Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#532697 Παντως υπαρχει ενας γενικος χοντρικος κανονας στις αγορες, που φυσικα ισχυει και στα παιδικα καθισματα ποτε ας τον κρατησουμε στην ακρη του μυαλου μας...

Οσο κακη επιλογη ειναι το φθηνοτερο αντικειμενο της αγορας (σαφως η ποιοτητα δε θα ειναι κορυφαια), αλλο τοσο κακη επιλογη θεωρειται και το ακριβοτερο αντικειμενο (που ειναι πιθανοτατα υπερτιμημενο).

Οποτε με αρκετο ψαξιμο αναλογα με το πορτοφολι του ο καθενας αγοραζει οτι του ταιριαζει. Χωρις να κατηγορουμε φυσικα καποιον που μπορει να αγορασει μονο το φθηνοτερο ουτε καποιον που του περισσευουν και αγοραζει το ακριβοτερο (ακομα και αν ξερει οτι με λιγοτερα λεφτα θα μπορουσε να παρει κατι αλλο με αντιστοιχη ποιοτητα) :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#532707
Obelix έγραψε:Εγώ πήρα για δεύτερο και το είχα στο Rallye αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/4928069/Joie-Trillo.html
Είχα διαβάσει καλές κριτικές στο Internet.
Το πήρα απο το kidscom στην αγ Παρασκευή και ήταν πολύ εξυπηρετικοι. Το βγάλανε στο πάρκινγκ και το δοκιμάσαμε στο αυτοκίνητο πριν το αγοράσουμε.


Joie έχω και εγώ για τη μικρή, όχι αυτό το μοντέλο, ένα άλλο και είμαι ευχαριστημένος.
Τρία χρόνια τώρα και παρά την ταλαιπωρία φαίνεται καλά κατασκευασμένο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#532710
Obelix έγραψε:Το πήρα απο το kidscom στην αγ Παρασκευή και ήταν πολύ εξυπηρετικοι. Το βγάλανε στο πάρκινγκ και το δοκιμάσαμε στο αυτοκίνητο πριν το αγοράσουμε.

+1 για το Kidscom.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#532730
citastak έγραψε:Ρε παιδιά, τι κριτική είναι αυτή; Από ποιόν πήρατε το δικαίωμα να κρίνετε αν μου περισσεύουν τα 500 ή όχι; Για αυτό είναι το φόρουμ; Θα πρέπει να υποβάλλουμε φορολογική δήλωση σε κάθε ερώτημα;


Δεν χρειάζεται, η τεχνητή νοημοσύνη και το machine learning έχουν προχωρήσει και έχουμε μάλιστα εδώ ένα bot που μπορεί να κάνει thread scanning και να αναπροσαρμόζει σε realtime τα οικονομικά στοιχεία των χρηστών. :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#532817 Και ξαναλέω...Όταν κάποιος παίρνει πχ 600-800-1000ε /μήνα και πρέπει να συντηρήσει οικογένεια (λέμε τώρα), δεν μπορεί να δώσει πολλά χρήματα για κάτι τέτοιο. Και δεν μπορεί να κόψει από αλλού γιατί δεν υπάρχει αλλού. Απλά πράγματα.
Βλέπω πολλούς πλέον πολλά παιδάκια να κάθονται χύμα (ούτε ζώνη), οπότε τι να λέμε...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#532828 Κοίταξε μήπως μπορείς να βρεις σε καλή τιμή κάποιο από εξωτερικό. Λογικά τα μεταφορικά δεν πρέπει να είναι πάνω από 20άρι.

Π.χ. Britax Romer KIDFIX SL Group 2-3 (15-36kg) στις 70 λίρες, από το Αγγλικό Amazon (https://goo.gl/ad1nJP)

Το ίδιο στο Skroutz ξεκινάει από 144€.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#532942 Κι εδώ ίσως αξίζει να κοιτάξεις. Έχω ψωνίσει παιδικό κάθισμα στο παρελθόν και ήταν αρκετά πιο οικονομικά από Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#533022
Scotch έγραψε:Κι εδώ ίσως αξίζει να κοιτάξεις. Έχω ψωνίσει παιδικό κάθισμα στο παρελθόν και ήταν αρκετά πιο οικονομικά από Ελλάδα.


