Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#511567 Τελευταιο κεφαλαιο στην παπαρια μεγατονων που λεγεται "γυναικα συνοδηγος με 3 νουμερα σουτιεν μικροτερο/μεταμφιεσμενος σταρ οδηγος αγωνων παει τη γιαγια στον belagrion να της γραψει ευθανασια να σωθουμε/cabala δεν προλαβαινουμε τη ζητηση"



Νταξ, μετα θα φταιει ο Italakias αν βγει με το JCB στην Καραγιωργη Σερβιας μετα απο ενα κασονι Αμστελ Αφιλτρο. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#512970

1300 Km με ένα γέμισμα. 3.8lt/100Km. Skoda Oktavia εικοσαετίας με σχεδόν 700.000 Km στο κοντέρ του. :thumbsup:
https://www.drive.gr/news/kosmos/ena-skoda-20etias-kanei-1300-km-me-ena-rezerboyar-videos

Θα έπιανε ένα καινούργιο Prius αυτά τα νούμερα; Δε συζητάμε για κανένα 20ετίας...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#513055 Έχω γράψει παλαιότερα ότι με το Astra, καλοκαίρι στην Δ. Ελλάδα, είχα κάνει 1050km με 48L καύσιμο. Και αν δεν είχα κυνηγήσει έναν Ιταλό με Grand Cherokee από Ηγουμενίτσα μέχρι Πρέβεζα (είχαμε φτάσει πάνω από 140 στις μικρές ευθείες εκεί) θα είχα ακόμη μεγαλύτερη αυτονομία. Όλα αυτά, όμως, με εντελώς άδειους δρόμους, ταχύτητα όχι με το όριο, αλλά με την βέλτιστη για να οδηγώ με την φόρα και ποτέ πάνω από 100km/h. Είχαμε ξεχάσει τι θα πει βενζινάδικο εκείνο το καλοκαίρι. Μία εκπληκτική κατανάλωση είχα και το Πάσχα του 2014, όταν ήταν εντελώς άδειος ο δρόμος στην Δ. Ελλάδα και παρά το ότι πήγαμε αρκετές φορές πάνω από 120, το γεγονός ότι δεν είχαμε καθόλου προσπεράσματα μας οδήγησε στο 5.2L/100km εκείνη την περίοδο, πάλι με 2 άτομα, αλλά και με κανονικά φορτώματα για διακοπές.

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/488616.html?page=4

Δεν έχει σημασία τόσο η γενιά του αυτοκινήτου γιατί τέτοιες καταναλώσεις με χαλαρές συνθήκες είχα και με το παλιό το Kadett. Μπορεί οι νέοι κινητήρες να είναι πιο οικονομικοί, αλλά όσο πιο παλιά πάμε, τόσο πιο ελαφριά ήταν τα αυτοκίνητα, άρα η κατανάλωση μειωνόταν αναλόγως. Ενδεικτικά αναφέρω πως η μέση κατανάλωση Astra (2000) και Kadett (1984) ήταν ίδια, μόνο που το Astra ήταν 1200kg και το Kadett 700kg.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#513069 Tον ιταλο, γιατι τον κυνηγησες;

Η μηπως νομιζες οτι τον κυνηγουσες;; Γιατι τετοιους εχω πετυχει και γω, μεχρι ν'αρχισουν οι στροφες... μετα βεβαιωθηκα οτι απλα μαλακιζονταν.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#513082
Morx έγραψε:Tον ιταλο, γιατι τον κυνηγησες;

Η μηπως νομιζες οτι τον κυνηγουσες;; Γιατι τετοιους εχω πετυχει και γω, μεχρι ν'αρχισουν οι στροφες... μετα βεβαιωθηκα οτι απλα μαλακιζονταν.


Τον κυνήγησα για λόγους διασκέδασης. Είχα βαρεθεί τόσες μέρες να πηγαίνω με το αυγό κάτω από το παπούτσι για να μειώσω κατανάλωση.

Αν άρχιζαν οι στροφές δεν νομίζω να τον κυνηγούσα πλέον. Πολύ ψηλό το Jeep για να στρίψει. Στις ευθείες η μεγαλύτερη ισχύς μπορούσε να τον κρατήσει μπροστά, αλλά σε στροφές δεν...

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#513123 Δεν καταλαβες τι λεω... παμε παλι.
Αυτος μπορει να πηγαινε ανεμελος με 150 και εσυ να σκιζοσουν νομιζοντας οτι κυνηγας κατι.
Ομοιως οπως τα σκυλια κυνηγανε τις ροδες και οταν το αμαξι απομακρυνθει αισθανονται ''του γαμησα του αληταρα, δε θα ξαναπερασει, ΩΩΠΠΠ κι αλλος αααρρργγκκκφφφ''

Μου εχει ξανατυχει σου λεω, ουκ ολιγες φορες, προφυλακτηρα ο αλλος απο πισω μου σε φαση, περναω κι απο πανω σου αμα λαχει, στην πρωτη στροφη 100 μετρα πισω, στη δευτερη, ταξιδευω μονος.
Άβαταρ μέλους
By vengas
#516579 πουλάνε σε πελάτες? έχει βγει κανονικά στην παραγωγή??

Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#516604 Το όλο project παραχωρήθηκε στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στην αμερικανική εταιρεία Kirkham Motorsports και την Hi-Teck automotive στη Ν.Αφρική, η οποία, όπως μας είπε είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής χειροποίητων αυτοκινήτων.

Στη θέση του κινητήρα θα τοποθετηθεί ένας 6.2 με μηχανική υπερτροφοδότηση και ισχύ 640 ίππους, ενώ το σύστημα μετάδοσης θα προμηθεύει μια βρετανική εταιρεία.

Τόσο το αμάξωμα, όσο και το εσωτερικό θα τροποποιηθούν, ενώ η παραγωγή αναμένεται να ξεκινήσει το 2019.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#517198

:inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#517202 Soviet Powaaaaaaaaahhhhhhhhh :superman: :

Άβαταρ μέλους
By dimviii
#517615 πηγε σε αυτοματο πλυντηριο με τις βουρτσες,εκει που ειχε αρχισει να λειτουργει,αποφασισε να φυγει.
Δειτε τη συνεχεια. :lol:

http://www.zougla.gr/automoto/paraxena/ ... oli-akriva