Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#318827
panos2171 έγραψε:Τα καθίσματα του MX5 και του 308 δε με κουράζουν καθόλου, ακόμα και του ΜΒ1317 που ντάξει δε το λες και κανένα μελετημένο κάθισμα. Αυτό που με (μας) κουράζει αφάνταστα είναι του V40. Να μη μπορούμε να βρουμε με τίποτα την ιδανική θέση; Δε μπορώ να καταλάβω, στις 2-2.5 ώρες θέλω να κατέβω γιατί με ταράζει τη μέση. Σε όλα τα υπόλοιπα 4.5 ώρες συνεχόμενα δεν έχω κανένα θέμα.


Και εγώ ύστερα από σχεδόν 2 χρόνια δεν έχω καταφέρει να βρω τη σωστή θέση στο V40.
Ειδικά όταν είμαι συνοδηγός, με ενοχλεί πολύ το περιορισμένο πάτωμα..
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#318892 Το καλύτερο κάθισμα που εχω κάτσει ήταν το recarro της delta το οποίο ήταν έξτρα αμ θυμάμαι καλά.
Επίσης το πιο άνετο της ΖΧ του πατέρα.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By 224v
#319729 Τα μαμα καθισματα που εχω στα οχηματα της οικογενειας, βαθμολογουνται ως εξης¨

1α της 2.24v Bucket, 2α Του μινι Cooper S 2006 fl, 3α Του Juke 2012 (καθεσαι ψηλα και ρυθμιζονται ) αλλα και του 500 Diesel, τελευταια αλλα με μικρη διαφορα στην ανεση και ρυθμηση του Aygo 2006.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#326990 Εγώ έχω να πω για τα καταπληκτικά εμπρός καθίσματα της BMW (όχι τα απλά, αυτά που έμπαιναν στην sport έκδοση και ίσως και στην exclusive).
Έχουν όλες τις δυνατές ρυθμίσεις , εκτός από την στήριξη μέσης που ήταν έξτρα.
-Εμπρός-πίσω (προφανώς)
-Πλάτη (σκαλωτά όμως, αλλά μια χαρά με βολεύει)
-Πάνω κάτω (και φτάνουν πολύ κάτω όπως μου αρέσει)
-Κουνιστή πολυθρόνα
-Προέκταση του εμπρός τμήματος για να στηρίζει τους γοφούς στους ψηλούς (άχρηστο βέβαια για ύψη κάτω από 1.80)
-Ηλεκτρική αντλία για να φουσκώνει τα πλαϊνά και να στηρίζει καλύτερα στις στροφές (χρήσιμο όταν έχεις όρεξη για οδήγηση).
-Επιπλέον δεν είναι καθόλου σκληρά, είναι μια χαρά (όχι γαλλικά, αλλά ούτε και γερμανικά! :lol: ).
Το μόνο κακό που τους βρήκα τόσα χρόνια, είναι ο τρόπος που γίνεται η επαναφορά της πλάτης στην ανάκλιση (έχω 3θυρο), δεν πρέπει να σπρώχνεις πίσω την πλάτη, αλλά την βάση του καθίσματος. Επανέρχεται πάντως στην προηγούμενη θέση του.

Ευτυχώς που έχει τόσο καλά καθίσματα, γιατί η στάνταρ Μ ανάρτηση, είναι πολύ σκληρή. Ευτυχώς τώρα που πάλιωσε κάπως, αντέχεται! :lol:

Το καλύτερο πίσω κάθισμα, με διαφορά κιόλας, η Lancia Delta τελευταίας γενιάς (δεν συγκρίνω τώρα με πανάκριβες λιμουζίνες S klasse ή 7αρες και Α8, μιλάμε για συνηθισμένα αυτοκίνητα). Κανονικός καναπές, αν έχεις και το κάθισμα πίσω, κάθεσαι σταυροπόδι και έχεις εξαιρετική ορατότητα γύρω γύρω. Τα μπροστινά της βέβαια, είναι χάλια, μηδενική πλευρική στήριξη.