Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#475996 Αυτές δεν τις έχουμε περάσει γιατί είναι κάμερες που ελέγχουν τις λωρίδες αποκλειστικής κίνησης λεωφορείων. Είναι περασμένες μόνον αυτές που ελέγχουν την ταχύτητα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#476007 Και από ότι έχω καταλάβει από το πόσο τις γράφουν όλοι στα @@ τους δεν πρέπει να λειτουργούν.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#476147
elteo έγραψε:Και από ότι έχω καταλάβει από το πόσο τις γράφουν όλοι στα @@ τους δεν πρέπει να λειτουργούν.


Το πανε εναλαξ κ σε αυτες. Εκει που ξερεις οτι δεν.... τσααααααακ! Την εφαγες.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#491560 Έχουν λυσάξει...
Σε λιγότερο από μήνα έχω πέσει 2 φορες σε αλκοτεστ... φυσικά και δεν είχα πιει και δεν είχα θέμα... ευγενικότατοι, επαγγελματίες σε όλα τους...
Καλά κάνουν... έχω δύο γνωστούς που έχασαν το δίπλωμα τους... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#497971 Και την μία από τις δύο που ήταν στο Ευηνοχώρι, αλλά και άλλη μία στην Ναύπακτο, τις είχαν διαλύσει από τους πυροβολισμούς και τα χτυπήματα. Στο Ευηνοχώρι ήταν ανοιχτό το κουτί (έκρηξη, λοστός;) και καμμένα όλα μέσα. Πάει καιρός βέβαια που το είδα αυτό (χρόνος σίγουρα), αλλά είναι χαρακτηριστικό του πόσα χρήματα μάζεψε αυτή η κάμερα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#498019 το shortened λινκ που γράφει 3kala για τα Τρίκαλα;

Βαλτό ή σύμπτωση της 100ετίας;
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#498924 Ψάχνοντας τις δυνατότητες για δωρεάν offline πλοήγηση έχω βρει ενδιαφέρον το Here WeGo. Κατέβασα χάρτη Ελλάδας, είναι πιο ακριβής από Google Maps στους οδηγήσιμους δρόμους και έχει φωνητικές οδηγίες.
Μήπως κάποιος ξέρει και πως μπορεί να συνδυαστεί, πάντα δωρεάν και για offline χρήση, με ειδοποιήσεις την ώρα που οδηγείς για γνωστές θέσεις καμερών και μπλόκων?
Υπάρχει δυνατότητα να τρέχει συμπληρωματικά (ανεξάρτητα και παράλληλα) ένα άλλο πρόγραμμα που απλώς να κάνει ηχητική προειδοποίηση όταν βλέπει κοντινές συντεταγμένες στο GPS (χωρίς χάρτη)? Ενα Radarbot μήπως το κάνει αυτό?

Στο Destinator, που είχα παλιά αγοράσει με συσκευή πλοήγησης, του φόρτωνα θέσεις από κάποιο ελληνικό site με poi και speed cameras. Κάτι τέτοιο μου αρκεί ...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#499054 Γνωρίζω ένα, το pipoialert το οποίο τρέχει πάνω από το Here We Go (αλλά και άλλους πλοηγούς) και δίνει ειδοποιήσεις. Πρόσεξε, όμως, γιατί έχει ένα πρόβλημα το συγκεκριμένο, ειδικά για την περίπτωση των μπλόκων. Σου δίνει δυνατότητα για ειδοποίηση στα 1000m ή στα 30s, αν θυμάμαι καλά. 1000m για μπλόκο χειρός στις ευθείες της Ε.Ο. σημαίνει πως απλά σε ειδοποιεί να κόψεις για να σταματήσεις στο μπλόκο. 30s με μια ταχύτητα 150km/h (42m/s) σημαίνει ότι σε ειδοποιεί 1250m από το μπλόκο. Και πάλι, αν έχεις να αντιμετωπίσεις το Traffipatrol XR, το οποίο έχει μέγιστη εμβέλεια 1500m, είναι αργά. Ακόμη και με 200km/h (55m/s) να πηγαίνεις, η απόσταση ειδοποίησης των 1650m είναι οριακή για να σωθείς.

