Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#422438 Βάρος δε θυμάμαι. Θυμάμαι ότι τα καθίσματα είναι για ηλικίες μέχρι 12 ετών. Εξαρτάται κι από το παιδί. Ο μεγάλος μου, για παράδειγμα, θα πάει τρίτη και είναι 20 κιλά.
Τα boosters προσφέρουν ό,τι και τα παιδικά καθίσματα, πλην της πρόσθετης ασφάλειας (γι αυτό και είναι προς απόσυρση).

Edit: μέχρι 36 κιλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#422582 Πρόσφατα άλλαξε η αδερφή μου στον γιο της καθισματακι γιατί δεν τον χωράει. Είναι 2,5 χρονών, 1μ και 07εκ και 19 κιλά!! Wtf γίγαντας !
Άβαταρ μέλους
By elvet
#422625
Scotch έγραψε:Μπήκαν και τα britax (79£ λίρες έκαστο):
< >

Πολύ ωραία φαίνονται και υπάρχουν και στην ελλάδα. Εχουν ανάκλιση/ κλίση πλάτης; βολευτηκαν τα παιδιά σε σχέση με τα cybex Q;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#422646 Δεν παίρνουν κάποια ρύθμιση. Όπως και τα q3 άλλωστε. Δεν έχω βρει κάποιο στο οποίο να ρυθμίζεται η κλίση της πλάτης, όπως συνήθως συμβαίνει στα καθίσματα της προηγούμενης κατηγορίας.
Τα παιδιά πάντως ενθουσιάστηκαν όταν τα είδαν και δήλωσαν ότι είναι πολύ άνετα (δεν μελέτησαν καθόλου τα Q). Πάντως σε 1-2 περιπτώσεις, σε κατηφορικό φρενάρισμα, τα κεφάλια τους έφυγαν μπροστά (κοιμόντουσαν). Στο q δεν έχει συμβεί ποτέ. Όμως στο q πιάνεται ο λαιμός τους, ακόμη και σε σύντομους ύπνους (<1 ώρας). Το ένα είναι πιο ασφαλές, το άλλο ίσως πιο άνετο.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#422650
Scotch έγραψε:Δεν παίρνουν κάποια ρύθμιση. Όπως και τα q3 άλλωστε. Δεν έχω βρει κάποιο στο οποίο να ρυθμίζεται η κλίση της πλάτης, όπως συνήθως συμβαίνει στα καθίσματα της προηγούμενης κατηγορίας.
Τα παιδιά πάντως ενθουσιάστηκαν όταν τα είδαν και δήλωσαν ότι είναι πολύ άνετα (δεν μελέτησαν καθόλου τα Q). Πάντως σε 1-2 περιπτώσεις, σε κατηφορικό φρενάρισμα, τα κεφάλια τους έφυγαν μπροστά (κοιμόντουσαν). Στο q δεν έχει συμβεί ποτέ. Όμως στο q πιάνεται ο λαιμός τους, ακόμη και σε σύντομους ύπνους (<1 ώρας). Το ένα είναι πιο ασφαλές, το άλλο ίσως πιο άνετο.

< >


Εμένα στο Q κοιμάται ο μεγάλος και δεν του πέφτει το κεφάλι με τπτ. Έχει μια ρυθμισούλα εκεί που το βάζεις προς τα πίσω. Επίσης + για το cybex είναι ότι δεν ιδρώνει το παιδί. Ο μικρός στο μικρότερο βέβαια britax, γίνεται μούσκεμα σε 5' γμτ.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#422669 Ενδιαφέρον. Η cybex διαφημίζει τον αερισμό των καθισμάτων και την πατέντα με τη στήριξη κεφαλής. Μακάρι να τα έβλεπα κάπου ετοιμοπαράδοτα τα Q2/3 που μ' ενδιαφέρουν
Άβαταρ μέλους
By elvet
#422694
Scotch έγραψε:Στην Αγ. Παρασκευή (https://www.kidscom.gr/content/29/h-kidscom) είχε διαθέσιμο για δοκιμή.

