Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#230153
BEAMS έγραψε:Αν τους ξέρεις και είναι αλλιώς τα πράγματα εμπιστεύομαι την κρίση σου.

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By postruck
#230178 Beams,ξέρει ο bill για τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου κινέζου :iconcool:
Εκει στην Τρίπολη έχουν και συρόμενο καινούργιο κινέζο αλλα και καινούργιο scania r και actros,ολα συρόμενα και κατάμαυρα!!!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#230185
mirage έγραψε:Γιατι Κινεζος;

< >


μαλλον λογω του σχηματος των φαναριων.
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#230189
postruck έγραψε:Beams,ξέρει ο bill για τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου κινέζου :iconcool:
Εκει στην Τρίπολη έχουν και συρόμενο καινούργιο κινέζο αλλα και καινούργιο scania r και actros,ολα συρόμενα και κατάμαυρα!!!


Μα για αυτό είπα και εγώ πως εμπιστεύομαι την κρίση του Βασίλη.
Mirage αυτό που είπε ο dim. Κινέζος είναι το όνομα του συγκεκριμένου φορτηγού στη φορτηγατζίδικη αργκό.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#230201 Beams,σωστός.Κάτι που δεν έγραψα πρίν,οι μπλέ κινέζοι που βλέπουμε στο βίντεο της volvo,κυκλοφορούν με ελληνικές πινακίδες και το συρόμενο μάλιστα κυκλοφορεί οπως ακριβώς το βλέπουμε στο βίντεο...
Πάντως εκεί επάνω στα βόρεια χρειάζεσαι τόνους @@ για να οδηγείς σε τέτοιες συνθύκες,ειδικά τριαξονικό φορτηγό με τριαξονική ρυμουλκα,για να μην πούμε για τα 25μετρα συρόμενα....
Άβαταρ μέλους
By postruck
#230207
postruck έγραψε:Beams,σωστός.Κάτι που δεν έγραψα πρίν,οι μπλέ κινέζοι που βλέπουμε στο βίντεο της volvo,κυκλοφορούν με ελληνικές πινακίδες και το συρόμενο μάλιστα κυκλοφορεί οπως ακριβώς το βλέπουμε στο βίντεο...
Πάντως εκεί επάνω στα βόρεια χρειάζεσαι τόνους @@ για να οδηγείς σε τέτοιες συνθήκες,ειδικά τριαξονικό φορτηγό με τριαξονική ρυμουλκα,για να μην πούμε για τα 25μετρα συρόμενα....
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#230219
postruck έγραψε:Beams,σωστός.Κάτι που δεν έγραψα πρίν,οι μπλέ κινέζοι που βλέπουμε στο βίντεο της volvo,κυκλοφορούν με ελληνικές πινακίδες και το συρόμενο μάλιστα κυκλοφορεί οπως ακριβώς το βλέπουμε στο βίντεο...
Πάντως εκεί επάνω στα βόρεια χρειάζεσαι τόνους @@ για να οδηγείς σε τέτοιες συνθύκες,ειδικά τριαξονικό φορτηγό με τριαξονική ρυμουλκα,για να μην πούμε για τα 25μετρα συρόμενα....


Μια που σε βρήκα και ασχολείσαι επαγγελματικά αν δεν κάνω λάθος με το αντικείμενο θα με καταλάβεις.
Τα φορτηγά είναι από τις μεγάλες μου αγάπες στο κεφάλαιο αυτοκίνηση. Η δε σημασία τους και η συμβολή τους στη ζωή -ειδικά του σύγχρονου ανθρώπου- απλώς τεράστια.
Πράγματι, όποιος δεν καταλαβαίνει πως "ότι παράγεται μεταφέρεται" και τι ακριβώς ρόλο παίζει το φορτηγό σε αυτό, δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται. Μια ματιά στο κομμάτι που λέγεται εμπορευματική μεταφορά στις ΗΠΑ αρκεί. Εδώ λοιπόν είναι το μεγάλο παράπονο.

