Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#517806 Χωρίς ρίσκο για ζημιές ή και τραυματισμους όχι. Αν σταματούσε να πληρώσει τα διόδια όμορφα κι ωραία και τον έκλειναν αλλά αυτός πατούσε γκάζι χτυπώντας ότι έβρισκε μπροστά του? Μπορούσε κάποιος να το αποκλείσει αυτό?

Το να αποφασίσει η αστυνομία να πάρει τέτοια ρίσκα έγκειται καθαρά στο ποιον κυνηγάει και πόσο επικίνδυνος είναι αν ξεφύγει.
Όταν μπορούν να συλλάβουν κάποιον σε ανύποπτο χρόνο χωρίς ρίσκο δεν κάθονται να κάνουν τους καουμπόηδες, ειδικά όταν δεν πρόκειται για εξαιρετικά επικίνδυνο κακοποιο ο οποίος πρέπει να συλληφθεί άμεσα.

Ας μας πει και ο giannik που τα ξέρει καλύτερα, αλλά δεν νομίζω η ΕΛΑΣ να πηγαίνει τόσο κόντρα στις διεθνείς πρακτικές.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#517815 Ολα ενεχουν ρισκο, αλλα δεν νομιζεις οτι το να κυνηγας καποιον για ωρες σε δρομο με αλλα αυτοκινητα με 180αρες ειναι πιο επικινδυνο απ το να μην τον αφησεις να συνεχισει μετα απο καποια διοδια?

Απαντα ναι για να σιγουρευτω οτι απλα ειμαι τα κλασσικα ανουσια ποστ που γραφεις για να γινεται το φορουμ κωλος :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#517818 Σου εξηγώ ποιά είναι συνήθως η πρακτική, η οποία αφορά ελαχιστοποίηση του κινδύνου σε αναλογία με τον καταδιωκόμενο και το έγκλημα του και σου λέω ότι έκαναν σωστά και ότι μπορούσαν.

Από εκεί και πέρα

Όπως αποκαλύπτεται από τα όσα αναφέρουν αναλυτικά οι αστυνομικοί στις αναφορές τους, ο βουλευτής, που πλέον έχει διαγραφεί από την Κοινοβουλευτική Ομάδα της Χρυσής Αυγής, δεν δίστασε ακόμα και να επιχειρήσει να πέσει επάνω σε υπηρεσιακά αυτοκίνητα που τού είχαν κλείσει το δρόμο για να τον σταματήσουν και η σύγκρουση αποφεύχθηκε την τελευταία στιγμή από την άμεση αντίδραση του αστυνομικού οδηγού.

Αρχικά, οι Αρχές είχαν στήσει μπλόκο στα διόδια της νέας εθνικής οδού μετά τη γέφυρα Ρίου- Αντιρρίου στο ρεύμα προς Αγρίνιο. Μόλις είδαν το βουλευτικό αυτοκίνητο να κόβει ταχύτητα για να περάσει τη μπάρα των διοδίων, οι αστυνομικοί φώναξαν από τα μεγάφωνα στον Μπαρμπαρούση να σταματήσει και να κατέβει από το αυτοκίνητο. Εκείνος, όχι μόνο δεν το έκανε αλλά άρχισε να φωνάζει ότι είναι βουλευτής και πρέπει όλοι να εξαφανιστούν από μπροστά του ενώ με θράσος φώναζε «δεν μπορείτε να σταματάτε βουλευτικό όχημα». Αμέσως μετά, ανέπτυξε ταχύτητα και πέρασε ξυστά από τα περιπολικά που είχαν στηθεί μπροστά του, ενώ λίγο έλειψε να παρασύρει τους ενστόλους που ήταν στο σημείο.

Λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω και ενώ έχει αρχίσει η καταδίωξη, κάτω μάλιστα από πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες με έντονη βροχή και χαλάζι, οι αστυνομικοί στο ύψος της διασταύρωσης για την περιοχή του Αστακού, βάζουν κάθετα στο δρόμο ένα περιπολικό για να κόψουν τη διαδρομή του Μπαρμπαρούση. Εκείνος όμως κάνει ελιγμό, περνά ξυστά δίπλα από το υπηρεσιακό όχημα και μάλιστα προκαλεί και μικρές ζημιές.

Τα περιπολικά συνεχίζουν να τον καταδιώκουν στην εθνική οδό και, για τρίτη φορά, ο Μπαρμπαρούσης αδιαφορώντας για τα περιπολικά που βρίσκονται σχεδόν στο πλάι του, κάνει επικίνδυνους ελιγμούς για να αναγκάσει τους οδηγούς τους να ανακόψουν ταχύτητα. Αμέσως μετά, καταφέρνει να εξαφανιστεί στα ορεινά του νομού, το πιθανότερο σε κάποια στάνη, σημεία που γνωρίζει ο ίδιος άλλωστε πολύ καλά.

