Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745969
civic79 έγραψε:Από εφημερίδα του 1981.Δεν φαίνεται η καμπίνα,ίσως υπήρχε κι άλλος "μαύρος γάτος".
Εικόνα

υπηρχε και στην Αθηνα.Ειναι ο ιδιος απο τον οποιο ειχε παρει το πρωτο μεταχειρισμενο σκανια ο θειος μου,και αφησε το ιδιο ονομα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#745981
dimviii έγραψε:
civic79 έγραψε:Από εφημερίδα του 1981.Δεν φαίνεται η καμπίνα,ίσως υπήρχε κι άλλος "μαύρος γάτος".
Εικόνα

υπηρχε και στην Αθηνα.Ειναι ο ιδιος απο τον οποιο ειχε παρει το πρωτο μεταχειρισμενο σκανια ο θειος μου,και αφησε το ιδιο ονομα.

Αυτο στην φωτό εχει τηλέφωνο Αθηνας και μου μοιάζει για επικαθήμενο.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#746088 Μαύρος Γάτος στο Παραλιο Άστρος. 2005-2010 νοικιαζαμε διαμέρισμα και ήταν μονοπώλιο. Μια περίοδο είχε μπει και ο δήμος και είχε γίνει της μουρλής. Αργότερα πέθανε ο άνθρωπος και μπήκανε άλλοι με βοθρατζιδικα και ανέβασαν και την τιμή...
Τα θυμάμαι σα χθες. Είχε στα τελευταία του κάτι γκαυλιαρικα VOLVO F12 αμαξαρες
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#746089
Thomas_C200K έγραψε:Μαύρος Γάτος στο Παραλιο Άστρος. 2005-2010 νοικιαζαμε διαμέρισμα και ήταν μονοπώλιο. Μια περίοδο είχε μπει και ο δήμος και είχε γίνει της μουρλής. Αργότερα πέθανε ο άνθρωπος και μπήκανε άλλοι με βοθρατζιδικα και ανέβασαν και την τιμή...
Τα θυμάμαι σα χθες. Είχε στα τελευταία του κάτι γκαυλιαρικα VOLVO F12 αμαξαρες


ολα τα ξερεις!!

bill33 έγραψε:Αυτο στην φωτό εχει τηλέφωνο Αθηνας και μου μοιάζει για επικαθήμενο.


Αθηνα ηταν.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#746401
sknipper έγραψε:Σε λεωφορείο στο Λονδίνο, διώροφο, όχι το Boris, υποθέτω υβριδικό, τι σόι κινητήρα μπορεί να έχει που τον λειτουργούσε στις 3500-4500 στροφές με κόκκινο στις 6500 και στροφόμετρο που τερμάτιζε στις 10000στροφές. Μιλάω σοβαρά, δεν κάνω πλάκα. Προς στιγμή σκέφτηκα μήπως δεν είναι χιλιάδες αλλά εκατοντάδες αλλά με 350-450 στροφές μόνο καράβι κινείται. Μυστήριο... :whistlink:
Για αυτό ξέρει κανείς;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#750505
sknipper έγραψε:
sknipper έγραψε:Σε λεωφορείο στο Λονδίνο, διώροφο, όχι το Boris, υποθέτω υβριδικό, τι σόι κινητήρα μπορεί να έχει που τον λειτουργούσε στις 3500-4500 στροφές με κόκκινο στις 6500 και στροφόμετρο που τερμάτιζε στις 10000στροφές. Μιλάω σοβαρά, δεν κάνω πλάκα. Προς στιγμή σκέφτηκα μήπως δεν είναι χιλιάδες αλλά εκατοντάδες αλλά με 350-450 στροφές μόνο καράβι κινείται. Μυστήριο... :whistlink:
Για αυτό ξέρει κανείς;


Αν είναι υβριδικό μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα, αν τσουλάει με σβηστό το θερμικό κινητήρα. Μεγάλο diesel με κόκκινο στις 6500rpm πάντως δεν έχω δει ποτέ μου. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#750614
Anonymous Founder έγραψε:Wankel? :hmmm:
:lol:


Λεωφορείο με Wankel, θα μετράνε έπειτα την κατανάλωση σε gallons per mile. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#750649
sknipper έγραψε:
sknipper έγραψε:Σε λεωφορείο στο Λονδίνο, διώροφο, όχι το Boris, υποθέτω υβριδικό, τι σόι κινητήρα μπορεί να έχει που τον λειτουργούσε στις 3500-4500 στροφές με κόκκινο στις 6500 και στροφόμετρο που τερμάτιζε στις 10000στροφές. Μιλάω σοβαρά, δεν κάνω πλάκα. Προς στιγμή σκέφτηκα μήπως δεν είναι χιλιάδες αλλά εκατοντάδες αλλά με 350-450 στροφές μόνο καράβι κινείται. Μυστήριο... :whistlink:
Για αυτό ξέρει κανείς;


Αυτό λες;

https://www.busandcoachbuyer.com/son-routemaster/

5λιτρο τουμποντιζελ λέει έχει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#750652 sknipper εχεις βαλει ενα φορουμ να ψαχνει πετρελαιοκινητηρες φορτηγων με κοκκινο στις 6,και βανκελ.
Μεγιστο τρολλ. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#758008 Εικόνα
Λίγο πρίν το σέρβις μου βγάζει αυτό το μήνυμα.
Κάθε φορά που βάζω μπρος.
Σε μια φάση πατάω Call now να δω τι θα κάνει.
Και κάνει κλήση...Γερμανία! :ninja: :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#759274
edmond έγραψε:Σε μια φάση πατάω Call now να δω τι θα κάνει.
Και κάνει κλήση...Γερμανία! :ninja: :ninja:


Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#759341
edmond έγραψε:Λίγο πρίν το σέρβις μου βγάζει αυτό το μήνυμα.
Κάθε φορά που βάζω μπρος.
Σε μια φάση πατάω Call now να δω τι θα κάνει.
Και κάνει κλήση...Γερμανία! :ninja: :ninja:


Εισαγωγής είναι ή Ελληνικό;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#759349 Ελληνικό βαν(επαγγελματικό γενικά) στην Ελλάδα το λες και προσβολή :lol:
Εισαγωγής βεβαίως βεβαίως, γερμανικό(Saarbrücken).

Τελευταία λίγα χρόνια με τα λίζινγκ βλέπεις κανά ελληνικό, αλλά και πάλι η διείσδυση των εισαγώμενων είναι συντριπτικά υπέρ τους. Ειδικά δε στα πάνω από 3,5t έιναι καθολικά.