Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#506468
markvag έγραψε:
g8777 έγραψε:Έχω άλλα 5 Δια μου :s_airkiss


5 Polo;;; :omg:

Ποιος έχει 5 Polo;;; :omg: :help:


Και όλα μπλε, έτοιμα για φούντο στο Αιγαίο!!! :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By bill33
#506487
markvag έγραψε:
g8777 έγραψε:Έχω άλλα 5 Δια μου :s_airkiss


5 Polo;;; :omg:

Ποιος έχει 5 Polo;;; :omg: :help:

Αυτός που βαριέται να τρέχει για ανταλλακτικά στην αντιπροσωπεία. :svivhaha: :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#506498
21 quadra έγραψε:
g8777 έγραψε:Έχω ένα από κάθε σχολή λεμαι. Ιαπωνικό γερμανικό γαλλικό αμερικανικό και ένα ιταλικό για να ακουμπάω τον εσπρεσσο μου.


Να πάρεις και ένα Κορεάτικο, είναι σήμερα η πιο δυνατά ανερχόμενη σχολή. :lol:


Asimov, σε λάθος λογαριασμό έκανες log in. :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#506515
g8777 έγραψε:Έχω ένα από κάθε σχολή λεμαι. Ιαπωνικό γερμανικό γαλλικό αμερικανικό και ένα ιταλικό για να ακουμπάω τον εσπρεσσο μου.


Του πόντιου σου λείπει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#506595
REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:
g8777 έγραψε:Έχω άλλα 5 Δια μου :s_airkiss


5 Polo;;; :omg:

Ποιος έχει 5 Polo;;; :omg: :help:


Και όλα μπλε, έτοιμα για φούντο στο Αιγαίο!!! :s_laughat


Δεν πετάς τα ανταλλακτικά σου στη θάλασσα! :protest:

Το θέμα όμως είναι πως...

bill33 έγραψε:Αυτός που βαριέται να τρέχει για ανταλλακτικά στην αντιπροσωπεία. :svivhaha: :lol:


Δεν ξέρω αν του φτάνουν μόνο 5... :hmmm:

:shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#506777 Εντάξει, σαν το φοξ κανένα, η αλήθεια να λέγεται... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#532160 Η τελευταία δοκιμή του Drive για το Nissan Leaf επιβεβαίωσε τη γνώμη μου για τα περιοδικά αυτοκινήτου στην Ελλάδα: τρέχουν (και δε φτάνουν) πίσω από τις εξελίξεις, έχοντας κολλήσει στην πετρολχεντζοσύνη τους.
Εξηγώ: δοκιμάζεις το σημαντικότερο ηλεκτρικό αυτοκίνητο της σήμερον (χμμμ, μάλλον το δεύτερο πίσω από το Hyundai Kona Electric). Έχει κάνει πάταγο στο εξωτερικό με την αυτονομία του και την τιμή του. Ακόμα κι αν εμείς ΔΕΝ έχουμε σχέση με τις ευρωπαϊκές αγορές λόγω έλλειψης υποδομών και δεν πρόκειται να κάνει σοβαρή εμπορική σταδιοδρομία εδώ, παραμένει μια χαραμάδα στο μέλλον, ένα σημαντικό σκαλοπάτι στην κλίμακα της εξέλιξης.
Θα περίμενε κανείς μια ενδελεχή ανάλυση. Να γράψουν χιλιόμετρα και να έχουν σαφή στατιστικά στοιχεία για το πόσα χιλιόμετρα βγάζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε μποτιλιάρισμα, σε ταξίδι στον αυτοκινητόδρομο με κανονική ταχύτητα ταξιδίου (130), πόσα με προσεκτική οδήγηση (100-110, που όλοι οι κάτοχοι θα κάνουν στο παρθενικό τους ταξίδι, πριν του πάρουν τον αέρα).
Χορηγία-συμφωνία με οδική βοήθεια για να τους ακολουθεί και να τους φορτώνει, για να σας προλάβω.

Και τι κάνουν αντ' αυτού; Μια ξερή δοκιμή, τυπική, αφιερώνοντας τις ίδιες σελίδες με ένα παντελώς αδιάφορο μοντέλο που ούτε προσφέρει κάτι νέο στην αυτοκίνηση ούτε θα πουλήσει πάνω από ένα κομμάτι (το δημοσιογραφικό δηλαδή) στην Ψαροκώσταινα. Το Skoda Octavia 2.0 RS 4x4 TDi!!!

