Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By postruck
#588372
dimviii έγραψε:
postruck έγραψε:Πφ!! Volvo και Αρτεμισιο Αν δεν πάρει r580 η εστω ενα σαραντατριο, παλι θα τον περνά ο φίλος του πριν φτάσει στις 3 λωρίδες της ανηφορας :lol:


γιατι ειδικα το 580 ,και οχι καποιο 600κατι που ειναι ακομα δυνατοτερα?
το 43 εννοεις το 143 ετσι? Τοσο παλιο μοδελο και γινεται τοσο δυνατο?
Για πες. :eat:
Παντως εμενα ο θορυβος των σκανια δεν μου αρεσει,κατι μαλκοτση που εβγαζαν νερο απο πηγαδια μου θυμιζει :oops:

το 580 είναι ο κινητήρας που ανεβάζει ποιο εύκολα ιπποδύναμη.Μέχρι και γερο-Svempas,αυτόν πήρε σαν βάση για να τον φτάσει στους 2200 ίππους και καμια 400+ κιλά ροπή,με 6 τουρμπο :lipsealed:
Το 143 μπορεί να είναι παλιό αλλα σηκώνει βελτίωση,με τα ανάλογα πράγματα και κόστος...Υπάρχουν στην περιοχή μου 143 με 1200,οταν πατήσουν το ανάλογο κουμπάκι :iconcool:
Οσο αφορά τον ήχο,μάλλον δεν έχεις ακούσει mb και man με V κινητήρα,sorry Thomas :s_cool
Άβαταρ μέλους
By bill33
#588374
postruck έγραψε:
bill33 έγραψε:
postruck έγραψε:Πφ!! Volvo και Αρτεμισιο Αν δεν πάρει r580 η εστω ενα σαραντατριο, παλι θα τον περνά ο φίλος του πριν φτάσει στις 3 λωρίδες της ανηφορας :lol:

O φίλος έχει ΜΑΝ :svivhaha: :lol:
(εκανα λάθος,580 ήταν και το έκαναν 680)

Bill,του πρωην εργοδότη σου λες,αυτό 500 νομίζω πως είναι :hmmm:
Αν λες για το μαυρο ΜΑΝ,αυτό είναι V8 και ήθελε ο άλλος να τον περάσει με 500αρι κινέζο?? :s_biggrin

580 γράφει πίσω αλλά δεν παίρνω και όρκο τι είναι. Το μαύρο ΜΑΝ τράκτορας του Παπαδημ. απο το Παος .
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#588419
Thomas_C200K έγραψε:
dimviii έγραψε:Παντως εμενα ο θορυβος των σκανια δεν μου αρεσει,κατι μαλκοτση που εβγαζαν νερο απο πηγαδια μου θυμιζει :oops:

ΕΛΕΟΣ. ΙΕΡΟΣΥΛΟΣ!

Τι να κλάσει το βόλβο με το 6κυλινδρο σε σειρά. Μόνο V και ας είναι και από την ΜΑΝ.
Αχ που είναι τα ωραία χρόνια τα παλιά τα καλά τα ορθόδοξα με V10-V12 μοτέρ :inlove:


Κουϊζ? 80's και 90΄s ...
Ποιο από τα παρακάτω είχε τον πιο petrolhead ήχο?

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Μεγαλώνοντας και αποκτώντας ακουστικά ερεθίσματα δίπλα σε πάρκινγκ ΚΤΕΛ ( πλ. Ελευθερίας, στα Γιάννενα, ακόμα υπάρχει, αλλά δυστυχώς όχι το κτήριο από όπου τα θαύμαζα ) ένα μόνο είχε αληθινό ήχο βαρέου οχήματος. :s_yes

:s_yes :s_yes το Magirus...

:s_yes ναι το DEUTZ...………….. που το πήρε η ΦΙΑΤ :s_wink

Το θυμάται κανείς? τι ωραίο, μπάσο γουργουρητό ήταν εκείνο.!!!!!!!!!! :superman: :s_howdy
Μοτέρ αερόψυκτο, V8 με 280 περίπου άλογα :superman:
Το 302 μπροστά του ήταν Tesla..................................μαμά έτσι?
Όποιος γνωρίζει και θέλει να μοιραστεί και ιστορίες από ΚΤΕΛ εδώ είμαστε... :iconcool:




Bonus :s_thumbsup
Εικόνα

Υπήρχε και σε αστική έκδοση εις τας Αθήνας, ακόμα θυμάμαι το ένδοξο ¨021 Γκύζη- Κάνιγγος", καλοκαίρι, τα παράθυρα ανοιχτά και το ακουστικό αυτό θαύμα να στολίζει μία από τις πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές του Λεκανοπεδίου. Μετά την Αλεξάνδρας οι ανωφέρειες απαιτούσαν 1η και 2α με ψηλές στροφές...

τι ωραία :s_roses
Άβαταρ μέλους
By edmond
#588459 Θυμάμαι αρκετά καλά το παραπάνω λεωφορείο, όπως και το...αντίπαλο δέος(στα δικά μου πρώιμα πετρολχεντίστικα χρόνια :lol: ), το Ikarus. Όπως επίσης και την φυσαρμόνικα το Volvo, το οποίο θυμάμαι χαρακτηριστικά να αλλάζει απο πρώτη σε δευτέρα(στο αυτόματο 5άρι) και να περνάνε άνετα 4-5 δευτερόλεπτα!!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#588532 @nomarxis

οντως το magirus ηταν εντυπωσιακοτατο σε συγκριση με οτιδηποτε αλλο κυκλοφορουσε,και ειχε και ωραιο ηχο.
Δεν γνωριζα οτι ηταν αεροψυκτο.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#589165 Τα Μαγκιούρια Περικλή λατρείες, όσες φορές είχα ταξιδέψει Αγρίνιο-Αθήνα ή και το αντίθετο ήταν απόλαυση ειδικά τα Μ2000 που είχαν και κλιματισμό :inlove: . Πάντως οι επαγγελματίες με τα 2ρια της ΒΙΑΜΑΞ φάγανε ψωμί :lol: οι υπόλοιποι δεν ορκίζομαι :lol: .
Και μιας και αναφέρθηκε οι ανατολικοευρωπαίοι πειράζουν τα AdBlue :shifty:
ορίστε και μερικά ρεπορτάζ



Οι ψηφιακοί ταχογράφοι με έναν μαγνήτη είναι ωραίοι :innocent:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590376
Zorz έγραψε:Έμαθα ότι σας αρέσουν οι αρχαιολογίες:
:)

Άβαταρ μέλους
By dimviii
#596731 ξερει κανεις κατι παραπανω για αυτο?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#596746 Ωραίο φαίνεται! :inlove:

EDIT: To έψαξα λίγο και βρήκα ετούτο:
https://www.artofit.org/image-gallery/3 ... 755954236/
Φαίνεται πως είναι DAF, τώρα τι ακριβώς, θέλει κι άλλο ψάξιμο.
https://www.google.com/search?q=1950+DA ... 20&bih=969
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#596759 thanks krom!