Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα

Τι θεωρείτε εξοπλιστικά ΑΠΑΙΡΑΙΤΗΤΟ σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο;

39
5%
39
5%
22
3%
22
3%
22
3%
22
3%
35
5%
35
5%
23
3%
23
3%
39
5%
39
5%
19
3%
19
3%
5
1%
5
1%
22
3%
22
3%
41
6%
41
6%
38
5%
38
5%
6
1%
6
1%
21
3%
21
3%
12
2%
12
2%
16
2%
16
2%
Άβαταρ μέλους
By g8777
#437299 ΛΟΙΠΟΝ! :adminpower:

Μπούσσος το ζήτησε, Μπούσσος το έλαβε.

Το θέμα είναι ξεκάθαρο. Οι καλά διαβασμένοι δεν θα δυσκολευτούν. :rtfm:

Μερικές παρατηρήσεις:

- ΔΕΝ έχουμε moderating εδω.Παρτάλια στυλ Hiesta-------->ΞΕΚΩΛΙΑΣΤΕ ΤΑ. :iconcool:

-Κάθε ποστ του Γρηγορίου, ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΛΕΓΩ, θα αμείβεται με 20 ευρώ ( 40 αν εχει πανω απο 5 λινκς).

- No holds barred. Σταματάμε μόνο αν βγει αίμα/κλειστούν ραντεβού για φάπες.

-Σεβαστείτε την εξάντλησή μου που έκατσα και έβαλα τόνους. :( :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By g8777
#437306 Μεχρι 15 επιλογές με άφηνε. :x

Οι επιλογές προσανατολίζονται στον τομέα άνεσης /ασφάλειας και όχι σε οδηγική εμπειρία.

Πάλι τόνους έβαλα. Μλκ Μπούσσε θα μου μείνει κανά κουσούρι. :x
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#437308 To λοιπο!
Εκτος απο arm rest ψυχομενο, lane assist, θερμαινομενους καθρεπτες, ηλεκτρικο χειροφρενο και προβολεις ομικλης, ΟΛΑ τα αλλα ναι συν το αυτοματο κιβωτιο.
Α, και αυτοματα φωτα/ υαλοκαθαριστηρες
Άβαταρ μέλους
By Govus
#437310 USB (χωρίς μουσική δεν γίνεται) & αισθητήρες παρκαρίσματος (δεν έχω πάρκινγκ...)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#437311 LED
TPMS
Θερμαινόμενοι και ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες
Cruise control (adaptive κατά προτίμηση)
Parking sensors (μπρος-πίσω)
Αυτόματο (οπωσδήποτε)
Πλήρες tc
ηλεκτρικό, άντε υβριδικό στη χειρότερη :ninja:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#437312 Έκανες τον κόπο κάντο σωστά :) Βάλε 2 θέματα ασφάλεια και άνεση ξεχωριστά. Εγώ πέρα από αυτά στην λίστα θα έβαζα AEB (αυτόματα φρένα) στην ασφάλεια και adaptive CC στην άνεση. Πιο σωστά θα ήτανε να έβαζες και σε τι κατηγορία γιατί όσο αναβαίνουμε αλλάζουν και οι απαιτήσεις. Πχ αν παώ στην c κατηγορία και ~20.000 αντί για αισθητήρες θα ήθέλα κάμερα και αν πάμε σε πιο πολλά φράγκα κάμερα 360 μοιρες
Άβαταρ μέλους
By g8777
#437315 Δε νομιζω να μπορεί να γινει τοσο πολυπλοκο το δημοψηφισμα. Αφησα εξω πολλες επιλογες, δικιο, μπορει ο καθενας να συμπληρωσει σε ποστ.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#437317 Parking sensors μπρος πισω με οπτικη ενδειξη και αν ειναι δυνατον 360 καμερα ειναι το τοπ στον εξοπλισμο αυτο το καιρο για μενα. Δεν εβαλα μπροστινους αισθητηρες στο δικο μου και την πατησα.

ΒΤ ειναι στανταρ τωρα νομιζω σε ολα τα αμαξια. Απλα δεν μπορω να διανοηθω να αγοραζα αμαξι (ακομα και μεταχειρο) χωρις αυτο. Καλο να εχεις και εκτεταμενη συνδεσιμοτητα ωστε να βλεπεις και τα μυνηματα στην οθονη. Το ιδιο και με την θυρα USB.

6αρι κιβωτιο επισης απαραιτητο οπως και σπορ/καλα μπροστινα καθισματα.

Κλιμα ειναι επισης καλο σε σχεση με απλο a/c γιατι γλυτωνεις τις συνεχεις ρυθμισεις.