Επειδή έχω περάσει από αυτό τον χώρο, ξέρω πώς λειτουργεί. Τρελαμένοι πιτσιρικάδες που ζουν το όνειρό τους (τσάμπα αυτοκίνητα και βενζίνες για να τα σκίζουν) και τα κρίνουν όλα υπό αυτό το πρίσμα. Επαφή με την πραγματικότητα; Ελάχιστη...

Ούτε στο ελληνικό YouTube θα βρείτε παρηγοριά. Δείτε σοβαρή δοκιμή, πιο πολύ ασχολήθηκε με την Αταλάντη και το SUP παρά με την πραγματική αυτονομία, το πόσο φόρτισε, το κουραστικό πραγματικό κόστος κίνησης.
https://youtu.be/xV7g_y6TgsA

Δεν πειράζει παίδες, ευτυχώς υπάρχουν κι οι ξένοι. Κάνουμε κι εξάσκηση στα αγγλικά. Να μια σωστή δοκιμή αυτονομίας (όχι πλήρης, περιμένω κι ένα βιντεάκι με πραγματικές ταχύτητες ~130).
https://youtu.be/kq3OoZoUZBA

ΥΓ. Το Drive κατάφερε να τα κάνει τελείως μαντάρα. Αναφέρει μέση κατανάλωση 17,5 kWh / 100 χιλιόμετρα και την κοστολογεί 2,45 ευρώ! Τρέχω στο λογαριασμό του ρεύματος και βλέπω ότι η πραγματική αντιστοιχία είναι 1,80 με χρέωση ημέρας και 1,30 με νυχτερινό ρεύμα. Μιλάμε πάντα για δοκιμή περιοδικού που είναι αυξημένη σε σχέση με ενός ιδιώτη και περιλαμβάνει μέσα τις μετρήσεις επιδόσεων και τη φωτογράφιση.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#532161 Χωρίς να κρίνω την δοκιμή, το Drive έχει μια συγκεκριμένη φιλοσοφία. Βάζει πάνω από όλα την οδηγική εμπειρία και για αυτό κάποιοι, που ακόμα αγαπούμε την οδήγηση, το λατρεύουμε. Αν δεν σου κάνει, απλά προσπερνάς. Μπορείς να διαβάσεις το What Car, ή κάτι ακόμα πιο βαρετό, αν υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#532162 Δεν ήταν πάντα έτσι. Παλιά συνδύαζε την οδηγική απόλαυση με ψαγμένα πράγματα. Θυμάμαι τους Ολυμπιακούς Αγώνες, θυμάμαι τον Μαραθώνιο με ένα Yaris στην Αττική Οδό να γυρνάει ασταμάτητα για μια βδομάδα.
Απογοήτευση το σημερινό...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#532622 Παλιά υπήρχαν και λεφτά για τέτοιες ανούσιες χαζομάρες. Σήμερα ο Μιχάλης και η παρέα του κάνουν θαύματα και σαφώς πιο ψαγμένα πράγματα, όπως η δοκιμή της McLaren 720 για 1000 χλμ στις Άλπεις!!!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#536342
Για τον Πραγματικό Οδηγό :yahoo: , ο Σεπτέμβριος προσφέρεται για Οδήγηση στην Τέλεια διαδρομή. Οι δρόμοι κρατούν σκόνη και είναι αυτή η αίσθηση ότι “θα γλιστρήσει” και έχεις υποχρέωση να το διαχειριστείς, που σε συναρπάζει.


Οι θερμοκρασίες πέφτουν, η ημέρα είναι πιό μικρή, η βροχή παραμονεύει και σε συνδυασμό με τα χρώματα που προεξοφλούν το Φθινόπωρο που έρχεται, νοιώθεις όμορφα. Σε παρασύρει αυτό το υπέροχο πολύ ελληνικό σύνολο που μας εμπνέει εδώ και 50χρ. Μονόδρομος η διαδρομή στο Σούνιο από την παραλία και επιστροφή από το Λαύριο. Με ή χωρίς στάση σε μια όμορφη πόλη με άποψη και ένα δικό της στιλ που μας αρέσει. Δεν προδίδει αρετές και στέκια με το καλημέρα, αλλά σε προκαλεί να ψάξεις ώστε να τα βρεις. Δε φωνάζουν για τα κάλλη τους οι ντόπιοι και ορθά πράττουν.

