Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα

Τι θεωρείτε εξοπλιστικά ΑΠΑΙΡΑΙΤΗΤΟ σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο;

39
5%
39
5%
22
3%
22
3%
22
3%
22
3%
35
5%
35
5%
23
3%
23
3%
39
5%
39
5%
19
3%
19
3%
5
1%
5
1%
22
3%
22
3%
41
6%
41
6%
38
5%
38
5%
6
1%
6
1%
21
3%
21
3%
12
2%
12
2%
16
2%
16
2%
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#674673
Dodger έγραψε:
NickTG έγραψε:Το Caliber της μάνας μου έχεις 18αρες από το μακρινό 2007.
Θα ήθελα να δω τη φάτσα όσων τα είχαν πάρει τότε χωρίς να έχουν ιδέα στην πρώτη αλλαγή ελαστικών.


Το δικό μου Caliber είχε 17άρες, ήθελαν στην αντιπροσωπεία να μου κάνουν δώρο 18άρες και αρνήθηκαν ευγενικά :lol: €400 πάνε τώρα τα δικά μου, φαντάζομαι οι 18άρες


500€ και κάτι ψιλά δώσαμε για τα Τ005 στον πρώην γείτονά σου Χυτα.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#674719
Zorz έγραψε: Παρεμπιπτόντως, η Ford έχει κάνει πολύ πιο λογικές επιλογές στο Fiesta Mk7. Τα Zetec έχουν 15άρες και τα Titanium με τον Ecoboost 195/50R16 (αλλά τα ατμοσφαιρικά προ facelift 195/45 :hmmm: ).


Είσαι σίγουρος για αυτό? Τα ατμοσφαιρικά είχαν στην trend 175/65R14 και στην titanium 15αρες (δεν θυμάμαι διάσταση).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#674844
alexm έγραψε:Είσαι σίγουρος για αυτό? Τα ατμοσφαιρικά είχαν στην trend 175/65R14 και στην titanium 15αρες (δεν θυμάμαι διάσταση).

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά προς αποφυγή παρεξηγήσεων κοιτάζω για δεξιοτίμονο. Στην Ελληνική αγορά κυκλοφορούν διαφορετικά πακέτα εξοπλισμού. Εδώ έχουμε αυτά (προ και μετά facelift):

https://www.honestjohn.co.uk/carbycar/f ... 2008/specs
https://www.honestjohn.co.uk/carbycar/f ... 2013/specs

drdino έγραψε:Cross post από εδώ για το αντίκτυπο των μεγαλύτερων τροχών στην αυτονομία των ηλεκτρικών:
https://youtu.be/NYvKxsYFqO8

2 ίντσες τελικά κάνουν αισθητή διαφορά...

Εικόνα

Πέρα από την πλάκα, είναι μετρήσιμη η διαφορά, και αυτό χωρίς να εξετάσει καν τη διαφορά στη ροπή αδράνειας της μεγαλύτερης ζάντας (που θα έχει περισσότερο επίπτωση στη πόλη). Όσα αναφέρει πάντως δεν αφορούν αποκλειστικά τα EV (το λέει κιόλας), οπότε αν υπάρχει ενδιαφέρον μήπως να συνεχίσουμε τη κουβέντα σε χωριστό θρεντ με τα τελευταία μηνύματα;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#674845
Zorz έγραψε: οπότε αν υπάρχει ενδιαφέρον μήπως να συνεχίσουμε τη κουβέντα σε χωριστό θρεντ με τα τελευταία μηνύματα;

η δικη μου επιλογη,συμφωνα με αυτα που εχω δει σε δικα μου αυτοκινητα,θα ηταν η μικροτερη διαμετρος.Πλεονεκτει στο 95% της χρησης.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#674850
NickTG έγραψε:
Dodger έγραψε:
NickTG έγραψε:Το Caliber της μάνας μου έχεις 18αρες από το μακρινό 2007.
Θα ήθελα να δω τη φάτσα όσων τα είχαν πάρει τότε χωρίς να έχουν ιδέα στην πρώτη αλλαγή ελαστικών.


