Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#415569 Ασχολούνται, πρίν μήνες είχε συμβεί στην γυναίκα μου η οποία τρομοκρατήθηκε προς στιγμή, ξαφνιάστηκε μάλλον, αρχικά ζήτησε να μιλήσει με τον παιδί μας ( είχαν πεί ότι ο Στέφανος - γνώριζαν και το όνομα του - είχε χτυπήσει ένα παιδί και ήθελαν 10.000€ για να μην ανακατευτεί η αστυνομία κλπ ) με φώναξε και αμέσως ανέβηκα επάνω στο σπίτι και όταν ξαναπήραν τηλέφωνο και δεν μου τον έδιναν να μιλήσω τους είπα αφού χτύπησε άνθρωπο ας ακολουθήσουν την πρέπουσα διαδικασία να κρατηθεί και να δικαστεί, και το επόμενο τηλεφώνημα θα είναι από τον δικηγόρο μου για να με ενημερώσει τι μέλλει γεννέσθαι από εδώ και εμπρός, μόνο πείτε μου που τον έχετε.

Σημ: Είχαν κάποιον που έκλαιγε και ακουγόταν δυνατά από το τηλέφωνο που έλεγε δώστα μαμά, δώστα μαμά, και ρωτάω τη γυναίκα μου, είσαι σίγουρη ότι ο Στέφανος θα είχε αυτή τη συμπεριφορά ? Κια μου είπε αποκλείεται ο Στέφανος να κλαψούριζε κλπ, συμφώνησα γιατί ξέρω το παιδί μου ότι είναι ψύχραιμος και ξέρει να χειρίζεται καταστάσεις, οπότε βεβαιώθηκα ότι όλο το πράγμα είναι fake και είναι στημένο ότι αρπάξουν, αλλά δεν...

Έκλεισαν το τηλέφωνο και δεν ξαναπήραν, επειδή είχα ακούσει ότι συμβαίνει αυτή η ιστορία και είναι παραμύθι για αφελείς, πήρα το 100 και ήρθαν σε 30΄, τους έδωσα ότι στοιχεία είχα και έκτοτε δεν ξαναενοχλήθηκα, μετά από λίγες ημέρες άρχισε στην τηλεόραση και η ενημέρωση της αστυνομίας η οποία ακόμα συνεχίζετε και απορώ πως ο κόσμος ακόμα πέφτει στην παγίδα και τρομοκρατείται, δίνει λεφτά κλπ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#415577 Εγώ πάλι απορώ πως μετά από εκατοντάδες περιστατικά υπάρχει κόσμος ακόμα που την πατάει ή το διπλοσκέπτεται μήπως και.... :hmmm: :help:

Καταλαβαίνω την αγωνία του γονιού αλλά παίζει να είναι η πιο πολυδιαφημισμένη απάτη.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#415579 Να γιατί:
http://nationalpost.com/news/email-scam ... 7fbc4af485
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#430348 Το γράφω εδώ, αν και αποτελεί συνέχεια αυτών που γράφονταν για τους αυτοκινητοδρόμους.

Δεν έχει σχέση με άσχημη συμπεριφορά της ΕΛ.ΑΣ. και της Τροχαίας ειδικότερα, το αντίθετο μάλλον. Είναι ένα περιστατικό που μου έχει περιγράψει ο πατέρας μου.

Έχει γίνει ατύχημα σοβαρό. Δύο αυτοκίνητα είναι στην άκρη του δρόμου σταματημένα. Πυροσβεστική που φεύγει, ασθενοφόρο που έχει μόλις φύγει, δύο περιπολικά της Τροχαίας. Όλοι έξω και κάνουν αυτά που κάνουν: κώνοι, μετρήσεις κτλ.Ένας βρίσκεται περίπου 100m πριν το ατύχημα, εκεί που αρχίζουν οι κώνοι που έχουν βάλει στον δρόμο και κάνει σήμα στα επερχόμενα οχήματα να κόψουν και να βγουν αριστερά. Ξαφνικά, έρχεται ένας, χωρίς να είναι πατημένος, με το όριο θα πήγαινε, άντε +10. Τι σήμα του έκαναν, τι φώναζαν, δεν είδε ΤΙΠΟΤΕ. Αν δεν πηδούσε ο τροχονόμος στην άκρη θα τον είχε πατήσει. Περνάει δεξιά, λοιπόν, πατάει όλους τους κώνους, χωρίς να σταματήσει ΠΟΥΘΕΝΑ, χωρίς να πατήσει φρένο, πηδάνε και οι άλλοι σε ένα χαντάκι που είχε στην άκρη του δρόμου και πάει και πέφτει ο τύπος πάνω στα τρακαρισμένα. Όταν, μετά, τον ρώτησαν τι στο καλό έκανε, γιατί δεν σταματούσε στο αρχικό σήμα, γιατί δεν σταμάτησε στους κώνους κτλ, αυτό που τους είπε ήταν πως, ενώ έβλεπε τα πάντα, ήταν εκτός πραγματικότητας, σκεφτόταν άλλα πράγματα, οπότε ούτε ήξερε τι και γιατί το είχε κάνει.

