Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#154009 Πάνω στο θέμα που συζητάτε εγώ θυμάμαι κατευθείαν το παρακάτω εξοργιστικό σημείο στο φάληρο, έξω από το καραισκάκη. Έχουν περάσει τόσα χρόνια, τόσα έργα, αλλαγές επί αλλαγών σε αυτούς τους κόμβους και κανείς δεν έχει ενδιαφερθεί να ασχοληθεί λίγο με τη σήμανση εκεί. Από 3 σε 2 the greek way, απλά σβήνουμε τη διαγράμιση για 20 μέτρα και την συνεχίζουμε παρακάτω διαφορετική. :dizzy:

Εικόνα

Άλλα συναρπαστικά σημεία για τον έλληνα οδηγό, έξω από το μέγαρο μουσικής στην άνοδο, όπου σε ένα φανάρι διακόπτεται η διαγράμιση για 10 μέτρα και μετά συνεχίζει έχοντας μεταφερθεί μισή λωρίδα αριστερά, οπότε όλοι ξαφνικά βρίσκονται ανάμεσα σε δύο λωρίδες και αρχίζουν απεγνωσμένες τιμονίες αριστερά-δεξιά κατά βούληση και ένα παρόμοιο κάπου στην παραλιακή -δεν μπορώ να θυμηθώ που ακριβώς-.


< using some app
Άβαταρ μέλους
By kacey
#154124 ειμαι απολυτως σιγουρος οτι υποχρεωση παραχωρησης προτεραιοτητας εχει αυτος η λωριδα του οποιου στενευει και "σβηνει". το εγραφε στο ΚΟΚ αλλα δεν μπορω να το βρω.

nass έγραψε:
gakost έγραψε:Αυτό ^ ^^ . Αν γίνονται οι 2 λωρίδες μια και ο μπροστινός βγάλει φλας πρέπει ο πίσω να περιμένει.

ΚΟΚ άρθρο 23:
4. Στις περιπτώσεις των παραγράφων 1 και 2 τoυ άρθρoυ αυτoύ και εφόσoν o oδηγός πoυ πρoτίθεται να αλλάξει κατεύθυνση καταστήσει γνωστή την πρόθεσή τoυ αυτή, σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 τoυ άρθρoυ 21 τoυ παρόντoς Kώδικα, oι oδηγoί πoυ τoν ακoλoυθoύν και κινoύνται στις παρακείμενες λωρίδες, υπoχρεoύνται να τoν διευκoλύνoυν με τη μείωση της ταχύτητας τoυ oχήματός τoυς, αυτός δε να μην αλλάξει κατεύθυνση αν δεν μπoρεί να τo πράξει με ασφάλεια.

(Η παράγραφος 1 λέει για αλλαγή κατεύθυνσης προς τα δεξιά και η παράγραφος 2 για αλλαγή κατεύθυνσης προς τα αριστερά)

Δε βρήκα πουθενά να λέει τι συμβαίνει αν διακόπτεται η λωρίδα μας εκτός από την περίπτωση λωρίδας επιτάχυνσης σε αυτοκινητόδρομο όπου ξεκάθαρα οι κινούμενοι στον αυτοκινητόδρομο έχουν προτεραιότητα.

δεν εχει καμμια σχεση αυτο που παραθετεις με αυτο που συζηταμε, αυτα ειναι για οταν ο μπροστινος σου στην ιδια λωριδα θελει να στριψει σε διασταυρωση και να φυγει απο το δρομο που κινειστε μαζι και να μπει σε αλλο. Και αυτο που σου λεει ουσιαστικα ειναι οτι αμα σου εχει δειξει οτι θα στριψει, μη πας να κολλησεις απο πισω του.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#154186 Το ερώτημα είναι σε τέτοια κατάσταση (σε γνωστό πολύ κακό σημείο )https://www.google.gr/maps/@40.625883,22.97756,3a,38.5y,70.29h,85.06t/data=!3m6!1e1!3m4!1sP31yIGM2l4Q2aDyyLyxMNA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
που εμφανώς δείχνει το σήμα οτι η αριστερή λουρίδα τελειώνει, ποιός έχει προτεραιότητα;;;
Άβαταρ μέλους
By kacey
#154200 συμφωνα με αυτο που εγραψα παραπανω (και για το οποιο ειμαι σιγουρος), προτεραιοτητα εχει αυτος που ειναι (απο πριν και παραμενει) στη δεξια λωριδα.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#154206
kacey έγραψε:συμφωνα με αυτο που εγραψα παραπανω (και για το οποιο ειμαι σιγουρος), προτεραιοτητα εχει αυτος που ειναι (απο πριν και παραμενει) στη δεξια λωριδα.

Και 'γω αυτής της γνώμης είμαι, αλλά καλό θα ήταν να το βρούμε κάπου γραμμένο. Ηδη εδώ αναφέρθηκε κάτι όπως ο πιο πίσω περιμένει! Στο συγκεκριμένο σημείο έχουμε πρόβλημα κάθε φορά με τα ζώα που κολλάν αριστερά και μετά πέφτουν απροειδοποίητα δεξιά.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#154211 Στο συγκεκριμένο σημείο πολλοί πιάνουν την αριστερή λωρίδα από χαμηλά (μετά το Καυταζόγλειο) με την δικαιολογία ότι θα στρίψουν αριστερά και επειδή είναι και ανηφόρα, κινούνται σαν να πηγαίνουν σε κηδεία. Έχεις και τους άλλους που κινούνται δεξιά είτε γιατί θέλουν να πάνε δυτικά είτε γιατί θέλουν να κινηθούν αργά και αναγκαστικά ακολουθείς την κηδεία. :rant:
Άβαταρ μέλους
By kacey
#154336
elvet έγραψε:
kacey έγραψε:συμφωνα με αυτο που εγραψα παραπανω (και για το οποιο ειμαι σιγουρος), προτεραιοτητα εχει αυτος που ειναι (απο πριν και παραμενει) στη δεξια λωριδα.

