Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#601331 Για αυτοκίνητο με τελική 250Km και βάρος 2 τόνους, καλός χρόνος (7:42)



Εντωμεταξύ βλέπεις το βίντεο και νομίζεις ότι έχεις πατήσει κατα λάθος το mute...

ΥΓ. Σε κάποια σημεία πιάνει και 1.7 G πλευρική επιτάχυνση.
Άβαταρ μέλους
By glf
#601384 Φιλος θα παρει μτχ nissan leaf
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#601405 Και εγώ ψήνω ένα συνάδελφο να αγοράσει το leaf το καινούργιο
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#601414 Γνώρισα χθες ευτυχή κάτοχο i3 sport 0-100 6.9 sec! Ενθουσιασμένος. Το πήρε καινούριο κ κάνει τρελή απόσβεση... Κάνει πάνω από 170 km την ημέρα,. Κατά τα λεγόμενα του έδινε 1000€ το μήνα σε πετρέλαιο, τώρα δίνει 400 για τη δόση συν τη φόρτιση σε ρεύμα. Σε οικιακή πρίζα θέλει 12 ώρες για πλήρη φόρτιση, αυτός έχει ταχυφορτιστή στην εργασία του..


< Note >
Άβαταρ μέλους
By nascar1
#601423 Με 170 χιλιόμετρα την ημέρα και πετρέλαιο με τίποτα δεν βγαίνουν 1000 ευρώ τον μήνα...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By postruck
#601425 170 χλμ την ημέρα και 1000 ευρώ το μήνα σε πετρελαιο?? :hmmm: αυτή είναι κατανάλωση απο φορτωμένο scania οχι απο ιχ....
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#601433 Το πατάει το hilux. 170 πρέπει να είναι μίνιμουμ χιλιόμετρα δουλειάς, βάλε ότι είναι κυνηγός, ( τα φουσκώνουν κ λίγο) ποιος είμαι εγώ να του το χαλάσω...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#601445
dekouk έγραψε:Το πατάει το hilux. 170 πρέπει να είναι μίνιμουμ χιλιόμετρα δουλειάς, βάλε ότι είναι κυνηγός, ( τα φουσκώνουν κ λίγο) ποιος είμαι εγώ να του το χαλάσω...


Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#601462
KiloMeater έγραψε:Και εγώ ψήνω ένα συνάδελφο να αγοράσει το leaf το καινούργιο
Γιατί όχι eNiro? Μεγαλύτερη αυτονομία, δυνατότερο, λίγο φθηνότερο και με ccs πρίζα αντί για chademo
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#603139 Στο περίπτερο της Taxiway στην ΔΕΘ.
Εικόνα
(Από το fb της Nissan)
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#603307 ένας ταξιτζής μου είχε πει, μέρα που δεν έχει πολύ δουλειά κάνει περίπου 110-120 χιλιόμετρα την ημέρα. Αν υποθέσουμε μέρα που έχει δουλειά πόσο να γράψει το κοντέρ; 150 χλμ; Ένα μεταχειρισμένο NV200 ή leaf ίσως να είναι βιώσιμη εναλλακτική με την προϋπόθεση ότι στις πιάτσες θα υπάρχει ένας ταχυφορτιστής και τα αυτοκίνητα που χρειάζονται πρίζωμα ακόμα είναι ελάχιστα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#603349 Η ηλεκτροκίνηση αποτελεί το μέλλον των τεσσάρων τροχών. Από τον επόμενο χρόνο αναμένουμε στην αγορά πλειάδα νέων μοντέλων που κινούνται αποκλειστικά με τη χρήση ηλεκτροκινητήρων.

Οι αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν επενδύσει τεράστια ποσά για τη εξέλιξη αυτής της τεχνολογίας. Τα οφέλη από τη χρήση των ηλεκτρικών αυτοκινήτων είναι πολλά, ωστόσο υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα που δεν έχουν καταφέρει να λύσουν. Τη γρήγορη φόρτιση των μπαταριών.

Η startup εταιρία, Echion Technologies, υποστηρίζει πως κατάφερε αυτό που φαινόταν αδύνατον για τους μεγάλους κατασκευαστές. Να εξελίξει μία τεχνολογία που επιτρέπει τη φόρτιση των μπαταριών των ηλεκτροκίνητων οχημάτων στον ελάχιστο χρόνο.
Οι Jean de la Verpilliere και Alex Groombridge, συνιδρυτές της εταιρείας, δήλωσαν ότι βρήκαν τον τρόπο να φορτίζουν τα αυτοκίνητα σε μόλις έξι λεπτά!

Η Echion Technologies δεν θέλησε να αποκαλύψει περισσότερες λεπτομέρειες, παρά μόνο ότι η τεχνολογία βρίσκεται στο τελικό στάδιο της εξέλιξης και δεν αποκλείεται το 2020 να περάσει στην παραγωγή.

Αν ισχύει αυτό, τότε οι δύο νεαροί επιστήμονες θα αποτελέσουν το «μήλον της Έριδος» για όλους τους κατασκευαστές, καθώς έχουν ανακαλύψει το πολυτιμότερο μυστικό, αυτό που αλλάζει άρδην τις ισορροπίες στην παγκόσμια αυτοκινητοβιομηχανία.

https://www.zougla.gr/automoto/news/art ... iomixanies