Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#476467
Scotch έγραψε:Aquaplaning λογικά; Μου έχει συμβεί με πολύ χαμηλότερη ταχύτητα (με την E39) και είναι πολύ creepy. Σίγουρα θέλει ήρεμες κινήσεις και καλό είναι να έχεις και τα δύο χέρια στο τιμόνι (και όχι το άλλο να στηρίζεται ή και να τραβολογά το stick).


Μου έχει τύχει με το 500ράκι, αριστερή λωρίδα, συνοδηγός ο αδερφός μου και στο πίσω κάθισμα μια φίλη μας.
Ανεβαίναμε από ΕΟ να πάμε Καζίνο Πάρνηθας, στο ύψος της Νέας Φιλαδέλφειας στην αριστερή λωρίδα.
Και εμένα με λιγότερα χιλιόμετρα μου έτυχε. Περίπου 100.
Ευτυχώς έχω σχεδόν και τα δύο χέρια στο τιμόνι και την προσοχή μου, ειδικά όταν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές. Και ναι, όπως στο βίντεο έκανα τιμονιά, αλλά 1 φορά ήταν οκ.
Χέστηκα πάντως. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#476470 Και ήταν ύπουλο και προοδευτικό (στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον). Απλά ένιωσα το πίσω μέρος να ελαφραίνει ανεξήγητα. Σταθερό προς μειούμενο γκάζι, ανάποδο τιμόνι (για 3-4 δευτερόλεπτα πρέπει να πήγαινα με ανάποδο :lipsealed: ), ελαφρά διόρθωση από την άλλη μεριά και ... συνέχισα ευθεία. Οι συνεπιβάτες δεν κατάλαβαν τίποτα :ninja: (αλλά εγώ τα χρειάστηκα...). Κι όλα αυτά εκεί γύρω στα 100 (μπορεί και λιγότερο λόγω έντονης βροχόπτωσης και μειωμένης ορατότητας... κοινώς έριχνε καρέκλες), δεξιά λωρίδα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#476471
Scotch έγραψε: Οι συνεπιβάτες δεν κατάλαβαν τίποτα :ninja: (αλλά εγώ τα χρειάστηκα...).


:dizzy:
Αυτό πάλι πως το εξηγείς; γιατί και σε μένα το ίδιο.

Βρε να τους λέω "μα πήγαμε να σκοτωθούμε".
Ε σιγά, λωρίδα δεν πήγες να αλλάξεις; (είχαν πιάσει τη συζήτηση). :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#476473
mousatos έγραψε:From the driver :
First of all,I know its not right but I usually drive my car with one hand if I'm not intentionally speeding or racing.


or racing , τώρα μου έκανε κλικ. Στην 3η τιμονιά δε σώζεται έτσι απλά αν δεν έχεις ικανότητες.
racing, ποιά 4κίνηση και κουραφέξαλα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#476512 :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=BkPJvha ... e=youtu.be
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#476521
mousatos έγραψε:From the driver :
First of all,I know its not right but I usually drive my car with one hand if I'm not intentionally speeding or racing.
Let me go through what happened.I got my left side tires caught to an unseen water puddle while going with 140 km/h on a highway. Because of this, suddenly left tires slowed down. Right side was faster so I felt the car turning to the barriers on the left as seen in the video. I checked the mirror for my right side and saw that its free,so I tried to move the car to the middle lane. I knew that was my only chance. The rest is countersteering according to the turning of the car and speed. I didnt shift gears,that was accidental because my hand was on it and the shift went to Sport mode which I later corrected.
Here the car did its job as much as I did. There is no way you can hold the car like that if its not a 4 wheeler. I have driven many cars before such as Bmw,Land rover,Volkswagen and Nissan. If we were in one of those cars,I am sure we wouldn't be here today. Yes the Esp did its job but almost every car has it now. We are alive because of the quattro system. A Bmw can even lose control in a simplest turn at a 60 km/h speed. I definately won't ever drive a rwd car in the future and I can not recommend it to anyone. This is not a viral. I personally think quattro system is without a doubt perfect. When you drive it,you'll understand what I'm saying. Audi saves lifes :) Thanks.

Ή πολύ τυχερός ή πολύ ικανός. Στο σημείο που σταμάτησε το εκρεμμές ήταν ένα κλικ πριν το τετ-α-κε ( αν πατούσε φρένο) . Αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να καταφέρει έτσι απλά ένας καλός οδηγός.


Ο τύπος λέει επικές |λογοκρισία| περί αυτοκινήτων και AWD!!! Και είναι άσχετος όπως φάνηκε και από την αντίδρασή του! :tomato:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#476723
dimviii έγραψε::lol:
https://www.youtube.com/watch?v=BkPJvha ... e=youtu.be


Μου φανηκε σαν μια παρεα απο φιλους να πηραν ενα γερο αυτοκινητο και πηγαν να χαρουν την εξοχη......

Ηταν σαν ενα μαθημα του τι ΔΕΝ πρεπει να κανεις οταν οδηγεις....Ακομη και δοκιμες να'κανε (που δεν),στον αγωνα θελεις να κερδιζεις δευτερολεπτα και οχι να χανεις λεπτα οδηγωντας ετσι....
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#476832 πλακα εκαναν DAP.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#477440
Άβαταρ μέλους
By DAP
#477735 Φιλτατε "axel12p" για συννενοησου με τον "dimviii",κατι εγραψε δυο τρια μηνυματα εδω παραπανω........ :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#478016
axel12p έγραψε:
DAP έγραψε:Φιλτατε "axel12p" για συννενοησου με τον "dimviii",κατι εγραψε δυο τρια μηνυματα εδω παραπανω........ :lol: :lol: :lol:

Από τον dimviii το πήρα :lol:

:dizzy: :hmmm: :s_smile