Αυτό για να λέμε και τα επικίνδυνα του επαγγέλματος και να μην μένουμε μόνον στο γιατί δεν ήταν πριν την στροφή, αλλά και το ότι π.χ. μπλόκο στους 40oC είναι σαν να φωνάζεις τον καρκίνο να σου έρθει, αν το συνεχίσεις για μερικά χρόνια το παιχνίδι.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#430678
Dimsabas έγραψε:Μπορείς να εξηγήσεις λίγο αυτό με τον καρκίνο;
Καρκινος του δερματος, καταρακτης κλπ

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#430681 Η ζέστη τι σχέση μπορεί να έχει με τον καρκίνο του δέρματος;

Εκτός κι αν εννοούμε ότι είναι στο λιοπύρι (εξού και το 40άρι) ημίγυμνος, χωρίς ουδεμία προστασία :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By mirage
#430706 Σιγα μη βαλει αντιηλιακο αυτα ειναι για τους πουστηδοι. Κατα τα αλλα ο pipinos ειναι λιγο μελοδραματικος παντα.

< >
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#430714 Συνήθως μαζί με την μεγάλη ζέστη υπάρχει και η μέγιστη UV στην επιφάνεια της γης. Δεν μπορεί να ζητάμε από τους αστυνομικούς να κάθονται με τις ώρες στο άμεσο ηλιακό φως, ούτε το βράδυ να χαλάνε τα μάτια τους με τα πιστόλια laser σημαδεύοντας τα φώτα των αυτοκινήτων. Να υπάρχει και λογική στις απαιτήσεις. Θα το κάνουν σε κάποιο έκτακτο συμβάν, αλλά η συνεχής έκθεση σε τέτοιες συνθήκες δημιουργεί προβλήματα. Προφανώς, οι επιπτώσεις δεν είναι άμεσες, αλλά σε βάθος χρόνου σίγουρα θα βλέπαμε αυξημένα ποσοστά προβλημάτων υγείας. Δίνω ένα παράδειγμα: Στις ΗΠΑ, πριν χρόνια, είχε παρατηρηθεί αύξηση του καρκίνου των όρχεων στους αστυνομικούς που χρησιμοποιούσαν πιστόλια ραντάρ στην S (αυτή είναι η ISM, στα 2,4GHz) και Χ μπάντα. Εκείνα τα πιστόλια είχαν ενεργό συνέχεια τον ταλαντωτή, οι αστυνομικοί τα κατέβαζαν, τα έβαζαν ανάμεσα στο πόδια τους, όπως κάθονταν στο περιπολικό, με αποτέλεσμα αυτό που ανέφερα.

Χρειάζεται λογική στις απαιτήσεις μας. Ναι, έχω απαίτηση να με ειδοποιήσουν για τον πάγο στην στροφή. Ναι, έχω απαίτηση να κινούνται στην Ε.Ο. ώστε να γράψουν τον βλάκα που ημέρα με κίνηση πηγαίνει με +50 από τους υπόλοιπους. Δεν έχω απαίτηση να είναι μέρα-νύχτα σε μπλόκο πριν την στροφή, ειδικά σε καλές καιρικές συνθήκες. Έχω την απαίτηση να περνάνε μία φορά τον μήνα από την γειτονιά, μπας και μαζέψουν τους 3 που έχουν παρατημένα αμάξια 2-5 χρόνια. Δεν έχω την απαίτηση να είναι κάθε βράδυ για να γράψουν τον βαπορίσιο που παρκάρει στην γωνία. Θα βρω την λύση να στρίψω και με αυτόν. Έχω την απαίτηση να καταγράψουν την λακκούβα στο Χ δρόμο, που μου στράβωσε την ζάντα. Δεν έχω την απαίτηση να έρθουν στο χωριό μου με τους 10 κατοίκους να ψάξουν για τον απινακίδωτο που πάει σπίτι-χωράφι, γιατί αυτός δεν θα τρακάρει ποτέ. Τους θέλω στα δύσκολα δίπλα μου, δηλαδή, και όχι στα εύκολα. Τι να τον κάνω στην άδεια ευθεία αν με γράψει; Με ενδιαφέρει, όμως, να σηκώσει τον βλάκα με το φορτηγό που παρκάρει έξω από το νηπιαγωγείο ή το σχολείο που διδάσκω και εμποδίζει τους μαθητές να μπουν ή τον ηλίθιο προχτές στο Γκάζι που ανάμεσα σε 2 σειρές παρκαρισμένα και 20 πεζούς άνοιξε το Civic στα 100 για να μας κάνει επίδειξη την μπούκα του, λες και με αυτή την συμπεριφορά θα ρίξει καμιά γκόμενα. Το άσχημο είναι ότι θα προτιμήσουν να γράψουν τους "παράνομα" παρκαρισμένους, παρά τον επιδειξία και γι' αυτό δημιουργούν κακό όνομα στους πολίτες. Για όποιον έχει εμπειρία από σχολεία θα δει τους μαθητές να βρίζουν τους αστυνομικούς στην παρέλαση και να χειροκροτούν τους πυροσβέστες. Δεν αναρωτιέται κανείς γιατί;

mirage έγραψε:Σιγα μη βαλει αντιηλιακο αυτα ειναι για τους πουστηδοι. Κατα τα αλλα ο pipinos ειναι λιγο μελοδραματικος παντα.


Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Μπορεί το αντηλιακό να βοηθάει, αλλά δεν αποτελεί εγγύηση ότι θα σωθείς μελλοντικά. Άλλο μειώνω τις αρνητικές συνέπειες, άλλο τις εξαφανίζω. Σε όλες τις ενημερώσεις λένε το καλοκαίρι να μην βγαίνουμε στο ήλιο μεσημέρι, ακόμη και με αντηλιακό. Υπάρχουν ομάδες πληθυσμού που θα βγουν, αλλά μην το παρατραβάμε και το θεωρούμε δεδομένο ότι είναι εύκολο και χωρίς συνέπειες.

Και δεν είναι μόνον ο ήλιος. Είναι το κρύο, η βροχή κτλ. Για να σε δω να κάθεσαι 6 ώρες, που είναι η βάρδια του Τροχονόμου, όρθιος στους -10 και να ενημερώνεις τους οδηγούς να μην περάσουν προς τα πάνω γιατί το έχει στρώσει ή γιατί έχει πάγο. Εγώ που το έχω περάσει στην θητεία μου (6 ώρες περίπολο που ξεκίνησε με -17 στις 00:00 και έφτασε -25 στο θερμόμετρο του ΣΤΕΠ, άρα κάπου 2-3 περισσότερο, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μας, το ξημέρωμα) ξέρω ότι ακόμη και περπατώντας, ακόμη και με εξοπλισμό πανάκριβο (δικός μου, όχι του ΕΣ) δεν περνάει εύκολα η δοκιμασία.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#430838 Αντιηλιακο λέγεται.

Αλλιώς και ανθηλιακο (σπάνιο να το δεις κάπου έτσι γραμμένο)

Να μαθαίνουμε και κάτι εδώ μέσα. Όχι μόνο φίδια
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#430846
JBT έγραψε:Αντιηλιακο λέγεται.

Αλλιώς και ανθηλιακο (σπάνιο να το δεις κάπου έτσι γραμμένο)

Να μαθαίνουμε και κάτι εδώ μέσα. Όχι μόνο φίδια


http://hellenicglotta.blogspot.gr/2011/ ... st_30.html

Τὸ ὀρθώτερο εἶναι, καθὼς ἡ λέξη «ἥλιος» ἔχει δασεία, τὸ συνθετικό «ἀντί» ὡς πρῶτο συνθετικό μετὰ τὴν ἀποβολή τοῦ τελικοῦ του «ι» παθαίνει δάσυνση τοῦ τελικοῦ του, πιά, «τ» ποὺ γίνεται «θ», ὅπως τὸ «π» σὲ «φ» στὴν λέξη «ὑφήλιος» (<ὑπὸ + ἥλιος)

Ἔτσι:
ἀντί + ἡλιακό => ἀνθηλιακό

ὅπως καὶ ἀνθηλιά (ὄχι ἀντηλιά)



Ἄν βέβαια κάποιος θεωρεῖ ὅτι δὲν τοῦ ἀρέσει ὡς πρὸς τὴν ἰδιόλεκτό του αὐτὴ ἡ λέξη, τότε ἂς γράφει «ἀντιηλιακό» κι ὄχι «ἀντηλιακό». Ὅμως, τὸ ὀρθώτερο εἶναι τὸ «ἀνθηλιακό».
Άβαταρ μέλους
By JBT
#430851 Η ορθογραφία είναι σαν τα μαθηματικά... Ή την φυσική :shifty:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#430873
JBT έγραψε:Αντιηλιακο λέγεται.

Αλλιώς και ανθηλιακο (σπάνιο να το δεις κάπου έτσι γραμμένο)

Να μαθαίνουμε και κάτι εδώ μέσα. Όχι μόνο φίδια


Για να πω την αλήθεια, στην αρχή το είχα γράψει "αντιΗλιακό", αλλά μου το έβγαζε λάθος ο ορθογράφος. Μετά το έψαξα, είδα και τι δέχεται ως σωστό ο ορθογράφος, και το έγραψα τελικά "αντηλιακό".

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#430890 Δυστυχώς εμπιστεύεσαι λανθασμένα πράγματα :(
Άβαταρ μέλους
By drdino
#434277 Ωραίο παράδειγμα τα παλικάρια: Εικόνα

Και μετά από μερικές ώρες ακόμα εκεί:
Εικόνα