Το ερώτημα είναι αν αυτές οι περιπτώσεις είναι τόσες πολλές που αξίζει να ασχοληθείς ή όχι. Σου απαντώ ότι στο ταξίδι Αθήνα - Πάτρα μόνον στην Κινέτα στο ρεύμα προς Αθήνα μπορούν να σε μετρήσουν τόσο μακριά (βγαίνοντας από την στροφή και πριν χωθείς στην γούβα και σε χάσουν). Στο ταξίδι Αθήνα - Θεσσαλονίκη, όμως, υπάρχουν αρκετά σημεία στα οποία μπορούν να μετρήσουν σε τέτοιες αποστάσεις (π.χ. Κατερίνη, Λάρισα, Αλμυρός κτλ) και στα δύο ρεύματα, οπότε τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα εκεί. Πρακτικά, αν στηριχτείς σε αυτό το πρόγραμμα, τότε έχεις καλές πιθανότητες να την γλιτώσεις.

Τα σημεία θα τα κατεβάσεις από εδώ: 4gps και, όπως γράφει το πρόγραμμα στις οδηγίες, μπορούν να έχουν πολλές μορφές: Garmin csv, TomTom ov2, kml ή gpx.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#499074 Ευχαριστώ πολύ pipinos1976

Επειδή είμαι αρχάριος στoν κόσμο των smartphone, θα σε ζαλίσω με κάποιες επιπλέον ερωτήσεις.
Αν κατεβάσω και τρέχω το pipoialert θα έχει τα σημεία προειδοποίησης ή πρέπει να κατεβάσω κι αρχείο από το 4gps? Αν πρέπει να κατεβάσω αρχείο δεν ξέρω τι να επιλέξω γιατί δεν υπάρχει πουθενά επιλογή για pipoialert στο http://pois.4gps.gr/categorypois.php?CategoryID=17

Το destinator εμφανίζεται σαν επιλογή και θα το κάνω update, αλλά επειδή το έχω με μια παλιά ογκώδη συσκευή (satnav 300) που δεν κουβαλάω μαζί μου συνέχεια, είναι πιο βολικό να χρησιμοποιώ κάτι στο smartphone όποτε χρειαστεί.

Χρειάζομαι και μια διευκρίνηση-επιβεβαίωση για τι σημαίνει "το pipoialert το οποίο τρέχει πάνω από το Here We Go". Σημαίνει ότι εφόσον το έχω ενεργοποιήσει θα τρέχει παράλληλα/ταυτόχρονα/ανεξάρτητα με το Here We Go?

Ευχαριστώ.

allonsanfan έγραψε:Το sygic στο offline εχει ειδοποιηση για καμερες.

To δωρεάν sygic έχει φωνητική καθοδήγηση? Δεν το κατέβασα γιατί διάβασα ότι μόνο με συνδρομή έχεις φωνητική καθοδήγηση.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#499084
Adriver έγραψε:Επειδή είμαι αρχάριος στoν κόσμο των smartphone, θα σε ζαλίσω με κάποιες επιπλέον ερωτήσεις.
Αν κατεβάσω και τρέχω το pipoialert θα έχει τα σημεία προειδοποίησης ή πρέπει να κατεβάσω κι αρχείο από το 4gps? Αν πρέπει να κατεβάσω αρχείο δεν ξέρω τι να επιλέξω γιατί δεν υπάρχει πουθενά επιλογή για pipoialert στο http://pois.4gps.gr/categorypois.php?CategoryID=17


Θα επιλέξεις κάποιο από αυτά που σου έγραψα: Garmin csv, TomTom ov2, kml ή gpx και θα τα κατεβάσεις.

Με το πρόγραμμα διαχείρισης αρχείων που έχεις στο κινητό σου θα βρεις πού πρέπει να βάλεις τα σημεία και θα τα ρίξεις εκεί (αυτά που θα έχεις κατεβάσει).

Μπορείς το ίδιο να το κάνεις συνδέοντας και το κινητό με τον υπολογιστή και να τα ρίξεις πιο εύκολα μέσα.

Νομίζω ότι θα δημιουργηθεί ένας φάκελος pipoialert στο κινητό σου και εκεί θα ρίξεις τα σημεία αυτά.

