά). Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνουν τα εξής:
α. φοβίζουν τους απλούς οδηγούς, αφού θα βλέπουν flash στο ορατό, άρα θα μειώνουν ταχύτητα
β. όσοι οδηγοί έχουν ανιχνευτές θα παίρνουν ειδοποίηση σε όλα τα κουτιά, άρα ο ανιχνευτής είναι άχρηστος, άρα κόβουν και αυτοί
Με λίγα λόγια: μάτια για τις πινακίδες + gps για όσους θέλουν σιγουριά.

2. Η κάμερα στο Copa Cabana δεν έχει χτυπήσει μέχρι στιγμής, όσες φορές, δηλαδή, την δοκίμασα (δυστυχώς, χωρίς να έχω βίντεο). Επειδή, όμως, (α) στρίβω προς Πειραιά στο 99% των περιπτώσεων που περνάω από εκεί (άρα είμαι δεξιά λωρίδα, άρα αργά, άρα τι να τον κάνω τον ανιχνευτή) και (β) όσες φορές έρχομαι από Πειραιά βγαίνω στην Ε.Ο. μετά την κάμερα, οι δοκιμές που έχω κάνει είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και δεν αποτελούν καλό στατιστικό δείγμα του σημείου. Άλλωστε, αν ήμουν ΕΛ.ΑΣ., θα ενεργοποιούσα την κάμερα τις ώρες που δεν έχει κίνηση, άρα οι ταχύτητες είναι υψηλές και όχι π.χ. πρωί Δευτέρας που σε προσπερνάνε και τα σαλιγκάρια.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#39728
rx8_drifter έγραψε:Δλδ πλέον χωρίς GPS, μέχρι να τις μάθεις δεν ταξιδεύεις :help:


Μια χαρά ταξιδεύεις. Απλά δεν τρέχεις σημαντικά πάνω από τα όρια.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#39779 Nαι σαφώς, κάνε το αντίρριο Ιωάννινα ή τον ΒΟΑΚ με όχι σημαντικά πάνω απ τα όρια και τα λέμε.

Ασε μας ρε Λάππα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#39782 Το έχω κάνει. Πολύ ευχάριστο ταξιδάκι, χαλαρά και χωρίς άγχος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#39868 Προσπάθησα να είμαι σχετικά ήπιος, όπως και να 'χει, με πιστή τήρηση των ορίων, το Αθήνα-Ιωάννινα, δύσκολο να γίνει σε λιγότερο από 7 ώρες...
:help: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#39870 GPS με speedcams warning για σταθερά ραντάρ πάντα. Σε αυτά μπορείς να σωθείς επειδή στοχεύουν από πίσω. Στα φορητά (πιστόλια) της τροχαίας δεν γλυτώνεις οπότε ότι μπορούμε να αποφύγουμε το αποφεύγουμε.

Sent from Xperia Ultra Z
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#40346
Anonymous Founder έγραψε:Προσπάθησα να είμαι σχετικά ήπιος, όπως και να 'χει, με πιστή τήρηση των ορίων, το Αθήνα-Ιωάννινα, δύσκολο να γίνει σε λιγότερο από 7 ώρες...
:help: :lipsealed:



Nαι, αλλά το κάνεις πολύ ευχάριστα, χαλαρά και χωρίς άγχος©
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#40437 Δεν θυμάμαι πόσες ώρες το έκανα, αλλά θα εκπλαγώ αν χάνεις πολύ πάνω από 1 ώρα στο σύνολο της διαδρομής αν κινείσαι κοντά στα όρια. Και ναι, κάνεις πολύ πιο χαλαρό και ευχάριστο ταξίδι. Επίσης, σταματάς να θυμώνεις με τους άλλους οδηγούς, με αυτούς που "σου κλείνουν τον δρόμο", με αυτούς που πετάγονται μπροστά σου, που αλλάζουν λωρίδες απροειδοποίητα κλπ.

(Α, είναι και πιο ασφαλές, αλλά αυτό δεν πολυμετράει σε εμάς.)

Εναλλακτικά, χωρίς GPS να σου λέει που είναι οι κάμερες, δεν ταξιδεύεις©. Κάθεσαι στο σπίτι και πλέκεις πουλόβερ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#40465 Κανείς απλά λάθος. Η συγκεκριμένη διαδρομή γίνεται εύκολα σε 4 ώρες αν δεν ασχολείσαι με τα όρια, ενώ αν τα τηρείς, θα κάνεις τουλάχιστον 2 ώρες παραπάνω.
Μιλώ, για το Ιωάννινα-Αθήνα.
Στο Αντίρριο-Ιωάννινα μόνον, θα χάσεις παραπάνω από μια ώρα εύκολα, διαπιστωμένο πολλές φορές.
Μιλάμε για 50% παραπάνω χρόνο ταξιδιού και βάλε.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#40470 :( Ιωαννινα -Αθηνα 4 ωρες;; :s_omg
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#40474 Πολλές φορές κιόλας. Το έχω κάνει και με εταιρικό 207 με 75 μουλάρια...
Με το δικό μου γίνεται πανεύκολα και χωρίς ταρζανιές κιόλας.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#40646
Χρήστος Λάππας έγραψε:Και ναι, κάνεις πολύ πιο χαλαρό και ευχάριστο ταξίδι.


Εξαρτάται. Για κάποιος είναι μαρτύριο αυτό που περιγράφεις.