Και 'γω αυτής της γνώμης είμαι, αλλά καλό θα ήταν να το βρούμε κάπου γραμμένο. Ηδη εδώ αναφέρθηκε κάτι όπως ο πιο πίσω περιμένει! Στο συγκεκριμένο σημείο έχουμε πρόβλημα κάθε φορά με τα ζώα που κολλάν αριστερά και μετά πέφτουν απροειδοποίητα δεξιά.

Οταν ο αλλος μπαινει στη λωριδα που εσυ εισαι απο πριν και ερχεσαι, αλλαγη λωριδας δεν ειναι? Γιατι να το δυσκολευουμε τοσο στη κατανοηση?

Το οτι εγινε επειδη το ηθελε ή επειδη υποχρεωθηκε λογω στενεματος δρομους, που αλλαζει το πραγμα? "πιθανως στο νομο" θα μου πεις. ε εγω δεν βρισκω κατι τετοιο ενω αυτο που λεω ειμαι σιγουρος οτι το εχω διαβασει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#449545 Ετοιμάζονται αλλαγές στον Κ.Ο.Κ.
Τα πρόστιμα μειώνονται μεν, αλλά μπαίνει η πληρωμή ανάλογα με το εισόδημα.
Το ανώτατο όριο μπορεί να πάει στα 150 με την κατάλληλη άδεια.
Οι σοβαρότητα των παραβάσεων έχει διαβαθμίσεις.

Θα έλεγα πως οι αλλαγές μου φαίνονται πολύ σωστές και η αξιολόγηση των πραγματικά επικίνδυνων παραβάσεων επίσης σωστή.
http://www.euro2day.gr/news/economy/art ... o-eho.html
http://www.capital.gr/epikairotita/3251 ... on-tou-kok
Άβαταρ μέλους
By markvag
#449809 Αν εξαιρέσεις κάποια σημεία (πχ αυτό με τα ταξί), θετικές τις βλέπω τις αλλαγές... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#449898 Εγώ για τον ΚΟΚ δεν διαφωνώ απλά θα γίνει ότι και με το τσιγάρο. Καλός ο νόμος αλλά δεν λέει κάτι αν δεν εφαρμόζεται. Πολύ θεττικές και οι αλλαγές για να σταματήσουν και τα γυρισμένα χιλιόμετρα αν και πιστεύω ότι έπρεπε να πάνε και ένα βήμα παραπάνω και όσους πιάνουν να γυρνάνε χιλιόμετρα να το κλείνουν επι τόπου το μαγαζί. Καλό θα ήτανε επίσης να βάζανε υποχρεωτική εγγύηση στα μεταχειρισμένα από έμπορο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#449961 Καλος ο νεος ΚΟΚ, αλλα θελει ελεγχους για να ρολλαρει το πραγμα
Μεχρι τωρα δεν βλεπω κανεναν. Αν δεν αρχισουν να γινονται ελεγχοι θα μεινει γραμμα κενο!

Γιατι θελουν να απαγορευσουν τις γουρουνες να κυκλοφορουν στον ασφαλτωμενο δρομο? :hmmm:
Δεν πηραν εγκριση τυπου;
θα τις αφαιρεσουν;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#450003 αυτό με τις γουρούνες θα γινει χαμος στα νησια με τοσες χιλιαδες που υπαρχουν στα νοικιαρικα.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#460886 Χανεται η εκπτωση?

http://www.4troxoi.gr/epikairotita/ellada/neos-kok-katargeitai-i-ekptosi-50?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=website-rss
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#461038
blackpug106 έγραψε:Χανεται η εκπτωση?

http://www.4troxoi.gr/epikairotita/ellada/neos-kok-katargeitai-i-ekptosi-50?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=website-rss


Χάνεται αλλά μειώνονται και όλα τα πρόστιμα 50% που στην ουσία είναι ίδιο το τελικό ποσό, αυτό που χάνεται όμως είναι το κίνητρο για την άμεση πληρωμή των προστίμων για να γλυτώσει ο οδηγός το 50%, τώρα θεωρώ ότι θα υπάρχει μια σχετική αδιαφορία όταν δεν υπάρχουν στην τσέπη τα χρήματα για την κλήση και θα συσσωρεύονται απλήρωτες κλήσεις στην εφορία αφού η κλήση πρώτα θα πηγαίνει στην εφορία να καθορίζει το πρόστιμο σύμφωνα με το εισόδημα, θα την στέλνει κλπ, κλπ οπότε έχω την εντύπωση ότι ο μηχανισμός αυτός δεν είναι έτοιμος ακόμα και θα υπάρχει καθυστέρηση, λάθη, αναβλητικότητα πληρωμών στα πρόστιμα και άλλα Ελληνικά φαινόμενα που δεν φαίνονται γιατί είναι ακόμα νωρίς.