Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα

Τι θεωρείτε εξοπλιστικά ΑΠΑΙΡΑΙΤΗΤΟ σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο;

39
5%
39
5%
22
3%
22
3%
22
3%
22
3%
35
5%
35
5%
23
3%
23
3%
39
5%
39
5%
19
3%
19
3%
5
1%
5
1%
22
3%
22
3%
41
6%
41
6%
38
5%
38
5%
6
1%
6
1%
21
3%
21
3%
12
2%
12
2%
16
2%
16
2%
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#437344 Υποθετικό το ερώτημά σου g πάντως καθώς δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που να έχει σε ένα και μοναδικό ΙΧ, όλα τα παραπάνω έξτρα.
Άρα το λοιπόν, η φάση είναι, τι υποθέτουμε και φανταζόμεθα πως μας είναι απαραίτητο σε μια αγορά ΙΧ.

Πολλά από αυτά τα έξτρα δεν τα έχουμε ζήσει, δεν έχουμε συμβιώσει μαζί τους.
Προφανώς αν μάθεις σε ηλ. ευκολίες ή έξτρα ασφάλειας, τότε δεν ξεμαθαίνεις. Σωστά;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#437346 Όχι ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάποια έξτρα βεβαίως, καθώς η πανοραμική δεν είναι έξτρα ασφάλειας αλλά διασκέδασης.

Παρήγγειλα λοιπόν το 2008 ολοκαίνουριο 500ράκι και ήθελα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ζήσω την ανοιγόμενη οροφή.
Πλέον δεν θα έβαζα ποτέ ξανά σε ΙΧ που θα αγόραζα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#437358
Giuseppe Busso έγραψε:Υποθετικό το ερώτημά σου g πάντως καθώς δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που να έχει σε ένα και μοναδικό ΙΧ, όλα τα παραπάνω έξτρα.
Άρα το λοιπόν, η φάση είναι, τι υποθέτουμε και φανταζόμεθα πως μας είναι απαραίτητο σε μια αγορά ΙΧ.

Πολλά από αυτά τα έξτρα δεν τα έχουμε ζήσει, δεν έχουμε συμβιώσει μαζί τους.
Προφανώς αν μάθεις σε ηλ. ευκολίες ή έξτρα ασφάλειας, τότε δεν ξεμαθαίνεις. Σωστά;


Ε ναι, μιλάμε για ευκολίες που θεωρούμε απαραίτητες πλέον σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο. Τις έχουμε δεν τις έχουμε. Π.χ η θύρα USB είναι εκ των ων ουκ άνευ πλέον, πρόσφατα αξιώθηκα να βάλω ηχοσυστημα με τέτοια θύρα, την ήθελα εδώ και χρόνια. Από την άλλη δεν θεωρώ το navi απαραίτητο για πολλούς λόγους.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#437363 A.Tεμπέλης
Β. Κρουζ κοντρόλ απλούν
Γ. Ραντάρ παρακαρίσματος

Αν δεν έχει από δαύτα δεν το αγοράζω εδώ και χροοοοόνια.+-
Άβαταρ μέλους
By markvag
#437377 ΟΛΑ! :twisted: :twisted:

Ή κάνεις μια δουλειά σωστά ή δεν την κάνεις! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#437385 Απαραίτητα για μένα είναι μόνο:
- Υποβοηθούμενο τιμόνι
- Air condition
- ABS
- Ηλεκτρικά παράθυρα και καθρέπτες (και θερμαινόμενοι)
- Ραδιο-CD

Από εκεί και πέρα επιθυμητά είναι:
- ESP (με δυνατότητα απενεργοποίησης κατά προτίμηση)
- Προβολείς ομίχλης
- Ηλιοροφή (απαραίτητα ανοιγόμενη και με φωτο-αδιαπέραστο σκίαστρο, αλλιώς προτιμώ λαμαρίνα)
- Xenon/LED
- TPMS
- Αισθητήρες παρκαρίσματος
- Κανονική ρεζέρβα

Κάποια από τα λοιπά στην παραπάνω λίστα τα έχω και δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ:
- Cruise control
- Αυτόματα φώτα
- Αυτόματοι καθαριστήρες
Άβαταρ μέλους
By citastak
#437392 Χρησιμοποιώ:
αυτόματα φώτα ξένον που στρίβουν
clima με αυτόματη λειτουργία (επιλέγω επιθυμητή θερμοκρασία και δεν ασχολούμαι με ταχύτητα αέρα κτλ)
ηλιοροφή
αυτόματους καθαριστήρες (ειδικά σε βροχή και ταξίδι)
-TPMS: μια μέρα μου αναψε στο βόλβο ενώ ήμουν εθνική. Σταμάτησα αμέσως κατέβηκα, και το λάστιχο δεν φαινόταν να έχει τίποτα. Στο βενζινάδικο (5 χλμ μετά) ήταν μείον 10 psi. Σωτήριο λοιπόν.
- ηλιοροφή (χαζεύει η μικρή όταν την πιάνει παροξυσμός σε ταξίδι).
- Κανονική ρεζέρβα (δεν το συζητώ)
- cruise control (τώρα που αποκτήσαμε και δρόμους έχει νόημα). Αν μπορείς να πάρεις adaptive.
- τεμπέλης ναι. ψυχόμενος όχι.
- σοβαρό media player οπωσδήποτε. μετάνοιωσα που δεν έβαλα ένα που να συνδέεται στο νετ και να παίζει τα spotify lists moy...
- αναδιπλούμενοι καθρέπτες (θα με θυμηθείς όταν θα βρέχει, θα έχεις παρκάρει κάπου στενά και για να κλείσεις τον καθρέπτη θα πρέπει να βραχεις)
- παρκινγκ σένσορς ακόμα και σε μικρό αμάξι. τα έβαλα στο πάντα και παρκάρω σε κάτι τρύπες που χωρίς τους σένσορς φοβόμουν καν να δοκιμάσω.
- lane assist δεν έχω δοκιμάσει. Αλλά φαντάζομαι ότι με adaptive cc και αυτόματο κιβώτιο θα το αφήνεις και θα πηγαίνει μόνο του;;;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#437495 Τα απαραίτητα με σειρά εμφάνισης στο πόλλ:

-Xenon/LED
-TPMS
-Clima
-Θερμ./ηλεκτρ. καθρέπτες
-USB
-Infotainment
-CC
-Parking sensors
-KANONIKH ΡΕΖΕΡΒΑ ΓΤΜΠΣΠΓ

Τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα, αλλά όχι απαραίτητα. TC και λοιπά driver aids προφανώς χρειάζονται επίσης.

Αυτά βέβαια σας τα γράφει άνθρωπος (λέμε τώρα) του οποίου το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει τα παρακάτω κομφόρ:

-Ηλεκτρ. παράθυρα (btw, μανιβέλα φορ λάϊφ)
-Ηλεκτρ. καθρέπτες
-Κεντρικό κλείδωμα
-ABS, ESP


Προλετάριος των τεσσάρωνε τροχώνε.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#437521 1) Προβολείς ομίχλης για όταν πηγαίνω στο εξοχικό με ομίχλη :shifty:
2) Οθόνη Αφής / Infotainment γιατί χωρίς μουσική ΔΕΝ μπορώ (sd card με ΠΟΛΛΑ mp3 και videos)
3) Cruise control, δεν έχω αλλά θα το ήθελα...
4) KΑΝΟΝΙΚΗ Ρεζέρβα γτπμ - must .&-