< >

Εχει εκεί και στο Ηράκλειο στην Ελλάδα, δε βολεύει κανένα :s_mad
Άβαταρ μέλους
By xenos
#422736 Οπου τα πουλανε πρεπει να εχουν καποιο δειγμα λογικα.
Που μενεις;
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#424282 Να ρωτησω και εγω κατι αναφορικα με τα παιδικα καθίσματα. Πηρα ενα universal κατηγοριας μεχρι 13 κιλα αυγο το οποιο βλακωδως δεν δοκιμασα πανω στο αυτοκινητο. Οταν πηγαμε να βγαλουμε το μωρο αοο την κλινικη διαπιστωσα οτι η ζωνη δεν εφθανε για να κουμπώσει. Την επομενη ημερα το επεστρεψα στο καταστημα οπου και ηπωλητρια διαπιστωσε οτι δεν κουμπωνε η ζωνη για λιγο. Της λεω να το αλλαξουμε με αλλο οκ φερνει ενα αλλο να δοκιμασουμε και αυτο το ιδιο. Δοκιμασαμε και τα πεντε μοντελα που ειχε το καταστημα και κανενα δεν εφθανε να κουμπωσει η ζωνη. Τρελάθηκα εν τω μεταξύ εχω φορντ φοκους 2010 μοντελο. Λεω ειναι δυνατόν; Τελικα αγορασα ενα που έπαιρνε βαση οχι ισοφιξ απλη και εκει οντως κουμπωνε ανετα. Τωρα ομως που το εβαλα στο σπίτι παρατηρω οτι ειναι αρκετα ανετα πλεν η ζωνη. Δηλαδη αν κουνήσω το καθισμα δεξια αριστερα με το χερι αυτο κουνιεται παρα πολυ. Ειναι φυσιολογικο αυτο η θα έπρεπε να ειναι πιο σφηνωμένο; :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By sargus
#424284 Όχι, πρέπει να το πιέζεις με το βάρος σου όσο γίνεται για να ανέβει η ζώνη όσο πάει καινα είναι πιο σταθερό. Ψάξε βιντεάκια στο γιουτουμπ.
Καλά η πωλήτρια δε σου είπε για τις επεκτάσεις ζώνης; Ή δε πούλαγαν εκεί και άρα δεν τη συνέφερε την @#%^$^;

Υ.Γ. και εσύ έπρεπε να δοκιμάσεις το κάθισμα πριν φτάσεις να το χρειαστείς. (τώρα που σου γράφω αυτό μου ήρθε ότι ούτε εγώ το είχα δοκιμάσει μέχρι να το πρωτοβάλω να πάω να τους πάρω από το μαιευτήριο :lol: αλλά τουλάχιστον είχα ψάξει πολύ το αν κάνει στο αμάξι μου ή όχι)
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#424286 Για επεκτάσεις ζωνης οχι δεν μου είπε. Ρε συ εχω ένα από τα πιο κοινα αμαξια και δοκιμασαμε πεντε διαφορετικά καθίσματα και κανενα δεν εφθανε να κουμπώσει ειναι δυνατον;. Δεν πήγε μετα το μυαλο μου οτι και το υπερβολικα ανετο κούμπωμα θα ειναι προβλημα. Αρα οντως δεν πρεοςι να ειναι τοσο χαλαρο. Τη ζωνη προσπαθησα να την τραβηξω μαζεψω προς τα πισω για να σφηνωσει το καθισμα αλλα δεν είχε αποτέλεσμα πάλι χαλαρο ηταν.
Επιπλέον ολα τα καθίσματα που δοκιμασα ειχαν την ένδειξη universal τι να πω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#424497 Βρε μήπως κάτι κάνεις λάθος; Αν είναι μέχρι 13 κιλά δεν έχει δική του ζώνη; Άρα πρέπει να περάσεις τη ζώνη του αυτοκινήτου νια πιάνει στο πίσω μέρος του αυγού οπότε το συνολικό μήκος ζώνης που χρειάζεσαι είναι πολύ λιγότερο από το να καθίσει κάποιος κοινός άνθρωπος.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#424512 Τελικα νομιζω το βρηκα επρεπε να κατεβάσω και τη χειρολαβη τερμα κατω να σφηνωσει στην πλατη του καθισματος. Ετσι γίνεται πολύ πιο σταθερο.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#424911 Το focus όντως πρέπει να χει λίγο πιο κοντές ζώνες απ'το συνηθισμένο αλλά συνήθως υπάρχουν κόλπα για να δεθούν τα περισσότερα καθίσματα που δεν τα ξέρουν όλοι οι πωλητές. Κατηγορία μέχρι 13 κιλά μου φαίνεται δύσκολο να μη χωράει :hmmm: Κάποια στιγμή είχα ενδιαφερθεί για το joie stages που είναι μεγαλύτερη κατηγορία και στο πρώτο κατάστημα που πήγα δύο πωλητές δεν κατάφεραν να μου το δέσουν. Στο δεύτερο κατάστημα μου το έδεσαν αμέσως, τελικά όμως επέλεξα άλλο μοντέλο με isofix. Για την ιστορία, ο τρόπος είναι αυτός.