Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#704762 Είδες τι κάνει η τίμια και σωστή διαχείρηση των πετροδολαρίων;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#704778 Η Νορβηγία το πετρέλαιο το πουλάει, ενώ ρεύμα παράγει κυρίως από υδροηλεκτρικά. Γι αυτό και προωθεί την ηλεκτροκίνηση μεταξύ άλλων, αφού δεν έχει θέμα παραγωγής ενέργειας με ανανεώσιμες πηγές.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#704791
drdino έγραψε:Φυσικά, με ανάλογο hit στην αυτονομία. Μικρότερο ή μεγαλύτερο ανάλογα με το αν κάνεις προθέρμανση στην μπαταρία και την καμπινα πριν τα ταξίδια σου.

Και κατα τη διάρκεια του ταξιδιού προφανώς. Σκέψου να εχει -10 έξω και να θες να θερμάνεις την καμπίνα, την οποία μέχρι τωρα την θέρμαινες «τσάμπα» με το παραπροϊόν της θερμότητας της ΜΕΚ.
Μπορει να χρειάζεσαι για πλάκα 4-5kW θέρμανσης, οποτε αναλόγως του πού ταξιδεύεις μπορει να πληγεί πολύ το range σου
Άβαταρ μέλους
By drdino
#704792 Δεδομένο είναι αυτό, φυσικά. Αν έχει αντλία θερμότητας αντί για ptc ή θερμοσίφωνα τότε μετριάζεται το hit, όπως επίσης και με άλλες στρατηγικές θέρμανσης (πχ χρήση θερμαινόμενου καθίσματος/τιμονιού αντί για "καλοριφέρ" κλπ.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#704794 Βασικά γκουγκλάρα τώρα να δώ τι παιζει, και οντως μιλανε χοντρικά για 4-6kW θέρμανσης

https://forums.tesla.com/discussion/148 ... er-consume

Οποτε 2 ώρες ταξίδι είναι μάνι μάνι 10kWh κάτω στις μπαταρίες.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#704797
gto250swb έγραψε:https://youtu.be/vNZhDqoj8Ws

Ionic 5 first drive, 800V charging... :superman:

Αυτό έβλεπα και εγώ τώρα. Τιμή στην Κορεά με την κρατική επιδότηση, στα 27.000€! :lipsealed:
Πολύ space ο χώρος με τους ταχυφορτιστές και μέσα σε 5 λεπτά κερδίζεις 100Km αυτονομία!

Δεν ξέρω αν νιώθουν πολύ έντονα τον ανταγωνισμό από την Κίνα, αλλά φαίνεται ότι έχουν μπει πολύ δυνατά στο κομμάτι της ηλεκτροκίνησης.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#704967 https://www.insider.gr/aytokinito/14361 ... afOf48zDiY

Αυτά δεν είναι που είναι χάλια ποιοτικά και κάνουν τους κατόχους να σιχτιρίζουν;

ΥΓ. Ήθελα να γράψω "Μαρκοβάγγο, πονάς;" αλλά μου έκανε πολύ 8777. :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#704989 Ποτε δεν ειναι πολυ 8777 για να ποναει ο Μαρ(ι)κος :protest: .

Τωρα για την ειδηση. Λες και ειμαι σε τσιπουραδικο στο παγκοσμιο ανταμωμα :shifty: Αλφιστι. (Ο Μπουσσος δεν μπορεσε να ερθει, ειχε δουλεια :whistlink: )
Ή στο Apple WWDC 2021.
Η σε αιθουσα αναμονης στον Σπανο.

Δεν βγαζεις ακρη με τους Νεοαλφιστι dimsaba. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#704992 Ναι, αλλά...


