Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By theo13
#546467 Για την κατηγορία 9-36 τι προτείνετε με βάση την εμπειρία σας?
Έχω διακρίνει 3:

Το Britax Römer ADVANSAFIX III SICT

Εικόνα

Το Cybex PALLAS S-FIX

Εικόνα

Και το Recaro Monza Nova IS

Εικόνα


Eντύπωση μου κάνει ότι στα test της η ADAC δεν μιλά με κολακευτικά λόγια για το Britax ενώ το cybex έχει αρκετά καλή βαθμολογία. Για το Recaro δεν έχει βαθμολογία αλλά νομίζω είναι αρκετά αξιόπιστη σαν εταιρεία.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#546478
sargus έγραψε:Λοιπόν, μου έκανε κάτι κουλό η μικρή!
Πήρα το παρακάτω κάθισμα επειδή το βρήκα προσφορά:

Εικόνα

Το κάθισμα αυτό είναι 9-36. Εγώ ήθελα 15-36 για να αντικαταστήσουμε το οπίσθιο που έχουμε τώρα όταν φτάσει η μικρή το βάρος (τώρα είναι 13,5 κ.). Αλλά αφού το βρήκα προσφορά, το πήρα μια ώρα αρχύτερα και το έβαλα στο 2ο αμάξι μας για να το χρησιμοποιούμε από τώρα.
Λοιπόν, η μικρή δεν το θέλει καθόλου! Προτιμάει το κάθισμα που βλέπει πίσω :lol: . Το απεχθάνεται τόσο πολύ που για να κάτσει, αναγκάζομαι να της πω ότι το άλλο καθισματάκι της έχει χαλάσει σήμερα! :s_biggrin .
Τελικά δεν τα πιάνεις πουθενά τα παιδιά...


@theo13,

τελικά η μικρή μου το συνήθισε και το μεγάλο του θετικό είναι ότι κοιμάται πολύ εύκολα σε αυτό χωρίς να πέφτει το κεφαλάκι της. Κοιμάται είτε κάνοντας το μπροστινό μαξιλαράκι "μαξιλάρι" ή ξαπλωμένη πίσω. Και στις 2 στάσεις φαίνεται να κοιμάται πολύ άνετα καθώς αργεί πολύ να ξυπνήσει σε σχέση με τα προηγούμενα 2 καθισματάκια που είχαμε. Οπότε -χωρίς να ξέρω τον ανταγωνισμό- εγώ το προτείνω αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#548005 Το έχω εγώ. Πάρα πολύ καλό.
Τι είχα στην πρώτη μου κόρη και τώρα το χρησιμοποιεί και η δεύτερη.
Μια χαρά τις έχει βολέψει!!
Και είναι ανθεκτικό
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#548047 :thumbsup: ,να ρωτήσω έχεις το 0-25 η το 0-36; Και επιπλέον αυτό υποτίθεται διαφημίζεται ως κάθισμα που μπορεί μέχρι δεκαοκτώ κιλά δηλαδή περίπου τεσσάρων ετών να κοιτάει πίσω το παιδί. Ισχύει κάτι τέτοιο εσείς το δοκιμάσατε;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#548050 Έχω το 0-36.
Δεν το δοκίμασα αν μπορεί να κοιτάει ανάποδα μέχρι τεσσάρων.
Εγώ τις γύρισα όταν ήταν δύο χρόνων.
Σε κάποια ηλικία πάντως νομίζω δεν θα χωράνε τα πόδια τους.
Τα τέσσερα είναι οριακά, εξαρτάται και από το παιδί.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#548084 Ευχαριστώ. Εγώ μάλλον καταλήγω στο 0-25 γιατί θέλω isofix και προς τα πίσω και μπροστά ενώ το 0-36 έχει μόνο μπροστά και μάλιστα με ζώνη που πιάνει στο πορτ μπαγκαζ top tether νομίζω λέγεται την οποία δεν έχει το focus. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και σε ένα foppapedretti rolling fix για το οποίο όμως δεν μπορώ να βρω και πολλά στοιχεία παρότι μου φαίνεται μια χαρά κατασκευή οπότε πάω μάλλον για το joei.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#548477 https://en.recaro-cs.com/recaro-child-safety/press/press-release/recaro-child-safety-to-end-business-operations-at-the-end-of-july-2018-2346.html

Recaro Child Safety to end business operations at the end of July 2018

Είναι παράγοντας no go το γεγονός ότι έπαυσε τις δραστηριότητες της τον Ιούλιο; Ή είναι ευκαιρία να πετύχει κάποιος καλύτερες τιμές;
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#548545
NiTse έγραψε:Ευχαριστώ. Εγώ μάλλον καταλήγω στο 0-25 γιατί θέλω isofix και προς τα πίσω και μπροστά ενώ το 0-36 έχει μόνο μπροστά και μάλιστα με ζώνη που πιάνει στο πορτ μπαγκαζ top tether νομίζω λέγεται την οποία δεν έχει το focus. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και σε ένα foppapedretti rolling fix για το οποίο όμως δεν μπορώ να βρω και πολλά στοιχεία παρότι μου φαίνεται μια χαρά κατασκευή οπότε πάω μάλλον για το joei.

Έχει top tether το focus, είναι κρυμμένο κάτω απ'τη μοκέτα του πορτ μπαγκάζ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#548552 Κι εγώ το ίδιο έχω (το προ fl), έχει μια εγκοπή η μοκέτα σε εκείνο το σημείο. Δεν το προσέχεις εύκολα αλλά στο κιτ του isofix είχε και ένα αυτοκόλλητο με το σχετικό σήμα.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#550129 Ποιος είναι ο σωστός τρόπος τοποθέτησης τριών παιδικών καθισμάτων (ενός 0-18kg και δύο 0-13) αν δεν χωράνε και τα τρία πίσω; Ποιο μπαίνει στον συνοδηγό; Είναι ασφαλές ή λύση ανάγκης;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#550131
Γιώργης έγραψε:Ποιος είναι ο σωστός τρόπος τοποθέτησης τριών παιδικών καθισμάτων (ενός 0-18kg και δύο 0-13) αν δεν χωράνε και τα τρία πίσω; Ποιο μπαίνει στον συνοδηγό; Είναι ασφαλές ή λύση ανάγκης;

Αν απενεργοποιειται ο αεροσακος συνοδηγου, τοτε και μονο ναι! Αλλιως οχι
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#550171 :s_thumbsup Τα δύο είναι όντως αυγά, οπότε ένα απ' αυτά θα μπει μπροστά. Απ' ό,τι είδα ο αερόσακος απενεργοποιείται με έναν διακόπτη που μπαίνει ως έξτρα στο ντουλαπάκι, οπότε μάλλον θα χρειαστεί επίσκεψη στην αντιπροσωπεία.