Το δικό μου Caliber είχε 17άρες, ήθελαν στην αντιπροσωπεία να μου κάνουν δώρο 18άρες και αρνήθηκαν ευγενικά €400 πάνε τώρα τα δικά μου, φαντάζομαι οι 18άρες


500€ και κάτι ψιλά δώσαμε για τα Τ005 στον πρώην γείτονά σου Χυτα.
Άλλες εποχές τότε!
Στα QQ με τις 17αρες και με το 450αρι € έλεγες και μια χαρά!
Στο τωρινό αν ήταν ΙΧ έκοβες από το χρώμα με το τζάμπα άσπρο και έβγαζες την πρώτη αλλαγή.
Η Nissan ανακοίνωσε ότι το επερχόμενο QQ θα έχει 19 και 20 ιντσών. Δώρο με την αγορά και μια αλλαγή νομίζω θα είναι η υπερ-καλύτερη προσφορά
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#674853
cosneo έγραψε:Άλλες εποχές τότε!
Στα QQ με τις 17αρες και με το 450αρι € έλεγες και μια χαρά!
]


Ακόμα αυτό 4 από μπροστά για κάνα τίμιο λάστιχο με εκνευρίζει.



< 9T Pro >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#674857 Διότι παραμένει ακριβό σπορ τα λάστιχα...

Στα 15αρια του Μικρα τα 200€ της Toyo μου φαντάζουν έως και ονειρεμένα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#675130
cosneo έγραψε:Στα QQ με τις 17αρες και με το 450αρι € έλεγες και μια χαρά!
Στο τωρινό αν ήταν ΙΧ έκοβες από το χρώμα με το τζάμπα άσπρο και έβγαζες την πρώτη αλλαγή.
Η Nissan ανακοίνωσε ότι το επερχόμενο QQ θα έχει 19 και 20 ιντσών. Δώρο με την αγορά και μια αλλαγή νομίζω θα είναι η υπερ-καλύτερη προσφορά

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιες τσέπες...

Το τωρινό Κούμκουάτ το έχω οδηγήσει με 17άρες (και επίσης με 16άρες και χειμερινά λάστιχα). Μια χαρά του ταιριάζει αυτή η διάσταση και ειλικρινά δυσκολεύομαι να δω σε τι εξυπηρετούν μεγαλύτερες ζάντες στη πράξη. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#675147 Στο QQ αλλά και σε άλλα αυτοκίνητα οι διαστάσεις στα ζαντολαστιχα είναι μέρος των στάνταρ πακέτων εξοπλισμού.
Πχ. Όποιος θέλει μέσα δέρματα η ποιο δυνατά μηχανικά, φορτώνεται και τις ροδαρες.
Πρόσφατα οδήγησα το 1,2Τ με 19αρες. Αλίμονο αν 110 άλογα θέλουν τέτοιες τεράστιες ρόδες αλλά η γυάλινη οροφή και τα ηλεκτρικά μπιμπλικια μέσα "έδιναν" υποχρεωτικά και τις 19αρες.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#701608 Ζόρικα κόλπα που κάνουν στις Ινδίες:

Το Micra K13 έχει trip computer σε όλες τις εκδόσεις του, αλλά παρέλειψαν την ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας...

Εικόνα

...εκτός κι αν πάρεις την τέρμα πάνω έκδοση (Tecna εδώ) που έχει τη 2η οθονούλα μπροστά στο ταχύμετρο.

Εικόνα

:hmmm:


Επίσης, στα μοντέλα προ f/l, αν διαλέξεις satnav αντί για το βασικό ράδιοcd, έχεις line-in και USB στη θέση του αναπτήρα.

Εικόνα

Πού πάει ο αναπτήρας; Θες και αναπτήρα, τρομάρα σου. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#701612 Εχουν αναπτηρα τα Nissan? Στο QQ της ιδιας εποχης μια φορα χρειαστηκα αναπτηρα, αλλα δεν υπηρχε.

Γενικα νομιζω τον εχουν αφαιρεσει με σκοπο να σε αποτρεψουν να καπνισεις.