("παγκόσμιο αντάμωμα αλφίστι σε τσιπουράδικο" ΧΧΧΧΧΑΑΧΑΧΑΧαχααχαχΑΧΑΧΑΧχααχαχΧΑΧΑΧΑΑΧ)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#705000
Dimsabas έγραψε:https://www.insider.gr/aytokinito/143612/tesla-3-ikanopoiei-perissotero-apo-kathe-allo-aytokinito-toys-odigoys-toy?fbclid=IwAR0m7SgdX1SXEGnI_66S3Z_LST43wrKiDKPIKkMib8DD64X60afOf48zDiY

Αυτά δεν είναι που είναι χάλια ποιοτικά και κάνουν τους κατόχους να σιχτιρίζουν;

ΥΓ. Ήθελα να γράψω "Μαρκοβάγγο, πονάς;" αλλά μου έκανε πολύ 8777. :lol:



:lol: :lol: :lol: :lol:


Φαντάζομαι δεν έχεις διαβάσει ότι έχω γράψει παραπάνω για το ότι υπάρχει μία πολύ χαρακτηριστική διχογνωμία σε ότι αφορά τα Τέσλα. Από τη μία είναι εξαιρετικά αναξιόπιστα, από την άλλη έχουν τους πιο ικανοποιημένους ιδιοκτήτες. Με απλά λόγια = φανμποϊσμός.

Ή είναι τόσο συγκλονιστικά καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο που λες "δεν πειράζει που χαλάει κάθε 5 μέτρα, χαλάλι για τέτοια αμαξάρα"... :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#705040 Μα εκεί είναι το θέμα, ΔΕ χαλάει κάθε 5 μέτρα. Βασικά χαλάει πολύ σπανιότερα από όλα τα θερμικά. Οι γκρίνιες είναι για τους αρμούς, λάθη στο χρώμα, πόρτες που δεν κλείνουν τέλεια, για το φινίρισμα δηλαδή. Δε λέω πως δεν είναι σπαστικά, αλλά ΔΕΝ είναι βλάβες.

Και για να είναι τόσο υπέρμετρα ικανοποιημένοι οι αγοραστές, τρία τινά μπορεί να συμβαίνουν:
1) αυτό που είπες, κατουράει τόσο πολύ όλα τα υπόλοιπα, ώστε χαλάλι του.
2) δεν έχει τόσα θέματα όσο παρουσιάζεται.
3) είναι όλοι όρνια!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705042 Καλά, το να λέει κάποιος πως όλοι οι αγοραστές Tesla είναι βλαμμένα fanboys είναι το λιγότερο κοντόφθαλμο. Με την Tesla υπάρχει το εξής: είναι στην κορυφή για προβλήματα, αλλά και στην κορυφή της ικανοποίησης. Πώς εξηγείται αυτό; Πολύ απλά, προσφέρει πολύ ανώτερη εμπειρία από τα υπόλοιπα. Γι'αυτό και τα προβλήματα που προκύπτουν, δεν αλλάζουν την ικανοποίηση του κατόχου, που ουσιαστικά ικανοποιείται από το προϊόν αυτό καθ'αυτό. Ό,τι πάνω κάτω έλεγα εγώ για τις πισωκίνητες BMW!
:lol:
Από την στιγμή που κανένας άλλος δεν προσφέρει κάτι που να πλησιάζει αυτό που σου δίνει η Tesla, επόμενο είναι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#705055
Anonymous Founder έγραψε:Καλά, το να λέει κάποιος πως όλοι οι αγοραστές Tesla είναι βλαμμένα fanboys είναι το λιγότερο κοντόφθαλμο. Με την Tesla υπάρχει το εξής: είναι στην κορυφή για προβλήματα, αλλά και στην κορυφή της ικανοποίησης. Πώς εξηγείται αυτό; Πολύ απλά, προσφέρει πολύ ανώτερη εμπειρία από τα υπόλοιπα. Γι'αυτό και τα προβλήματα που προκύπτουν, δεν αλλάζουν την ικανοποίηση του κατόχου, που ουσιαστικά ικανοποιείται από το προϊόν αυτό καθ'αυτό.


αυτα θα μπορουσε να τα ειχαν γραψει και στο αλφιστι :shifty:

στα σοβαρα τωρα ,μην βιαζοσαστε να βγαλετε συμπερασματα,ειδικα σε νεο κατασκευαστη.