Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#2203
Chris έγραψε:
junior gt έγραψε:Χτες γυρνώντας σπίτι το απογευματάκι στη Πεντέλη βλέπω στην άκρη και μάλιστα λίγο μετά από στροφή δύο μοτοσυκλέτες της ομάδας ΔΙΑΣ σταματημένες.
Ο συνοδηγός της μίας έχει κατέβει κάτω και απομακρύνει από το δρόμο μία χελώνα. Πραγματικά συγκινητικό...
Σίγουρα εξαίρεση αλλά να μη λέμε μόνο τα στραβά.
υγ. γαμώτο δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό


:s_biggrin έκανα το ίδιο πρόσφατα έξω από τη Χαλκίδα, πάνω σε στροφή κιόλας η βλαμμένη


Καλά πολλοί θα το έκαναν. Μου έκανε εντύπωση όμως που το έκανε μπάτσος.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#3390
NickTG έγραψε:Ο τίτλος άλλαξε από εμένα.
Αδιάφορο το political correctness αλλά δεν μπορώ την τσουβαλοποίηση.

Αυτο ^

Μας εχουν φαει τη ζωη αυτες οι γενικευσεις...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#3481
panos2171 έγραψε:Γιατί σου κανε εντύπωση?


Ε επειδή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις θα στο πω: Διότι ήξερα ότι είναι οι καλύτεροι φίλοι του ανθρώπου. Δεν ήξερα ότι είναι και φίλοι της χελώνας... :s_cool
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#3553 Μάλλον έχεις μείνει στους αστυνομικούς της δεκαετίας του 90. 2014 έχουμε...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#3576
trident1971 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Όχι, δεν τους λέει μπάτσους όλος ο ντουνιάς.


+1 Λαππας

Μπορει να τους λεει μπατσους "ολος ο ντουνιας", μπορει να το λενε και μεταξυ τους, οπως οι μαυροι στην Αμερικη φωναζουν ο ενας τον αλλο nigger/nigga/dawg κλπ αλλα κανεις αλλος δε τους ονομαζει ετσι.

Για σκεφτειτε αρθρο εφημεριδας με τιτλο "Συνεληφθησαν 5 πουτάνες χωρις αδεια"...
"ολος ο ντουνιας" πουτανες τις λεει, υπαρχει και βιβλιο με τετοιο τιτλο, και οι ιδιες μεταξυ τους ετσι μιλανε, στο γραπτο λογο ομως χρησιμοποιείται το "ιεροδουλες".


Για μια ακομη φορα: οταν λεμε "ο μπατσος εκανε αυτο", τοτε ειναι επειδη συμπεριφερεται σαν τετοιος.

Bayern7 έγραψε:Δλδ να δημιουργηθεί ένα thread που να γράφουμε μέσα "Σήμερα είδα έναν τροχονόμο να κάνει σωστά τη δουλειά του". :s_crazy


Χρήστος Λάππας έγραψε:Στο άλλο forum υπήρχαν άπειρα μηνύματα που ήταν επαινετικά για τους αστυνομικούς. Ό παλιός τίτλος ήταν τουλάχιστον άδικος για τους ανθρώπους που κάνουν την δουλειά τους σωστά.


Αμα κανουν κατι υπερανω καθηκοντος, ναι να τα πουμε. Δεδομενου του job description ομως, αυτο ειναι εξ'ορισμου σπανιο. Οποτε, να τους επαινουμε οταν κανουν τη δουλεια τους γενικα ή τη δουλεια τους σωστα, ειναι περιττο.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#3737
junior gt έγραψε:Χτες γυρνώντας σπίτι το απογευματάκι στη Πεντέλη βλέπω στην άκρη και μάλιστα λίγο μετά από στροφή δύο μοτοσυκλέτες της ομάδας ΔΙΑΣ σταματημένες.
Ο συνοδηγός της μίας έχει κατέβει κάτω και απομακρύνει από το δρόμο μία χελώνα. Πραγματικά συγκινητικό...
Σίγουρα εξαίρεση αλλά να μη λέμε μόνο τα στραβά.
υγ. γαμώτο δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό


Οι συγκεκριμένοι, Kacey, δεν είναι "μπάτσοι". Είναι απλά άνθρωποι.

Στο προηγούμενο forum υπήρξαν εκατοντάδες παρόμοιες περιπτώσεις που αναφέρθηκαν σε σωστούς αστυνομικούς στο αντίστοιχο νήμα. Μπορεί να μην χρειαζόταν, όπως λες, αλλά αναφέρθηκαν. Και όταν βάζεις αυτούς τους ανθρώπους στο ίδιο τσουβάλι με τους κακούς αστυνομικούς, επιλέγοντας επίτηδες ένα υποτιμητικό τίτλο, τότε τους αδικείς δημιουργώντας λάθος εντυπώσεις πριν καν προλάβει κανείς να διαβάσει τα μηνύματα.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#3739 Όλοι οι αστυνομικοί δεν είναι μπάτσοι.

