Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#518680 Εμένα με έγραψαν μέσα στην πόλη, για την ακρίβεια στην είσοδο του αστυνομικού μεγάρου :lol:
Ο τύπος φαινόταν ότι ψαχνόταν, ίσως έπαιξε ρόλο και το ελληνικό επίθετο γιατί με ρωτούσε αν είχα ελληνικό δίπλωμα πριν.
Επίσης δεν είπε από την αρχή ότι θα σε γράψω για το λάστιχο, περίμενε να δει αν είναι όλα τα άλλα σωστά, έγραψε την κλήση χωρίς να τον δω και μετά μου το ξεφούρνισε για να μην αντιδράσω.

Τεσπα σε πόλη όπου κυκλοφορούν 15χρονα με σκουτερ και chaly πειραγμένα χωρίς ούτε καν φώτα το βράδυ έπρεπε να δείξει ότι έκανε κάποιο έργο στο μπλόκο ακριβώς έξω από την υπηρεσία του, υπότίθεται ότι υπήρχε εκστρατεία για την οδική ασφάλεια των μοτοσυκλετιστών.

Τα λάστιχα θα τα άλλαζα ούτως η άλλως για αυτό και δεν κυκλοφορούσα εκτός πόλης, όχι οτι γλιστρούσαν κιόλας, το μπροστά ήταν σχεδόν καινούριο το πίσω είχε φαγωθεί στο κέντρο λόγο ταξιδιών στην εθνική με μεγάλες ταχύτητες.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#518690
dimik έγραψε:στην εθνική με μεγάλες ταχύτητες.

Πόσο μεγάλες δηλαδή; :shifty:
:lol:

Εντάξει, νομίζω μικρό το κακό τελικά. Μακάρι να ήταν κι εδώ εξίσου αυστηρά τα πράγματα.
Αλήθεια, από οδική ασφάλεια, πού βρίσκεται η Κύπρος σε σχέση με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες; Είναι όπως Ελλάδα που κάθε φορά που βγαίνεις στον δρόμο προσεύχεσαι να γυρίσεις ζωντανός ή όπως UK (π.χ., λόγω επιρροών) που αισθάνεσαι ότι πρέπει να είσαι τρομερά άτυχος για να σου συμβεί κάτι;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#518718 Ναι μωρέ καλή καρδιά, αφού δεν θα μας λείψει το 50ρικο ας το πάρουν να πιάσει τόπο στα CBR RR που οδηγανε τα παιδιά.

Για την ταχύτητα... σταθερά 140-160 με μερικά ανοίγματα, τα σπορ λάστιχα δεν βγάζουν πολλά χλμ έτσι, τετραγωνιζουν γρήγορα.


http://english.cyprustimes.com/2018/06/ ... ty-report/

Σε καλή μοίρα σχετικά, είναι πιο κλαμπανοι από εμάς σε παιδεία-νοοτροπία αλλά καταφέρνουν να πέφτουν μόνο ο ένας πίσω από τον άλλο. Αν υπολογίσεις ότι έχει πάρα πολλά αυτοκίνητα ανά κάτοικο είναι καλά όμως.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#518740

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... z6D_BxEA8A
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#518956 Εμένα εχθές στο Düsseldorf με σταμάτησαν στις 2 τα ξημερώματα. Αντιλήφθηκα την αστυνομία, πήγα λίγο σαν κότα με 40 χαω, με πέρασαν από αριστερά, έκοψαν φάτσα, μετά με άφησαν να περάσω, ήρθαν από πίσω μου κ άναψαν το stop.
Κλασικά δίπλωμα κ άδεια. Με ρώτησαν αν ήπια, τους ειπα την αλήθεια, μια μπύρα στις 8 το βράδυ. Μου έκαναν αλκοτέστ κ δεν έδειξε τίποτα. Με άφησαν κ όλα καλά. Μου είπε μετά ότι με είδαν να πηγαίνω σιγά γι αυτό με σταμάτησαν. Εν τω μεταξύ στο αμάξι ήταν όλη η οικογένεια.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#518965 Χθες το βράδυ αλκοτέστ και για μένα με ένα κοκτέιλ, κάτω από το όριο, αλληλοκαληνυχτισαμε και χώρισαν οι δρόμοι μας.