Και εδώ: https://www.windeln.de/
Άβαταρ μέλους
By XronisR
#533117 Καλησπερα παιδια,

Κοιταω για καθισμα αυτοκινητου καθως ειμαι ακομη με το ''αυγο'' και εχω βαρεθει το λυσε-δεσε καθε φορα στο αμαξι.
Η κορη μου ειναι 8.5 κιλα τωρα οποτε λογικα κοιταω απο 9 και πανω μεχρι 36kg
Εχετε να προτεινεται κατι να εχει και isofix;
Budget εως 300€
Άβαταρ μέλους
By xenos
#533131
XronisR έγραψε:Καλησπερα παιδια,

Κοιταω για καθισμα αυτοκινητου καθως ειμαι ακομη με το ''αυγο'' και εχω βαρεθει το λυσε-δεσε καθε φορα στο αμαξι.
Η κορη μου ειναι 8.5 κιλα τωρα οποτε λογικα κοιταω απο 9 και πανω μεχρι 36kg
Εχετε να προτεινεται κατι να εχει και isofix;
Budget εως 300€


Cybex ή recaro αν την παλευει με αυτα. Παιζει κ ρομερ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#544464 Αγοράστηκε τελικά τις προάλλες το Britax Romer Dualfix.

Εξαιρετικό καθισματάκι και πολύ πρακτικό. Ελπίζω να μας συντροφεύσει μέχρι να γίνουμε τεσσάρων ετών. Πέρα από το γεγονός πως στρίβει για να φορτώσεις το παιδί, μπορείς με ένα κουμπί να το περιστρέψεις και από εκεί που κοιτά προς τα πίσω να το γυρίσεις να κοιτάει προς τα μπροστά.

Μέχρι στιγμής κοιτά προς τα πίσω και ελπίζω να το τρενάρουμε όσο περισσότερο γίνεται.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sargus
#544466 Λοιπόν, μου έκανε κάτι κουλό η μικρή!
Πήρα το παρακάτω κάθισμα επειδή το βρήκα προσφορά:

Εικόνα

Το κάθισμα αυτό είναι 9-36. Εγώ ήθελα 15-36 για να αντικαταστήσουμε το οπίσθιο που έχουμε τώρα όταν φτάσει η μικρή το βάρος (τώρα είναι 13,5 κ.). Αλλά αφού το βρήκα προσφορά, το πήρα μια ώρα αρχύτερα και το έβαλα στο 2ο αμάξι μας για να το χρησιμοποιούμε από τώρα.
Λοιπόν, η μικρή δεν το θέλει καθόλου! Προτιμάει το κάθισμα που βλέπει πίσω :lol: . Το απεχθάνεται τόσο πολύ που για να κάτσει, αναγκάζομαι να της πω ότι το άλλο καθισματάκι της έχει χαλάσει σήμερα! :s_biggrin .
Τελικά δεν τα πιάνεις πουθενά τα παιδιά...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#544480
axel12p έγραψε:Αγοράστηκε τελικά τις προάλλες το Britax Romer Dualfix.

Εξαιρετικό καθισματάκι και πολύ πρακτικό. Ελπίζω να μας συντροφεύσει μέχρι να γίνουμε τεσσάρων ετών. Πέρα από το γεγονός πως στρίβει για να φορτώσεις το παιδί, μπορείς με ένα κουμπί να το περιστρέψεις και από εκεί που κοιτά προς τα πίσω να το γυρίσεις να κοιτάει προς τα μπροστά.

Μέχρι στιγμής κοιτά προς τα πίσω και ελπίζω να το τρενάρουμε όσο περισσότερο γίνεται.

Εικόνα

Είναι κατηγορία 9-18;; Πόσο το πήρες και από που;;