Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#774904
Serf έγραψε:Θα μεταφέρω την εμπειρία μου προς τα τέλη Αυγούστου. Τέλος της εβδομάδας αναχωρούμε για Βουδαπέστη (μια εβδομάδα) κι ακολουθεί ακόμα μια εβδομάδα στην Κροατία.

:metalo:

Οι φίλοι που πάνε Nordkapp πάντως το έχουν ευχαριστηθεί πολύ μέχρι στιγμής. Στα σύνορα, σε 2 ώρες αναμονή, κατανάλωσαν 5% της μπαταρίας τους (με a/c on εννοείται).
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#774908
Serf έγραψε:https://www.carandmotor.gr/nea/allazoyn-ola-diodia-rypogona-ohimata-plironoyn-akribotera

Τα αντικίνητρα για τα οχήματα με θερμικό κινητήρα πληθαίνουν σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.
Πανευρωπαϊκά αντικίνητρο, εθνικοί φόροι, εθνικοί μισθοί..
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#774909
Serf έγραψε:Απλά η δική τους προσέγγιση είναι πολύ καμικάζι... Ειδικά με παιδιά μαζί!

Έχουν την τύχη να είναι πολύ "εκδρομικά" τα παιδιά τους. Βέβαια, ~5.000km είναι αυτά, μόνο για να πας :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#774914 Δε λέω μόνο αυτό αλλά σκεφτειτε να είναι και όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα ηλεκτρικά ...

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#774916 Σήμερα ολοκληρώνουν 4.500 km και έχουν φύγει από το προηγούμενο Σάββατο (9 ημέρες), δηλαδή Μ.Ο. ~500km ημερησίως. Πιθανώς κάποια μέρα έκαναν 1000+, δεν το έχω παρακολουθήσει αναλυτικά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#774917
kostis20 έγραψε:Δε λέω μόνο αυτό αλλά σκεφτειτε να είναι και όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα ηλεκτρικά ...
< >

Δεν θα γίνει από τη μία στιγμή στην άλλη, όπως βέβαια δεν θα μείνει και το δίκτυο φορτιστών το ίδιο, όπως αυξάνεται ο στόλος των ηλεκτρικών οχημάτων.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#774918 Το μέλλον θα δειξει αν είναι εφικτό ή θα επιβληθούν περιορισμοί στη κινητικότητα.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#775005 Αυτό με το Nordkapp έχει γίνει τρελή μόδα πάντως τα τελευταία χρόνια.
Εντωμεταξύ, δεν γνωρίζω ποια διαδρομή επέλεξαν οι φίλοι σου, αλλά σε κάτι βιντεάκια που είχα δει με μηχανόβιους στο youtube, οι χώρες που περνούσαν για να φτάσουν μέχρι εκεί δεν ήταν και κάτι φοβερό.

ΥΓ. Άκυρο, βλέπω ότι το google maps προτείνει Σερβία, Ουγγαρία, Τσεχία, κλπ. Αυτοί είχαν πάει πριν τον πόλεμο και το είχα πάρει όλο από ανατολικά (Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουκρανία, κλπ).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#775007 Από Λιθουανία και Εσθονία ανέβηκαν. Όμορφες ως χώρες, αλλά μάλλον δεν στάθηκαν πολύ.

edit: Σερβία, Ουγγαρία, Τσεχία, Πολωνία πιο πριν.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#775024
Serf έγραψε:Θα μεταφέρω την εμπειρία μου προς τα τέλη Αυγούστου. Τέλος της εβδομάδας αναχωρούμε για Βουδαπέστη (μια εβδομάδα) κι ακολουθεί ακόμα μια εβδομάδα στην Κροατία.
Καλή τύχη
Ήρθαμε αναγκαστικά οδικώς Αθήνα Πάτρα Ανκόνα Χάγη μέσα σε ένα ΠΣΚ
Τόσο αυτοκίνητο στο δρόμο δεν έχω ξαναδεί .
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#775269 Παρκαρισμενη στο δρομο μου
Εξωτερικα εντελως αδιαφορη, ενα βανακι με ροδες.
Εσωτερικο ομως ειναι διαγαλαξιακο

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775291 Οι Γερμανοί τα έχουν δώσει όλα στο εσωτερικό των ηλεκτρικών τους, γιατί στα υπόλοιπα το ξέρουν πως δεν φτάνουν τις λύσεις από Tesla, Lucid κλπ. Όταν δεν έχεις σοβαρή τεχνολογία, προσφέρεις δέρματα , οθόνες και LED, λογικό το βρίσκω.