Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#774521 Εγω δεν θα ελεγα οχι σε μια Cross tourismo αλλα νομιζα μιλουσαμε για πολυτέλεια, ποιότητα κύλισης κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#774577
markvag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Σε γήινα λεφτά, δεν υπάρχει ουσιαστικά ανταγωνισμός για τα Tesla..........................
....... να δώσεις 60Κ


Συγνώμη, αλλά τα 60Κ ΔΕΝ είναι γήινα λεφτά για ένα αυτοκίνητο για τον μέσο Έλληνα. Αυτό λέμε τόσες σελίδες...

Κι εγώ σε τόσες σελίδες εξηγώ πως πολύ λίγοι θα δώσουν 60Κ για ένα Tesla στην Ελλάδα, οι περισσότεροι δίνουν αρκετά λιγότερα (κάτω από 40Κ μάλλον...).
Ποια είναι τα λεφτά για τον μέσο Έλληνα για να πάρει αμάξι; Αν πάρουμε τα νούμερα του Εργάνη, λογικά και τα 20Κ είναι πολλά, εγώ θα έλεγα πως είναι εκεί γύρω, γιατί για να το αποκτήσει, πρέπει να πληρώνει δόσεις για 4-5 χρόνια.

Άρα, τι λέμε; Άρα εξαρτάται τι συγκρίνεις. Προφανώς λοιπόν για να βλέπεις τόσα Tesla παντού, αρκετός κόσμος έχει τα περίπου 40Κ για να δώσει από τα δικά του λεφτά , αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας ξέρω γω, ή είναι στέλεχος και τα δίνει για λογαριασμό του η εταιρεία. Γιατί εγώ βλέπω πάρα πολλά θερμικά εταιρικά που κοστίζουν 40Κ και παραπάνω, άρα και γι'αυτούς το Tesla θα μπορούσε να είναι εταιρική παροχή.

Το ότι δεν θα το έδινε σε εμένα η εταιρεία, δεν αναιρεί το γεγονός πως πολλοί άλλοι το παίρνουν, γιατί έχουν καλύτερη θέση και μισθούς. Για παράδειγμα το αφεντικό μου έχει θερμικό που κοστίζει 60Κ, και εκεί δεν παίζουν και εκπτώσεις...
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#774579 Ο ΣΕΑΑ εντωμεταξύ λέει ότι από το 2019 ως τώρα έχουν πουληθεί 900 Tesla σε όλη την Ελλάδα = βλέπεις τόσα Tesla παντού.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#774614
Dimsabas έγραψε:Στα 3Β δεν τα κοιτάει κανείς πλέον, είναι απλώς παντού. Μόνο αν σκάσει κάνα Model X.

Ε ναι, λογικο. Κι εγω βλεπω πολλα, περιξ του Golden Hall που ειναι η φωλια που φορτιζουν τσαμπα, στις εισοδους της Φιλοθεης, πιο πανω απο το Μαρουσι, κλπ.

Αλλα στο κεντρο, στο Αιγαλεω, στο Χαιδαρι η το Περιστερι δεν εχω δει κανενα, οχι πως δεν θα υπαρχουν αλλα θα ειναι λιγα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#774623 3 Μ3 μέτρησα χθες στο Περιστέρι.
Επίσης συχνοί πελάτες των φορτιστών ΖΕΝΙΘ στην Τσαλδαρη στον Αγ. Αντώνιο, smart ηλεκτρικά, e2008 και 208.

Δεν εννοώ bmw m3, αυτές ακόμα συχνάζουν πλατεία Μπουρναζίου όπου ντριφταρουν.

.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#774653 Πριν λίγο πάντως πέρασε από Κορυδαλλό ένα ΜΥ :shifty: :shifty:
Ξεκίνησε -λέει- να γυρίσει από Βόλο το περασμένο ΣΚ και στην Αταλάντη έπρεπε να σταματήσει :lol: :lol:
Και περιμένε 40' να ξεμπριζώσει ο προηγούμενος :lol: για να βάλει εκείνη για 20'

Ντίμη, πάμε να φύγουμε ρε μλκ... :s_hang :s_hang
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#774657
edmond έγραψε:
Ντίμη, πάμε να φύγουμε ρε μλκ... :s_hang :s_hang


εχουμε φυγει και εχουμε φτασει ηδη. Και με κατουρημα.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#774658
dimviii έγραψε:
edmond έγραψε:
Ντίμη, πάμε να φύγουμε ρε μλκ... :s_hang :s_hang


εχουμε φυγει και εχουμε φτασει ηδη. Και με κατουρημα.

Κατούρημα και καφές λένε τους παίρνει περισσότερο χρόνο από ότι η φόρτιση…ψέματα λένε; Αποκλείεται…. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#774660 Δεν της έλεγες να πουλήσει και να πάρει diesel; Θα ήταν πιο κατάλληλο για αυτή.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#774897 https://www.carandmotor.gr/nea/allazoyn ... akribotera

Τα αντικίνητρα για τα οχήματα με θερμικό κινητήρα πληθαίνουν σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#774898 Καλά εγώ απορώ που θα φορτιζαν τα ηλεκτρικά με το χαμό που γίνεται αυτές τις μέρες σε όλη την Ευρώπη σχεδόν σε όλους τους δρόμους και τα σύνορα...

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#774902 Θα μεταφέρω την εμπειρία μου προς τα τέλη Αυγούστου. Τέλος της εβδομάδας αναχωρούμε για Βουδαπέστη (μια εβδομάδα) κι ακολουθεί ακόμα μια εβδομάδα στην Κροατία.