Στην Αθήνα, οι επιτελείς της Κατεχάκη παρακολουθούσαν με κομμένη την ανάσα την επικίνδυνη καταδίωξη του βουλευτή, με τον αρχηγό της ΕΛΑΣ να ενημερώνεται συνεχώς και να δίνει εντολές για την ασφάλεια των αστυνομικών, αλλά και για τις κινήσεις για τη σύλληψη του Μπαρμπαρούση. Ο ίδιος μάλιστα ο Κωνσταντίνος Τσουβάλας ζήτησε να γίνει λεπτομερής καταγραφή των σημείων όπου οι αστυνομικοί σώθηκαν από θαύμα από την καταδίωξη, όχι κάποιου καταγεγραμμένου κακοποιού του ποινικού δικαίου, αλλά κάποιου που συστήνεται ως «βουλευτής του ελληνικού κοινοβουλίου».

Πηγή: cnn
http://www.sigmalive.com/news/greece/51 ... -vouleftis


κι εσύ τραβάς τα βυζιά σου γιατί δεν τιμώρησαν όλη την ΕΛΑΣ από Αθήνα μέχρι Αγρίνιο που τον άφησαν να ξεφύγει και είμαι εγώ υπερβολικός. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#517838 Καταφερε και τους ξεφυγε απ τα διοδια που σταματησε, ανοιγοντας διαλογο με τους αστυνομικους και.λιγο αργοτερα αποφασισαν να του κανουν μπλοκο πανω στο δρομο οπου τους πηρε σβαρνα :lol:

BULLIT :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#517848 Δεν λεει πουθενα οτι τους πηρε σβαρνα! :rtfm:
Παντα ξυστα περναγε απ τα...καλοστημενα μπλοκα τους! :lol:
Και μετα, ενω βρισκονταν «σχεδον» διπλα του, επειδη εκανε επικινδυνους ελιγμους, φοβηθηκαν, εκοψαν ταχυτητα και...τον εχασαν! :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#517850
Y.V έγραψε:Δεν λεει πουθενα οτι τους πηρε σβαρνα! :rtfm:
Παντα ξυστα περναγε απ τα...καλοστημενα μπλοκα τους! :lol:
Και μετα, ενω βρισκονταν «σχεδον» διπλα του, επειδη εκανε επικινδυνους ελιγμους, φοβηθηκαν, εκοψαν ταχυτητα και...τον εχασαν! :lol:

Oλα αυτα εγιναν σε κλειστο αυτοκινητοδρομο με καμερες, διοδια, κλπ ? :lol:
Γυριζανε καποια ταινια? :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#517853 Ντιμικ εγω νομιζω οτι αν βαλεις ενα παιδακι δημοτικου να σου υποδειξει τι θα επρεπε να γινει, θα σου ελεγε παρα μα παρα πολυ απλα "Κλειστος αυτοκινητοδρομος, στηνω τρια μπλοκα, το ενα στη γεφυρα, ληξις". Τι να καθησεις να κυνηγας τωρα; Αστον εκει να ιδρωνει σαν την Μπουμπουλινα. :shifty:

Απορια, εκεινα τα καρφια που χρησιμοποιουν στα Παρισια κλπ, εδω περασαν και δεν ακουμπησαν; :hmmm:

Θα ηθελα να ειχαμε και την γνωμη καποιου ειδικου στα bloka. :hmmm:



































Γιαννικ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#517859 Για αυτό δεν έχουν παιδάκια στην αστυνομία να τους λένε τι θα κάνουν ούτε ενεργούν αυτόνομα.

Αυτά ούτε για τον Πασαρη και τον άλλο τον Παλαιοκωστα δεν τα έκαναν σιγά μην τα έκαναν για τον Μπαρμπαρουση τον στυγνο εγκληματία. Άλλωστε εκ του αποτελέσματος τον τσίμπησαν πολύ αποτελεσματικοτερα και χωρίς δράματα σε εθνικές οδούς.



< >
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#517863 Φυσική Α Λυκείου:
Ως ορμή ορίζουμε το διανυσματικό μέγεθος που ισούται με το γινόμενο της μάζας του σώματος επί την ταχύτητά του.