< >
Άβαταρ μέλους
By plokami
#521713 Βίντεο από κάμερες αυτοκινήτων θα αξιοποιεί η Βρετανική Αστυνομία.

Σε μια πρωτοποριακή κίνηση με στόχο τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας προχώρησε η εταιρεία Nextbase, σε συνεργασία με τις αστυνομικές αρχές της Μ. Βρετανίας.

Η εν λόγω εταιρεία κατασκευάζει κάμερες που τοποθετούνται στο ταμπλό των αυτοκινήτων. Στη Βρετανία αρκετοί οδηγοί διαθέτουν τέτοιου είδους κάμερες στα αυτοκίνητά τους για να καταγράφουν περιστατικά που συμβαίνουν στους δρόμους.

Η εταιρεία, λοιπόν, δημιούργησε ένα ειδικό portal, το «National Dash Cam Safety Portal», όπου ανά πάσα στιγμή κάθε οδηγός θα μπορεί να ανεβάζει βίντεο που έχει καταγράψει με την κάμερά του και έχουν να κάνουν με ατυχήματα ή με περιστατικά επικίνδυνης οδικής συμπεριφοράς.

Στο portal μπορούν να δημοσιευθούν βίντεο όλων των φορμάτ και δεν είναι απαραίτητο να έχουν καταγραφεί από κάμερα της συγκεκριμένης εταιρείας.

Το θετικό σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι η αστυνομία θα μπορεί να περιορίσει τους χρόνους αντίδρασής της ειδικά σε περιπτώσεις σοβαρών τροχαίων, καθώς έχει άμεση πρόσβαση στη βάση. Στόχος του project είναι οι δρόμοι να γίνουν πιο ασφαλείας για όλους - οδηγούς, μοτοσυκλετιστές, ποδηλάτες, πεζούς.

Η βάση ενεργοποιήθηκε τη Δευτέρα 2/7 και ήδη έχει χρησιμοποιηθεί για κάποια περιστατικά.

«Το portal δεν αντιμετωπίζει θέμα περιορισμών όπως για παράδειγμα τη χρηματοδότηση ή τα έξοδα για τεχνική υποστήριξη. Η Nextbase ανέπτυξε το National Dash Cam Safety Portal για καθαρά αλτρουιστικούς λόγους, χωρίς να επιβαρύνει της αστυνομία και συνεπώς τους φορολογούμενος με κάποιο κόστος», ανέφερε ο επικεφαλής της εταιρείας, Ρίτσαρντ Μπράουνινγκ.

«Υιοθετώντας αυτήν την νέα τεχνολογία, όσοι χρησιμοποιούν τον δρόμο θα έχουν τη δυνατότητα να μας βοηθούν ώστε να επηρεάσουμε θετικά την συμπεριφορά των οδηγών, για να γίνουν οι δρόμοι μας ένα ασφαλέστερο μέρος για όλους τους χρήστες», τόνισε από την πλευρά του ο επιθεωρητής της αστυνομίας του Γουόργουικσαϊρ και του Γουέστ Μέρσια, Πολ Μόξλεϊ.


link
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#521714 Άντε, και στα δικά μας.