Όλοι οι μπάτσοι είναι αστυνομικοί.

Λέγοντας μπάτσους τους μπάτσους δεν συνεπάγεται ότι λες μπάτσους ολους τους αστυνομικούς. Μόνο τους μπάτσους.

Πάμ' παρακάτ';
Άβαταρ μέλους
By kacey
#3740
Χρήστος Λάππας έγραψε:
junior gt έγραψε:Χτες γυρνώντας σπίτι το απογευματάκι στη Πεντέλη βλέπω στην άκρη και μάλιστα λίγο μετά από στροφή δύο μοτοσυκλέτες της ομάδας ΔΙΑΣ σταματημένες.
Ο συνοδηγός της μίας έχει κατέβει κάτω και απομακρύνει από το δρόμο μία χελώνα. Πραγματικά συγκινητικό...
Σίγουρα εξαίρεση αλλά να μη λέμε μόνο τα στραβά.
υγ. γαμώτο δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό


Οι συγκεκριμένοι, Kacey, δεν είναι "μπάτσοι". Είναι απλά άνθρωποι.

Στο προηγούμενο forum υπήρξαν εκατοντάδες παρόμοιες περιπτώσεις που αναφέρθηκαν σε σωστούς αστυνομικούς στο αντίστοιχο νήμα. Μπορεί να μην χρειαζόταν, όπως λες, αλλά αναφέρθηκαν. Και όταν βάζεις αυτούς τους ανθρώπους στο ίδιο τσουβάλι με τους κακούς αστυνομικούς, επιλέγοντας επίτηδες ένα υποτιμητικό τίτλο, τότε τους αδικείς δημιουργώντας λάθος εντυπώσεις πριν καν προλάβει κανείς να διαβάσει τα μηνύματα.


Δεν βλεπω να διαφωνουμε καπου. Εγω δεν μιλησα για το τιτλο του τοπικ αλλα για τα σπυρακια που βγαζουν μερικοι βλεποντας τη λεξη "μπατσοι". Και αυτο που ελεγα ειναι ακριβως το παρακατω:

A-Viper7 έγραψε:Όλοι οι αστυνομικοί δεν είναι μπάτσοι.

Όλοι οι μπάτσοι είναι αστυνομικοί.

Λέγοντας μπάτσους τους μπάτσους δεν συνεπάγεται ότι λες μπάτσους ολους τους αστυνομικούς. Μόνο τους μπάτσους.

Πάμ' παρακάτ';
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#3782 Πραγματική ιστορία

Γνωρίζει μια φίλη μου (κοκέτα και τσιτσι-πωπω) έναν τύπο σε ένα μπαρ, ομορφόπαιδο και αυτός, καλοκαίρι σε κάποιο νησί των Σποράδων αν θυμάμαι καλά.
Γίνεται η γνωριμία λοιπόν, με λένε με λένε Γιώργο, με λένε Ελένη κτλ και αρχίζουν τα περι ανέμων και υδάτων.
Φυσικά η συζήτηση σε κάποια φάση πάει στο επαγγελματικό:

Γ-Τι δουλειά κάνεις?
Ε- Σε τράπεζα δουλεύω, στο ταδε τμήμα, στο τάδε κατάστημα.
Γ- Α, ωραία
Ε- Εσυ?
Γ- Εγώ είμαι αστυνομικός
Ε- Μάλιστα... Δύσκολο επάγγελμα.
Γ- Ε εντάξει μωρέ, γιατι το λες αυτό?
Ε- Δε σε πειράζει που σας λένε "μπάτσους"
Γ- Ε, όχι ιδιαίτερα, το έχουμε συνηθίσει...
Ε- Γουρούνια?
Γ- :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#3806 Καλά, είναι πως το έχει συνηθίσει κανείς. Για μένα η λέξη μπάτσος δε χρωματίζεται θετικά ή αρνητικά, όπως άλλωστε κι η λέξη ταρίφας ή χτίστης. Δε θα πω οικοδόμος όσο και να με παρακαλάς.
Ούτε όλοι οι μπάτσοι ζορίζονται με τη λέξη. Έχω κουμπάρο μπάτσο και μου λέει ότι έτσι αποκαλούνται και μεταξύ τους. Στο ανεπίσημο βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#3848 Τρεις σελίδες για τον τίτλο δεν το βρίσκετε υπερβολικό;Για να προχωρήσουμε παρακαλώ :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#4864 Ξένες αστυνομίες μπαίνουν εδώ, ή να το μετακινήσετε;

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/ ... 13093.html

Argentina :inlove: