Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794313
g8777 έγραψε:
Το να πάρεις τον μικρό με το δικό του ποδήλατο δεν περνάει από το μυαλό σου για παράδειγμα;


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Ε, ενταξει. Κλεβουμε εκκλησιες εδω περα. :lol:

Γι' αυτό είμαι εγώ εδώ, για να χαρίζω γέλιο. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794315
Anonymous Founder έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Η καθημερινότητα μου περιλαμβάνει το πάω σχολείο το παιδί μου.
Περιλαμβάνει ψώνια συχνά που δεν μπαίνουν στο καλάθι των ποδηλάτων, το ποδήλατο μου είναι βουνού δεν έχει καλάθι αλλά πες ότι μπαίνει.
Περιλαμβάνει να πάρω τον μικρό από κάπου για το σπίτι στην επιστροφή.

Όλα αυτά δεν γίνονται με ποδήλατο όση καλή θέληση και αν έχω.

Οπότε μιλάμε για μία Κυριακή ουσιαστικά, για αναψυχή δηλαδή. Τότε δεν θέλω αστικό ποδηλατόδρομο, αλλά περιαστικό

Δεν ξέρω ΝΠ, ας μας πει στην Ολλανδία ο rx8_drifter τι κάνουν οι γονείς. Τα έχουν τα παιδιά κλεισμένα στο σπίτι; Αλλού; Στο Λονδίνο; Που δεν έχει και καλό καιρό; Μπαίνουν όλοι αράδα στο κέντρο με το ΙΧ;
Το να πάρεις τον μικρό με το δικό του ποδήλατο δεν περνάει από το μυαλό σου για παράδειγμα;
:s_cry
Δεν ξέρω αλλά στην δουλειά του πάει είτε με την ΕΥΑ είτε με την VFR.

Δεν αφήνω το παιδί μου να κάνει ποδήλατο νύχτα, γιατί όταν γυρίζω νύχτα είναι.
Εδώ φοβάσαι εσύ με το ποδήλατο λες να μην φοβάμαι εγώ πως θα αντιδράσει το 14χρονο;
Άσε που σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει λόγος, γυρίζει και μόνος του.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794331 ΝΠ, εσύ δεν τον παίρνεις τώρα με το αμάξι; Ε, εγώ σου προτείνω να κάνεις το ίδιο πράγμα με δύο ποδήλατα, ένα δικό σου, ένα δικό του.
Με ποδηλατόδρομο όμως, όχι όπως είναι τώρα και φοβόμαστε.
Για ρώτα τον τρίφτη αν πάει για καφέ με το αμάξι στο κέντρο να δούμε τι θα σου πει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794334
Anonymous Founder έγραψε:ΝΠ, εσύ δεν τον παίρνεις τώρα με το αμάξι; Ε, εγώ σου προτείνω να κάνεις το ίδιο πράγμα με δύο ποδήλατα, ένα δικό σου, ένα δικό του.
Με ποδηλατόδρομο όμως, όχι όπως είναι τώρα και φοβόμαστε.
Για ρώτα τον τρίφτη αν πάει για καφέ με το αμάξι στο κέντρο να δούμε τι θα σου πει.


. συνελθε!

Όταν γίνει ποδηλατόδρομος ο γιος μου θα είναι ενήλικος πια.
Είτε θα έχει δικό του μέσο είτε θα κανονίζει μόνος του τα της μετακίνησης του.

Επίσης ο ντριφτερ πάει με ποδήλατο στο κέντρο, βασικά ζει στο κέντρο οπότε δίπλα είναι, αλλά είναι ευκολότερο να συμπεριφέρεσαι σαν Ρωμαίος στη Ρώμη δεν βρίσκεις;

Τον ρώτησες ποτέ αν θα οδηγούσε μηχανή ή ποδήλατο στους ελληνικούς δρόμους;
Θα εκπλαγείς.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#794339 Πριν φτάσουμε στο ποδηλατόδρομο θα πρότεινα να επενδυθούν χρήματα σε πολλά, καθαρα (βρώμα) και καθαρά (ρύπους) ΜΜΜ.

Πολύ θα ήθελα να κατεβαίνω στην στάση και να είμαι σε δεκαπέντε λεπτά στην δουλειά μου. Πολυ θα ήθελα να μπορώ να κατέβω στην στάση και σε δεκαπέντε λεπτά να είμαι στο σπίτι μου και όχι 45 λεπτά κολλημένος στην κίνηση. Ναι γιατί το 12 λεπτά να πάω γίνεται εύκολα 35 και 45 λεπτά να γυρίσω.