Αντιθετα ξεπεσαν η ηλιοροφη και το κρουζ κοντρολ. Δεν τα χρειαζομαι πια και δεν ειναι απαραιτητα.
Αδιαφορος στα αυτοματα φωτα/υαλοκαθαριστηρες. Για αλλα εξτρα τυπου LED αναλογα με το αυτοκινητο. Στο δικο μου ειναι απαραιτητα σε αλλα μπορει οχι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#437322 Με σειρά προτεραιότητας, όχι για εμένα προσωπικά σαν οδηγό αλλά ως προς το τι θεωρώ θα έπρεπε να έχουν οι γύρω μου:

1) αισθητήρες παρκαρίσματος (+camera), hill hold, bliss, lane assist
2) bluetooth
3) cruise control, παροιμιώδης η ανικανότητα του ελ οδηγού να διατηρήσει ρυθμό σε ΕΝΤΕΛΩΣ ελεύθερο δρόμο, αν είναι και adaptive και με δυνατότητα φρεναρίσματος ακόμα καλύτερα
4) city brake
5) χειριστήρια στο τιμόνι
6) xenon/led
7) infotainment με gps

Απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν μπει στον κόπο να μάθουν πως λειτουργούν όλα αυτά και να τα χρησιμοποιούν.

Πρόσφατο παράδειγμα: αδερφή κολλητού είναι σε δρόμο με πλακόστρωτο και κράσπεδα ζιγκ ζαγκ για περιορισμό της ταχύτητας. Ολομόναχη στο δρόμο, έχει το κινητό στο χέρι με ανοιχτούς χάρτες, της πέφτει το κινητό ανάμεσα στα πόδια, κάνει να το πιάσει, καβαλάει κράσπεδο δεξιά αριστερά = άχρηστο το 206.

Αν είχε κάτι από τα παραπάνω πολύ πιθανό να την είχε γλιτώσει.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#437335 Η |λογοκρισία| είναι υγεία, πάλι καλά που δεν θέρισε κανέναν πεζό. Ο καλύτερος εξοπλισμός σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η στέρηση διπλώματος.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#437339
g8777 έγραψε:
-Κάθε ποστ του Γρηγορίου, ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΛΕΓΩ, θα αμείβεται με 20 ευρώ ( 40 αν εχει πανω απο 5 λινκς).



:inlove: :inlove: :inlove:

To λοιπον, εγω ψηφισα:
Xenon/Led, ΤPMS, USB, Oθονη αφης, Cruise Control, μπλε δοντι, χειριστηρια στο τιμονι (εχω ηδη και φωτιζομενα αμαλαχειναουμ στο vectra του 2000... :s_cool )Ρεζερβα (κανονικη, αναγκης, οτι προσφερει το καταστημα...), arm rest (ενταξει και να μην ειναι ψυχωμενο δεν χαθηκε ο κοσμος...)
Θα εβαζα οπωσδηποτε και ενα καλυτερο ηχοσυστημα, εφοσον υπαρχει δυνατοτητα εργοστασιακης αναβαθμισης...
Επισης σπορ καθισματα εμπρος με στηριξη της προκοπης και οσφυικη ρυθμιση...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#437342 Επειδή λοιπόν κυκλοφορούν ΑΠΕΙΡΟΙ τέτοιοι εκεί έξω και ίσως και πολύ χειρότεροι, 2-3 εξτραδάκια που κάποιοι τα θεωρούν πολυτέλεια, θα έπρεπε να γίνουν υποχρεωτικά.

Άλλο παράδειγμα καθημερινό: στη νέα δουλειά χρησιμοποιώ την εθνική (ή ποτάμι για τους μερακλήδες), προφανώς στις 9 η ώρα μία διαδρομή 15' διαρκεί ακριβώς τον 3πλασιο χρόνο και φυσικά ο ελληνάρας με 4 λωρίδες ίσα να τσουλάνε, αλλάζει διαρκώς λωρίδα ώστε να κερδίσει 10μ. Εννοείται φλας ούτε το 50% και όταν το βγάζουν θεωρούν ότι δε χρειάζεται να κοιτάξουν καθρέφτη γιατί "σε έχουν ειδοποιήσει" :rtfm: . Οι μηχανόβιοι και όχι μονό, ας μας πουν πόσες φορές έχουν χαροπαλέψει από διάφορους τέτοιους. Άμα είχαν το γαμωΜΠΙΚΜΠΙΚ και 42 λαμπάκια σε καθρέφτες κτλ, μη απενεργοποιούμενο φυσικά, θέλοντας και μη μια ματιά παραπάνω θα την έριχναν.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#437343 Να δείτε, πως τελικά θα πρωταγωνιστήσουμε στη χρήση αυτόνομων οχημάτων, λόγω οριστικής νίκης των ΕΛ Βλακών :) ...