Πρακτική εφαρμογή στας ΗΠΑ: σε υψηλές ταχύτητες απλά ακολουθούν προσπαθώντας με διάφορους τρόπους, όπως φορτηγά που κάνουν προσπεράσεις, να κάνουν το όχημα να μειώσει ταχύτητα, ώστε να εφαρμόσουν τεχνικές εκτροπής ή και καρφιά στο οδόστρωμα σε ακόμη χαμηλότερες ταχύτητες. Σκοπός είναι να αποφευχθούν απώλειες παντί τρόπο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση είχαμε βουλευτή για αδίκημα της πλάκας. Δεν σκοτώνεις κόσμο για κάποιον που είπε να κάνει επέμβαση ο στρατός. Αν ήταν έτσι τους εγκληματίες, που έχουν σκοτώσει, θα τους ρίχναμε με πυραύλους.

Ευχαριστώ.

* Απαντώ γιατί ο gianik δεν είναι ειδικός στο θέμα, όπως ο ..., που ήταν εκπαιδευτής της ΕΛΑΣ στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν σε χάλασε g8777 που πήγες για μαλλί και βγήκες κουρεμένος...
Τελευταία επεξεργασία από pipinos1976 και 19 Ιουν 2018, 19:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#517868
NickTG έγραψε:Μπορεί να μην ξέρουμε τι ήταν ακριβώς!

pipinos1976 έγραψε: (πέρασε κοντά από εκεί που ήμουν και ήταν εσωτερικής καύσης και όχι ηλεκτρικός)


pipinos1976 έγραψε:Μάλλον ήταν από τα 3 ηλεκτρικά χτες



Σίγουρα δεν ξέρουμε που πήγαινε!

pipinos1976 έγραψε:στο τέλος έφυγε προς Ελευσίνα (;) ή κάπου προς τα εκεί.

το μηχάνημα να φεύγει προς στρατιωτικό αεροδρόμιο τελικά



pipinos1976 έγραψε: Τώρα, πού πήγαινε δεν ξέρω. Ελευσίνα ή ανέβηκε μετά προς Τατόι; Δεν έβλεπα, αλλά ξεκίνησε ΒΔ πορεία.



Αλλά το ότι έκανε γενική παρακολούθηση είναι σίγουρο!


Απλά πράγματα, που τα παρουσιάζεις ως κάτι περίεργο.

1. Δεν ήταν drone με φτερά, αλλά έκανε αρκετό θόρυβο. Νόμιζα ότι είχαν quadcopters με ΚΕΚ, αλλά, τελικά, το έψαξα και αυτά είναι ηλεκτρικά. Μάλλον ο θόρυβος ήταν από τους έλικες. Λες να μην ξέρω τι ήταν; Πάνω από το κεφάλι μου πέρασε... Στο περίπου...

2. Πετούσε πάνω από το ΣΕΦ για πάνω από μισή ώρα, άρα ερασιτεχνικό δεν ήταν. Πήγαινε μπρος-πίσω στη περιοχή εκείνη. Της ΕΛΑΣ έχουν αυτονομία 3 ώρες τουλάχιστον (αυτά τα μικρά).

3. Και στα δύο quotes που κανείς γράφω προς Ελευσίνα γιατί είναι το κοντινότερο αεροδρόμιο και έχει κατεύθυνση ΒΔ, όμως έφυγε το drone (ΒΒΔ για την ακρίβεια). Στην πορεία, όμως, μπορεί να πήγαινε και ΒΑ προς Θρακομακεδόνες (στρατόπεδο) ή προς Τατόι. Δεν έβλεπα μετά από κάποιο σημείο. Πού υπάρχει αντίφαση; Και τι σημασία έχει να μην ξέρω τι αεροδρόμιο; ΣΕΦ με Κατράκειο που το έχασα είναι 5km. Ξέρεις πολλά πολιτικά drones με αυτονομία πάνω από 1 ώρα και εμβέλεια πάνω από 5km;

4. Πού έγραψα για μαζική παρακολούθηση; Έγραψα ότι το χρησιμοποίησαν εντός πόλης εκτός αρχικών σχεδιασμών και αυτό οδηγεί σε ευκολία στην μαζική παρακολούθηση. Έχετε τάση να βάζετε τον κόσμο να απολογείται. Σας έχει μείνει από τις εποχές του Στάλιν, μου φαίνεται.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#517882 Είχαμε καταδίωξη σε κλειστό αυτοκινητοδρομο στην Ελλάδα για Παλαιοκωστα ή Πασσαρη και δεν το θυμάμαι; Η ηγεσία πάντως μια ΕΔΕ την διέταξε, να μας πουν τα παλικάρια πως κατάφερε και τους ξέφυγε σε κλειστό αυτοκινητοδρομο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#517919
pipinos1976 έγραψε: Έχετε τάση να βάζετε τον κόσμο να απολογείται. Σας έχει μείνει από τις εποχές του Στάλιν, μου φαίνεται.

Ευχαριστώ.



:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Το υπόλοιπο δεν χρειάζεται καν σχολιασμό.