Ας κάνουμε τα βασικά και μετά να μιλήσουμε για ποδήλατο , πατίνι κλπ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794345
Anonymous Founder έγραψε:Εξήγησα πώς μπορεί να γίνει άμεσα. Έβαλα και φωτό. Αλλά ήταν από τα 3Β οπότε δεν μετράει.
Ούτε εύκολα ούτε άμεσα γίνεται γιατί πρώτα πρέπει να βρεις λύση για τις θέσεις που θα χαθούν.
Στα 3Β μπορεί να γίνεται εύκολα, στα μέρη μου όχι. Γιατί αν βγάλεις 20 θέσεις ανά τετράγωνο κάπου πρέπει να μπουν αυτά, στους δίπλα δρόμους πχ. Χωράνε;
Αν ναι, μια χαρά. Αν όχι; Πρόβλημα.

Λύση; Αν μου πεις να τα πουλήσουν, να μην τα έχουν, να φορολογηθουν ώστε να τα διώξουν... Αντουανέτα.


Εν αρχή είναι τα ΜΜΜ όπως λέει και ο Χάρης.
Φτιάχνεις καλά, καθαρά, αξιόπιστα και γρήγορα τέτοια, δίνεις κίνητρα μικροκινητικοτητας, ώστε ο εργάτης, ο υπάλληλος, ο φοιτητής, ο ρεπουχος να χρησιμοποιήσει αυτά για τις δουλειές του.

Σιγά σιγά δημιουργείς υποδομές, παιδεία στους πολίτες και φυσικά με περιορισμούς ορίζεις ότι στο κέντρο δεν μπαίνει κανείς.

Τότε θα γκρινιάξουν κάποιοι αλλά οι πολλοί θα στηρίξουν.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#794349 Ντωμεταξύ κάπου πιο πριν διάβασα για ποδηλατόδρομο στην Καλλιθέα και γελάνε στην Shimano ξέρωγω :lol: :ninja: :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794351 Χαίρομαι που γελάνε μεταξύ άλλων και τα Shimano. :)
Άκου τώρα κάτι ιδέες για ποδήλατο στην Καλλιθέα ε; Αν είναι ποτέ δυνατόν!
Ποιος σκέφτηκε κάτι τέτοιο χαζό; :lol:
Πού θα παρκάρουμε μετά; :s_crazy
Ενώ τώρα; Ανετιλα στο παρκάρισμα!
Άβαταρ μέλους
By edmond
#794355 Μα επειδή μόνο ανετίλα δεν είναι το λέω.
Εδω έχω παρατήσει γκόμενα επειδή βαρέθηκα να ψάχνω να παρκάρω (με το Transporter :lol: :ninja: ) πέριξ της Δαβάκη. :lol: :lol:

Εν αντιθέσει βέβαια η άπλα σε έναν τριολέ δήμο κάπου πιο νότια, όχι; :s_roses
Άβαταρ μέλους
By bill33
#794358
edmond έγραψε:Μα επειδή μόνο ανετίλα δεν είναι το λέω.
Εδω έχω παρατήσει γκόμενα επειδή βαρέθηκα να ψάχνω να παρκάρω (με το Transporter :lol: :ninja: ) πέριξ της Δαβάκη. :lol: :lol:

Εν αντιθέσει βέβαια η άπλα σε έναν τριολέ δήμο κάπου πιο νότια, όχι; :s_roses

Αυτή η Καλλιθέα εχει καταστρέψει πολλές σχέσεις .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794363 Το ξέρετε πως στα Γιάννενα έχουν πεζοδρομήσει όλους τους κεντρικούς δρόμους και ουσιαστικά επιτρέπουν μόνον διαμπερή κυκλοφορία; Και πως στο Κάστρο παρκάρουν μόνον οι μόνιμοι κάτοικοι;
Εκεί πώς το κατάφεραν;
Πόσες θέσεις θα χαθούν αν φτιαχτούν 3 ή 4 ποδηλατόδρομοι σε κάθε δήμο; Μήπως θα χρειαζόμαστε λιγότερες θέσεις μετά;
Στην Ιταλία απαγορεύεται να μπεις στα ιστορικά κέντρα με το αμάξι. Εκεί πώς το κάνουν;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#794369
Anonymous Founder έγραψε:Πόσες θέσεις θα χαθούν αν φτιαχτούν 3 ή 4 ποδηλατόδρομοι σε κάθε δήμο;

Κάτι πολλές εκατοντάδες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794370 Όχι πάντως επειδή ξύπνησε στραβά ο δήμαρχος.
Έκαναν σχέδιο, μελέτες, προσομοιώσεις, όλα από ειδικούς επιστήμονες, κλπ

Εσύ δεν είπες τίποτα από αυτά. Απλά θες απαγορεύσεις. Γιατί έχεις εταιρικό βενζίνης και το πολύ πολύ να στο αλλάξουν με υβριδικό ή ηλεκτρικό. Τσάμπα θα είναι, ας είναι.

Επίσης άλλο το κέντρο της Λάρισας, των Ιωαννίνων και άλλο της Αθήνας