Το Σάββατο, μπορείς!

Είπαμε, είναι η εποχή, αλλά και το τέλειο αυτοκίνητο για μια Τέλεια διαδρομή με στοιχεία ειδικής. Σύνολο που δε θα σε παρασύρει σε έρευνα για τα όριά σου, αλλά θα σου αφήσει περιθώρια για το κενό που απαιτείται ώστε να απολαύσεις και το περιβάλλον.
Με το Α4 Αllroad, λοιπόν, η βόλτα μας και επειδή δεν πιστεύουμε σε συμπτώσεις μόνο τυχαία δεν είναι η επιλογή χρωμάτων και κινητήρα από τους Έλληνες ειδικούς της αντιπροσωπείας. Ενίοτε διαφωνούμε μαζί τους σε φιλοσοφικό επίπεδο, αλλά αυτή η ομάδα σήμερα, ταιριάζει όπως το κομψό χέρι στο ακριβό γάντι, με το Γερμανό κατασκευαστή κύρους. :s_roses

Ελάτε μαζί μας λοιπόν σε αυτό το σκούρο πράσινο Α4 Αvant που οριακά απέχει από το έδαφος, τόσο ώστε να μη χάνεται η ισορροπία. Της αισθητικής και στο δρόμο. “Φορτηγά” τα SUV όλου του πλανήτη μπροστά του, ενώ είναι σαφές πως υπερέχει σε χώρους και από πολλά θηρία της αγοράς… Μπεζ το εσωτερικό, (τίποτα τυχαίο λέμε), δίλιτρος βενζίνης ο κινητήρας με τους 245 ίππους, κίνηση στους 4 τροχούς και βέβαια το αυτόματο 7ρι σε μια απο τις πλέον αρμονικές του προσαρμογές.

Το παρακολουθείς σταθμευμένο και η ευγένεια που βγάζει σε οδηγεί στη δεξιά πόρτα ώστε να την ανοίξεις για τη σύντροφό σου. Χαμογελάει αμήχανα. Αιφνιδιάζεται ευχάριστα και νοιώθει όμορφα αφού άλλωστε είναι η εξέλιξη σε όλα, του ταπεινού Q2-1.0 που χρησιμοποιεί. Όλα τα χειριστήρια της είναι γνωστά και η διαφορά, από τη σπάνια αρχοντιά που εκφράζεται κυρίως στο δρόμο.

:s_cry

Η ανάρτηση, σε κάθε αντίδραση, σε κάθε άτυπη μέτρηση δημιουργεί τη σχέση σεβασμού με τον οδηγό, που δεν έχει λογία. Αντίστοιχα ενθουσιάζει και το συνοδηγό που νοιώθει όμορφα και κυρίως ασφαλής, επιτρέποντας (ή μήπως επιβάλλοντας;) τη χρυσή τομή σε μιά μετακίνηση, γιατί έτσι. :adminpower: Χωρίς πρόγραμμα.

Ο φυσιολογικός χρήστης, αυτή την ποιότητα κύλισης για σεμινάριο μπορεί να τη συνδέσει με ακούσματα από κλασική μουσική. :s_music Εμείς με την οδήγηση που μας αρέσει. Είναι το πάτημα, αλλά και η ομοιογένεια που δημιουργείται. Έγραφα κάποτε. “Τα Αουντι έχουν ποιότητα Μερτσεντες και κάποια, χαρακτήρα BMW με διαφορετική όμως συμπεριφορά.

Σήμερα, όταν οδηγείς αυτό το Αουντι, το A4 Αllroad έχεις στο χέρι τον καθρέπτη ενός κατασκευαστή με σπάνιο πλουραλισμό σε κάθε του μοντέλο, που ήδη κτίζει στο αύριο. Με ένα ρεαλιστικό πλάνο όπου το αύριο δεν διαγραφεί το χθες, αλλά το αξιοποιεί.

Σούνιο OUT-Λαύριο ΙΝ.

