Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#744887
Anonymous Founder έγραψε:Θα γεμίσουμε μεταχειρισμένα με καινούριες πινακίδες...
Κλέφτες θα γίνουμε εμείς οι creepy παρατηρητές??

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#744898
Anonymous Founder έγραψε:Θα γεμίσουμε μεταχειρισμένα με καινούριες πινακίδες...

Στο χαρτί του ΚΤΕΟ ακόμα κι αν αλλάξει πινακίδες, φαίνονται οι χιλιομετρικές ενδείξεις των προηγούμενων ελέγχων με τον προηγούμενο αριθμό κυκλοφορίας.
Για έλεγχο μέσω ασφαλιστικής (που είναι ούτως ή άλλως δύσκολος λόγω GDPR) ναι δυσκολεύει λίγο, αλλά και πάλι, αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας και ο προηγούμενος αριθμός.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#751859
Geo f1 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:https://opencar.services.gov.gr/


Κατάσταση
ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ από 21/12/2011
Κατασκευαστής
FORD WERKE FIESTA
Χρώμα
ΜΠΛΕ

:(



ΓΙΑΤΙ;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#751885 Λες και είναι κάνας πτωχός . Έχει πει οτι το κλείδωσε επειδή μεγάλωσε η οικογένεια, είναι πολλά τα άλογα και τον κράζουν απ'το σπίτι , φοβούνται.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#751892
kovathe έγραψε:Γιατι στο δικο μου λεει ασφαλιση απο 2018 ενω ειναι μοντελο 2013??

Σε εμένα ( μοντέλο 2013) βγάζει αυτό :
Ημερομηνία έναρξης ασφάλισης 09/10/2021 00:00
Ημερομηνία λήξης ασφάλισης 08/10/2022 23:59
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#751893
kovathe έγραψε:Γιατι στο δικο μου λεει ασφαλιση απο 2018 ενω ειναι μοντελο 2013??

Μήπως το 2018 άλλαξες ασφαλιστική;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#751895 Δεν ειναι αυτο, μόλις τσέκαρα του πατέρα μου που εχει αλλάξει ασφαλιστική και το δείχνει ασφαλισμένο κανονικά απ την στιγμή της αγοράς :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#751900
Serf έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον!!!

https://www.autoblog.gr/2021/12/27/open ... pinakides/

Η Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) θα θέσει σύντομα σε λειτουργία μια νέα πλατφόρμα, την Opencar, μέσω της οποίας ο καθένας θα έχει πρόσβαση σε δημόσιες πληροφορίες για την κατάσταση ενός οχήματος που διαθέτει άδεια κυκλοφορίας στην Ελλάδα.

Σε αυτή ο ενδιαφερόμενος θα πληκτρολογεί απλά τον αριθμό κυκλοφορίας ενός οχήματος και οι πληροφορίες που θα παρουσιάζονται, είναι:

αν το όχημα είναι σε κίνηση / ακινησία ή έχει κλαπεί
αν είναι ασφαλισμένο / ανασφάλιστο, καθώς και την ημερομηνία έναρξης και λήξης ασφάλισης
το χρώμα, τον κατασκευαστή και τον τύπο
Να σημειωθεί πως δεν θα παρουσιάζονται τα στοιχεία ταυτότητας των ιδιοκτητών ή κατόχων των οχημάτων, ούτε στοιχεία οφειλών από τέλη κυκλοφορίας.

[...]


Και η υλοποίηση!

ΑΑΔΕ: Σε λειτουργία το Open Car - Ποιες πληροφορίες για οχήματα μπορείτε να βρείτε

https://dilosi.services.gov.gr/template ... NCE/create

Το πρώτο μου αυτοκίνητο:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rafi
#751906 19 ηταν το πρωτο μου αμαξι, μου εχει λειψει πολυ, θα ηθελα να το ξαναοδηγησω..
Τις πινακιδες γιατι τις κρυβετε; ολοκληρη εφαρμογη της κυβερνησης στην οποια ανηκουν κιολας τις εχει φανερες.

.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#751965
rafi έγραψε:Τις πινακιδες γιατι τις κρυβετε; ολοκληρη εφαρμογη της κυβερνησης στην οποια ανηκουν κιολας τις εχει φανερες.


Γιατί η εφαρμογή είναι εντελώς ανώνυμη, βάζεις μια πινακίδα στην τύχη και δεν σου δίνει καμία πληροφορία που να δείχνει έστω και έμμεσα τον τρέχον ή προηγούμενο ιδιοκτήτη. Αν όμως σε ένα δημόσια προσβάσιμο φόρουμ, ο χρήστης Φούφουτος γράψει ότι το ΑΒΓ1234 ήταν το πρώτο του αυτοκίνητο (και μετά βλέπεις ότι είναι λχ ένα Škoda Target) τότε έχεις μια πληροφορία για ένα υπαρκτό πρόσωπο.

Αυτό από μόνο του δεν είναι κάποια καταστροφική διαρροή προσωπικών δεδομένων, γι αυτό και ίσως το θεωρείς υπερβολή. Αφήνοντας όμως έτσι απρόσεκτα ψηφιακά αποφάγια δεξιά κι αριστερά, μπορεί κάποιος να μάθει σιγά σιγά για σένα το δρόμο που μεγάλωσες, το όνομα του πρώτου κατοικίδιου σου, την ημερομηνία γέννησης σου, το πατρικό επίθετο της μητέρας σου κλπ. :ninja:

Με τη σειρά μου λοιπόν:
Αριθμός Κυκλοφορίας ΝΒΕ*
Τύπος ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ
Κατάσταση ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ από 29/05/2015
Κατασκευαστής GENERAL MOTORS CORCA
Άβαταρ μέλους
By rafi
#752024 Μα αν θελήσει κάποιος, θα μάθει πολύ περισσότερα για σένα από την πινακίδα του παλιού σου αυτοκινήτου, πληροφορίες που το πιθανότερο το ίδιο το άτομο θα έχει αφήσει μόνο του στο διαδίκτυο δεξιά και αριστερά..

Τέσπα, τζάμπα η κουβέντα, ήδη η εφαρμογή δεν δείχνει μάρκα και μοντέλο. :slap: