Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#399654 Πεμπτη 12 Μαιου,8 το πρωι. Μια συνηθισμενη μερα. Ο γιος μου, δυο χρονων, εχει σηκωθει και παιζει στο δωματιο του. Μπαινω στο μπανιο που ειναι ακριβως διπλα και ξαφνικα τον ακουω να ξεροβηχει. Του φωναζω και βλεπω τον μικρο με εμετο στο προσωπακι του και κατι τριμματα. Τον ρωταω με αγωνια "τι εφαγες, τι εφαγες"ψαχνοντας συγχρονως στο δωματιο......και παθαινω ΣΟΚ. Βλεπω δυο καρτελες με φαρμακα, αλλα μασημενα, αλλα στο πατωμα και χωρις να ξερω ποσα ειχε καταπιει. Πριν προλαβετε να με κατακρινετε...δεν τα εχω χυμα τα φαρμακα παντου. Προφανως αυτες οι δυο καρτελες -που τις χρειαζομαι καθημερινα για λογους υγειας δικους μου- ειτε επεσαν απο την τσαντα μου ειτε σκαρφαλωσε και τις πηρε απο μεσα.
Αρχιζω να ουρλιαζω πανικοβλημενη. Ευτυχως στο σπιτι ηταν η μητερα μου. Παιρνω την παιδιατρο, το κεντρο δηλητηριασεων κλαιγοντας και συγχρονως δυο πραγματα για να φυγουμε για το νοσοκομειο. Ειμαι σε κατασταση αλλοφρονα. Μπαινουμε στο αυτοκινητο. Ενα παιδι που μονο εγω ξερω τι τραβηξα για να το εχω σκεφτομαι οτι μπορει να το χασω καιδεν μπορω να σταματησω το τρεμουλο και το κλαμα.
Για καλη μου τυχη παιρνει η μαμα μου το 100.
Εδω βρισκεται ο λογος που γραφω αυτο το κειμενο.
Τους λεει τι συμβαινει, το πως ειμαι, το σημειο που βρισκομαστε και .........σε τεσσερα λεπτα ερχονται τρεις μηχανες της ομαδας ΔΙΑΣ. Το ενα παλλικαρι μου παιρνει το αυτοκινητο και οδηγει με μενα συνοδηγο, τη μητερα μου και το παιδι μου πισω και οι υπολοιποι μπροστα να ανοιγουν δρομο με σειρηνες, κορναρισματα και σηματα στους οδηγους να ανοιξουν δρομο. Οι μηχανες ΔΙΑΣ σ'ολο το δρομο να αυξανονται. Ο λεβεντης που οδηγουσε, ψυχραιμος , να πηγαινει σφαιρα και συγχρονως να με καθησυχαζει. Το ονομα του δεν μου το εδινε για να μην του κανω καλη αναφορα γιατι οπως μου ειπε "δουλεια του ηταν να βοηθησει". Σεμνος, ψυχραιμος,αποτελεσματικος. Μπροστα οι ΑΓΓΕΛΟΙ του παιδιου μου- γιατι αυτοι ηταν- να ανοιγουν δρομο σε μια Βουλιαγμενης Αργυρουπολεως Κατεχακη Κηφισιας πηγμενες 8.30 η ωρα το πρωι. Μια κουκλα-πληρωμα μιας μηχανης- να κανει διαρκως σηματα στους οδηγους να κανουν ακρη. Στα φαναρια να ειναι μηχανες και περιπολικα και να μας δινουν προτεραιοτητα. Φτανουμε στο Μητερα. Το αυτοκινητο και δεκα μηχανες ΔΙΑΣ. Επικεφαλης ο κ.Ριζοπουλος ο μονος που με δυσκολια δεχτηκε να μου δωσει το ονομα του. Εμειναν ολοι μεχρι να βεβαιωθουν οτι το παιδι ειναι εκτος κινδυνου.
Τα γραφω αυτα -τα οποια θα ακολουθησουν και επιστολες στη ΓΑΔΑ και στο ΥΔΤ για να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτους τους ανθρωπους-αγγελους που για 700ευρω το μηνα σωζουν ζωες. Εσωσαν του παιδιου μου. Ολες οι ευχες που μπορουν δυο μανες, εγω και η μητερα μου, να τους δωσουν για να τους προστατευουν ειναι μαζι τους.

Bloko.gr
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#399677 Μπράβο στους άξιους αστυνομικούς. Όχι μπράβο στους Δίας που τα πρωινά πίνουν τον καφέ τους σε καφετέρια της Βάρης καθισμένοι μέσα στην καφετέρια. Το γράφω ξανά γιατί είναι δύσκολο να το πιστέψει κανείς: οι μηχανές είναι αραγμένες απ' έξω κι αυτοί καθισμένοι (ούτε καν στο όρθιο) μέσα στην καφετέρια!
Στις 8 το πρωί, τους πετυχαίνω καθημερινά. Ακόμα κι αν είναι οι ίδιοι που έσωσαν το πιτσιρίκι κι αν κάνουν εξαιρετικά τη δουλειά τους συνολικά, πρέπει να καταλάβουν ότι τέτοιες συμπεριφορές είναι εναντίον τους.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#399732 Μου ήρθε σήμερα στο σπίτι ένας φάκελος από το δήμο με πρόστιμο 20e και εκδούσα αρχή, Δημοτική Αστυνομία Αλεξανδρούπολης , για παράβαση ΚΟΚ που έγινε 14/06/2012 .Αναφέρει:
Αρ.κυκλ , σωστό
Αρ. Κλήσης Δήμου
Αρ.Κλήσης τροχαίας
Ημερομηνία παράβασης , για την οποία εγώ δε βρήκα ούτε υπέγραψα κάποια κλήση.
Υπάρχει περίπτωση να είναι από κλήση τροχαίας ;
Είναι τα στοιχεία αυτά επαρκή για να μου βεβαιωθεί πρόστιμο ; Αν πάω στο δήμο θα μου πουν λεπτομέρειες; ή στην τροχαία;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#399753 Λοιπόν , βρήκα κάποιες απαντήσεις ψάχνοντας στο internet.
Το χαρτί που παρέλαβα αναφέρει οτι το πρόστιμο επιβλήθηκε σε εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 1 εως 3 του Α.Ν 170/67 και πιο πρόσφατων τροποποιήσεων του νόμου κτλ.
Ο νόμος 170/67 σχετίζεται με παράνομο παρκάρισμα ή υπέρβαση χρονικού ορίου στάθμευσης .
Αν δεν πληρώσω υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν από την εφορία μέσω των τελών κυκλοφορίας ΑΛΛΑ το matiz-άκι έχει αποσυρθεί οπότε δεν μπορούν να εισπράξουν NADA .
Lixis
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#399755
gianik έγραψε: Πεμπτη 12 Μαιου,8 το πρωι. Μια συνηθισμενη μερα. Ο γιος μου, δυο χρονων, εχει σηκωθει και παιζει στο δωματιο του. Μπαινω στο μπανιο που ειναι ακριβως διπλα και ξαφνικα τον ακουω να ξεροβηχει. Του φωναζω και βλεπω τον μικρο με εμετο στο προσωπακι του και κατι τριμματα. Τον ρωταω με αγωνια "τι εφαγες, τι εφαγες"ψαχνοντας συγχρονως στο δωματιο......και παθαινω ΣΟΚ. Βλεπω δυο καρτελες με φαρμακα, αλλα μασημενα, αλλα στο πατωμα και χωρις να ξερω ποσα ειχε καταπιει. Πριν προλαβετε να με κατακρινετε...δεν τα εχω χυμα τα φαρμακα παντου. Προφανως αυτες οι δυο καρτελες -που τις χρειαζομαι καθημερινα για λογους υγειας δικους μου- ειτε επεσαν απο την τσαντα μου ειτε σκαρφαλωσε και τις πηρε απο μεσα.
