Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα

Τι θεωρείτε εξοπλιστικά ΑΠΑΙΡΑΙΤΗΤΟ σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο;

39
5%
39
5%
22
3%
22
3%
22
3%
22
3%
35
5%
35
5%
23
3%
23
3%
39
5%
39
5%
19
3%
19
3%
5
1%
5
1%
22
3%
22
3%
41
6%
41
6%
38
5%
38
5%
6
1%
6
1%
21
3%
21
3%
12
2%
12
2%
16
2%
16
2%
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#437545 Κατα σειρά προτεραιότητας , φθίνουσας
Bluetooth
Cruise control
Speed limiter
Αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες
ηλεκτρικοί καθρέπτες πλάινοι
Winter pack , θερμαινόμενα όλα τιμόνια εμπρός τζαμί κτλ
Ambient light εσωτερικό
Κλιματισμός διζωνικος τετραζωνικος οσοπαει οι πίσω να ειναι αυτόνομοι
Πανοραμική
Αισθητήρες παρκάρισματος
Ρύθμιση καθίσματος , ενίσχυση μέσης
Ηλεκτροχρωματικος καθρέπτης
Άβαταρ μέλους
By drdino
#437564 Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ, αλλά δεν είμαι πιουρίστας και δεν έχω μπίμμερ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#437565 Στη clk το είχα χρησιμοποιήσει μόνο περνώντας από Ελβετία (κυρίως σε κάτι κατηφορικές σήραγγες), για το φόβο των Ιουδαίων.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#437566 Με cruise που φρεναρει κλάειν. Το εχω στα 140 για οταν ξεχνιέμαι με το πιουρ εξακυλινδρο στην Ελβετία. Αντιθετα ηλεκτροχρωμικοι καθρεφτες μεσα εξω μετρανε.

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#437567
Giuseppe Busso έγραψε:Θεωρώ απαραίτητο την οσφυϊκή ρύθμιση.


εγω παλι δεν την χρειαστηκα. το εχει νομιζω η 147 αλλα στην BMW εκανε 500ε εξτρα :dizzy: και το αφησα. μια χαρα είναι το καθισμα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#437569
mirage έγραψε:Το speed limiter ειναι παντελως άχρηστο αλλα ΟΚ.

< >


απολυτα χρησιμο για το ορια μες στην πολη σε χωρες όπως η ΕΛβετια αλλα αχρηστο στα δεδομενα της Ελλαδα. δωρεαν παντως είναι αφου είναι μια μικρη διαφοροποιηση στο λογισμικο του κρουζ κοντρολ
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#437572 Το speed limiter βγάζει κυριολεκτικά τα λεφτά του, τουλάχιστον σε κάποιες χώρες. Στην Ελλάδα ειναι δύσκολο να κατανοήσει κάποιος την έννοια της αυστηρά ελεγχόμενης ταχύτητας. Δεν είναι και τόσο δύσκολο να κρατηθείς κοντά στα 130, βάζεις και το cc και όλα Καλά. Η κίνηση σε αστικό τοπίο, σταμάτα επιτάχυνε με δρόμους άδειους με όριο 50 είναι πολύ δύσκολη... Το ξεπερνάς χωρίς να το θες, άν' δεν έχεις το νου σου τα 50 από τα 60 δεν ξεχωρίζουν... Και μετά τρως τα tickets απανωτά και στρώνεις. Οπότε βάζεις αυτό το μαραφετι.... Peace of mind
Άβαταρ μέλους
By mirage
#437573 Δεν ξέρω εγω ποτε δεν ζοριστηκα. Κουμπωνω και cruise μετα τα 30 και παω με χειρογκαζο. Απλα πραγματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#437574 1) Προβολεις ομίχλης (με διαφορά)
2) Bluetooth
3) Cruise control (αν ειναι active ακομα καλυτερα)

Τα υπολοιπα ολα.... ναι οκ ωραια, αλλα οχι απαραιτητα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#437575 Εγω παλι στο Τοροντο δεν μπορουσα να το κρατησω στα 50-60χμω όταν επαιζαν τετοια ορια (παντου βεβαια στα προαστια)γιατι όταν επιταχυνεις ευκολα τα ξεπερνάς και πρεπει να φρεναρεις. Κρουζ είναι επικινδυνο σε δρομο με κινηση γιατι αν δεν είναι adaptive μπορει να πεσεις στον μπροστινο. Ποτε δεν εβαλα κρουζ σε τέτοιες ταχύτητες. Πανω από 80 μπορουσα να πηγαινω για ωρες με χειρογκαζο αλλα όχι σε πυκνη κινηση με σταματα ξεκινα.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#437599 Γιατι το κουράζετε; Ολα απαραίτητα ειναι ειδικά οταν τα εχεις συνηθίσει...τα ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες πχ ειναι σωτήρια οταν χρησιμοποιούν δυο το αυτοκίνητο. Η άνεση που προσφέρουν τα αεριζόμενα καθίσματα στα θερμά κλίματα ειναι ασύγκριτη, αντίστοιχα και τα θερμαινόμενα το χειμώνα...

Να θυμίσω στους μεγαλύτερους πως οι πιουριστες δεν γούσταραν το abs οταν ειχε πρωτοεμφανιστεί, και πιο παλιά ακόμα το υδραυλικό τιμόνι :dizzy: ...επειδή τα αυτοκίνητα τα αγοράζουμε για το δρόμο, καθε τι που μας προστατεύει και διευκολύνει τη ζωή μας θα έπρεπε να θεωρείται απαραίτητο...απο μικρά πράγματα όπως οι αντιθαμβωτικοι καθρέπτες και οι αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες μέχρι τα lane assist, crash avoidance systems...

Το θέμα ειναι οτι κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά, και σε συνδυασμό με τη φορολογία στην χώρα μας πλέον η τιμή ξεφεύγει εύκολα...
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#437602
bibendum έγραψε:καλη επιλογη και οι αντιθαμβωτικοι καθρεπτες...

Απλά ότι καλύτερο που έβαλα. :s_thumbsup
Πλέον νομίζω τα περισσότερα έχουν αναδιπλουμενους και θερμαινομενους.
Πανοραμική , cc, τεμπέλης, ναι και μνήμες για τα καθίσματα για εμένα!!
Άβαταρ μέλους
By gakost
#437606
Zeus έγραψε:Να θυμίσω στους μεγαλύτερους πως οι πιουριστες δεν γούσταραν το abs οταν ειχε πρωτοεμφανιστεί, και πιο παλιά ακόμα το υδραυλικό τιμόνι :dizzy:


Καλά μάλλον έχεις ξεχάσει πόσο χάλια δούλευαν τα ABS πρώτης γενιάς και πόσο λιγότερη αίσθηση είχε η υδραυλική υποβοήθηση.

Zeus έγραψε:επειδή τα αυτοκίνητα τα αγοράζουμε για το δρόμο, καθε τι που μας προστατεύει και διευκολύνει τη ζωή μας θα έπρεπε να θεωρείται απαραίτητο...απο μικρά πράγματα όπως οι αντιθαμβωτικοι καθρέπτες και οι αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες μέχρι τα lane assist, crash avoidance systems...


Σε αυτό συμφωνούμε