Στενός δρόμος όπως ακριβώς άλλοτε πριν 45χρ. Η “ειδική” μας για την παρέα της Σαρωνίδας με Άκη, Δημήτρη, Πέτρο κ.α, όπως ο Σπύρος και ο Νίκολας.
Σήμερα μόνο τέτοια εποχή μπορείς να τη θυμηθείς και θα πείτε, “που πας εκεί γρηγορά βρε ΣΧ με ένα SW των 5μ”; Απλά, σβέλτα, με ασφάλεια και όπως ταιριάζει στην κατασκευή και προδίδει σεβασμό στους λίγους που πάνε-έρχονται.

Το κιβώτιο τα κάνει όλα μόνο του, σε διαβάζει και δένεται μαζί σου. Το σύστημα μεταδώσεις σφραγίζει την ουδέτερη συμπεριφορά και εσύ χαϊδεύεις το γκάζι και αφήνεις στο τιμόνι τη βρώμικη δουλειά. Ελαφρύ στην ευθεία, προσαρμόζεται στη συνέχεια…
Επιστρέφεις με χαμόγελο. Δεν ονειρεύεσαι, δεν ταξιδεύεις νοερά και βέβαια η τιμή είναι εκτός λογικής και το άρθρο παρεξηγήσιμο, οντάς εντελώς θεωρητικό. Είναι η τιμή, είναι και η τρέλα με τα SUV. Βλέπετε, περνάει και απαρατήρητο. Είμαστε στην Ελλάδα το 2020.

Απλά έχεις ζήσει τη στιγμή και έχεις πάρει το μήνυμα και το αποθηκεύεις, γνωρίζοντας τι περίπου σε περιμένει από τα νέα Α1 και Q3 και από τις άλλες πιο βαριές κατασκευές από έναν δημιουργό που σέβεται τον Πραγματικό οδηγό, με τον πλέον σύγχρονο τρόπο. :thumbsup:

Αμετανόητοι, ζούμε για ενα TTRS χαμηλά καθήμενοι, αλλά η υποκλισή μας συνδέεται με το πως κυλάει αυτό. Το Allroad με τον δίλιτρο που δεν καταναλώνει ποτέ παραπάνω από 9 λίτρα υπολογίζοντας τη μέση κατανάλωση στα 8λ/100χιλ.

Ήταν μια όμορφη βόλτα, με ένα εξαιρετικό όχημα, σήμερα Σεπτέμβριος στην Ελλάδα και ειδικότερα στην Αττική…

Θα επανέλθουμε._



Ξεβιδωμα μπουλονιων-----------> 148€ /ροδα. :s_shout



https://www.newsauto.gr/blogs/stratis-chatzipanagiotou/kaka-ta-psemataodigontas/
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#536362
REALZEUS έγραψε:Παλιά υπήρχαν και λεφτά για τέτοιες ανούσιες χαζομάρες. Σήμερα ο Μιχάλης και η παρέα του κάνουν θαύματα και σαφώς πιο ψαγμένα πράγματα, όπως η δοκιμή της McLaren 720 για 1000 χλμ στις Άλπεις!!!


Σίγα τα θαύματα που κάνουν. Οι μισές "δοκιμές" είναι περισσότερο διαφημιστικές καταχωρήσεις. Παράδειγμα οι δοκιμές Hyundai/ Kia, η παρουσίαση του νέου Focus κλπ. Για αυτό και χτυπούσε άσχημα στο μάτι η δοκιμή του Leaf. Ένιωθες ότι γενικότερα έψαχναν να τονίσουν τα αδύνατα σημεία του (αυτονομία, χώρους πίσω κλπ) και πως απείχε πολύ από το να χαρακτηριστεί αντικειμενική παρουσίαση/ δοκιμή. ΟΚ, αν σαν περιοδικό αυτή είναι η συμπεριφορά και λογική σου για ΟΛΑ τα αυτοκίνητα που δοκιμάζεις, δεν υπάρχει θέμα, αλλά δεν γίνεται για ορισμένες μάρκες να στάζεις μέλι και σε άλλες να κάνεις την τρίχα τριχιά :thumbsdown:

Να μου πεις ο άλλος και από κάπου πρέπει να ζήσει. Όταν το περιοδικό δεν το αγοράζει ο κόσμος και τα έσοδα σου είναι κυρίως από τις αντιπροσωπείες αντί από τις πωλήσεις, λογικό να συνεχίσεις έτσι ώστε να αντέξεις όσο μπορείς.