Κοιτάζοντας το βίντεο με τους Νορβηγούς, δεν ξέρεις από που να αρχίσεις να νιώθεις άσχημα. Για την κατάσταση των φορτηγών εκεί, για την ηλικία του οδηγού, για το συγκροτημένο λόγο του ιδιοκτήτη της μεταφορικής, για τη συνεργασία μεταξύ τους, για την κατάσταση των δρόμων, για τη βοήθεια της εκεί τροχαίας, για το πόσο σέβονται οι οδηγοί των άλλων αυτοκινήτων αυτόν που οδηγεί το θηρίο, για το επίπεδο της παρεχόμενης αρχικής και συνεχούς εκπαίδευσης των οδηγών, για , για .... σελίδες θα μπορούσα να γεμίσω.
Το συμπέρασμα για άλλη μια φορά είναι, πως είμαστε μια κοινωνία βαθύτατα διαλυμένη σε πάρα πολλά πράγματα και πως αλήθεια θα μπορούσε να ξεφύγει ο κλάδος της μεταφοράς από αυτό το κακό.
Εύχομαι αργά αλλά σταθερά να αρχίζει να αλλάζει κάτι και στην Ελλάδα. Μακάρι να μπουν νέα παιδιά στο χώρο με πραγματική αγάπη για το φορτηγό, με φρέσκες ιδέες, με θέληση για μάθηση και όρεξη για δουλειά και να κλείσουν τα αυτιά τους στην κάθε σουσού θηλυκή ή αρσενική που θα τους κοιτάει με μισό μάτι αναπαράγοντας ότι ηλίθιο στερεότυπο έχει ακούσει ή του έχουν πει να λέει.
Επίσης, αν έχεις χρόνο γράφε σε αυτό το νήμα για τη δουλειά, για φορτηγά και θα χαρώ πραγματικά να κουβεντιάζω για κάτι που αν ήμουν νεώτερος θα γούσταρα απίστευτα να το κάνω επάγγελμα όμορφα και ωραία. Είναι μεγάλο κόλλημα το φορτηγό :)

Βonus ο Γολιάθ που δουλεύει σε ορυχείο και μεταφέρει 500 τόνους μετάλλευμα την ημέρα.

Άβαταρ μέλους
By mirage
#230235 Μιας και ανεφερες την ΗΠΑμερικη οι συνθηκες εκει δεν εχουν καμια σχεση με τα οσα ειδες στην Νορβηγια.

< >
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#230238
mirage έγραψε:Μιας και ανεφερες την ΗΠΑμερικη οι συνθηκες εκει δεν εχουν καμια σχεση με τα οσα ειδες στην Νορβηγια.

< >

Συμφωνώ. Ανέφερα τις ΗΠΑ, μόνο και μόνο για τη μερίδα του λέοντος που έχουν τα φορτηγά στις εκεί μεταφορές.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#230692 Beams,όντως το φορτηγό,αν το γουστάρεις φυσικά,είναι κόλλημα! Εγώ απο μικρός ήθελα να γίνω οδηγός κάπου στην πορεία όμως "κόλλησα" και με την φανοποιια,αυτοκινήτων,αλλα λόγω εκπαιδευτικών μεταρυθμίσεων :thumbsdown: τα παράτησα επαγγελματικά.Αφου πέρασα απο μια μεταφορική και μια εταιρεία με δικό της φορτηγό εντελώς τυχαία βρέθηκα να είμαι στην τωρινή μου δουλειά.
Σίγουρα δεν είναι αυτό που θα ήθελα,αλλα τουλάχιστον έχει και μερικά θετικά.
Στην Ελλάδα των θεσμών πλέον,το βλέπω πολύδύσκολα να αλλάζει κάτι στον κλάδο.Απο που να ξεκινήσεις,απο τις άδειες,απο το πως να ξεκινήσεις μια μεταφορική,απο την νοοτροπία αφεντικών-ιδιοκτητών,απο τροχαία-σδοε-μικτά κλιμάκια,απο μεσάζοντες και ενα σωρό άλλα.Αυτοί που είναι σαν τους Νορβηγούς που είδαμε πιο πάνω, είναι δυστηχώς ελάχιστοι και τελευταία κυκλοφορούν με γερμανικές,ολλανδικές,κυπριακές και βουλγάρικες πινακίδες :iconcool: Οι ελληνικές είναι πλέον πολύ λίγες.
Α! το ιδανικό για μένα θα ήταν να είχα ενα δικό μου scania longline διαμορφωμένο ανάλογα μέσα και να γυρίζω στην Ευρώπη..... :) Σε οτι αφορά τις ΗΠΑ,εκεί οι ανάγκες,υποδομές και καταστάσεις γενικότερα,είναι πολύ διαφορετικές απο την Ευρώπη.Αν ήμουν και εγώ εκεί πάντως,θα ήθελα να κάνω δρομολόγιο coast to coast,με το ανάλογο όχημα βέβαια! :)
Άβαταρ μέλους
By italakias
#230745 Πρακτικα τα φορτηγα στην Ελλαδα δεν φερνουν εσοδα αλλα ειναι αναγκαια για τις μεταφορες.
Πριν την κριση ανανεωθηκε ο στολος με νεα φορτηγα και τωρα επεσε παλι.
Προσωπικα το θεωρω ενα απο τα χειροτερα επαγγελματα που μπορει να κανει καποιος και αναφερομαι σε οσους κανουν μακρινα ταξιδια.
Κακοσυντηρημενα οχηματα,ανυπαρκτα διαλειματα για ξεκουραση,λιγα λεφτα,ξενυχτια στους δρομους,ταλαιπωρια,κουραση,κινδυνοι για την σωματικη ακεραιοτητα,απομακρυνση απο το σπιτι .
Ολα τα στραβα μαζεμενα σε ενα επαγγελμα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#230865 Ενός γνωστού, βυτίο

Εικόνα

Εικόνα