Δες την παρακάτω σελίδα, που είναι η σελίδα του προγράμματος για περισσότερες πληροφορίες:
http://pipoialert.pipip.de/index.php

Αν χρειάζεσαι μόνον κάμερες, όμως, σου αρκεί και το Waze το οποίο είναι δωρεάν (αλλά χρειάζεται σύνδεση δεδομένων). Εκεί έχουμε περάσει όλες τις κάμερες (ναι, ήμουν κι εγώ εκεί) και μπορεί να πάρεις και καμιά ειδοποίηση σε πραγματικό χρόνο για εμφάνιση αστυνομίας. Έχω πάρει μερικές φορές, έστω κι αν ήταν στο αντίθετο ρεύμα.

Adriver έγραψε:Το destinator εμφανίζεται σαν επιλογή και θα το κάνω update, αλλά επειδή το έχω με μια παλιά ογκώδη συσκευή (satnav 300) που δεν κουβαλάω μαζί μου συνέχεια, είναι πιο βολικό να χρησιμοποιώ κάτι στο smartphone όποτε χρειαστεί.


Το destinator το προτιμώ από τις σημερινές λύσεις. Αυτό και το παλιό sygic (μιλάμε για εποχές Symbian και Sygic 8.2.1) είχαν τις καλύτερες ειδοποιήσεις.

Adriver έγραψε:Χρειάζομαι και μια διευκρίνηση-επιβεβαίωση για τι σημαίνει "το pipoialert το οποίο τρέχει πάνω από το Here We Go". Σημαίνει ότι εφόσον το έχω ενεργοποιήσει θα τρέχει παράλληλα/ταυτόχρονα/ανεξάρτητα με το Here We Go?


Τρέχουν ταυτόχρονα. Η πλοήγηση γίνεται από το Here We Go και οι ειδοποιήσεις από το pipoialert. Στην οθόνη θα βλέπεις π.χ. το Here και, όταν υπάρχει κάτι για ειδοποίηση, θα σου βγαίνει ένα "παράθυρο" για ειδοποίηση, το οποίο θα κάθεται πάνω στο Here και θα έρχεται από το pipoialert. Αν ξέρεις πού πηγαίνεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ενσωματωμένο χάρτη που έχει το ίδιο το pipoialert και να μην ανοίξεις καν άλλο πρόγραμμα.

Adriver έγραψε:To δωρεάν sygic έχει φωνητική καθοδήγηση? Δεν το κατέβασα γιατί διάβασα ότι μόνο με συνδρομή έχεις φωνητική καθοδήγηση.


Όχι δεν έχει. Υπάρχει το sygic για ειδοποιήσεις καμερών, που είναι δωρεάν και το κανονικό sygic για πλοήγηση (αυτό είναι επί πληρωμή). Με το sygic υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Έχουν στηριχθεί σε αναφορές χρηστών για τις κάμερες και πολλές είναι περασμένες πολλαπλές φορές (π.χ. αυτή στον Σκαραμαγκά υπάρχει 4-5 φορές), οπότε γίνεται ενοχλητικό στις ειδοποιήσεις. Σκέψου ότι εγώ που το έχω αγοράσει από εποχές Symbian (Nokia N8) και μου έχουν δώσει lifetime άδεια για να το βάλω σε όσες συσκευές θέλω δεν το χρησιμοποιώ για ειδοποιήσεις γιατί με εκνευρίζει.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#499151 Την Παρασκευή είδα και το πρώτο μπλόκο στην Ιόνια, στην κατεύθυνση προς Γιάννενα, λίγο μετά την έξοδο για Αμφιλοχία, σε κατηφορικό σημείο, με όριο 100 υπήρχε τροχονόμος με πιστόλι σε είσοδο πάρκινγκ, εγώ πήγαινα με 130 , δίπλα με προσπερνουσε άλλο αυτοκίνητο που τον είδε πρώτος όμως και έκοψε οπότε πηγαίναμε παράλληλα, δεν έκανε κάποια κίνηση για να μας σταματήσει. Στα διόδια που ήταν μερικά χιλιόμετρα μετά υπήρχε πάντως και άλλο περιπολικό , χωρίς όμως και αυτοί να κάνουν κάτι

< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#499249
belgarion έγραψε:Την Παρασκευή είδα και το πρώτο μπλόκο στην Ιόνια, στην κατεύθυνση προς Γιάννενα, λίγο μετά την έξοδο για Αμφιλοχία, σε κατηφορικό σημείο, με όριο 100 υπήρχε τροχονόμος με πιστόλι ...


Target practice?