(προσωπικά δεδομένα, αλητεία, ρουφιανιά, διαδώσται)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#521770 Ευτυχώς η γενιά μας πρόλαβε τη χαρά της οδήγησης, σε λιγα χρόνια μονο με τα πόδια θα αξίζει να κυκλοφορούμε και θα βλέπουμε βιντεακια για να θυμόμαστε διαδρομές με οχήματα που τα οδηγούσαν άνθρωποι και να νοσταλγουμε τα περασμενα.
Εχθες στη Μαραθώνος ακριβως, σε μια ευθεία, πριν το Πικέρμι κατεβαίνοντας για Ραφήνα, την είχαν στήσει 3 τροχαιοι με φορητό του χεριού, ο ενας ακουμπούσε πίσω απο μια κολώνα φωτισμού και σημάδευε, και οι άλλοι 2 θα έγραφαν τον παραβάτη

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#521772 Ευτυχώς η γενιά σας πρόλαβε τη χαρά της οδήγησης με κατι εκατομμυρια ανθρωποωρες χαμενες σε μποτιλιαρισματα και στην καθημερινη "χαρα" της οδηγησης, μαζι με καποιες εκατονταδες χιλιαδες νεκρους και εκατομμυρια αναπηρους , σε λιγα χρόνια θα βλέπουμε βιντεακια για να θυμόμαστε ατυχηματα με οχήματα που τα οδηγούσαν άνθρωποι και να νοσταλγουμε τα περασμενα τρισεκατομμυρια που χανονταν σε περιθαλψη, αποζημιωσεις, μαστρομητσους κλπ κλπ :s_bye
Άβαταρ μέλους
By 224v
#521781 Πάρε κανένα χαπακι για την κατάθλιψη θα δεις τη ζωή με άλλο ματι... Οσο οι βιομηχανίες θα φτιάχνουν οχήματα θα γίνονται ατυχήματα, γιατί λείπει η παιδεία.. Εχω κανει πάνω απο 2 εκατ. χλμ και δεν έχω βαρεθεί να οδηγώ ζωηρά... Οποίος κοιμάται οδηγώντας χαπακονεται, η μεθαει φέρει την ευθύνη για τα περισότερα ατυχήματα, και δεν έχω στατιστικά να σας φέρω, οποίος οδηγει καταλαβαίνει...

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#521783 Η αλήθεια είναι αυτή, ότι καταλαβαίνουμε. :s_empathy :s_empathy

PS
Αν έκανες 2 ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΧΛΜ σαν ΠΟ σου αξίζει δικαιωματικά η θέση του αρχισυντάκτη στους 4Τ :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By 224v
#521788
g8777 έγραψε:Η αλήθεια είναι αυτή, ότι καταλαβαίνουμε. :s_empathy :s_empathy

PS
Αν έκανες 2 ΕΚΑΤΟΜΜΎΡΙΑ ΧΛΜ σαν ΠΟ σου αξίζει δικαιωματικά η θέση του αρχισυντάκτη στους 4Τ :s_drinks


βαλε και το γεγονος οτι δεν εχω ακουμπησει - φιλισει κανεναν, μαλλον τραβιουνται γιατι με θεωρουν επικυνδυνο, αυτη ειναι μεθοδος για να σε προσεχουν ειδικα στην Ελλαδα... και ετσι να εισαι ασφαλης.... απο τους ασχετους γυρω σου. Κανε μια δοκιμη και θα δεις οτι πιανει!!!! το κολπο.. :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#521805 :s_empathy

Κάνουμε υπομονή μέχρι να τελειώσουν όλα αυτά. :s_bye

PS :shifty:
Aπο αβακα ποσταρεις; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#521807
g8777 έγραψε:Ευτυχώς η γενιά σας πρόλαβε τη χαρά της οδήγησης με κατι εκατομμυρια ανθρωποωρες χαμενες σε μποτιλιαρισματα και στην καθημερινη "χαρα" της οδηγησης, μαζι με καποιες εκατονταδες χιλιαδες νεκρους και εκατομμυρια αναπηρους , σε λιγα χρόνια θα βλέπουμε βιντεακια για να θυμόμαστε ατυχηματα με οχήματα που τα οδηγούσαν άνθρωποι και να νοσταλγουμε τα περασμενα τρισεκατομμυρια που χανονταν σε περιθαλψη, αποζημιωσεις, μαστρομητσους κλπ κλπ :s_bye


Για ποσα αυτοκινητα ,για ποσα χρονια και για ποσες χωρες μιλας;Καποιο λινκ ισως; Ζηταω πολλα;