Αρχιζω να ουρλιαζω πανικοβλημενη. Ευτυχως στο σπιτι ηταν η μητερα μου. Παιρνω την παιδιατρο, το κεντρο δηλητηριασεων κλαιγοντας και συγχρονως δυο πραγματα για να φυγουμε για το νοσοκομειο. Ειμαι σε κατασταση αλλοφρονα. Μπαινουμε στο αυτοκινητο. Ενα παιδι που μονο εγω ξερω τι τραβηξα για να το εχω σκεφτομαι οτι μπορει να το χασω καιδεν μπορω να σταματησω το τρεμουλο και το κλαμα.
Για καλη μου τυχη παιρνει η μαμα μου το 100.
Εδω βρισκεται ο λογος που γραφω αυτο το κειμενο.
Τους λεει τι συμβαινει, το πως ειμαι, το σημειο που βρισκομαστε και .........σε τεσσερα λεπτα ερχονται τρεις μηχανες της ομαδας ΔΙΑΣ. Το ενα παλλικαρι μου παιρνει το αυτοκινητο και οδηγει με μενα συνοδηγο, τη μητερα μου και το παιδι μου πισω και οι υπολοιποι μπροστα να ανοιγουν δρομο με σειρηνες, κορναρισματα και σηματα στους οδηγους να ανοιξουν δρομο. Οι μηχανες ΔΙΑΣ σ'ολο το δρομο να αυξανονται. Ο λεβεντης που οδηγουσε, ψυχραιμος , να πηγαινει σφαιρα και συγχρονως να με καθησυχαζει. Το ονομα του δεν μου το εδινε για να μην του κανω καλη αναφορα γιατι οπως μου ειπε "δουλεια του ηταν να βοηθησει". Σεμνος, ψυχραιμος,αποτελεσματικος. Μπροστα οι ΑΓΓΕΛΟΙ του παιδιου μου- γιατι αυτοι ηταν- να ανοιγουν δρομο σε μια Βουλιαγμενης Αργυρουπολεως Κατεχακη Κηφισιας πηγμενες 8.30 η ωρα το πρωι. Μια κουκλα-πληρωμα μιας μηχανης- να κανει διαρκως σηματα στους οδηγους να κανουν ακρη. Στα φαναρια να ειναι μηχανες και περιπολικα και να μας δινουν προτεραιοτητα. Φτανουμε στο Μητερα. Το αυτοκινητο και δεκα μηχανες ΔΙΑΣ. Επικεφαλης ο κ.Ριζοπουλος ο μονος που με δυσκολια δεχτηκε να μου δωσει το ονομα του. Εμειναν ολοι μεχρι να βεβαιωθουν οτι το παιδι ειναι εκτος κινδυνου.
Τα γραφω αυτα -τα οποια θα ακολουθησουν και επιστολες στη ΓΑΔΑ και στο ΥΔΤ για να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτους τους ανθρωπους-αγγελους που για 700ευρω το μηνα σωζουν ζωες. Εσωσαν του παιδιου μου. Ολες οι ευχες που μπορουν δυο μανες, εγω και η μητερα μου, να τους δωσουν για να τους προστατευουν ειναι μαζι τους.

Bloko.gr


Νομίζω ότι εμπλέκεσαι σε αυτό το περιστατικό γιατί είχες κάνει μια αναφορά πρίν καιρό για κάτι παρόμοιο, αλλά όπως και να έχει μπράβο σε όλους.

:s_drinks Χ 10 όσες και οι μηχανές.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#399762 Όχι στο συγκεκριμένο δεν ενεπλακει εγώ με οιονδήποτε τρόπο. Σε εμένα το παιδάκι αν θυμάσαι είχε πέσει από ύψος κ φροντίζαμε να μην κοιμηθεί στην διαδρομή...
Πάντως είναι καθημερινά πλέον συμβάντα για εμάς..Επειδή το έχω ζήσει κ ως γονιός όταν ο γιος μου 18 μηνών έπαθε σπασμούς από τον πυρετό , αλλά το ζω κ στη δουλειά , είναι συγκλονιστικό το όλο σκηνικο..Μακάρι να μην χρειαστεί να το ξαναζήσω ποτε είτε με τον ένα είτε με τον άλλο ρολο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#399764
gianik έγραψε:Όχι στο συγκεκριμένο δεν ενεπλακει εγώ με οιονδήποτε τρόπο. Σε εμένα το παιδάκι αν θυμάσαι είχε πέσει από ύψος κ φροντίζαμε να μην κοιμηθεί στην διαδρομή...
Πάντως είναι καθημερινά πλέον συμβάντα για εμάς..Επειδή το έχω ζήσει κ ως γονιός όταν ο γιος μου 18 μηνών έπαθε σπασμούς από τον πυρετό , αλλά το ζω κ στη δουλειά , είναι συγκλονιστικό το όλο σκηνικο..Μακάρι να μην χρειαστεί να το ξαναζήσω ποτε είτε με τον ένα είτε με τον άλλο ρολο.


Γιατί αυτό;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#399766 Έτσι μας είπε η μάνα ότι της είπε ο παιδίατρος στο τηλέφωνο..Είναι νομίζω ιατρική πρακτική σε χτυπήματα στο κεφάλι...Μην λέω κ |λογοκρισία| όμως ας μας πουν οι δοκτορες..
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#400086
gianik έγραψε:Έτσι μας είπε η μάνα ότι της είπε ο παιδίατρος στο τηλέφωνο..Είναι νομίζω ιατρική πρακτική σε χτυπήματα στο κεφάλι...Μην λέω κ |λογοκρισία| όμως ας μας πουν οι δοκτορες..


Ισχύει. Έτσι μας είχαν μάθει κι εμάς σε διάσωση τραυματία. Φοβούνται ότι αν κοιμηθεί δεν θα ξαναξυπνήσει.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#400088 Έχω την εντύπωση πως δεν ισχύει αυτό εδώ και πολύ καιρό ως γενική οδηγία, ειδικά εφόσον δεν έχει συμπτώματα διάσεισης. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#400096 Πρωτίστως για τραύματα κεφαλής ισχύει (ίσχυε;), αλλά και η κατάποση φαρμάκων μπορείς να πεις ότι εμπίπτει σε περίπτωση κόμματος - άρα δεν πρέπει να κοιμηθεί. Ας πούνε καλύτερα οι ιατροί του φόρουμ, μην λέμε και ξεπερασμένα πράγματα.

Μου κάνει εντύπωση πάντως που η παιδίατρος δεν είπε για πρόκληση εμετού και γάλα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#415163 Σήμερα τα πεθερικά μου έλαβαν τηλεφώνημα από τους γνωστούς απατεώνες (η κόρη σου σκότωσε έναν πεζό, κλπ). Η πεθερά μου, υποψιασμένη, τους απάντησε "καλά του έκανε". Ο πεθερός στο καπάκι πήρε την αστυνομία και κατήγγειλε το περιστατικό. Μετά από κάποια ώρα (1-2 ώρες, δεν ξέρω) εμφανίστηκαν 2 όργανα στο σπίτι, με περίεργη (κατά την πεθερά) συμπεριφορά.

Πόσο πιθανό θεωρούμε να μην ήταν όργανα;

Από το τοπικό αστυνομικό τμήμα δεν ήταν πάντως.
< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#415386 Για να λες όργανα (ξεπερασμένος όρος btw), εννοείς μάλλον ένστολους. Σωστά; Λίγο δύσκολο να κυκλοφορούν με στολή, εξάρτυση και οπλισμό απατεώνες.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#415451 Τελικά ήταν πράγματι αστυνομικοί (Δία, εκείνη τη στιγμή δε μου ερχόταν άλλη λέξη, πλην των μπάτσμαν και στρούμφ ... το όργανο είναι από ελληνική ταινία ). Μεγάλη εντύπωση μου κάνει που ασχολήθηκαν.

< >